obliczanie pojemności kanału

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Johnny85
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2010-06-17, 10:40
Lokalizacja: Wroc

obliczanie pojemności kanału

Post autor: Johnny85 »

Witam wszystkich zainteresowanych tematem :)

W ramach pracy dyplomowej jestem zobligowanych do wykonania obliczenia pojemności łącza (tym samym możliwej ilości obsługi abonentów) dla systemu WiMAX w standardzie stacjonarnym. Problem w tym że nie bardzo wiem jak do tego sie zabrać :/ Na początek kilka faktów z życia projektu:

- BS składa się z 4 sektorów - oczywiście każdy o pokryciu 90*,
- każdy sektor pracuje na szerokości kanału 7MHZ (3,5 UL i 3,5 DL)
- stacja bazowa pracuje w warunkach braku widoczności radiowej zrealizowanej w oparciu o modulację OFDM 256 FFT,
- moc na wyjściu nadajnika 250 mW,
- praca stacji bazowej w trybie full-duplex w dziedzinie częstotliwości (FDD) z
odstępem kanałów dupleksowych wynoszącym 100MHz,
- liczba przewidywanych użytkowników: 600

Dla zobrazowania sytuacji poniżej podaję link do screena z wykonanej symulacji propagacyjnej sygnału. Screen przedstawia max. przepływności kanału w zależności od zastosowanej modulacji - odpowiednio największa wartość to 64QAM a najmniejsza BPSK.

http://chomikuj.pl/Johnny85

- stacja bazowa znajduje się na wysokości 48m, pomiar rozkładu fali został wykonany dla wysokości 10m

Moje pytanie jest ogólnikowe: jak to można zrobić ?? :)

Czy pojemność kanału mam liczyć dla pojedyńczego sektora i poszczególnych modulacji zakładając,np. 30% abonentów gwarantuję prędkośc 256 kb/s (max 2Mb/s) a pozostałym 70% prędkośc 100 kb/s (max. 1Mb/s) ???

Czy pojeność kanału mam obliczać dla pojedyńczego sektora zakładając, np. 30% użytkowników będacych w zasięgu modulacji QAM, 40 w zasięgu QPSK ipozostali w zasięgu BPSK ???

Jak wspomniałem jestem dość blado zorientowany temacie dlatego prosiłbym o pomoc osoby ogarniętej w tematyce o naświetlenie tematu (najlepiej podpartego przykładami :)

Jeśli podane przeze mnie informacje są niewystarczające do wykonania obliczeń chętnie je uzupełnię :)

Pozdrawiam
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: obliczanie pojemności kanału

Post autor: alias »

Ale interesuje Cię jakaś teoretyczna maksymalna pojemność kanału radiowego z zastosowaniem dokładnie takich parametrów i warunków jak podałaś, czy chodzi Ci o wyliczenie stopnia wykorzystania wydajności jaką posiada stacja bazowa?
Johnny85
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2010-06-17, 10:40
Lokalizacja: Wroc

Re: obliczanie pojemności kanału

Post autor: Johnny85 »

Bardziej mnie interesuje teoretyczna liczba użytkowników jaką mogę podłączyć pod jeden sektor - oczywiscie z zachowaniem w/w założeń. W necie zdaje się że są pomoce w obliczaniu tego typu zagadnień: od - miarę prostych - gotowych arkuszy kalkulacyjnych po programy do zastosowań komercyjnych jednak nie udało mi się na takie rozwiązanie trafić :/

Pozdrawiam
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: obliczanie pojemności kanału

Post autor: alias »

Teoretyczna liczbę użytkowników podaje producent sprzętu poprzez podanie rzeczywistej wydajności radiowej sektora dla danej szerokości kanału transmisji. Często podawana jest wartość graniczna określająca maksymalną ilość modułów CPE które mogą jednocześnie zalogować się do jednego sektora stacji bazowej. Ważne jest też to jaki maksymalny overbooking przyjmie operator.

Jeśli z dokumentacji wynika np. że wydajność AP w kierunku do klienta wynosi w kanale o szerokości 3,5MHz: 17Mbps i założysz że klient dostaje łącze 1Mbps i założysz overbooking 10-krotny to wyjdzie Ci że możesz podpiąć pod sektor 170 klientów.

17Mbps / 1Mbps * 10 = 170
Johnny85
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2010-06-17, 10:40
Lokalizacja: Wroc

Re: obliczanie pojemności kanału

Post autor: Johnny85 »

Super...wielkie dzięki za pomoc :brawa:

Jeśli nie byłoby to skomplikowane to prosiłbym Cię jeszcze o wyjaśnienie drugiej opcji - jak obliczyc rzeczywistą wydajność stacji bazowej.

Pozdrawiam
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: obliczanie pojemności kanału

Post autor: alias »

Nie wylicza się jej, to podaje producent i wartość ta jest prawdziwa przeważnie tylko przy zastosowaniu dedykowanych lub firmowych CPE.
Nieraz jest tak, że wydajność sektora dla kanału 10MHz wynosi 45Mbps ale tylko jak używasz firmowych CPE, a kiedy użyjesz CPE innego producenta wydajność spada do 23Mbps. Wynika to z prostego faktu, że firmowe "gadają" z bazówką używając MIMO Apendix-B, a obce mogą tylko dogadać się na Apendix-A. Oczywiście jeden sektor może obsługiwać w jednym czasie mieszankę różnych CPE byle by były zgodne ze standardem, wtedy jego wydajność będzie jeszcze inna.
Nie mniej przyjmuje się to co deklaruje producent.

Z tego rysunku przedstawiającego maksymalną wydajność w rozkładzie przestrzennym nic nie wywnioskujesz, bo zwróć uwagę ze wystarczy Ci 2-3 klientów w strefie zielonej którym dasz pasmo 9Mbps (DL) i już wysycisz sektor. ;)

Rysunek który generuje ten program (od AWE Communications) to jest powiedzmy czysto poglądowy obraz pokrycia zasięgiem, który później wcale nie musi mieć odzwierciedlenia w rzeczywistych pomiarach. Dlatego jak się uruchamia system wimaxowy dobrej firmy to na końcu po całym terenie jeździ samochód pomiarowy i na podstawie setek pomiarów buduje znacznie precyzyjniejszą mapę pokrycia. Ale niestety to oczywiście kosztuje i to nie mało.
ODPOWIEDZ