6Mb/s TP SA vs. Era WiMax 1Mb/s, jak to możliwe?

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Rafalgracz
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2010-01-31, 11:32
Lokalizacja: łódź

6Mb/s TP SA vs. Era WiMax 1Mb/s, jak to możliwe?

Post autor: Rafalgracz »

Witam,
dzisiaj byłem u kumpla który ma łącze z TP SA 6Mb/s. Kumpel zaczął ciągnąć p2p szybkością 750kb/s. Myślałem że przez to ping wzrośnie do 1500-3000. I tutaj moje zdziwienie. Ping 80-130. :| Jak to możliwe? Ja na Play Online jak mam ping 90-120 (rzadko ale się zdarza) i zacznę ciągnąć p2p to ping kosmicznie wzrasta 2100-3000ms.
Tutaj moje pytanie, podpisałem umowę z Erą na internet WiMax 1Mb/s. Czy jak na tym internecie zapuszczę p2p to będą mógł liczyć na ping 180-250?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: 6Mb/s TP SA vs. Era WiMax 1Mb/s, jak to możliwe?

Post autor: Jo_gurt »

Download jest mało ważny przy pingu. Ważniejszy jest upload, a jest go mniej.
Rafalgracz
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2010-01-31, 11:32
Lokalizacja: łódź

6Mb/s TP SA vs. Era WiMax 1Mb/s, jak to możliwe?

Post autor: Rafalgracz »

Z tego co wiem to w Era WiMax upload jest 512 Kb/s, a jaki jest w tp? Nie piszą jaki jest upload.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: 6Mb/s TP SA vs. Era WiMax 1Mb/s, jak to możliwe?

Post autor: Maciek764 »

Nie porównuj kabla do WiMaxa. Nawet na zwykłym routerze WiFi p2p zapcha połączenie i podniesie pingi. Wydaje mi się, że wzrastanie pingu to efekt tego, że program p2p jednocześnie uruchamia bardzo dużo połączeń.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: 6Mb/s TP SA vs. Era WiMax 1Mb/s, jak to możliwe?

Post autor: Blido »

Rafalgracz pisze:Czy jak na tym internecie zapuszczę p2p to będą mógł liczyć na ping 180-250?
Zależy jak je skonfigurujesz. Ja przy nieobciążonym łączu mam około 55-60ms, ale jak zapuszczę p2p bez limitu UL i DL, z maksymalną ilością połączeń = 450 (czyli na domyślnych ustawieniach uTorrenta) to ping wzrasta do 1000-1500 i praktycznie nie da się korzystać z Internetu. Optymalne ustawienia to limit pobierania = 90kB/s, limit wysyłania = 45kB/s ilość połączeń max = 250, na zadanie = 90. Przy takich ustawieniach ping wynosi właśnie około 180-250ms.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: 6Mb/s TP SA vs. Era WiMax 1Mb/s, jak to możliwe?

Post autor: Jo_gurt »

Rafalgracz pisze:Z tego co wiem to w Era WiMax upload jest 512 Kb/s, a jaki jest w tp? Nie piszą jaki jest upload.
Piszą piszą. Wszystko jest w cenniku. Dla 6Mbps też jest 512kbps.
Rafalgracz
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2010-01-31, 11:32
Lokalizacja: łódź

Re: 6Mb/s TP SA vs. Era WiMax 1Mb/s, jak to możliwe?

Post autor: Rafalgracz »

Hmm... to dobrze. A polecicie mi może jakiś routerek którym łatwo będę mógł modelować ruch? Chodzi mi o to, że na jeden komp np. puszczam max prędkość 600 kb/s a na drugi 400kb/s? I ogólnie żebym mógł zmodelować ruch tak jak pisze Bildo?

#Edit
Jo_gurt

Jeszcze raz wszedłem na stronkę tp sprawdzić ten upload i patrze no nie piszę. A to dlatego, że patrzyłem gdzie inndziej, a dokładnie tutaj https://www.tp.pl/prt/pl/order/zamowienie_neo/?service_flow_type=new-neo-service&promo=2016&service_option=1407&deal_specified_time=802&modem_type=410&service_type=2400#cur

Podany upload jest w innej podstronie. ^ ^
Ostatnio zmieniony 2011-03-22, 21:30 przez Rafalgracz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: 6Mb/s TP SA vs. Era WiMax 1Mb/s, jak to możliwe?

Post autor: wojteks »

Rafalgracz pisze:A polecicie mi może jakiś routerek którym łatwo będę mógł modelować ruch?
Ovislink WL1600GL z tomato.
Nie pomagam na PW!
Rafalgracz
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2010-01-31, 11:32
Lokalizacja: łódź

Re: 6Mb/s TP SA vs. Era WiMax 1Mb/s, jak to możliwe?

Post autor: Rafalgracz »

No to taki chyba sobie sprawie. Mam jeszcze pytanie co do tego routera. Ponieważ mam teraz 2 kompy to na laptopie mam podłączony modem Play Online, a WiFi wysyłam neta na drugiego kompa. Tylko teraz mam straszne problemy z tą siecią WiFi. Bardzo często rozłącza się połączenie (raz na 15 minut). Strasznie to uciążliwe. Czy jak kupie ten router to będą takie same problemy. Czy ten router ustabilizuje mi jakoś te połączenie WiFI?
Heh i jeszcze mam jedno pytanko. Czy Era WiMax ma zewnętrzne IP i czy ten router będzie blokował mi je? Tzn. Będę mógł odblokować porty 80 i 7171?
Ostatnio zmieniony 2011-03-22, 21:58 przez Rafalgracz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: 6Mb/s TP SA vs. Era WiMax 1Mb/s, jak to możliwe?

Post autor: wojteks »

Rafalgracz pisze:Czy jak kupie ten router to będą takie same problemy.
Nie powinno być problemów.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: 6Mb/s TP SA vs. Era WiMax 1Mb/s, jak to możliwe?

Post autor: Blido »

Rafalgracz pisze:A polecicie mi może jakiś routerek którym łatwo będę mógł modelować ruch? Chodzi mi o to, że na jeden komp np. puszczam max prędkość 600 kb/s a na drugi 400kb/s? I ogólnie żebym mógł zmodelować ruch tak jak pisze Bildo?
Tą konfigurację wprowadza się w ustawieniach uTorrenta, niemniej jednak przyda się router z QoS i ogranicznikiem przepustowości. Najlepszy będzie Ovislink WL-1600GL z wgranym Tomato RAF.
Rafalgracz pisze:Tylko teraz mam straszne problemy z tą siecią WiFi. Bardzo często rozłącza się połączenie (raz na 15 minut). Strasznie to uciążliwe. Czy jak kupie ten router to będą takie same problemy. Czy ten router ustabilizuje mi jakoś te połączenie WiFI?
WL-1600GL to bardzo stabilny router, nie powinno być takich problemów. Mój działa tygodniami bez restartu i się nigdy nie wiesza.
Rafalgracz pisze:Czy Era WiMax ma zewnętrzne IP i czy ten router będzie blokował mi je? Tzn. Będę mógł odblokować porty 80 i 7171?
Era ma zewnętrzne, zmienne IP. Żadne porty nie są blokowane, ale musisz pamiętać o przekierowaniu ich na routerze.
ODPOWIEDZ