[Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lahcimm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-03-29, 13:32
Lokalizacja: Wawa

[Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: lahcimm »

Witam serdecznie,

Przekopałem forum, ale nie udało mi się znaleźc informacji, których poszukuję.
Mam Internet w Netii Wimax i chciałbym zakupic do tego router bezprzewodowy.
Będę chciał do niego podłączyć 3 stanowiska poprzez kabel + 2 bezprzewodowe.
Jakie routery mogę kupić (nie przesadzając cenowo :) ), żeby nie mieć problemów z przenikaniem sygnału.
Budynek mam 3 kondygnacyjny, router będzie na środkowej kondygnacji i .... zastanawiam się, czy nie będzie przoblemów z przenikaniem sygnału przez stropy.
Mam niemiłe doświadczenie, gdy w poprzednim miejscu zamieszkania podłaczym router do kabla Netii i ....... w jednym pomieszczeniu miałem bardzo poważne problemy z zanikaniem sygnału, ponieważ fale mialy problemy z przejściem przez 60 cm ścianę nośną.

Serdeczna prośba o pomoc, jeśli zdublowałem temat to sorry
pozdr
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: ja.michal »

Oj jak 3 kondygnacje to wypadałoby zrobić router na środku i kablem do dwóch AP na poszczególnych kondygnacjach. Inaczej będą problemy.
lahcimm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-03-29, 13:32
Lokalizacja: Wawa

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: lahcimm »

ja.michal pisze:Oj jak 3 kondygnacje to wypadałoby zrobić router na środku i kablem do dwóch AP na poszczególnych kondygnacjach. Inaczej będą problemy.

A jaki router mógłbyś polecić (rozumiem, ze na pierwszym piętrze tez powninien być z funkcją wi fi) i jakie AP na parter i II piętro ? Tak jak pisałem w pierwszym mejlu nie chce wydać fortuny :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: ja.michal »

Jak rozumiem to Netia idzie po skrętce więc jakiś najzwyklejszy router.
AP to Ci starczą TP-Linki TL-WA500G. Koszt za sztukę to koło 60zł.
Router to Tp-Link TL-WR541G starczy. Koło 70zł kosztuje.

Ale może niech się koledzy jeszcze wypowiedzą bo może jakiś lepszy pomysł mają.

[ Dodano: 2010-03-30, 00:38 ]
W sumie to nie wiem jak zrobić, żeby sieci działały płynnie a raczej jako jedna duża sieć a nie trzy niezależne.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: Blido »

ja.michal pisze:Ale może niech się koledzy jeszcze wypowiedzą bo może jakiś lepszy pomysł mają.
Router Ovislink WL-1600GL z Tomato zamiast zaproponowanego przez Ciebie TP-Linka. AP które zaproponowałeś mogą być.
lahcimm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-03-29, 13:32
Lokalizacja: Wawa

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: lahcimm »

Dzięki za info. Nie jestem zbyt biegły w konfiguracji sieci z AP.
Czy to nie jest tak, że AP stworzy podsieć ?

CZy mozliwe będzie płynne przełączanie ? tzn. np. zaloguję sie na parterze do Internetu do AP .... przejdę z urządzeniem na I piętro do ..... strefy, gdzie router będzie dawał sygnał, czy połaczenie zostanie zerwane, czy jakoś automatycznie się przełączy ?


(zakładam, że przy przechodzeniu ze strefy routera do AP jest podobna zależność) ?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: Jo_gurt »

lahcimm pisze:Czy to nie jest tak, że AP stworzy podsieć ?
Nie.
CZy mozliwe będzie płynne przełączanie ? tzn. np. zaloguję sie na parterze do Internetu do AP .... przejdę z urządzeniem na I piętro do ..... strefy, gdzie router będzie dawał sygnał, czy połaczenie zostanie zerwane, czy jakoś automatycznie się przełączy ?
Są protokoły roamingu, ale nigdy ich nie testowałem. Poczytaj o wifi roaming.
lahcimm pisze:zakładam, że przy przechodzeniu ze strefy routera do AP jest podobna zależność) ?
Router ma po prostu wbudowany AP.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: Blido »

lahcimm pisze:CZy mozliwe będzie płynne przełączanie ? tzn. np. zaloguję sie na parterze do Internetu do AP .... przejdę z urządzeniem na I piętro do ..... strefy, gdzie router będzie dawał sygnał, czy połaczenie zostanie zerwane, czy jakoś automatycznie się przełączy ?
Większość urządzeń (np komórek z WiFi) obsługuje roaming i płynnie przełączają się pomiędzy AP w tej samej sieci. Sprawdzałem na Nokii E61 i praktycznie trudno zauważyć moment w którym komórka się przełącza. Na PC też nie powinno sprawiać to problemu. Np. aplikacja Edimax Wireless Utility obsługuje roaming.
Zanim jednak kupisz AP sprawdź jak będzie z zasięgiem jednego routera. Mój Ovislink WL-1600GL stoi na parterze i zasięg mam w piwnicy, na piętrze a nawet na strychu. Pomimo że nie jest ustawiony na pełną moc nadawania, a zaledwie 60mW.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: alias »

Jakim cudem realizowany jest ten roaming? Standard WiFi przecież nie przewiduje takiej funkcjonalności. Owszem można to uzyskać np. na AP Cisco, ale tylko dlatego że są to tzw. bierne acces poiny którymi zarządza centralny kontroler. Jednak to sprzęt z górnej półki za kilkadziesiąt tysięcy złociszy.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: Blido »

alias pisze:Jakim cudem realizowany jest ten roaming?
Na kompie? Włączeniem za pomocą jednego kliknięcia funkcji "Fast roaming at -xx dBm" :] Tak to wygląda w programie Edimax Wireless Utility, w innych na pewno ta funkcja ma swoje odpowiedniki. A karta nie kosztowała kilkadziesiąt tysięcy zł, tylko kilkadziesiąt :hyhy:
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: Jo_gurt »

AP Edimaksa mają też dorobione protokoły roamingu, ale podejrzewam, że działają tylko w ramach sieci zbudowanej na tych AP i z niczym innym.
Z drugiej strony tak jak mówi Blido - soft i stery producentów kart sieciowych.

Ogólnie standard WiFi nie przewidział roamingu (zresztą wielu rzeczy nie przewidział) ale są do tego pewne protezy.
lahcimm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-03-29, 13:32
Lokalizacja: Wawa

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: lahcimm »

Blido pisze: Zanim jednak kupisz AP sprawdź jak będzie z zasięgiem jednego routera. Mój Ovislink WL-1600GL stoi na parterze i zasięg mam w piwnicy, na piętrze a nawet na strychu. Pomimo że nie jest ustawiony na pełną moc nadawania, a zaledwie 60mW.
Wielkie dzięki za wszystkie porady. Kupię router, raczej Ovislinka i zobaczę jak będzie hasał. Jeśli się okaże, ze są problemy z sygnałem na innych poziomach .. kupię AP.
.... jak sobie nie poradzę z konfiguracją, to pozwolę Wam o sobie przypomnieć :)

Moze podesle ktos linka jak skonfigurować Ovislink WL-1600GL ...... pod Wimaxa w Netii .....
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: Blido »

lahcimm pisze:Moze podesle ktos linka jak skonfigurować Ovislink WL-1600GL ...... pod Wimaxa w Netii .....
Proszę bardzo - oto link: http://tinyurl.com/yl5bbpt :D
To żadna filozofia - wystarczy ustanowić połączenie PPPoE a w praktyce ogranicza się to tylko do wpisania nazwy użytkownika i hasła (tego co dostałeś na umowie) w zakładce podstawowe/sieć w Tomato (zakładam że wgrasz Tomato do routera).
To najlepsza wersja Tomato dla WL-1600GL: http://tomato.groov.pl/RAF/tomato-RAF-N ... L.8645.trx
Jak ją wgrać, było już dziesiątki razy opisywane na forum. Wystarczy poszukać. To jeden z ostatnich tematów: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=23185
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: Jo_gurt »

W linku w moim podpisie znajdziesz konfig Tomato + Wimax.
MiKO
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2008-07-23, 11:30
Lokalizacja: Z-ne

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: MiKO »

Witam.
Nie chcę zakładać nowego tematu, ale mam pewną wątpliwość.
Obecnie mam router Wifi od iPlusa z abonamentem iPlus 89. Miałem 7GB i było mało, ale ponoć zmienili mi limit na 20GB w tej samej cenie. Jako, że z internetu korzystają również klienci w połowie cyklu rozliczeniowego brakło transferu (nawiasem mówiąc nie wiem co ci ludzie robią, że tyle pobierają).
Zadzwoniłem dziś do Netii i umówiłem się na montaż Wimaxa. Pani coś powiedziała, że w zestawie nie ma modemu i jeżeli chcę mieć WiFi, to muszę sobie kupić takowy na własną rękę, i musi mieć "jakiś" ANNEX B . Mam pytanie jaki polecacie? Kolega wyżej pisał o Ovislink'u WL-1600GL. W jaki sposób fachowcy instalują tego Wimaxa? Rozumiem, antena na dachu, sprowadzają od niej przewód ale gdzie :D ? Bardzo bym prosił o krótkie wyjaśnienie działania.
Potrzebuję router, który dobrze działa z AP skonfigurowanymi na Repeater i ma możliwość przypisania adresu MAC do niego (WLAN Bridge - jak to mam W huawei b970 :)). TP link nie robi może takich routerów do wimax-a? :)
Pozdrawiam i czekam na wypowiedzi.
P.s. Znalazłem Simens SX541 za 100zł, co o nim myślicie?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: Jo_gurt »

MiKO pisze:Pani coś powiedziała, że w zestawie nie ma modemu
Raczej routera ;)
MiKO pisze:jeżeli chcę mieć WiFi, to muszę sobie kupić takowy na własną rękę, i musi mieć "jakiś" ANNEX B .
Pani chyba niewiele wie co sprzedaje. Do WiMAXa ma nie być modemu ADSL (więc wszelkie Annexy, nawet B, odpadają).
Jesteś pewny, że WiMAX? Tzn nie bierze udziału w całym ćwiczeniu linia telefoniczna?
MiKO pisze:Rozumiem, antena na dachu, sprowadzają od niej przewód ale gdzie :D ?
A gdzie sobie zażyczysz ;)
MiKO pisze:TP link nie robi może takich routerów do wimax-a? :)
Do WiMAXa nada się każdy router bez modemu, tzn. RJ45 na WAN.
MiKO
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2008-07-23, 11:30
Lokalizacja: Z-ne

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: MiKO »

Raczej routera ;)
Tak routera, zawsze mylę te dwie rzeczy ;)


Linia telefoniczna nie bierze udziału, bo takowej nie posiadam i przez to zamówiłem Wimaxa :)
Pani na infolinii powiedziała, że nie mają w ofercie routerów WiFi do Wimaxów i trzeba kupić na własną rękę.

Odnośnie przewodu od anteny chodziło mi gdzie on jest podłączony - czyli do jakiego urządzenia? Zadając to pytanie chciałem uzyskać odpowiedź, co dostaję od Netii przy montażu (jakie urządzenia zakłada instalator za które płacę 29zł ;))?

Powracając do kwestii routera co polecacie? Czy TP-Link TL-WR941ND będzie się nadawał?[/quote]
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: wojteks »

MiKO pisze:W jaki sposób fachowcy instalują tego Wimaxa? Rozumiem, antena na dachu, sprowadzają od niej przewód ale gdzie
Antena czyli cały "odbiornik" to ODU połączony skrętką z zasilaczem IDU. Z IDU idzie kabel ethernet (suma kabla od ODU do komputera może być 100m) do karty sieciowej kablowej albo na WAN routera (żadnych modemów i Annexów do tego nie trzeba)
MiKO pisze:TP link nie robi może takich routerów do wimax-a?
Każdy router z portem WAN RJ45 (ethernet) i PPPoE nadaje się do WiMax'a. Ja polecę jednak Ovislinka WL1600GL z tomato ponieważ można zrobic na nim zarządzanie pasmem (podział).
Nie pomagam na PW!
MiKO
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2008-07-23, 11:30
Lokalizacja: Z-ne

Re: [Netia] Router Netia WImax, przenikanie sygnału

Post autor: MiKO »

Właśnie o to mi chodziło, wszystko ładnie wytłumaczone, dzięki serdeczne :)
ODPOWIEDZ