INEA - Opinie

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Anderson66
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-12-30, 15:44
Lokalizacja: Turek

INEA - Opinie

Post autor: Anderson66 »

Witam, jestem ciekaw co sądzicie o dostawcy WiMAX w Wielkopolsce - INEA S.A. Mam już podpisaną umowę, technicy przyjeżdżają za tydzień i jestem ciekaw jak to działa, czy to dobry dostawca? Dziwi mnie fakt, że na forum chyba nikt nie poruszył tego dostawcy, a obejmuje on już prawie większość Wielkopolski. Dodatkowo, chciałbym się zapytać czy sądzicie, że będę miał zasięg? Mieszkam 4,3KM od stacji bazowej. Widoczności niestety nie ma, bo pośrodku mnie a BTS'em jest szeroki na 40m las. Dodatkowo mam do was pytanie (jesli ktos sie orientuje): Gdzie w okolicach Turku/Brudzewa są jeszcze stacje bazowe WiMAX? Na stronie niby mają mapę zasięgu, ale nie można z nich rozszyfrować gdzie one są.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: INEA - Opinie

Post autor: Jo_gurt »

Anderson66, sporo opinii jest o nim na www.trzepak.pl
Warto tylko <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> poprawkę na to, że tam się wypowiada głównie konkurencja ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: INEA - Opinie

Post autor: ja.michal »

Anderson66 pisze:Gdzie w okolicach Turku/Brudzewa są jeszcze stacje bazowe WiMAX? Na stronie niby mają mapę zasięgu, ale nie można z nich rozszyfrować gdzie one są.
Możesz sprawdzić to tylko w wykazie pozwoleń radiowych publikowanym na stronie UKE.
Pozwolenia radiowe dla sieci radiokomunikacji stałej lądowej typu punkt - wiele punktów
Plik Excel jako załącznik.
Możesz "odfiltrować" sobie operatora i masz samą Inee. Stacji nie jest dużo bo 60.

Niestety mapki z tego nikt nie zrobił.
Anderson66
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-12-30, 15:44
Lokalizacja: Turek

Re: INEA - Opinie

Post autor: Anderson66 »

Patrzyłem tam, ale nic mi to nie mówi, gdzie te stacje są. Przykładowo, filtruje sobie, żeby była tylko INEA S.A, no i wyskakuje mi te 60 wyników, jednak w jednym rzędzie (jednej linii) w polu "Obszar" są po przecinku wypisane kilkadziesiąt miejscowości w tym Brudzew i Turek. Bez sensu to jest, przecież w Brudzewie i Turku są oddzielne stacje.

P.S: Moc 34db jest wystarczająca na te 4,3km?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: INEA - Opinie

Post autor: ja.michal »

Anderson66, faktycznie. Kiedyś były podane długość i szerokość geograficzna dla danego pozwolenia. Tak jest nadal przy pozwoleniach GSM/3G/LTE/CDMA. Nie wiem czemu w tych już tego nie ma.
Anderson66
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-12-30, 15:44
Lokalizacja: Turek

Re: INEA - Opinie

Post autor: Anderson66 »

A powiedzcie mi jeszcze czy każda stacja bazowa w Polsce ma taką samą moc? I czy na 4,3km z przeszkodami typu drzewa będzie działac?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: INEA - Opinie

Post autor: ja.michal »

Zależy od tego co tam ma operator, jaki sprzęt, jakie licencje, jakie pasmo. Ogólnie przez drzewa i to jeszcze taki dystans to mało co działa.
Anderson66
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-12-30, 15:44
Lokalizacja: Turek

Re: INEA - Opinie

Post autor: Anderson66 »

No bo ja już nie wiem. Niektórzy łapią sygnał z 15 km, a inni nie mogą z 3km. Kolega ma z tej samej stacji. Mieszka 500 m. ode mnie (i tym samym 500 m DALEJ od stacji) i mu ponad 6mb wyciąga
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: INEA - Opinie

Post autor: ja.michal »

Wszystko zależy od warunków. Technicy muszą przyjść i zrobić pomiary. WiMax rządzi się trochę innymi prawami aniżeli GSM/WCDMA. To służba stała, a nie ruchoma. Operator ma pełną kontrolę.
Anderson66
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-12-30, 15:44
Lokalizacja: Turek

Re: INEA - Opinie

Post autor: Anderson66 »

Kurczę, a mam jeszcze pytanie: Pomiędzy mną a Brudzewem jest dość spora antena i jestem ciekaw czy tam nie ma czasem także WiMAX (To jest ok. 2 km ode mnie i ok. 2km od tej stacji w Brudzewie). Jakbyscie mogli to sprawdzić byłbym bardzo wdzięczny. Na stronie Inei jest mapa zasięgu, albo bardzo dokładna albo bardzo niedokładna bo nie można z niej wyczytać gdzie są stacje. Nie ma gdzieś jakiegoś spisu czy coś? Konsultanci nic nie chcą powiedzieć.
Anderson66
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-12-30, 15:44
Lokalizacja: Turek

Re: INEA - Opinie

Post autor: Anderson66 »

Mam już ten Internet i muszę powiedzieć, że działa świetnie :) Nadajnik okazał się być bliżej (1,5km + duży las przed nim). Mam go już 5 dni a prędkość nie spadła nigdy ponizej 5.5mbps. Ping zawsze poniżej 100, pakietów nie traci. Jednym słowem polecam :)
Sotar
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2008-06-07, 12:05
Lokalizacja: Dziadowice

Re: INEA - Opinie

Post autor: Sotar »

Dzięki za opinię, ja z tych samych okolic, chyba niebawem zawezwę techników.
ODPOWIEDZ