WiMax w Erze i Netii

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

WiMax w Erze i Netii

Post autor: xPredatorx88 »

Otóż nie wiem co wybrać czy WiMax w Erze czy Netii, otóż z netią nie wiem czy będzie dało rade założyć ten net bo nie wiem czy zasięg będę mieć, natomiast w erze zasięg raczej jest, ale chcę się upewnić nie wiele się, można upewnić po mapce gdzie jest pokazuje zasięg może wy coś wiecie? Mieszkam niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego woj świętokrzyskie.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMax w Erze i Netii

Post autor: Blido »

Netia odkąd zniosła opłatę za utrzymanie łącza w Wimaksie jest tańsza i to sporo, ale ma za to dwukrotnie mniejszy upload niż Era (tylko 256kb/s przy opcji 1Mb/s) i jedną ogromną wadę - zablokowany port 5060, czyli o voipie można zapomnieć. Chyba że by wybrać jakiegoś operatora voip który działa na porcie 5070 (jest kilku takich) ale nie mam pewności czy i tego portu nie blokuje Netia - w necie są zbieżne opinie. Netia bardzo nie lubi voipa, bo za wszelką cenę chce wcisnąć klientom swój telefon. Co do zasięgu, to w przypadku Netii po prostu zamów usługę, przyjadą technicy i sprawdzą czy masz zasięg. Jeżeli nie, nic nie stracisz. W Erze podobnie, z tym że montaż kosztuje 300zł (jeżeli nie będzie zasięgu to oczywiście nic nie zapłacisz). Dlatego w Erze lepiej zamontować terminal samemu - wtedy gdyby okazało się ze zasięgu brak to zwrócisz go do najbliższego salonu Ery.
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

Re: WiMax w Erze i Netii

Post autor: xPredatorx88 »

THX, ale jeszcze jedno, a mianowicie: o co chodzi z tymi portami i co to jest ten voip
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: WiMax w Erze i Netii

Post autor: Jo_gurt »

VoIP to telefonia internetowa. To samo co na kablu miedzianym, ale przez Internet i taniej. Jak każde zastosowanie protokołów TCP/IP, działa na konkretnym porcie, który jest w Netii blokowany.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMax w Erze i Netii

Post autor: Blido »

xPredatorx88 pisze:co to jest ten voip
Telefonia internetowa, dostarczają ją takie firmy jak np. Freeconet, IPCall czy Tlenofon. Działa to tak jak zwykły telefon (który zresztą możesz podłączyć przez bramkę do routera) ale jest dużo tańsze - minuta rozmowy na stacjonarne to jakieś 5-6gr i to nie tylko w Polsce - za granicę również.
Awatar użytkownika
rb_zg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2006-08-29, 20:15
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: WiMax w Erze i Netii

Post autor: rb_zg »

Blido pisze:Netia odkąd zniosła opłatę za utrzymanie łącza w Wimaksie jest tańsza i to sporo, ale ma za to dwukrotnie mniejszy upload niż Era (tylko 256kb/s przy opcji 1Mb/s) i jedną ogromną wadę - zablokowany port 5060, czyli o voipie można zapomnieć.
Zmienię trochę temat dyskusji ale czy Netia informuje o tym fakcie przy podpisywaniu umowy?
Pozdrawiam
Robert Błaszczak
ODPOWIEDZ