[Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rdy
Stały użytkownik forum
Posty: 110
Rejestracja: 2009-12-22, 14:31
Lokalizacja: Brwinów

[Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: rdy »

Mam dziwny problem. Od kilku dni zauważam zjawisko lejka, dokładnie to samo co występuje w przypadku internetów z limitem transferu. Nagle, bez żadnego ostrzeżenia w stylu zerwanego połączenia czy innych tego typu rzeczy, transfer spada do poziomów 0.1-0.2Mbps, upload podobnie, pingi wzrastają do kosmicznych wielkości, a na dodatek pojawiają się straty pakietów na poziomie 10-20%
screen ze speedtesta to zobrazuje(oczywiście nie mierzyłem tego tylko ST)
http://www.speedtest.net/result/1348877691.png

Dzwoniłem na infolinie, oczywiście nic im o tym nie wiadomo

Żeby się tego pozbyć, muszę zmieniać kilkunastokrotnie IP, aż trafię na zupełnie inny zakres(tzn. z 83.xxxxxxx na 77.xxxxxxxx. czy na 213.xxxxxx). Czasem nawet to nie skutkuje

Wykluczam to że ktoś wchodzi na sieć. Sprawdzałem logi w routerze.
Wykluczam też to że coś się w tle ściąga, czy próbuje ściągać, uploadować
Wykluczam też wiruchy - sprawdzałem na kilku różnych komputerach i konsoli, która raczej od wirusów jest wolna :)

Dzieje się to w różnych porach dnia. Np dzisiaj miałem to o 0:30, później o 3:00 a na koniec w okolicach 21. Także to nie jest chyba wina przeciążenia na sektorze, bo występuje to także w godzinach w których ruch jest praktycznie zerowy


Macie jakiś pomysł co to jest? Słać kolejną reklamację? Dosyć to przeszkadza w przeglądaniu sieci...
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: Jo_gurt »

A np. nie wiatr nie kręci ci antenką? ;)
rdy
Stały użytkownik forum
Posty: 110
Rejestracja: 2009-12-22, 14:31
Lokalizacja: Brwinów

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: rdy »

Raczej nie. Sprawdze to jeszcze w jakiś wietrzny dzień, ale jak patrzyłem ostatnio to antenka jest przymocowana bardzo mocno i siedzi stabilnie w kominie :)
Awatar użytkownika
kris_kjk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2009-11-27, 23:23
Lokalizacja: UE

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: kris_kjk »

Przez prawie 3 lata miałem prawie zawsze max dla opcji 2 Mb, bez wzgledu na porę dnia i dzien tygodnia, jeszcze zanim przedłużyłem umowę na kolejny rok zgłaszałem reklamację. Prędkość wahała się przeważnie od 30 do 60% max prędkości, poza tym transfer bardzo skakał. Dowiedziałem się, że sektor jest "wysycony" i tak będę miał, ewentualnie mogę przejść na opcję 1 Mb (bez gwarancji poprawy) lub zrezygnować. Po kilku 2 -3 m-cach przyjechał technik, który stwierdził praktycznie idealny odbiór itp. parametry, ale stwierdził - "wysycony" sektor wiec mogę zmniejszyc predkość, zrezygnować lub zostawić tak jak jest.

Zarówno Technik jak i infolinia nie potrafili powiedzieć dlaczego dodają kolejnych użytkowników skoro to wysyci sektor. Prawdopodobnie Wimax od Netii sam kopie dołek pod sobą, wysycając sektory w rezultacie czego nikt w obrębie nie jest zadowolony z tego za co płaci. A na dodatek Netia myśli o pakietach TV itp., robiąc sobie z drugiej strony antyreklamę ???, a byłem przez prawie 3 lata bardzo, bardzo zadowolony z działania usługi.

To już nie to działanie usługi co kiedyś ... może warto pomyśleć o zmianach ... ???

Pozdrawiam ...
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: Maciek764 »

Zarówno Technik jak i infolinia nie potrafili powiedzieć dlaczego dodają kolejnych użytkowników skoro to wysyci sektor
Bo podpisują umowy i będą płacić bez względu na to jak beznadziejnie to będzie chodzić ;)
wigi83
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-21, 10:00
Lokalizacja: wa-wa

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: wigi83 »

kris_kjk pisze:Zarówno Technik jak i infolinia nie potrafili powiedzieć dlaczego dodają kolejnych użytkowników skoro to wysyci sektor.
Kolego jeżeli Netia stawia stacje bazową to z myślą że podłączy określoną liczbę użytkowników. Jeżeli dany sektor jest już w pełni wypełniony klientami to przechodzi w stan tak zwanego wysycenia i nie podłącza się nowych userów. Są na to pewne wewnętrzne ustalenia ile można podłączyć żeby każdy był zadowolony. A czemu u Ciebie jest taki niski transfer to pytanie do Netii.
rdy
Stały użytkownik forum
Posty: 110
Rejestracja: 2009-12-22, 14:31
Lokalizacja: Brwinów

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: rdy »

U mnie tak nie jest. Sektor jest wysycony, a nowych użytkowników cały czas przybywa(pojawiają się anteny w miejscach gdzie kabel tepsy nie dochodzi), więc pakują ile się da...
wigi83
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-21, 10:00
Lokalizacja: wa-wa

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: wigi83 »

rdy pisze:Sektor jest wysycony, a nowych użytkowników cały czas przybywa
W Netii jest to nie możliwe. Jeżeli sektor jest wysycony to nie podłączysz nawet 1 usera. Tego sprzętu używa kilku operatorów.
rdy
Stały użytkownik forum
Posty: 110
Rejestracja: 2009-12-22, 14:31
Lokalizacja: Brwinów

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: rdy »

No to nie wiem, sektor jest wysycony na 1000% bo przyszło i pismo od netii i pismo od UKE(pisemko przyszło w okolicach stycznia), a sąsiad niedaleko założył sobie właśnie wimaxa, tyle że 1MB.

I jeszcze jedno - do okolic marca, internet działał normalnie, oprócz godzin 20-22. Teraz jak internet działa normalnie oprócz godzin 1:00-7:00 to jest wielkie święto. Ba, jak złapię chociaż 1Mbps to jest wielkie święto
wigi83
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-21, 10:00
Lokalizacja: wa-wa

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: wigi83 »

rdy, jeżeli masz możliwość to zerwij umowę po co się męczyć. Na kominie w Mosznej na pewno są inni operatorzy np. WIFI. Za pewno mają jakiś problem z tą bazówką albo wina stoi po sprzęcie w Twoim domu. Ale spadki transferu zawsze w tych samych godzinach raczej to eliminują.
rdy
Stały użytkownik forum
Posty: 110
Rejestracja: 2009-12-22, 14:31
Lokalizacja: Brwinów

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: rdy »

Nie mam możliwości. Tzn mam, ale nie mam czym tego zastąpić... Z tego co wiem z tego komina leci T-Mobile(na które się czeka pół roku i też gównianie chodzi) i Pagi które ma co prawda gwarantowane transfery, ale ceny ma chore. I na tym się kończy, no chyba że o czymś nie wiem
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 475
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: alias »

wigi83 pisze: W Netii jest to nie możliwe. Jeżeli sektor jest wysycony to nie podłączysz nawet 1 usera. Tego sprzętu używa kilku operatorów.
Bzdura, sektor w pełni wysyca już kilkudziesięciu użytkowników mających przydzielona prędkość 1Mbps, a fizycznie limit sektora to 500 aktywnych CPE.
Rozsądnym limitem dla tego sprzętu (Alvariona) jest 200 klientów przy 6-ścio sektorowej stacji (takie stacje ma właśnie Netia), a teoretyczne techniczne możliwości to jak łatwo policzyć 6x500=3000 abonentów.
wigi83
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-21, 10:00
Lokalizacja: wa-wa

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: wigi83 »

alias, w jakim sensie bzdura? Na sektorze wysyconym nie podłączysz nowego klienta. Jężeli masz argumenty do podważenia mojego wpisu to je podaj, a nie sam wypisujesz bzdury. Na sektorze podłączysz poniżej 200 klientów. A Netia ma wykupione 4 kanały a nie 6. No chyba ze w jakiś miejscach w Polsce wykupuje kanały od samorządów.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 475
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: alias »

wigi83 pisze:alias, w jakim sensie bzdura? Na sektorze wysyconym nie podłączysz nowego klienta. Jężeli masz argumenty do podważenia mojego wpisu to je podaj, a nie sam wypisujesz bzdury. Na sektorze podłączysz poniżej 200 klientów. A Netia ma wykupione 4 kanały a nie 6. No chyba ze w jakiś miejscach w Polsce wykupuje kanały od samorządów.
1. Na każdym sektorze podłączysz klienta - czy jest wysycony czy nie nie ma żadnego znaczenia , fizyczne ograniczenie to 500 CPE na sektor bo na tyle pozwala kontroler bazówki. Nie ma żadnego innego ograniczenia. A tak w ogóle to nie istnieje z punktu widzenia zarządzania tym sprzętem pojęcie wysycenia sektora, więc odwołujesz się do czegoś co jest subiektywną oceną użytkowników albo administratora systemu a nie parametrem technicznym. Znam wdrożenia tego systemu (nie w PL) gdzie na sektorze "wisi" 350-480 CPE i jest jeszcze bardzo daleko do przeciążenia sektora bo system używany jest do zdalnych odczytów z wodomierzy i innych podobnych urządzeń rozliczeniowych.

2. Netia używa 3 ogólnopolskich kanałów dupleksowych o szerokości 3,5MHz a ponieważ sektory które na maszcie, kominie lub budynku umieszczone są "plecami" do siebie mogą prawidłowo pracować na tym samym kanale stąd liczna 6 sektorów. 3 kanału * 2 sektory = 6.
wigi83
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-21, 10:00
Lokalizacja: wa-wa

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: wigi83 »

alias, rozmawiamy o przykładzie Netii a nie o możliwościach sprzętu alvariona. Przeczytaj nasze wcześniejsze posty.
ad1. rdy dostał pismo od Netii że sektor jest "wysycony" jest to pojęcie używane w Netii i określa jakiś próg ustalony przez Netie i nie jest to 500 klientów. Jeżeli dany sektor jest w takim stanie to nie podłączysz nowego usera! Nikt na to nie pozwoli. Nie było rozmowy na temat możliwości technicznych sektora.
ad2. Netia posiada 4 kanały Era również. Odnośnie tego komina jeżeli zamontujesz nawet plecami do siebie te same kanały to i tak będą się zakłócały. Nie wiem jak to jest jeżeli w jednym kanale zmienisz polaryzacje. Według mnie jest to już lepsze rozwiązanie. Ale zastanawiam się co jeśli fala się odbije od czegoś i z powrotem trafi do komina?
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 475
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: alias »

1. Próg "wysycenia" sektora jest ustalany na podstawie jego faktycznego obciążenia które jest odczytywane z logów systemu. Liczba podłączonych użytkowników nie ma tu żadnego znaczenia. Jak sektor będzie mało obciążony to i dziewięćdziesiątego klienta podłączą.
A może być tak że nawet czterdziestego klienta nie podłączą z uwagi na duże obciążenie sektora.
2. Nadawanie na tym samym kanele przez sektory odwrócone do siebie plecami jest powszechnie stosowane kilku producentów (Alvarion, Motorola, i inni) zarówno w WiMAX-ie jak i winnych systemach radiowych (np. LTE). Nie potrzeba też stosować różnych polaryzacji wystarczy że sektory są synchronizowane ze sobą czasowo (Moto i Alvarion stosują sygnał GPS). Na dodatek w WiMAX-ie 816e na dzień dobry stosuje się dwie polaryzacje skrośne jednocześnie w jednym sektorze więc w ogóle nie było by co odwracać.
I tak jak napisałem poprzednio - na stacji bazowej Netii jest 6 sektorów używających 3 kanały. Jak masz wątpliwości to sobie podjedź i obełżyj jakąkolwiek stację.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: Patryk »

alias pisze:Jak masz wątpliwości to sobie podjedź i obełżyj jakąkolwiek stację.
Co powiesz na to ?
http://dl.dropbox.com/u/4497122/foto/wi ... ezinka.jpg
Jak dla mnie układ anten wimax świadczy ewidentnie o czterech sektorach.
wigi83
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-21, 10:00
Lokalizacja: wa-wa

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: wigi83 »

alias, ad1. zgadza się obciążenie jest obliczane procentowo. Liczba podłączonych użytkowników nie ma tu żadnego znaczenia.
ad2. W Wimax-ie nie jest to takie proste że dołożysz kilka anten i po sprawie wysyconego sektora. Jeżeli byłoby to takie proste to operator nie stawiał by nowej bazówki w pobliżu tej wysyconej już. W Wimax sąsiednie blisko położone bazówki silnie ingerują miedzy sobą, a co dopiero te same kanały odwrócone plecami do siebie na kominie. Wimax to nie GSM.
Netia ma 4 kanały:
http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?new ... ace=Lead01
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 475
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: alias »

1. Tak się składa że uruchamiałem już kilkanaście stacji WiMAX' a na Motoroli 320 i na Alvarione FDD/TDD. Wszystkie one pracowały w układach sektorów i kanałów A-B-C-A-B-C (sektory 60 stopni, 6 szt., 3 kanały) w tym tylko dwie były w układzie A-D-C-D (sektory 90 stopni, 4 szt., 4 kanały). Za kilka tygodni uruchamiam stacje w układzie A-B-A-B (sektory 90 stopni, 4 szt., 2 kanały) tyle że pracującą w TDD, ale to nie ma akurat specjalnego znaczenia.
2. To że sektory odwrócone do siebie plecami pracują na tym samym kanale to rzecz powszechna i nie ma w tym nic niezwykłego. Alvarion i Motorola maja ją nie tylko w WiMAX'ie ale i nawet w rozwiązaniach na pasma nielicencjonowane (Motorola Canopy, Alvarion Breezmax 5000) 5,4GHz.
Nic się nie ma prawa zakłócać bo sektory nadają lub nasłuchują dokładnie w tym samym czasie dzięki synchronizacji pracy z systemu GPS. Tak samo z budowaniem stacji bazowej w obszarze oddziaływania innej stacji pracującej na tych samych kanałach. Jeśli są to stacje TDD i są zsynchronizowane nie ma problemu, jeśli są to stacje FDD to nie wymagają synchronizacji bo nadawanie i odbiór odbywa się w sposób ciągły tyle że na innych częstotliwościach.
Ostatnio zmieniony 2011-06-26, 15:48 przez alias, łącznie zmieniany 1 raz.
wigi83
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-21, 10:00
Lokalizacja: wa-wa

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: wigi83 »

alias, czyli jednak można rozbudować wysycone stacje bazowe.Szkoda że w N...i nie stosują tych możliwości na wielu takich bazówkach a szkoda. Czy oni o takich rozwiązaniach nie wiedzą czy nie chcą rozbudować? Dla jakiego operatora uruchamiasz te stacje.
gsm_42
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-11-25, 21:17
Lokalizacja: neverland

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: gsm_42 »

wigi83 pisze:alias, ad1. zgadza się obciążenie jest obliczane procentowo. Liczba podłączonych użytkowników nie ma tu żadnego znaczenia.
ad2. W Wimax-ie nie jest to takie proste że dołożysz kilka anten i po sprawie wysyconego sektora. Jeżeli byłoby to takie proste to operator nie stawiał by nowej bazówki w pobliżu tej wysyconej już. W Wimax sąsiednie blisko położone bazówki silnie ingerują miedzy sobą, a co dopiero te same kanały odwrócone plecami do siebie na kominie. Wimax to nie GSM.
Netia ma 4 kanały:
http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?new ... ace=Lead01
to jeszcze nic np BreezMax w polaczeniu Navini (taki patent gdzie w sektorze jest 8 anten) bedac na jednym dachu lub maszcie <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> nie dziala gdzie jedno 3.4 a drugie 3.5 ghz.
A jak kolega pisal Alvarion czy BreezNet czy BreezMax ma jednal limotowana ilosc kanalow i potrafi sie wycinac dlatego kazda instalacja kliencka powinna byc zaplanowana tak zeby nie przecinac innych stacji bazowych
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 475
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: alias »

wigi83 pisze:Czy oni o takich rozwiązaniach nie wiedzą czy nie chcą rozbudować? Dla jakiego operatora uruchamiasz te stacje.
1. To skończona i zamknięta inwestycja. Nikt w nią nie będzie już inwestował mając w perspektywie LTE i WiMAX2. Sam Alvarion sprzęt FDD/TDD wycofał już z oferty, jest on dostępny w zasadzie na serwisy i uzupełnienia. A szkoda bo to był najbardziej stabilny i niezawodny sprzęt na świecie którego jedyną wadą był w zasadzie brak obsługi 816.e.
2. Tego akurat nie mogę napisać, ale i tak nie ma to większego znaczenia dla nas bo stacje nie są w PL.
Ostatnio zmieniony 2011-06-26, 16:16 przez alias, łącznie zmieniany 1 raz.
wigi83
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-21, 10:00
Lokalizacja: wa-wa

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: wigi83 »

alias pisze:Sam Alvarion sprzęt FDD/TDD wycofał już z oferty, jest on dostępny w zasadzie na serwisy i uzupełnienia.
To by tłumaczyło długi czas oczekiwania na sprzęt w T-mobile. Ale z drugiej strony jest on dostępny w Netii.
alias pisze:Nikt w nią nie będzie już inwestował mając w perspektywie LTE i WiMAX2
Ale operatorzy mają wykupione ogólnopolskie koncesje za ciężkie pieniądze i coś tam stawiają jeszcze.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 475
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: alias »

gsm_42 pisze:to jeszcze nic np BreezMax w polaczeniu Navini (taki patent gdzie w sektorze jest 8 anten) bedac na jednym dachu lub maszcie »»w ogóle«« nie dziala gdzie jedno 3.4 a drugie 3.5 ghz.
A jak kolega pisal Alvarion czy BreezNet czy BreezMax ma jednal limotowana ilosc kanalow i potrafi sie wycinac dlatego kazda instalacja kliencka powinna byc zaplanowana tak zeby nie przecinac innych stacji bazowych
Nic z tego wszystkiego nie rozumiem - o jakie 8 anten w sektorze chodzi? BreezeNet to radiolinie w paśmie nielicencjonowanym 5.x GHz więc nie mogą się zakłócać z WiMAXem na 3.x GHz!
W WiMAXie 816d (stacjonarnym) urządzenia klienckie mają anteny panelowe (mocno kierunkowe) a więc widzą tylko tę stację na którą są skierowane i nie zakłócają innej stacji.
WiMAXie 816e (mobilnym) stosuje się urządzania z anteną dookólną i wtedy oczywiście może nastąpić problem zakłócania. Tyle że Netia to WiMAXie 816d, a np. Motorola mimo że pracuje w standardzie 816e ma tylko urządzenia z antena kierunkową (właśnie z uwagi na synchronizację gps). Mobilny WiMAX w ogóle nie przyjął się na pasmo 3,x GHz do tego służy pasmo 2,5GHz.

[ Dodano: 2011-06-26, 17:22 ]
wigi83 pisze:Ale operatorzy mają wykupione ogólnopolskie koncesje za ciężkie pieniądze i coś tam stawiają jeszcze.
Może stawiają coś siłą rozpędu (w ramach wcześniej zawartych umów), mnie akurat nic nie wiadomo na temat takich nowych stacji. Ponadto koncesja na przydzielone kanały nie narzuca technologi radiowej a jedynie jej przeznaczenie, więc może się zdarzyć że za jakiś czas LTE zastąpi na tych kanałach WiMAXa. Przynajmniej technicznie nie ma z tym problemu.
broken
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-16, 23:16
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: broken »

Tak czytam ten watek i śmiać mi się chce. 3000 klientów na jednej bazie? Chyba kogoś poniosło z takimi wyliczeniami. Ja myślę, że maksymalna iloscia jest ok. 150 uzytkownikow na baze pod warunkiem 4 osobnych sektorow pracujących na roznych kanałach. Przy czym per sektor moze byc max. 30-40 uzytkownikow z predkosciami do 1-2 mbit max.

Sektory pracujace obok siebie nie moga uzywac tych samych kanałów ponieważ zawsze będa się zakłocac. Rozwiazanie z synchronizacja GPSem jest pewnym uproszczeniem - poniewaz realnie nie zwieksza pojemnosci stacji bazowej ale pozwala na bardziej efektywne uzycie pasma.

WiMAX Netii czy tez ERY nie korzysta z technologii MIMO, wiec uzycie dwoch polaryzacji nie ma zasadniczo zadnego sensu dla zwiekszenia pojemnosci. Ograniczeniem tez jest to, ze WiMAX uzywa bardzo waskich kanałów po 3,5MHZ-5MHZ - co powoduje ze realna wydajnosc per sektor nie przekacza łacznie 10-20 Mbit/s do podzialu przez uzytkownikow.

Sami sobie odpowiedzcie czy WiMAX ma przyszlosc bo moim zdaniem nie ma. Panowie z INEI bardzo się podniecają osiągami WiMAXa - ale bazują oni ciągle na HYPE'ie ponieważ zwykłe tanie rozwiązania na 5GHZ mają zdecydowanie większe możliwości niż Wajmax.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 475
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: alias »

broken pisze:Tak czytam ten watek i śmiać mi się chce. 3000 klientów na jednej bazie? Chyba kogoś poniosło z takimi wyliczeniami. Ja myślę, że maksymalna iloscia jest ok. 150 uzytkownikow na baze pod warunkiem 4 osobnych sektorow pracujących na roznych kanałach. Przy czym per sektor moze byc max. 30-40 uzytkownikow z predkosciami do 1-2 mbit max.
Nie piszemy tu klientach Internetowych w takim przypadku, tylko o możliwościach technicznych rozwiązania Alvariona. A tego typu instalacje budowane są (np. we Włoszech) ale do odczytu wodomierzy albo liczników energii elektrycznej i sprawują się całkiem nieźle. Nikt w tych systemach nie dostarcza Internetu i system się nie przeciąża (a rzekłby nawet że bardzo daleko mu do tego).
broken pisze:Sektory pracujace obok siebie nie moga uzywac tych samych kanałów ponieważ zawsze będa się zakłocac. Rozwiazanie z synchronizacja GPSem jest pewnym uproszczeniem - poniewaz realnie nie zwieksza pojemnosci stacji bazowej ale pozwala na bardziej efektywne uzycie pasma.
Nie obok siebie tylko sektory ustawione plecami do siebie w jednej lokalizacji. Działają bez problemu i się nie zakłócają. W Macedonii na Motoroli jest za pomocą 3 kanałów i 6-ścio sektorowych stacji pokryta większość kraju. A ponieważ daje się w ten sposób podwójnie wykorzystać ten sam kanał na tym samym obszarze to oczywistym jest że wydajność radiowa stacji bazowej się podwaja. W Polsce też jest pewna ilość takich stacji.
wigi83
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-21, 10:00
Lokalizacja: wa-wa

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: wigi83 »

alias pisze:W Polsce też jest pewna ilość takich stacji.
W N...i jest 1 o ile wiem (doświadczalna).
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 475
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: alias »

Jest ich więcej. Choć pierwotnie może i była 1 doświadczała, tego nie wiem. Zdjęcie jednej z nich widziałem nawet na tym forum, ale nie potrafi go teraz tak na szybko odnaleźć.
broken
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-16, 23:16
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: broken »

alias pisze: Nie piszemy tu klientach Internetowych w takim przypadku, tylko o możliwościach technicznych rozwiązania Alvariona. A tego typu instalacje budowane są (np. we Włoszech) ale do odczytu wodomierzy albo liczników energii elektrycznej i sprawują się całkiem nieźle. Nikt w tych systemach nie dostarcza Internetu i system się nie przeciąża (a rzekłby nawet że bardzo daleko mu do tego).
W takim razie po co pakować do takich rozwiązań WiMAXa skoro spokojnie wystarczy zwykły GPRS za 1/10 ceny rozwiązań WiMAXowych? Poza tym śmiem wątpić, że odczyt wodomierzy by działał w paśmie powyżej 2GHZ - chyba, że do każdego wodomierza zamontujemy antene zewnętrzną. Lepiej już stosować CDMA i właśnie z tego będzie korzystać PGE.
Nie obok siebie tylko sektory ustawione plecami do siebie w jednej lokalizacji. Działają bez problemu i się nie zakłócają.
Żadna antena nie ma takiej separacji, żeby nie promieniowała nawet wstecz. Zawsze za każdą anteną (o ile nie jest to antena paraboliczna o bardzo wysokim zysku) jest spora ilość sygnału. Jeśli zamontujesz sektory oddalone od siebie o 1-2 metry - ustawione plecami do siebie to gwarantuje Ci, że zaczną się zakłócać. Nie ma innej możliwości.
W Macedonii na Motoroli jest za pomocą 3 kanałów i 6-ścio sektorowych stacji pokryta większość kraju. A ponieważ daje się w ten sposób podwójnie wykorzystać ten sam kanał na tym samym obszarze to oczywistym jest że wydajność radiowa stacji bazowej się podwaja. W Polsce też jest pewna ilość takich stacji.
Bzdura na kiju. Bez synchronizacji po GPSie nie ma takiej opcji, żeby obsiać cały kraj na 3 kanałach. Niby jak chcesz podwójnie wykorzystać ten kanał? Jedyna opcja to zastosowanie dwóch polaryzacji na raz żeby uzyskać conajmniej >30dB między polaryzacjami. Z tym, że to też nie działa tak perfekcyjnie, bo wtedy tak czy siak obie polaryzacje musza być ze sobą synchronizowane, żeby sygnały odbierane i nadawane łatwiej było interpretować przez elektronikę. I to jest jedyna opcja. Podobnie zresztą jak z LTE - wszyscy się podniecają prędkościami do 100mbit. W tej chwili ledwo się to rozpędza do 20Mbit a będzie jeszcze gorzej jak tylko pojawi się więcej stacji bo kanałów 10 i 20MHZ jest jak na lekarstwo.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 475
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: [Netia] Wimax, problem z 'lejkiem'

Post autor: alias »

broken pisze: W takim razie po co pakować do takich rozwiązań WiMAXa skoro spokojnie wystarczy zwykły GPRS za 1/10 ceny rozwiązań WiMAXowych? Poza tym śmiem wątpić, że odczyt wodomierzy by działał w paśmie powyżej 2GHZ - chyba, że do każdego wodomierza zamontujemy antene zewnętrzną. Lepiej już stosować CDMA i właśnie z tego będzie korzystać PGE.
- Po to że każdy stosuje to co może zastosować, przyszło Ci do głowy że w innych krajach są zupełnie inaczej skonsumowane zasoby radiowe niż w Polsce i inne uwarunkowania kto co może i do czego wykorzystać. Skoro operator wodociągów ma swoje kanały to po co ma płacić komuś innemu haracz?

- Jedna antena jest na jeden budynek a nie na jeden wodomierz i jest to oczywiście antena zewnętrzna.

- Jedno-sektorowa kompletna stacja bazowa WiMax Motoroli kosztuje kilkanaście tysięcy PLN z montażem więc nie bardzo rozumiem to porównanie do 1/10 ceny GPRS.

broken pisze: Żadna antena nie ma takiej separacji, żeby nie promieniowała nawet wstecz. Zawsze za każdą anteną (o ile nie jest to antena paraboliczna o bardzo wysokim zysku) jest spora ilość sygnału. Jeśli zamontujesz sektory oddalone od siebie o 1-2 metry - ustawione plecami do siebie to gwarantuje Ci, że zaczną się zakłócać. Nie ma innej możliwości.
Przepraszam, ale jak widzę nie masz bladego pojęcia o technologiach radiowych. Poczytaj sobie chociażby o Motoroli Canopy - tam sektory ustawione do siebie plecami pracują na tym samym kanale a oddalone od siebie są raptem o kilkanaście centymetrów i gwarantuję Ci że absolutnie nic się nie zakłóca (właśnie dzięki synchronizacji GPS).

broken pisze: Bzdura na kiju. Bez synchronizacji po GPSie nie ma takiej opcji, żeby obsiać cały kraj na 3 kanałach. Niby jak chcesz podwójnie wykorzystać ten kanał? Jedyna opcja to zastosowanie dwóch polaryzacji na raz żeby uzyskać conajmniej >30dB między polaryzacjami. Z tym, że to też nie działa tak perfekcyjnie, bo wtedy tak czy siak obie polaryzacje musza być ze sobą synchronizowane, żeby sygnały odbierane i nadawane łatwiej było interpretować przez elektronikę. I to jest jedyna opcja. Podobnie zresztą jak z LTE - wszyscy się podniecają prędkościami do 100mbit. W tej chwili ledwo się to rozpędza do 20Mbit a będzie jeszcze gorzej jak tylko pojawi się więcej stacji bo kanałów 10 i 20MHZ jest jak na lekarstwo.
Niestety Kolego masz nie tylko problemy ze zrozumieniem pewnych technologi radiowych ale także ze zrozumieniem tego co tu piszemy. Pisząc o Macedonii wyraźnie napisałem że jest to zrealizowane na sprzęcie Motoroli i że wykorzystywana jest synchronizacja GPS. Z resztą wszystkie systemy Motoroli wykorzystują synchronizację GPS, tak jak większość produktów Alvariona i wielu innych jeszcze producentów. W Polsce też nie brakuje operatorów którzy z powodzeniem ten sprzęt wykorzystują. Przykładowo Petrotel z Płocka kupiony swego czasu przez Dialog ma kilkanaście tysięcy abonentów podpiętych w tej technologi.
ODPOWIEDZ