[Era] WiMax, stacje bazowe, zasięg itp.

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [Era] WiMax, stacje bazowe, zasięg itp.

Post autor: Blido »

krystianb pisze:Jeśli jest widzialność optyczna, to ja bym jednak próbował mieć normalnego neta jeśli nie ma innej możliwości.
Gdyby była widoczność optyczna to kolega sql na pewno nie miałby sygnału UMTS o mocy -103dBm.
Zawsze można spróbować, w razie braku sygnału można zwrócić zestaw i rozwiązać umowę, ale wnioskując z wpisów niektórych użytkowników na forum Era to często utrudnia.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [Era] WiMax, stacje bazowe, zasięg itp.

Post autor: Blido »

Tadeusz pisze:Czy ktoś orientuje się lub może korzysta z Wimaxa od Ery w okolicach miejscowości Stasi Las/Karolino/Serock pow. Legionowski?
Jeżeli tak, to gdzie jest zlokalizowana stacja ?
Przypuszczam że stacja znajduje się w Legionowie przy ul. Sikorskiego. Znajduje się tam spory węzeł PTC a Era stawia BS-y Wimaksa tylko na stacjach węzłowych.
Tadeusz pisze:Jakie są przeciętne osiągi (dowlnoad/upload)
Tyle co w umowie.
Tadeusz pisze:czy w ogóle dla tej technologii występują takie wahania jak dla cdma
Wahania takie jak na Neostradzie - czyli najwyżej kilka % różnicy pomiędzy dniem a nocą.
No i jakie PINGi ?
U mnie średnio 53ms. A jestem pewien że stacja w Legionowie jest na dobrych światłowodach więc może być i mniej.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [Era] WiMax, stacje bazowe, zasięg itp.

Post autor: Blido »

Tadeusz pisze:Dzięki za odpowiedź, chociaż jak widzę z Twojego podpisu, raczej sąsiadami nie jesteśmy - a ja liczyłem właśnie na informację od kogoś z okolicy...
WiMax to Internet stacjonarny, więc powinien wszędzie działać podobnie (choć oczywiście nie tak samo). Przypuszczam że będziesz miał podobne osiągi do mnie.
Tadeusz pisze:O, do Legionowa mam około 10-12 km. Po drodze rzeka, las...
Taka odległość nie stanowi żadnego problemu. Gorzej z tym lasem. Antena będzie musiała być wysoko. Poza tym Legionowo to tylko jedna z możliwych lokalizacji - całkiem prawdopodobne że BS może być w Radzyminie. Albo może BS-y są tu i tu. Można opierać się tylko na przypuszczeniach, bo UKE nie opublikowało jak dotąd wykazu stacji bazowych WiMax. Tak czy inaczej w Google Earth widzę że obie stacje są na bardzo wysokich masztach, więc na pewno będą miały duży zasięg.
Tadeusz pisze:Chyba w to wejdę - o ile się nie okaże, że jak przyjdzie co do czego to nagle zasięgu jednak nie będzie...
Wtedy po prostu oddasz sprzęt i rozwiążesz umowę, nie płacąc ani grosza.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: [Era] WiMax, stacje bazowe, zasięg itp.

Post autor: Patryk »

Tadeusz pisze:O, do Legionowa mam około 10-12 km. Po drodze rzeka, las...
Jeśli nie będzie widoczności optycznej, to zapomnij o wimaksie.

[ Dodano: 2010-03-14, 16:14 ]
Tadeusz pisze:W Erze niby twierdzą, że zasięg na 100% i to "dobry".
Era pod każdym względem niewiele różni się od Play - także w kwestii jakości mapek zasięgu (nie tylko Wimax, także GSM/UMTS).
Także bym uważał z sugerowaniem się mapką - u mnie też niby miał być zasięg...10 km do stacji, a po drodze pasmo górskie :rotfl:

[ Dodano: 2010-03-14, 16:15 ]
Tadeusz pisze:nie mogą położyć 6-8 metrów kabla do mojego domu :-(
Jest duża szansa, że tego rodzaju inwestycje w końcu ruszą w TP...
dzioora
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2010-03-25, 18:48
Lokalizacja: Opole

Re: [Era] WiMax, stacje bazowe, zasięg itp.

Post autor: dzioora »

Wtedy po prostu oddasz sprzęt i rozwiążesz umowę, nie płacąc ani grosza.
A kiedy faktycznie można to zrobić? Instalator Netii nie podłączył mnie przy takich wartościach:

DLSNR = 20 Db
UPSNR = 17 Db mówiąc, że widzi drzewo po drodze do BSa i na wiosne wyrosną na nim liście, i będzie kicha.

Teraz czekam na instalatora z Ery, jaką mam gwarancję, że będzie równie pilny jak kolega z Netii i nie podłączy usługi nie mając pewności, że jakość usługi będzie wysoka?

BTW. mieszkam w Opolu, ul. Górskiego. Podobno BS jest w Dąbrowie.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ