Era WIMAX - parę pytań

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Rafalgracz
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2010-01-31, 11:32
Lokalizacja: łódź

Era WIMAX - parę pytań

Post autor: Rafalgracz »

Witam, mam do was parę pytań co do internetu ery WiMax.
Rok temu posiadałem Internet z neti 512 kb/s też technologią wimax

-jaki jest ping przy usłudze 1Mb/s? (wiem, że było dużo takich pytań, ale rok temu na 512kb/s miałem ~110) Na 1mb/s będą mniejsze?
-rozdzielając Internet na 2 komputery routerem jaki będę mieć ping w przybliżeniu?
-adres IP jest stały czy zmienny oraz wewnętrzny czy zewnętrzny?
-Era wykorzystuje te same przekaźniki co Netia?

No to na_razie wszystko.

Z góry dziękuję za pomoc.

[ Komentarz dodany przez: grzechu: 2010-07-17, 00:37 ]
<font color=orange>Poprawa pisowni.</font>
Ostatnio zmieniony 2010-07-16, 23:37 przez Rafalgracz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Era WIMAX - parę pytań

Post autor: krystianb »

Rafalgracz pisze:-jaki jest ping przy usłudze 1Mb/s? (wiem, że było dużo takich pytań, ale rok temu na 512kb/s miałem ~110) Na 1mb/s będą mniejsze?
Raczej prawie na pewno taki sam.
Rafalgracz pisze:-rozdzielając Internet na 2 komputery routerem jaki będę mieć ping w przybliżeniu?
Przy przyzwoitym routerze (jak na drugim kompie nie będzie ktoś ciągnąc p2p) To góra kilka ms wyższy.
Rafalgracz pisze:-adres IP jest stały czy zmienny oraz wewnętrzny czy zewnętrzny?
W tej chwili powinieneś mieć chyba zmienny zewnętrzny. Po zastosowaniu routera będziesz miał na kompach IP wewnętrzne.
Rafalgracz pisze:-Era wykorzystuje te same przekaźniki co Netia?
Nie. Każda sieć ma własne.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Rafalgracz
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2010-01-31, 11:32
Lokalizacja: łódź

Re: Era WIMAX - parę pytań

Post autor: Rafalgracz »

Jeszcze parę pytań. ;)
-Jeżeli internet rozdzielę Routerem, to gdy będą korzystać 2 osoby to rozdzieli się równo po 512 kb/s na każdy komputer?
-Jeżeli internet rozdzielę Routerem, to gdy będę korzystał tylko ja będę miał pełną prędkość, tzn 1mb?
-Jeżeli Era ma własne przekaźniki jest szansa, że ping będzie w okolicach 80? (mieszkam w Górce Pabianickiej, 3-4 km od Pabianic, niedaleko Łodzi, w województwie Łódzkim).
PS. Rok temu miałem Internet z Neti.
-Jaki router proponujecie, aby nawet jak korzystają w osoby ping było stosunkowo mały?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Era WIMAX - parę pytań

Post autor: wojteks »

Rafalgracz pisze:to gdy będą korzystać 2 osoby to rozdzieli się równo po 512 kb/s na każdy komputer?
Zależy od routera.
Rafalgracz pisze:to gdy będę korzystał tylko ja będę miał pełną prędkość, tzn 1mb?
Zależy od routera.
Rafalgracz pisze:Jaki router proponujecie,
Ovislink WL1600GL albo Linksys WRT54GL z softem tomato który umożliwia podział pasma.
Nie pomagam na PW!
Rafalgracz
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2010-01-31, 11:32
Lokalizacja: łódź

Re: Era WIMAX - parę pytań

Post autor: Rafalgracz »

W takim razie prosiłbym o podanie mi takiego routera, który:
-Jeżeli internet rozdzielę nim, to gdy będą korzystać 2 osoby to rozdzieli się równo po 512 kb/s na każdy komputer
-Jeżeli internet rozdzielę nim, to gdy będę korzystał tylko ja będę miał pełną prędkość, 1mb.
-Gdy będą korzystać 2 osoby to, żeby ping był stosunkowo mały.

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Era WIMAX - parę pytań

Post autor: wojteks »

Rafalgracz pisze:o podanie mi takiego routera,
Patrz wcześniejszy post.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Era WIMAX - parę pytań

Post autor: ja.michal »

Rafalgracz pisze:-rozdzielając Internet na 2 komputery routerem jaki będę mieć ping w przybliżeniu?
Na kablu poniżej 1ms. Na WiFi 2.4GHz w G koło 1-2ms, w 2.45GHz i 5GHz w N poniżej 1ms.

To tak mierzone od routera koło 5-6m przez dwie ściany (oczywiście mowa o WiFi).
Rafalgracz
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2010-01-31, 11:32
Lokalizacja: łódź

Re: Era WIMAX - parę pytań

Post autor: Rafalgracz »

ja.michal pisze: Na kablu poniżej 1ms. Na WiFi 2.4GHz w G koło 1-2ms, w 2.45GHz i 5GHz w N poniżej 1ms.

To tak mierzone od routera koło 5-6m przez dwie ściany (oczywiście mowa o WiFi).
Mógłbyś wyjaśnić to jaśniej? Routerem rozdzielając będę miał: taki jakbym był sam na komputerze + 1-2 ms?

[ Komentarz dodany przez: grzechu: 2010-07-17, 22:30 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2010-07-17, 21:29 przez Rafalgracz, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Era WIMAX - parę pytań

Post autor: ja.michal »

Jak masz bezpośrednio np. 10ms tak po WiFi w G będzie pewnie 11, max 12.
Jak eter czysty to może nawet nie będzie różnicy. Wszystko zależy od warunków lokalnych.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WIMAX - parę pytań

Post autor: Blido »

krystianb pisze:Przy przyzwoitym routerze (jak na drugim kompie nie będzie ktoś ciągnąc p2p) To góra kilka ms wyższy.
Niekoniecznie. U mnie ping z routerem jest około 2ms niższy niż bez. Widocznie Tomato lepiej zarządza ruchem niż Windows. Ale ping jest niższy tylko na komputerze połączonym z routerem skrętką. Na WiFi jest ten sam, bo WiFi ma większe opóźnienia.
wojteks pisze:Ovislink WL1600GL albo Linksys WRT54GL z softem tomato który umożliwia podział pasma.
Z tych dwóch lepiej wybrać Ovislinka - ma to samo co Linksys a jest dużo tańszy, mniejszy i pobiera mniej prądu. Odkąd pojawił się WL-1600GL kupno WRT54GL uważam za stratę pieniędzy.
Rafalgracz pisze:W takim razie prosiłbym o podanie mi takiego routera, który: (...)
WL-1600GL spełnia wszystkie warunki.
Rafalgracz
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2010-01-31, 11:32
Lokalizacja: łódź

Re: Era WIMAX - parę pytań

Post autor: Rafalgracz »

A co jeśli jedna osoba zacznie ciągnąć p2p lub oglądać filmiki na youtube? Jaki wtedy będzie ping?
sobpiotr27
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2010-08-17, 12:50
Lokalizacja: Wrocław

Re: Era WIMAX - parę pytań

Post autor: sobpiotr27 »

Wtedy naturalnie się powiększy...może dochodzić nawet do 1000ms jeśli łącze jest zajęte.
ODPOWIEDZ