Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: wojteks »

deres84 pisze:Do tego punktu w linii prostej mam 5,5km.
Pytanie czy go widzisz z dachu domu?
Nie pomagam na PW!
deres84
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2010-11-22, 16:36
Lokalizacja: Płońsk

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: deres84 »

Z dachu domu widzę całe miasto.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: Patryk »

Internet pisze:Skąd wiesz ze tam jest pozwolenie
Z wykazu UKE.
Była już o tym mowa na forum.
http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text
EmTeeDee

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: EmTeeDee »

Podepnę się do tematu ;) A przeważnie ERA gdzie i na jakich BS montuje tego wimaxa? bo w mojej okolicy na mapie http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/53.82264 ... 85156/z/14 są przeważnie gsm900 i tylko jeden UMTS ? Według mapy ERY to Ełk jest ''pokryty'' wimaxsem , i tu kolejne pytanie-czy jest to net dla każdego? czy tylko dla tych co nie mają kabla i ''pokrycia'' białych plam?
deres84
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2010-11-22, 16:36
Lokalizacja: Płońsk

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: deres84 »

Net jest dla każdego, kto znajduje się w zasięgu.
poza tym Ełk jest na tej liście http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead24&news_cat_id=358&news_id=5378&layout=9&page=text , ul.Przemysłowa 8
EmTeeDee

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: EmTeeDee »

Czyli komin ciepłowni-muszę tam podjechać i zobaczyć jak to wygląda.

[ Dodano: 2010-11-24, 18:06 ]
Szybkie te są z BOA :hyhy:
Witam,

Dziękuję bardzo za nadesłaną korespondencję.
Wychodząc na przeciw Pana oczekiwaniom spieszę poinformować, że w podanej przez Pana lokalizacji możliwe jest działanie technologii Wimax. W tej chwili proponujemy dwa rodzaje prędkości - 512 kb/s i 1 mb/s. Umowy mogą być podpisane na 12, 24 i 36 miesięcy. Opłaty abonamentowe przy prędkości – 512 kb/s wynoszą odpowiednio 79 pln, 59 pln, 49 pln, dla prędkości 1 mb/ s wynoszą odpowiednio – 89 pln, 69 pln i 59 pln.
Do każdej opcji doliczana jest miesięczna opłata dzierżawcza urządzenia wimax w kwocie :
12 miesięcy – 34 pln
24 miesiące – 14 pln
36 miesięcy - 9 pln
Przed instalacją wykonywane są szczegółowe analizy dostępności usługi w podanym rejonie, odbywa się to jednak nie bezpośrednio w lokalizacji, ale przy pomocy określenia dostępności w dziale technicznym zajmującym się usługą.
Jeżeli jest Pan zainteresowany usługą wszelkie informacje na temat instalacji i opłat abonamentowych dostępne są też na naszej stronie www.era.pl lub pod numerem 602900 lub 224136996 - opłata zgodna z cennikiem.
Jeżeli jest Pan natomiast zainteresowany podpisaniem z nami umowy, może Pan wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie, lub podczas rozmowy z konsultantem.

Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się pomocne.

A jakiś czas wcześniej też do nich pisałem , i odpowiedź była zupełnie inna-pozostaje mi teraz zastanowić się na jaki okres to wziąć i czy dam sobie radę sam to podłączyć? Fajnie by było aby to działało , i było lepsze od CDMA -nie chodzi mi o prędkość czy limit ,ale o ten nieszczęsny PING który ostatnio jest nie do zniesienia , nie po to kupuję oryginalne gry , żeby przez PING wywalało mnie z serwera. :klnie:
deres84
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2010-11-22, 16:36
Lokalizacja: Płońsk

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: deres84 »

Ciekawe czym i czy w ogóle różni się sygnał HSDPA od Wimaxa? Ponieważ, ja dalej z tym problemem lasu 30m od domu. Powiem wam, że miałem Play'a na próbę i lapał mi HSDPA na 98% wykierowany w drzewa. Ciekawe jak jest z Wimaxem, pewnie działa na innych zasadach skoro głupie liście mogą mu przeszkadzać
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: wojteks »

deres84 pisze:Ciekawe czym i czy w ogóle różni się sygnał HSDPA od Wimaxa?
Choćby tym, że Play ma 3G na 2100MHz a WiMax nadaje na 3500MHz czyli prawie 2x wyższa częstotliwość która jest znacznie bardziej tłumiona przez powietrze i wszelkie przeszkody. Dlatego też ODU w WiMaxie to w rzeczywistości antena i terminal w jednej obudowie.
Nie pomagam na PW!
EmTeeDee

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: EmTeeDee »

wojteks pisze:WiMax nadaje na 3500MHz
:szok: a mi wydawało się że pracuje to na podobnej częstotliwości co CDMA ?!!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: wojteks »

onimusza666 pisze:a mi wydawało się że pracuje to na podobnej częstotliwości co CDMA ?
Niestety nie.

Era i Netia mają pozwolenia w 3.6-3.8GHz a niektórzy inni dostawcy w 3.5GHz.

http://www.rp.pl/artykul/484990,447939_ ... olsce.html

Artykuł sprzed roku ale w częstotliwościach nic się nie zmieniło.
Nie pomagam na PW!
EmTeeDee

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: EmTeeDee »

Widzę poczytałem sobie trochę o tym tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wimax Ciekawi mnie jak by to działało u mnie? do bS mam ok.8km. brak widoczności LOS jednak las nie jest przy samym domu , i jest przerwa (tunel) bo biegnie linia kolejowa, i przy tych torach jest też komin PEC w taki sam sposób dociera do mnie CDMA tyle że z odległości 15km. Na tym kominie jest też nadajnik radiówki na 2,4ghz. i jak kiedyś chciałem podpisać z nimi umowę to powiedzieli że nie będzie to u mnie działać?! Zamieszczam pliki do google earth jak by się chciało komuś zerknąć. :hyhy:
http://www.sendspace.pl/file/d7345775c333d78166c4ff4
http://www.sendspace.pl/file/415a61ed7ad047201b0f381
http://www.sendspace.pl/file/9a2f1a1abe35f7dfccb5090
deres84
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2010-11-22, 16:36
Lokalizacja: Płońsk

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: deres84 »

wikipedia pisze:Zwykle promień działania technologii szacuje się na około 3-5 km w warunkach NLoS (odbiór sygnału odbitego) do 10-30 km w warunkach LoS (bezpośrednia widoczność)
Jeśli to maksymalne odległości to szanse są coraz mniejsze, jednak co rusz to czytam inne odległości. Jesli chodzi o NLoS to dziś czytałem na tym forum, nie pamiętam gdzie, że tylko 1-1,5km a Wikipedia podaje inne informacje.
Dopóki nie dowiem się na 100% jak u mnie będzie w rzeczywistości to będę myślał i liczył na sukces, choć w podświadomości czuję, że to tylko moje złudne marzenia(drzewa są za wysokie i nie widzę z domu masztu. :cry:
EmTeeDee

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: EmTeeDee »

deres84 pisze:nie widzę z domu masztu
Ja też nie widzę masztu ,ale pisząc do BOA podałem pozycję geograficzną mojego domu ,i odpowiedź z ich strony masz parę postów wyżej. ;)
deres84
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2010-11-22, 16:36
Lokalizacja: Płońsk

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: deres84 »

Tak, ale jeśli ich u Ciebie nie było to skąd wiedzą co stoi przed Twoim domem albo moim, co może zakłócić sygnał?
Taki chwyt to jest wg mnie.
Przyjadą monterzy z umową, zapłacisz 300zł, bo inaczej nie dasz rady skonfigurować(przynajmniej w moim przypadku skoro nie mam LoS), potem się okazuje, że nie działa i 300zł pójdzie się paść. A jak nie zapłacisz 300zł to podpisujesz umowę i dokument, że odmówiłeś montaż i potem bujasz się z umową parę miesięcy żeby ją rozwiązać, bo się okazuje, że albo nie umiesz ustawić albo drzewa zasłaniają sygnał. :cry: :szok:

[ Komentarz dodany przez: wojteks: 2010-11-25, 17:40 ]
Tutaj nie bluzgamy nawet w formie ukrytej!
Ostatnio zmieniony 2010-11-25, 17:40 przez deres84, łącznie zmieniany 1 raz.
EmTeeDee

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: EmTeeDee »

deres84 pisze:skąd wiedzą co stoi przed Twoim domem
Może używają Google Earth :cfaniak: a każdą umowę pewnie można rozwiązać w określonym czasie-druga sprawa to taka że ja bym wolał sam sobie montować-potrafię używać wiertarkę ;)
deres84
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2010-11-22, 16:36
Lokalizacja: Płońsk

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: deres84 »

onimusza666 pisze:ja bym wolał sam sobie montować-potrafię używać wiertarkę
Ja też bym wolał sam, ale jest pewnie takie prawdopodobieństwo, że oni zamontowaliby lepiej, może by działało a ja mogę spalić się i rozwiązać umowę mimo tego, że monterzy daliby radę.
grzechotnik
Stały użytkownik forum
Posty: 79
Rejestracja: 2009-01-10, 17:37
Lokalizacja: Zamienie k/w-wy

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: grzechotnik »

deres84 pisze:Tak, ale jeśli ich u Ciebie nie było to skąd wiedzą co stoi przed Twoim domem albo moim, co może zakłócić sygnał?
Taki chwyt to jest wg mnie.
Przyjadą monterzy z umową, zapłacisz 300zł, bo inaczej nie dasz rady skonfigurować(przynajmniej w moim przypadku skoro nie mam LoS), potem się okazuje, że nie działa i 300zł pójdzie się paść. A jak nie zapłacisz 300zł to podpisujesz umowę i dokument, że odmówiłeś montaż i potem bujasz się z umową parę miesięcy żeby ją rozwiązać, bo się okazuje, że albo nie umiesz ustawić albo drzewa zasłaniają sygnał. :cry: :szok:

[ Komentarz dodany przez: wojteks: 2010-11-25, 17:40 ]
Tutaj nie bluzgamy nawet w formie ukrytej!

Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości montarzu przez techników w Erze.

grzechotnik
Grzechotnik
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: Blido »

deres84 pisze:Tak, ale jeśli ich u Ciebie nie było to skąd wiedzą co stoi przed Twoim domem albo moim, co może zakłócić sygnał?
Taki chwyt to jest wg mnie.
Przyjadą monterzy z umową, zapłacisz 300zł, bo inaczej nie dasz rady skonfigurować(przynajmniej w moim przypadku skoro nie mam LoS), potem się okazuje, że nie działa i 300zł pójdzie się paść. A jak nie zapłacisz 300zł to podpisujesz umowę i dokument, że odmówiłeś montaż i potem bujasz się z umową parę miesięcy żeby ją rozwiązać, bo się okazuje, że albo nie umiesz ustawić albo drzewa zasłaniają sygnał. :cry: :szok:
Co Ty wypisujesz? :szok: Nie podpisujesz żadnego papierka że nie zgadzasz się na instalację, na umowie jest po prostu pole "Instalacja zestawu" które pozostaje puste jeśli nie skorzystasz z usługi instalacji przez techników. A jeśli podczas instalacji przez techników okaże się że nie ma zasięgu to nie płacisz za instalację ani grosza i umowa jest rozwiązywana. Piszę to jako użytkownik Wimaksa z Ery, a nie jako sezonowy znawca wszystkiego.
EmTeeDee

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: EmTeeDee »

Szkoda tylko że nie można tego wziąć w jakimś salonie,tylko za pomocą kuriera itd.Lub żeby istniał jakiś sprzęt czy też oprogramowanie za pomocą którego można było by sprawdzić z dachu czy nie wykryje czegoś w okolicy,chociaż u mnie to są płonne nadzieje-jednak las i odległość sugeruje że nie powinno to działać.Orange zeszło na psy ,ale lepszy rydz jak nic :cry:
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 494
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Jakie nadajniki wysyłają sygnał Wimax'a?

Post autor: alias »

onimusza666 pisze:... żeby istniał jakiś sprzęt czy też oprogramowanie za pomocą którego można było by sprawdzić z dachu czy nie wykryje czegoś w okolicy...
Sprzęt jak najbardziej istnieje, ale nie jest dostępny dla "zwykłych zjadaczy chleba", ale tylko dla specjalistów. Łatwiej by było w paśmie 2,5GHz bo tam dla zwykłych odbiorników w wersji USB jest powszechnie dostępny soft do skanowania i analizy tego co się w okolicy dzieje.
Pasma 3.x GHz są przeznaczone dla stałego (niemobilnego) dostępu radiowego, stąd brak powszechnie dostępnych rozwiązań tego typu.
ODPOWIEDZ