[Netia] Zwrot sprzętu po zerwaniu umowy ?

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kostyak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2010-07-20, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

[Netia] Zwrot sprzętu po zerwaniu umowy ?

Post autor: kostyak »

Witam wszystkich!
To mój pierwszy post na tym forum :D

Mam taki problem, a właściwie to wręcz przeciwnie. Po rozwiązaniu umowy na telefon przez Wimax, Netia wcale nie śpieszy się z odbiorem swojego sprzętu. Dzwoniłem do nich - raz mówią, że nie odbierają, a za drugim razem pani powiedziała, że technicy "przyjadą jak będą mieli czas" To jak to w końcu jest ?

Mam pomysł na wykorzystanie tego sprzętu, ale najpierw muszę mieć pewność, że nie przyjadą i nie powiedzą "oddawaj Pan ! "

pozdrawiam
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: [Netia] Zwrot sprzętu po zerwaniu umowy ?

Post autor: adamos22 »

Może warto sprawdzić co na ten temat mówią zapisy w umowie.
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Netia] Zwrot sprzętu po zerwaniu umowy ?

Post autor: Quest »

kostyak pisze:mieć pewność, że nie przyjadą i nie powiedzą "oddawaj Pan ! "
Kolego lepiej bedzie dla Ciebie jak spakujesz ten sprzet w reklamowke i zostawisz na strychu. Sprzet jest do konca wlasnoscia Netii. I na_pewno za ja....kis czas sie po niego zglosza.
Ostatnio zmieniony 2010-07-20, 20:51 przez Quest, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [Netia] Zwrot sprzętu po zerwaniu umowy ?

Post autor: Blido »

kostyak pisze:Mam pomysł na wykorzystanie tego sprzętu,
Z tego co wiem w umowie jest zapis zabraniający pod groźbą kary pieniężnej wykorzystania tego sprzętu do czegokolwiek innego poza łączeniem się z siecią dostawcy, czyli Netii.
kostyak pisze:najpierw muszę mieć pewność, że nie przyjadą i nie powiedzą "oddawaj Pan ! "
Na pewno tak w końcu powiedzą, przecież to ich sprzęt :]
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: [Netia] Zwrot sprzętu po zerwaniu umowy ?

Post autor: krystianb »

kostyak pisze:Mam pomysł na wykorzystanie tego sprzętu,
A tak z ciekawości jaki?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
temp333
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2008-03-22, 20:36
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: [Netia] Zwrot sprzętu po zerwaniu umowy ?

Post autor: temp333 »

To drogi sprzęt - szansa, że nie przyjadą raczej marna. Mi w Tepsie kazali oddać nawet liveboxa, za którego dzierżawę płaciłem 10PLN/mc ;/ To dopiero była żenada.
kostyak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2010-07-20, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Netia] Zwrot sprzętu po zerwaniu umowy ?

Post autor: kostyak »

Czwarty miesiąc już czekam.......

krystianb: Możliwe jest zbudowanie własnej radiolinii z wykorzystaniem tego sprzętu i dokupieniem brakujących elementów? W tym przypadku dochodzą jeszcze kwestie prawne no i finansowe oczywiście. Jestem zupełnie zielony w tym temacie więc proszę po mnie nie "jechać" :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: [Netia] Zwrot sprzętu po zerwaniu umowy ?

Post autor: krystianb »

kostyak pisze:Możliwe jest zbudowanie własnej radiolinii z wykorzystaniem tego sprzętu i dokupieniem brakujących elementów?
Nie jestem pewien czy nie wystarczyły by 2 zestawy, oczywiście bez voicegateów, ale:
kostyak pisze:dochodzą jeszcze kwestie prawne
Widzę że coś wiesz, dokładnie to jest sprawa taka, że ten sprzęt działa na częstotliwościach które trzeba wykupić w uke, z resztą nie jestem pewien czy jakaś wolna jeszcze by się znalazła (nie wiem jak duże są możliwości zmiany częstotliwości. Nawet jak by była, a pozwolenie (czy tam jak to się nazywa) było by tylko na niewielkim obszarze (jeśli to w ogóle możliwe) kosztowało by górę kasy i też takie same opłaty roczne też by były niemałe.
Do tego koszt drugiego zestawu to gdzieś koło 1500zł.

Moja rada, 2 UBIQUITI NANOBRIDGE M5 są 3 razy tańsze niż jeden zestaw od wimaxa, a do linku sprawdzą się dużo lepiej. Jeszcze nie prędko 5GHz będzie zapcha się na tyle żeby nie dało się z tego korzystać.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [Netia] Zwrot sprzętu po zerwaniu umowy ?

Post autor: ja.michal »

krystianb pisze:Moja rada, 2 UBIQUITI NANOBRIDGE M5 są 3 razy tańsze niż jeden zestaw od wimaxa, a do linku sprawdzą się dużo lepiej. Jeszcze nie prędko 5GHz będzie zapcha się na tyle żeby nie dało się z tego korzystać.
Można też użyć urządzenia z MIMO działające w dwóch polaryzacjach jednocześnie.
http://www.bestpartner.pl/index.php?art ... tegorie=12
http://www.bestpartner.pl/index.php?art ... tegorie=12
Prędkość do 300Mb/s i tańsze aniżeli NanoStation.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [Netia] Zwrot sprzętu po zerwaniu umowy ?

Post autor: Blido »

kostyak pisze:Możliwe jest zbudowanie własnej radiolinii z wykorzystaniem tego sprzętu i dokupieniem brakujących elementów?
Może nie radiolinii, bo to zupełnie co innego, ale mostu point-to-point owszem. Problem w tym że; po pierwsze, musiałbyś przeprogramować terminal, który przecież nie należy do Ciebie i Netia nałożyłaby za to na Ciebie karę pieniężną. Po drugie to pasmo częstotliwości nie jest publiczne i częstotliwość trzeba wykupić od UKE. Pirackie używanie częstotliwości jest ścigane z urzędu, a gdybyś dodatkowo zakłócił działanie sieci jakiejś firmy (np. Ery czy Netii) to czekałby Cię pozew o odszkodowanie. Czyli nie warto. Most radiowy można zrobić dużo taniej i legalnie poprzez WiFi 5GHz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: [Netia] Zwrot sprzętu po zerwaniu umowy ?

Post autor: krystianb »

ja.michal pisze:Prędkość do 300Mb/s i tańsze aniżeli NanoStation.
Nie tańsze, to są cenny netto (ten sklep powinni normalnie zamknąć za te ceny bez vat) Nano bridge też mają 2 polaryzacje niestety korzystają z kanału 20MHz więc tylko max 150Mb/s) Ale za to mają lepsze anteny - mniejsze kąty dzięki którym łapią mniej syfu.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [Netia] Zwrot sprzętu po zerwaniu umowy ?

Post autor: ja.michal »

krystianb pisze:Nie tańsze, to są cenny netto
Faktycznie. Mój błąd.
krystianb pisze:ten sklep powinni normalnie zamknąć za te ceny bez vat
Dziwne w sumie. Z tego co wiem to jest obowiązek podawania cen brutto.
krystianb pisze:Nano bridge też mają 2 polaryzacje niestety korzystają z kanału 20MHz więc tylko max 150Mb/s
Jak do zrobienia mostu to i tak bardzo ładnie. Myślę, że koło 100Mb/s realnie powinno latać.
krystianb pisze:Ale za to mają lepsze anteny - mniejsze kąty dzięki którym łapią mniej syfu.
No to tym bardziej powinno dobrze chodzić.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: [Netia] Zwrot sprzętu po zerwaniu umowy ?

Post autor: sp6huk »

krystianb pisze:korzystają z kanału 20MHz więc tylko max 150Mb/s
Konfigurowałem NanoBridge'a M5 i jak dobrze pamiętam to można ustawić szerokość kanału na 40 MHz, tylko, że LAN i tak nie jest gigabitowy - można by było tylko sprawdzić na ile się zestawia,
krystianb pisze:Ale za to mają lepsze anteny - mniejsze kąty dzięki którym łapią mniej syfu
To prawda - na oko nie zwizujesz tych anten, ale miałbym wątpliwości co do tych 22 dBi,
ja.michal pisze:Jak do zrobienia mostu to i tak bardzo ładnie. Myślę, że koło 100Mb/s realnie powinno latać
Przy szerokości kanału 20 MHz, odległość 8 km, przeleciało 50/30 Mb/s. Opóźnienia 7-10 ms przy maksymalnym obciążeniu.
kostyak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2010-07-20, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Netia] Zwrot sprzętu po zerwaniu umowy ?

Post autor: kostyak »

Dzięki za obszerne odpowiedzi !

W takim razie WiFi !
Zakładam nowy temat w dziale "internet radiowy" , żeby tutaj nie "offtopować"
Zapraszam do dyskusji
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: [Netia] Zwrot sprzętu po zerwaniu umowy ?

Post autor: krystianb »

sp6huk pisze:Konfigurowałem NanoBridge'a M5 i jak dobrze pamiętam to można ustawić szerokość kanału na 40 MHz, tylko, że LAN i tak nie jest gigabitowy - można by było tylko sprawdzić na ile się zestawi
Nie zapominaj o jednej bardzo prostej rzeczy, skrętka 100Mb full duplex w notyfikacji "radiowej" ma 200Mb (po 100 w każdą stronę). Biorąc pod uwagę to co dokłada do danych wifi, to nawet 300Mb/s skrętka dużo nie spowolni bo w jedną stronę to będzie max 120-130Mb
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ