Era Wimax-obniżenie jakości połączenia

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sobpiotr27
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2010-08-17, 12:50
Lokalizacja: Wrocław

Era Wimax-obniżenie jakości połączenia

Post autor: sobpiotr27 »

Witam. Użytkuję Erę Wimax od listopada tamtego roku. Do tej pory nie było z nią żadnych problemów. Jednakże od miesiąca(mniej więcej), paramtery połączenia spadły. Wcześniej trzymały się na poziomie wskazującym wg instrukcji na "bardzo dobrze", kreski 7 na 9, teraz wahają się, dobrze zobrazują to moje screeny http://img337.imageshack.us/img337/6517/48707801.jpg (słabiej) http://img46.imageshack.us/img46/8085/93191754.jpg (lepiej) czasem osiąga wartości trochę lepsze, niż te z 2 screenu. Połączenie z internetem traci rzadko, może kilka razy się tak zdarzyło, ale występują często spore pingi i utraty pakietów. Skąd takie nagłę obniżenie jakości usługi? Wina może leżeć po stronie operatora? Jeśli chodzi o mnie, co prawda ostatnio miały miejsce spore wiatry, ale nie sądzę, aby ruszyły one antenę, jest mocno zamocowana...zakłócenia spowodowane krajobrazem też mogę raczej wykluczyć, choć nie wiem na pewno...ktoś ma możę podobną sytuację?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Era Wimax-obniżenie jakości połączenia

Post autor: wojteks »

sobpiotr27 pisze:jest mocno zamocowana
Jest czy była? Ja bym sprawdził ustawienie anteny i kabel między ODU i IDU a jak to nic nie da to reklamacja do BOK.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era Wimax-obniżenie jakości połączenia

Post autor: Blido »

Tak jak Wojteks napisał, sprawdź mocowanie ODU. Spadek jakości sygnału na 90% spowodowany jest złym ustawieniem anteny.
sobpiotr27
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2010-08-17, 12:50
Lokalizacja: Wrocław

Re: Era Wimax-obniżenie jakości połączenia

Post autor: sobpiotr27 »

Odu nadal mocno zamocowane, to nie może być to, ew kabel...najśmieszniejsze jest to, że dzisiaj jest lepiej, innego dnia znowu gorzej;p
sobpiotr27
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2010-08-17, 12:50
Lokalizacja: Wrocław

Re: Era Wimax-obniżenie jakości połączenia

Post autor: sobpiotr27 »

Zauważyłem jedną prawidłowość...Około 19-23..jakby godziny szczytu, ten sygnał zaczyna się wahać, i się obniża...teraz(2 w nocy) mam np 7 na 9 kresek i wszystkie parametry idealnie, natomiast wieczorem sygnał potrafi nawet zaniknąć..czy jest możliwość, że jakaś inna sieć(np u kogoś innego na osiedlu) może zakłócać mój sygnał w tych godzinach?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Era Wimax-obniżenie jakości połączenia

Post autor: ja.michal »

Na WiMax to jest raczej nie możliwe bo to pasmo koncesjonowane. Jedynie co to może się zwiększać obciążenie sieci, a Era montuje WiMax często razem ze stacjami 2G/3G.
sobpiotr27
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2010-08-17, 12:50
Lokalizacja: Wrocław

Re: Era Wimax-obniżenie jakości połączenia

Post autor: sobpiotr27 »

Obciążenia samego Internetu nie zauważyłem, jedynie czasowe obniżanie się jakości sygnału(wahanie się powodujące ping i utraty pakietów)
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 480
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Era Wimax-obniżenie jakości połączenia

Post autor: alias »

Może zwyczajnie bazówka się im przegrzewa przy większym obciążeniu np. w skutek uszkodzenia karty np. tej odpowiedzialnej za Twój sektor. Zgłoś może to do supportu Ery.
sobpiotr27
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2010-08-17, 12:50
Lokalizacja: Wrocław

Re: Era Wimax-obniżenie jakości połączenia

Post autor: sobpiotr27 »

Obecnie wszystkie parametry wróciły do normy, znowu net jest super...nie wiem, raczej to nie jest kwestia ustawienia anteny, nic nie kręciłem, kabel też chyba można wykluczyć(od jakiegoś czasu jest wszystko OK), może faktycznie cos od nich było:)
ODPOWIEDZ