swieży user wimaxa netii

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Grzesiek225
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2010-03-24, 11:02
Lokalizacja: CTR

swieży user wimaxa netii

Post autor: Grzesiek225 »

Witam
Jestem jeszcze w pracy, ale właśnie zamontowano mi Wimaxa,
jak najprościej uruchomić usługe?
Jak uruchomię to zrobię testy i zamieszczę,
mieszkam pod Toruniem
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: Quest »

Najprościej :
http://polmar.org.pl/swp/instrukcja_kon ... _wimax.pdf
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: Blido »

Grzesiek225 pisze:jak najprościej uruchomić usługe?
Po prostu podłączyć zestaw do karty Ethernet w kompie i skonfigurować połączenie PPPoE korzystając z kreatora połączeń w Windows. Do konfiguracji PPPoE jest potrzebna oczywiście nazwa użytkownika oraz hasło - dane te powinieneś dostać wraz z umową.
Grzesiek225
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2010-03-24, 11:02
Lokalizacja: CTR

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: Grzesiek225 »

Dzięki;)
mieszkam jakies 10km od nadajnika,
prędkość prawie nie zmienia się
myślałem,że będzie gorzej;)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: Blido »

Grzesiek225 pisze:myślałem,że będzie gorzej
Wtedy by Cię po prostu nie podłączyli. Podobnie jest w Erze (BS-y nie wpuszczają użytkowników ze zbyt słabymi warunkami radiowymi). To Internet stacjonarny, więc ma działać w miarę stabilnie.
Grzesiek225
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2010-03-24, 11:02
Lokalizacja: CTR

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: Grzesiek225 »

A można w jakiś sposób sprawdzić sygnał?
Widzę,że masz w sygnaturce.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: Blido »

Tak, logując się do panelu administracyjnego terminala poprzez adres http://192.168.254.251 (hasło i nazwa użytkownika: "installer"). Siła sygnału jest podana w zakładce "Performance Monitoring". Jednak żeby można się było zalogować IP kompa musisz ustawić na 192.168.254.250. Zza routera też nie można się zalogować, nad czym ubolewam.
rupero
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2010-05-15, 10:35
Lokalizacja: Gliwice

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: rupero »

A ja mam Voice Gateway VG-1D1V-SIP od Netii i nie umiem się do niego dostać.
Ten IP nie działa.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: Jo_gurt »

Do VG się nie logujesz. Jak chcesz się dostać do Alvariona to musisz zrobić to z pominięciem VG.
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: dacula »

Panowie!

Sprzet jet wlanoscia operatoa!

1. VG nie pokaze Ci parametrow radiowych bo nie do tego sluzy, to jest bramka VoIP z wbudowanym przelacznikiem (switch).
2. VG pracuje w podsieci wlasciwej dla danej stacji bazowej, wiec nie dostaniesz sie do niego od strony LAN, mozesz tylko od WAN, ale musisz wysniffowac jaki to ip/vlan (nie napisze Ci jak bo nie uwazam, zeby to bylo wlasciwe).
3. W celu sprawdzenia parametrow radiowych trzeba sie podlaczyc pod IDU (zasilacz do ODU - anteny z portem ethernet).

Do czego Wam jest potrzebna wiedza jakie macie parametry?
Jesli cos zle dziala to jest od tego serwis 801802803
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
rupero
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2010-05-15, 10:35
Lokalizacja: Gliwice

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: rupero »

Byłem kiedyś monterem Ubiquiti. Skrzywienie ?
A rozpacz mnie bierze jak widzę te pingi. :(
Testery pokazują niby dobre prędkości, ale już Win rzadko kiedy przekroczy 1Mb (a płacę za 2Mb).
Ostatnio zmieniony 2010-05-15, 12:33 przez rupero, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: dacula »

Pewnie skrzywienie ;-)
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
rupero
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2010-05-15, 10:35
Lokalizacja: Gliwice

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: rupero »

dacula pisze: 2. VG pracuje w podsieci wlasciwej dla danej stacji bazowej, wiec nie dostaniesz sie do niego od strony LAN, mozesz tylko od WAN, ale musisz wysniffowac jaki to ip/vlan (nie napisze Ci jak bo nie uwazam, zeby to bylo wlasciwe).
A tu wyciąg z manuala Voice Gateway w załączniku. Oczywiście nie działa bo pewnie Netia zmieniła parametry. :cry:
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: dacula »

Oczywiscie, ze Netia zamienia :)
Jak by wszystkie VG mialy taki ip to by nie dzialalo.
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
rupero
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2010-05-15, 10:35
Lokalizacja: Gliwice

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: rupero »

Działałoby. Przecież to połączenie lokalne. Tak jak kartę chyba każdy ma 192.168.0.1.
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: dacula »

To nie jest adres dla LAN tylko dla WAN, zatem link komunikacyjny miedzy stacja bazowa, a VG.

Zapewniam Cie, ze wiem co mowie :P Nie raz konfigurowalem te stacje bazowe.
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
rupero
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2010-05-15, 10:35
Lokalizacja: Gliwice

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: rupero »

To jak się dobrać do odbiornika na dachu ?
W Ubiquiti pisałem adres, potem hasło i miałem wszystko łącznie z miernikiem sygnału.
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: dacula »

Jesli chcesz zobaczyc parametry radiowe to musisz sie podlaczyc pod IDU (male podluzne urzadzenie z portem ethernet).
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
rupero
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2010-05-15, 10:35
Lokalizacja: Gliwice

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: rupero »

Rozumiem, tylko jaki adres wpisać ? No i login/hasło.
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: dacula »

Juz na tym subforum pojawily sie informacje jak sie dostac do anteny, ja nie bede pisal jak bo jestem przeciwnikiem tego, zeby klienci sami logowali sie do sprzetu operatora.
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 453
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: alias »

dacula pisze:Juz na tym subforum pojawily sie informacje jak sie dostac do anteny, ja nie bede pisal jak bo jestem przeciwnikiem tego, zeby klienci sami logowali sie do sprzetu operatora.
Dobry sprzęt powinien pokazać poziom sygnału bez potrzeby logowania klienta lub logowanie klienta powinno dawać minimalne uprawnienia bez możliwości "grzebania" w konfiguracji sprzętu. Więc albo to nie jest dobry sprzęt albo nie ma co robić tajemnicy ze sposobu logowania do CPE.
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: dacula »

Co ma do tego dobry lub niedobry sprzet?

Jaki operator dostarcza Ci dostep do routera, ktory u Ciebie instaluje?

Podobnie nie dostajesz login/hasla do BTS sieci komorkowej.

Netia konczy usluge stykiem ethernet i od tego punktu mozesz robic co Ci sie zywnie podoba.
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 453
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: alias »

dacula pisze:Co ma do tego dobry lub niedobry sprzet?
No własnie to że dobry sprzęt pokaże siłę sygnału bez logowania
dacula pisze:Jaki operator dostarcza Ci dostep do routera, ktory u Ciebie instaluje
O to własnie chodzi żeby nie musiał dawać loginu i hasła, a klient mimo to jak ma ochotę i potrzebę to sobie sprawdzi poziom sygnału u siebie.
dacula pisze:Podobnie nie dostajesz login/hasla do BTS sieci komorkowej.
Mówimy o urządzeniu klienckim - co ma BTS do rzeczy???
dacula pisze:Netia konczy usluge stykiem ethernet i od tego punktu mozesz robic co Ci sie zywnie podoba.
Niech sobie kończy jakim chce stykiem to nie na znaczenia przecież. Poruszamy temat możliwości sprawdzenia (weryfikacji) poziomu sygnału przez klienta. Idąc Twoim tokiem myślenia można by twierdzić że również nie potrzebny jest wskaźnik poziomu sygnału w telefonie komórkowych czy w modemie 3G. CPE wimaxowe to też technologia radiowa i uważam że klient ma jak najbardziej prawo mieć możliwość weryfikacji poziomu sygnału radiowego na swoim urządzeniu (bez logowania lub z loginem usera) i dobre urządzenia na to pozwalają.
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: dacula »

Szerokopojete technologie GSM to inna sprawa, a moja analogia do BTS komorkowego stad sie <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font>, zeby zobrazowac, ze mobilini operatorzy nie daja Ci do sprawdzenia jakosci sygnalu na swoim sprzecie.

WiMAX Netii, Ery i innych rozni sie tym od uslug 3G, ze nie jest to usluga nomadyczna (przy najmnej w Polsce) i z tego tez powodu nie ma potrzeby weryfikacji sygnalu przez klienta. Lacze radiowe zestawia operator i to operator jest za nie odpowiedzialny.

Pracuje przy roznych technologiach w tym znacznie bardziej zaawansowanych radioliniach niz system BM Alvariona. Dla klientow zestawiane sa lacza radiowe P2P np. RL Stratex, Nec, Sagem, Mini Link Ericsson (sa to uslugi dla segmentu Enterprise nie raz ponad 100 Mbps) i w zadnym z przypadkow nie udostepnia sie mozliwosci weryfikacji sygnalu przez klienta. Przeciez klient nie bedzie przestawial anteny jak mu sie pojawi przeszkoda w torze radiowym. Wezwie specjaliste od operatora i ten to zrobi za niego, a jakby sam to zrobil i np. uszkodzil sprzet bylby odpowiedzialny finansowo.


Jak ktos ma problem niech dzwoni do operatora i wymusi dostarczenie parametrow jesli tak bardzo chce je zobaczyc, ewentualnie niech monter mu je pokaze, zrobi screen etc.
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: Jo_gurt »

Akurat Era przy samodzielnej instalacji urządzenia klienckiego wręcz wymaga logowania się na nie - bo jak inaczej :)

rupero, wrzuć w szukarkę "installer".
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 453
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: alias »

dacula pisze:Szerokopojete technologie GSM to inna sprawa, a moja analogia do BTS komorkowego stad sie <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font>, zeby zobrazowac, ze mobilini operatorzy nie daja Ci do sprawdzenia jakosci sygnalu na swoim sprzecie.
Po co mają dawać skoro poziom sygnału widzisz na swoim urządzeniu, czyli np. na ekranie telefonu komórkowego albo w programie obsługującym modem 3G.
dacula pisze:WiMAX Netii, Ery i innych rozni sie tym od uslug 3G, ze nie jest to usluga nomadyczna (przy najmnej w Polsce) i z tego tez powodu nie ma potrzeby weryfikacji sygnalu przez klienta. Lacze radiowe zestawia operator i to operator jest za nie odpowiedzialny.
Nomadyczność usługi nie am tu nic do rzeczy, korzystać z modemu 3G też mogę stale w jednym i tym samym miejscu (np. w domu) i nie oznacza to że z tego powodu nie powinien modem wskazywać poziomu sygnału.
dacula pisze:Pracuje przy roznych technologiach w tym znacznie bardziej zaawansowanych radioliniach niz system BM Alvariona. Dla klientow zestawiane sa lacza radiowe P2P np. RL Stratex, Nec, Sagem, Mini Link Ericsson (sa to uslugi dla segmentu Enterprise nie raz ponad 100 Mbps) i w zadnym z przypadkow nie udostepnia sie mozliwosci weryfikacji sygnalu przez klienta. Przeciez klient nie bedzie przestawial anteny jak mu sie pojawi przeszkoda w torze radiowym. Wezwie specjaliste od operatora i ten to zrobi za niego, a jakby sam to zrobil i np. uszkodzil sprzet bylby odpowiedzialny finansowo.
Od kiedy to radiolinie RL Stratex, Nec, Sagem, czy Mini Link Ericsson są bardziej zaawansowaną technologią niż WiMax? To zwyczajne radiolinie telekomunikacyjne produkowane i instalowane od kilkudziesięciu już lat. Kiedyś tylko analogowe (stosowane przez operatorów radiowych i telewizyjnych), później cyfrowe (kiedy pojawiła się telefonia cyfrowa i potrzeba przesyłania tzw. E1-nek), aż po dzień dzisiejszy (transmisja IP + ew. n*E1). I to nie jest już tylko rynek Enterprise bo takie radiolinie to sobie stawiają nawet mali operatorzy, samorządy i firmy. Wystarczy popatrzeć na aktualny wykaz pozwoleń w BIP'ie UKE. Pamiętaj że na prostym systemie Alvariona to WiMax się nie kończy, są rozwiązania zdecydowanie bardziej zaawansowane technologiczne właśnie dla rynku Enterprise. Z resztą Alvarion też ma w ofercie bardziej zaawansowane rozwiązanie.
Jak ktos ma problem niech dzwoni do operatora i wymusi dostarczenie parametrow jesli tak bardzo chce je zobaczyc, ewentualnie niech monter mu je pokaze, zrobi screen etc.
Ale po co wzywać montera za każdym razem albo wydzwaniać po niekumatych panienkach z biur obsługi klienta operatora, skoro pewne rzeczy można by zdiagnozować lub wyeliminować samemu widząc wskażnik sygnału? O wariancie że klient sam sobie montuje CPE bez potrzeby wizyty monterów i o urządzeniach klienckich "indorowych" już nie wspominając (właśnie przykład ERY).

Ja nadal twierdzę że nie ma nic złego a wprost przeciwnie, żeby urządzenie klienckie wimaxa umożliwiało sprawdzenie poziomu sygnału przez klienta, i tak z resztą jest w dobrych urządzeniach renomowanych producentów.

Jednym z podstawowych założeń wimaxa było właśnie to, że w przyszłości klient kupi sobie po prostu CPE dowolnego producenta w hipermarkecie, i to CPE automatycznie mu się skonfiguruje i zaloguje do systemu, a klient przez Internet już z własnego komputera podpisze z operatorem stosowną umowę. Taki model funkcjonowania systemu jest już stosowany z powodzeniem poza USA w niektórych krajach Azjatyckich a nawet w krajach Afrykańskich.
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: dacula »

Witam,

nasz spor nie ma sensu :) Moze ja mam zboczenie, ktore sie wywodzi z pracy dla "operatora" i dlatego nie lubie jak ktos niepowolany dotyka sie sprzetu. Nie wiedzialem, ze Era dostarcza zestaw to samodzielnego montazu. W takim przypadku to prawda, ze na obudowa np. ODU powinien byc jakis wskaznik ledowy z poziomem sygnalu, a juz najlepiej na IDU bo ono jest w domu.

Co do RL, o ktorych pisalem to okej zgodze sie, ze kazdy moze sobie taka kupic i postawic (jesli uzyska stosowna koncesje), ale juz nie kazdy bedzie ja potrafil skonfigurowac i zarzadzac.
Ostatnio zmieniony 2010-05-17, 22:31 przez dacula, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 453
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: alias »

dacula pisze:Co do RL, o ktorych pisalem to okej zgodze sie, ze kazdy moze sobie taka kupic i postawic (jesli uzyska stosowna koncesje), ale juz nie kazdy bedzie ja potrafi skonfigurowac i zarzadzac.
Tak to prawda, choć i w tej dziedzinie następuję postęp. Nowe radiolinie potrafią już wiele parametrów ustawić w pełni automatycznie. Np. w PTP800 Motoroli ustawiasz tylko koordynaty lokalizacji, przyznaną częstotliwość i wzmocnienie czaszy którą stosujesz w ODU - cała resztę ustawia radiolinia samodzielnie. Coś podobnego będzie miała nowa Nera. Oczywiście jak ktoś chce może sobie zmieniać wszystkie ustawienia, nie mniej sama instalacja jest na poziomie trudności porównywalnym z odpalaniem domowego routra WiFi. Pomijam oczywiście aspekt wizowania, bo sam znam osoby które potrafiły to sknocić na linku 400m długości. :hyhy:
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: swieży user wimaxa netii

Post autor: dacula »

Mialem do czynienia z Nera, ale niestety "niezarzadzalna",byl to jakis stary system o niewielkich mozliwosciach. Z Motorola nie mialem przyjemnosci.

Najprzyjemniej pracuje sie chyba na Stratexach.
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
ODPOWIEDZ