WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzyhu
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2008-07-09, 18:31
Lokalizacja: Gdańsk

WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: krzyhu »

Witam, mam jedno pytanie. Niedługo zakładam Netia Wimax, ale moi rodzice mają w związku z tym jedno pytanie - w jaki sposób monter ciągnie kabel od anteny do domu? Trzeba wiercić wielką dziurę w ścianie, czy jak to jest? Chodzi o to, że nasz dom w zimę bardzo szybko gubi ciepło, a taka dziura na pewno by tylko jeszcze bardziej wychładzała.

Prosiłbym o odpowiedź kogoś, komu zakładano już taką antenę i widział w jaki sposób jest to robione. Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: wojteks »

To jest cienki kabel 6-7mm średnicy a po jego przełożeniu otwór można uszczelnić.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
krzyhu
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2008-07-09, 18:31
Lokalizacja: Gdańsk

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: krzyhu »

Aha, ok dzięki.

A, jeszcze jedno pytanie mam, tak dla pewności - czy na chwilę obecną WIMAX jest najlepszą technologią bezprzewodowego internetu? Chodzi mi tutaj o prędkość, brak limitu danych, ping itd.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: Blido »

krzyhu pisze:Trzeba wiercić wielką dziurę w ścianie, czy jak to jest?
Wierci się w ścianie, ewentualnie we framudze okna. O utratę ciepła nie musisz się raczej martwić. Sam kabel już dość dobrze uszczelni dziurę. Ja przewierciłem się przez framugę okna, a dziurę zrobiłem taką jak średnica kabla (8mm) tak że kabel ledwo przeszedł i dodatkowo uszczelniłem klejem silikonowym. Nie było zimą czuć żadnego zimna od otworu.
krzyhu pisze:czy na chwilę obecną WIMAX jest najlepszą technologią bezprzewodowego internetu?
Tak. Może z nim konkurować praktycznie tylko HSPA+ które go bije prędkością a czasem i pingami, ale pingi ma mniej stabilne i oczywiście jest limitowane.
Awatar użytkownika
krzyhu
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2008-07-09, 18:31
Lokalizacja: Gdańsk

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: krzyhu »

Ok, dzięki bardzo, teraz już jestem pewny. Na prędkości mi tak nie zależy jak na braku limitu (lubię oglądać dużo anime, a patche do gier też swoje ważą).

Aha, jeszcze jedno pytanko - czy urządzenie, które podłączy mi monter, ma możliwość nadawania Wi-Fi? Czy jeżeli nie, to czy mogę do kabla z niego wychodzącego podłączyć swój router? Bardzo zależy mi na sieci Wi-Fi w domu.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: krystianb »

krzyhu pisze:Czy jeżeli nie, to czy mogę do kabla z niego wychodzącego podłączyć swój router?
Tak oczywiście, każdy router z wan ehternet się nada. Choć wiadomo że lepiej kupić trochę droższą konstrukcję. Ovis 1600gl z pomidorem powinien się nadać idealnie. Blido więcej w tej sprawie powie. Jeśli masz duży dom albo więcej niż parter i piętro to przydadzą się dodatkowe AP żeby poprawić zasięg wifi.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
krzyhu
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2008-07-09, 18:31
Lokalizacja: Gdańsk

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: krzyhu »

Tak, mam dosyć sporą chatę, ale tylko parter i piętro. Router domyślnie będzie się znajdował w moim pokoju na piętrze (chcę mieć po kablu), a zasięg mają mieć rodzice w kuchni.

Myślę że wstrzymam się z zakupem, bo groszem nie śmierdzę, i zobaczę jak ten mój router (D-Link DI-514) będzie się sprawdzał, jeżeli będzie słabo to pomyślę nad czymś lepszym.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: Patryk »

krystianb pisze:Tak oczywiście, każdy router z wan ehternet się nada.
Zdarzają się jeszcze rodzynki (lub starocie) bez klienta PPPoE - taki router nie zabangla z Wimaxem.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: Blido »

krzyhu pisze:czy urządzenie, które podłączy mi monter, ma możliwość nadawania Wi-Fi?
Nie ma, to urządzenie jest zakończone wtykiem Ethernet, czyli podłączasz je do karty sieciowej w komputerze lub do routera obsługującego PPPoE (czyli praktycznie każdego nowoczesnego routera z portem WAN). Od razu polecę Ovislinka WL-1600GL z zainstalowanym Tomato - super kombajn za niską cenę.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: krystianb »

Patryk pisze:Zdarzają się jeszcze rodzynki (lub starocie) bez klienta PPPoE
Żyłem w przekonaniu że to jest obowiązek w każdym routerze.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
krzyhu
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2008-07-09, 18:31
Lokalizacja: Gdańsk

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: krzyhu »

A czy router D-Link DI-514 ma tego klienta? I czy da radę przebić się przez strop na dół? Bo szkoda mi kasy wydawać na nowy router skoro mam już jeden.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: Blido »

krzyhu pisze:A czy router D-Link DI-514 ma tego klienta?
Ma.
krzyhu pisze:I czy da radę przebić się przez strop na dół?
Da radę, ale na rewelacyjny transfer w sieci lokalnej nie licz. Będzie góra 4-5Mb/s czyli starczy tylko do udostępnienia Internetu.
krzyhu pisze:Bo szkoda mi kasy wydawać na nowy router skoro mam już jeden.
Zawsze możesz ten obecny wykorzystywać jako dodatkowy AP na innym piętrze.
Awatar użytkownika
krzyhu
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2008-07-09, 18:31
Lokalizacja: Gdańsk

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: krzyhu »

Po co mi jeszcze jeden AP? Mój dom wcale nie jest taki duży, z internetu korzystam praktycznie tylko ja na piętrze, oraz rodzice na parterze, nic więcej (jestem jedynakiem). Transfer do udostępniania internetu wystarczy, tak więc jest ok.

Dziękuję wszystkim za pomoc, myślę, że wiem już wszystko. :ok: Uważam, że temat nadaje się do zamknięcia.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: Blido »

krzyhu pisze:Uważam, że temat nadaje się do zamknięcia.
Na forum <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=82778#82778">»nie zamykamy tematów«</a> ;)
Awatar użytkownika
krzyhu
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2008-07-09, 18:31
Lokalizacja: Gdańsk

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: krzyhu »

Ahhh, fakt, wybacz w takim razie. :P
Awatar użytkownika
krzyhu
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2008-07-09, 18:31
Lokalizacja: Gdańsk

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: krzyhu »

No, dzisiaj byli u mnie monterzy, bardzo mili panowie, i zamontowali mi antenę na kominie na dachu, a kabel pociągnęli przez ścianę kolankową do mojego pokoju (i zasklepili otwór). :ok:

Wszystko śmiga elegancko, necik jest przekozacki. Tutaj wynik: http://www.speedtest.net/result/895081419.png Jestem bardzo zadowolony! W końcu nie ma limitów hurra! :D
neon
Stały użytkownik forum
Posty: 66
Rejestracja: 2009-08-19, 17:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: neon »

Witam.

Jako że stanę się mam nadzieję posiadaczem wimaxa od Ery, poczytałem sobie tę instrukcję podłączenia całego sprzętu z ich strony i wszystko wydaje się być jasne lecz nie rozumiem, jednego.
Mianowicie, chodzi mi o tę końcówkę, którą trzeba sobie samemu założyć na te kabelki, podobno potrzebna jest do tego zaciskarka, jeszcze tego nie robiłem, więc pytam się, trudne to jest ??

Może ktoś wskazać jakiej zaciskarki potrzebuję ??
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: Jo_gurt »

neon pisze:, trudne to jest ??
Niezbyt.
neon pisze:Może ktoś wskazać jakiej zaciskarki potrzebuję ??
Zaciskarka Rj45. Chińskie do kupienia za kilkanaście złotych.
neon
Stały użytkownik forum
Posty: 66
Rejestracja: 2009-08-19, 17:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: neon »

Czy to o taką chodzi ?? Będzie ta dobta :?:

http://www.skleplinksys.pl/product-pol- ... tent=16172
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WIMAX - Kabel pociągnięty do domu

Post autor: Blido »

neon pisze:Czy to o taką chodzi ?? Będzie ta dobta :?:
Tak, taka powinna wystarczyć. Ale jeśli zaciskasz wtyk RJ-45 po raz pierwszy to lepiej zamów sobie na wszelki wypadek dodatkowe wtyki RJ-45 (ekranowane). Może się nie udać za pierwszym razem, szczególnie ze skrętką FTP do użytku zewnętrznego, którą zaciska się nieco trudniej niż zwykłą skrętkę UTP.
ODPOWIEDZ