WiMAX - kilka pytań nowicjusza

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Nivusee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-03-18, 19:58
Lokalizacja: Wrocław

WiMAX - kilka pytań nowicjusza

Post autor: Nivusee »

Witam,

Od razu zaznaczę że nie znam się na internetach/umowach/ofertach i pomimo kilku godzin spędzonych na stronie Ery i Netii nadal wiem bardzo mało.
A dokładniej mieszkam we Wrocławiu (więc zasięg powinienem mieć bez problemów prawda?) i na chwilę obecną korzystam z osiedlowego internetu nad który jednak administrator za bardzo nie panuje, pingi w godzinach szczytu wynoszą nawet 800, gdzie w nocy ok. 20, a jako że lubię pograć po sieci chciałbym zmienić internet. Jako że nie posiadam stacjonarnego telefonu odpada mi zarówno zwykła oferta Netii jak i Neostrady (chętnie bym je wziął ale po wliczeniu opłat za utrzymanie sieci rachunki zdecydowanie przekraczają moje możliwości finansowe) więc jedynym chyba wyborem zostaje WiMAX. Teraz mam wątpliwości jednak czy na 100% jestem w zasięgu sieci. Na stronie Ery podobno jest gdzieś formularz po którego wypełnieniu sprawdzą to dla mnie (ale za nic nie mogłem tego ustrojstwa znaleźć), na stronie Netii zaś znajduję się w tym niebieskim kole, ale nie w środku (na samych obrzeżach też nie) ale no nie wiem, bliżej końca niż środka :) W związku z tym wszystkim mam kilka pytań, pisałem że gram w gry sieciowe i głównie dla pingu chcę zmienić internet, lecz nie wiem jakie mam szanse na pingi ~60 (a więc chyba najlepsze jakie można uzyskać na WiMAXie - z tego co wyczytałem), czy da się to jakoś sprawdzić? Bo jeżeli miałbym mieć ping powyżej 100, to zmiana jest bezcelowa.
Chciałbym się też dowiedzieć czyja usługa na chwilę obecną jest lepsza, stabilność, obsługa klienta (czy zainteresowali by się tym że miałbym zły ping i podjęliby jakieś kroki by go zmniejszyć) no i oczywiście która wyszłaby mi taniej (a więc jak to jest z tymi opłatami za utrzymanie łącza i ile faktycznie wynosiłby mój miesięczny rachunek, bo teraz tyle tam różnych promocji że ciężko się połapać co i jak).
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX - kilka pytań nowicjusza

Post autor: Blido »

Nivusee pisze:lecz nie wiem jakie mam szanse na pingi ~60 (a więc chyba najlepsze jakie można uzyskać na WiMAXie - z tego co wyczytałem)
Wiele zależy od warunków, ale 60ms (do Onetu) powinieneś uzyskać bez problemu. Ja mam tyle przez całą dobę. A do bardziej wydajnych serwerów jak np. gts.pl mam poniżej 50ms :)
Nivusee pisze:Chciałbym się też dowiedzieć czyja usługa na chwilę obecną jest lepsza, stabilność, obsługa klienta
Jeśli chodzi o stabilność, to w tej chwili lepsza jest raczej Era. Netia popodłączała zbyt dużo użytkowników i coraz częściej ludzie się na nią skarżą. Jeśli chodzi o obsługę klienta, to z całą pewnością góruje Netia - trudno o gorszą obsługę niż w Erze. Konsultanci często nawet nie wiedzą co to Wimax i mylą z Blueconnectem.
Nivusee pisze:czy zainteresowali by się tym że miałbym zły ping i podjęliby jakieś kroki by go zmniejszyć
Tego raczej nikt Ci nie zaoferuje.
Nivusee pisze:no i oczywiście która wyszłaby mi taniej
Tańsza jest Netia, bo niedawno zlikwidowała opłatę za utrzymanie łącza.
Nivusee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-03-18, 19:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: WiMAX - kilka pytań nowicjusza

Post autor: Nivusee »

No właśnie z tym pingiem to nie wiem, znajomy mieszka w centrum Bydgoszczy i ping nie schodzi mu poniżej 80 dla tego mam spore obawy przed wzięciem tego internetu :)
Jest może gdzieś dostępny spis ulic we Wrocławiu na których są nadajniki? Sprawdziłbym mniej więcej ile mam do niego metrów.
I jeszcze co do tej opłaty za utrzymanie łącza w Netii, znieśli ją tylko dla WiMAXa czy dla zwykłego internetu też? :)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX - kilka pytań nowicjusza

Post autor: Blido »

Nivusee pisze:Jest może gdzieś dostępny spis ulic we Wrocławiu na których są nadajniki?
Nie ma i nieprędko będzie, bo UKE nie kwapi się do opublikowania jakiegokolwiek wykazu stacji bazowych WiMax.
Nivusee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-03-18, 19:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: WiMAX - kilka pytań nowicjusza

Post autor: Nivusee »

No dobrze, a więc rozumiem że biorąc WiMAX w Netii jeżeli nie mam telefonu stacjonarnego i tak nie muszę płacić za utrzymanie sieci więc normalnie będę płacił za 1MB 49zł a za 2MB 59zł i ani grosza więcej? No i jak z montażem w Netii? Era przysyła zestaw do samodzielnego montażu a Netia? Czy jeżeli miałbym problemy z założeniem przysłaliby do mnie kogoś? No i gdzie to jest dokładnie montowane? Mieszkam w kamienicy na parterze, musiałbym mieć antenę zakładaną na dachu? I czy wiążą się z tym dodatkowe koszta?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX - kilka pytań nowicjusza

Post autor: Blido »

Nivusee pisze:No dobrze, a więc rozumiem że biorąc WiMAX w Netii jeżeli nie mam telefonu stacjonarnego i tak nie muszę płacić za utrzymanie sieci więc normalnie będę płacił za 1MB 49zł a za 2MB 59zł i ani grosza więcej?
Będziesz płacił 49zł miesięcznie i ani grosza więcej. Opcji 2Mb/s już nie ma.
Nivusee pisze:Era przysyła zestaw do samodzielnego montażu a Netia? Czy jeżeli miałbym problemy z założeniem przysłaliby do mnie kogoś?
W Netii w ogóle nie ma możliwości samodzielnego montażu. Wykonują go tylko i wyłącznie technicy. W Erze możesz zamontować sam albo skorzystać z usług monterów, ale to kosztuje 300zł.
Nivusee pisze:No i gdzie to jest dokładnie montowane?
Tam gdzie antena będzie miała widoczność ze stacją bazową.
Nivusee pisze:Mieszkam w kamienicy na parterze, musiałbym mieć antenę zakładaną na dachu?
Prawdopodobnie tak, chyba że z parteru widać maszt na którym jest BS Wimaksa. Wtedy pewnie by tylko przykręcili do muru. Oczywiście na wysokości do której nie dosięgnąłby ktoś z lepkimi łapskami.
Nivusee pisze:I czy wiążą się z tym dodatkowe koszta?
Nie.
temp333
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2008-03-22, 20:36
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: WiMAX - kilka pytań nowicjusza

Post autor: temp333 »

Nie ma szans na taki ping jaki chcesz - zwłaszcza w grach. Ja mam 20ms przy poleceniu ping, a w Counter-Strike wzrasta mi do 30stu lub 40stu. Sąsiad ma Wimaxa Netie i pingi 100ms przy poleceniu ping, a w grach przewaznie jescze wiecej. Niestety sieci bezprzewodowe slabo sie nadaja do grania.
Nivusee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-03-18, 19:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: WiMAX - kilka pytań nowicjusza

Post autor: Nivusee »

Nie chodzi mi o ping 20, zadowoliłbym się takim 50 - 60, tym bardziej że teraz na obecnym internecie na którym powinienem mieć 20 mam...800 i to aż momentami ręce opadają. Innej możliwości nie mam, więc chyba zdecyduję się na ten WiMAX z Netii.
Tylko jeszcze ostatnie pytanie. Żeby dowiedzieć się czy na 100% jestem w zasięgu muszę zadzwonić do nich, czy mógłbym załatwić to drogą np. mailową?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: WiMAX - kilka pytań nowicjusza

Post autor: Jo_gurt »

U mnie na WiMAX jest stabilne 50-60. Ale co i jak powie ci dopiero pomiar na miejscu.
Nivusee pisze:Żeby dowiedzieć się czy na 100% jestem w zasięgu muszę zadzwonić do nich, czy mógłbym załatwić to drogą np. mailową?
Na 100% to musisz zamówić monterów i oni ci powiedzą.
ODPOWIEDZ