WiMAX w Netii

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: WiMAX w Netii

Post autor: ja.michal »

przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: WiMAX w Netii

Post autor: przemox.1 »

Dzięki ja.michal, :ok:
K4mi1o0
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-08, 08:41
Lokalizacja: Toruń

Re: WiMAX w Netii

Post autor: K4mi1o0 »

Sonea
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-11-04, 14:10
Lokalizacja: Pod Warszawą

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Sonea »

Umowę podpisałam (choć z mieszanymi uczuciami...) teraz czekam na techników...
Sonea
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-11-04, 14:10
Lokalizacja: Pod Warszawą

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Sonea »

Update - jutro koło 15.00 Dzień Prawdy- będzie net czy nie... :gwiazdki:
larret
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2009-10-09, 21:39
Lokalizacja: Łódź

Re: WiMAX w Netii

Post autor: larret »

Ja mam dzień prawdy od 3 tygodni. Przyjdzie nowy (i tym razem sprawny!) zestaw instalacyjny, czy też nie?
Raniuszek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2009-11-20, 08:21
Lokalizacja: Mazowsze

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Raniuszek »

Może ktos wie gdzie jest nadajnik NETII WiMAX w Żyrardowie? :niepewny:

Mieszkam w Tartaku i czekam na dobry internet z utęsknieniem! :szok: Zgłosiłam do Netii i mają przyjechać, sprawdzić. Ode mnie do dalszych krańców Żyrardowa jest 10km, a zasięg nadajnika to ok. 12km. Praktycznie wszystko zależy od tego gdzie ten nadajnik stoi.

Podobno w odległości 25m od odbiornika nie powinno być drzew, lini wysokiego napięcia itp. U mnie jest czysto, a jeszcze to najwyższy punkt w okolicy. Mam NADZIEJĘ! :-) :roll:
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

Raniuszek pisze:Podobno w odległości 25m od odbiornika nie powinno być drzew, lini wysokiego napięcia itp.
Ja zwykle słyszałem o 50m, ale w praktyce to nawet większa odległość, co najmniej 100m. Rozłożyste drzewo rosnące na takim dystansie pomiędzy BS a terminalem abonenckim może zaprzepaścić szanse na WiMax. Najlepiej jeśli jest bezpośrednia linia widoczności pomiędzy antenami.
PS. Zestaw abonencki to nie odbiornik, podobnie jak stacja bazowa to nie nadajnik ;) Oba urządzenia obsługują komunikację dwukierunkową.
Sonea
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-11-04, 14:10
Lokalizacja: Pod Warszawą

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Sonea »

Raz Dwa Trzy - test internetu WiMax Netii :hyhy:
Instalacja przebiegła bardzo sprawnie i estetycznie, net chodzi pięknie i szybko - jestem w szoku że się tak wszystko udało :szok:
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Witam wszystkich i zacznę standardowo jestem zielony..............
Mam takie pytanie mam internet radiowy neti 2 Mbit/s, a w domu 3 komputery PC, domek piętrowy i chciałbym aby internet hulał na wszystkich. Przy zakładaniu neta mówiłem że potrzebuję router odpowiedzieli mi że owszem nie ma problemu (tam na infolini to pracują jak wszędzie ludzie którzy nie mają pojęcia ja go nie mam ale oni to już 1 klasa podstawówki) ale jak przyszło co do czego to okazało się że muszę wszystko kupić na własną rękę. Więc proszę o pomoc jaki router a może coś innego nie potrzebuje robić skomplikowanej sieci. Oczywiście chciałbym to zrobić jak najtaniej ale baz przesady najważniejsze by wszystko chodziło bez zakłóceń. Sieć może być bezprzewodowa ale na kabelkach też może być.
Czytałem trochę po forum i widzę Jogurt że ty masz pojęcie o tym ale innych też proszę o pomoc jak mogą.
amator ze wsi
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:Oczywiście chciałbym to zrobić jak najtaniej ale baz przesady najważniejsze by wszystko chodziło bez zakłóceń.
W takim razie zakup Ovislinka WL-1600GL - jest tani (kosztuje niewiele ponad 100zł) i do tego niezwykle stabilny, bo na chipsecie Broadcom, stosowanym w znacznie droższych routerach. Ale największą jego zaletą jest możliwość instalacji alternatywnego oprogramowania, jak np. Tomato. To najtańszy na rynku router z tą możliwością.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Bildo dzięki za odpowiedź.
Mam do Ciebie pytanko bo wczoraj wieczorem byłem w sklepie i gość mi doradził że można by było kupić taki router: Router radiówka TP-Link TL-WR543G co o nim sądzisz?
Zaś co do kart sieciowych USB to co byś poradził na co trzeba zwrócić uwagę? W sklepie mi mówił że niezła jest ta karta: TP-LINK TL-WN721N.
Ja znalazłem coś takiego w necie, czym się różnią oprócz ceny?: TP-LINK TL-WN321G.
amator ze wsi
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Jo_gurt »

kuch pisze:Router radiówka TP-Link TL-WR543G
Ovislink WL-1600GL lepszy.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

Re: WiMAX w Netii

Post autor: kuch »

Dobra chłopaki dzięki za odpowiedzi ufam wam biorę: Ovislink WL-1600GL, tylko co z kartami sieciowymi jakie do tego routera będą najlepsze?
amator ze wsi
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch, TP-Linków radzę unikać, bo to nie jest najlepsza firma. O ile jeszcze AP mają znośnej jakości, to karty sieciowe pod PCI już nie. A karty USB TP-Linka to tragedia. Miałem kiedyś dwie sztuki i po kilku tygodniach wyrzuciłem bo nie warte były psucia mi nerwów.
Co do kart sieciowych to kup najlepiej coś pod PCI, z anteną na kablu, ponieważ antena przykręcana bezpośrednio do złącza RP-SMA to porażka. Nie można jej dobrze ustawić i jest bardzo wysoki poziom szumów bo antena jest umieszczona przy samej obudowie komputera narażona na fale elektromagnetyczne.
Ja mam takie dwa Edimaxy: http://www.skapiec.pl/site/cat/46/comp/175622
Ich wadą jest co prawda mała moc - 18dBm, ale jeden z komputerów jest oddzielony od routera trzema ścianami i siła sygnału wynosi -60 dBm przy ustawieniu mocy Tx na 50%
kuch pisze:W sklepie mi mówił że niezła jest ta karta: TP-LINK TL-WN721N
:rotfl:
kuch pisze:Ja znalazłem coś takiego w necie, czym się różnią oprócz ceny?
Głównie tym, że ta polecona przez sprzedawcę obsługuje WiFi w standardzie n, w dodatku w tzw. draft-n, czyli pseudostandardzie sprzed standaryzacji. Omijaj tego sprzedawcę z daleka, wciska Ci chłam którego nie udało mu sprzedać i już nie sprzeda, chyba że frajerom, bo kto kupi draft-n, skoro jest już oficjalne n?
Poza tym to jest dziwne - po co poleca Ci kartę z 802.11n skoro router który poleca tego nie obsługuje? :hyhy:
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Bildo wszystko byłoby dobrze gdyby nie to że mam kompa na gwarancji i nie mogę go rozkręcić a w drugim pokoju też będę zmieniał komputer gdzieś za 0,5 roku i sytuacja będzie podobna. W obydwóch są karty sieciowe ale one się chyba nie nadają do radiowego łącza? Bo wolałbym jednak bez kabli Internet rozprowadzić.
amator ze wsi
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:wszystko byłoby dobrze gdyby nie to że mam kompa na gwarancji i nie mogę go rozkręcić
No to gratuluję zakupu. Nie wiem jakie jeszcze sklepy zabraniają rozkręcać desktop :] Pominę fakt, że najkorzystniej jest składać desktopy samemu.
kuch pisze:W obydwóch są karty sieciowe ale one się chyba nie nadają do radiowego łącza?
Zapewne są to zintegrowane karty LAN. Niektóre płyty główne mają zintegrowaną kartę WLAN ale tylko te z wyższej półki.
kuch pisze:Bo wolałbym jednak bez kabli Internet rozprowadzić.
Zawsze możesz wykorzystać zintegrowane karty do stworzenia gigabitowej sieci LAN (oczywiście jeśli są to karty gigabitowe) bezprzewodowo nie uzyskasz takiej prędkości nawet na WiFi w standardzie n. W takim wypadku bedziesz jednak potrzebował nieco lepszego routera niż WL-1600GL, np. Linksysa WRT54GL.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Bildo ale mi teraz namieszałeś, co do rozkręcania kompa to tak strzeliłem, nie wiem czy nie mogę rozkręcać, ale spojrzałem że są naklejki więc tak pomyślałem (zaraz przeczytam gwarancję). Napisz mi więc co teraz mam zrobić czy kupować ten pierwszy router co mi proponowałeś i kablami rozprowadzić, czy wymienić na te karty które tam prooponowałeś, czy ten drugi router? co będzie bardziej stabilne co do kabli to nie ma wielkiego problemu ale jak się da bez nich to ok.
amator ze wsi
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: WiMAX w Netii

Post autor: sp6huk »

Blido pisze: No to gratuluję zakupu. Nie wiem jakie jeszcze sklepy zabraniają rozkręcać desktop :]
Ja również mam na kompie naklejki i na nich napis "zerwanie pląby wiąże się z utratą gwarancji" kupowałem go w Mix Electronics,
Blido pisze:Pominę fakt, że najkorzystniej jest składać desktopy samemu.
Złożył bym go sam, ale nie opłacało Mi się bo musiałbym dołożyć do tego ~250zł a tak wystarczyło prawie jeszcze na system operacyjny, a kupiłem składaka bo złożony jest z dobrych podzespołów :D
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch, musisz najpierw zdecydować się jak chcesz mieć zbudowaną sieć lokalną - czy szybką (do 1000Mb/s) sieć przewodową, czy dużo wolniejszą (do 54Mb/s) sieć bezprzewodową. Jeśli bezprzewodowo, to kup WL-1600GL, a jeśli przewodowo, to WRT54GL. WL-1600GL oczywiście również posiada wbudowany switch i można podłączyć do niego kompy skrętką, ale prędkość będzie wynosiła do 100Mb/s, bo WL-1600GL nie obsługuje gigabitowego LAN-u. Oba routery są na stabilnym i wydajnym chipsecie Broadcom i do obu można wgrać Tomato, ale WRT54GL jest większy, prądożerniejszy i naturalnie nieco droższy. Jeśli zdecydujesz się na sieć przewodową, to nie musisz już kupować żadnych sieciówek, bo masz zintegrowane. Musisz się jednak upewnić, czy są to sieciówki gigabitowe, bo inaczej nie ma to sensu ;)
sp6huk pisze:Złożył bym go sam, ale nie opłacało Mi się bo musiałbym dołożyć do tego ~250zł
Wszystko zależy od tego gdzie się kupuje części ;) Ja wyszukuję najtańszych ofert na
Skąpcu, czasem przy składaniu jednego kompa zamawiam nawet w kilku sklepach, bo różnice w cenie są tak duże że opłaca się zapłacić kilka razy za wysyłkę. Wychodzi mi średnio o 50% taniej niż gdybym kupił taki sam komputer w sklepie komputerowym czy nawet dużej sieci (i to bez systemu bądź z FreeDOS-em)
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Blido nie wkurzaj się na mnie ale jak pisałem jestem zielony w te klocki... nie wiem jak mam sprawdzić czy moja sieciówka jest gigabitowa, ale jak teraz net śmiga 2215 kbita/s to mam rozumieć że jest?
Mam jeszcze pytanko jak już by mi się udało podłączyć 3 kompy to prędkość Internetu spadnie bardzo?
amator ze wsi
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: WiMAX w Netii

Post autor: sp6huk »

Blido pisze: Ja wyszukuję najtańszych ofert na
Skąpcu, czasem przy składaniu jednego kompa zamawiam nawet w kilku sklepach, bo różnice w cenie są tak duże że opłaca się zapłacić kilka razy za wysyłkę
Szukałem właśnie na skąpcu, ceneo, allegro ale po oszacowaniu kosztów stwierdziłem, że będę w plecy ;)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:nie wiem jak mam sprawdzić czy moja sieciówka jest gigabitowa, ale jak teraz net śmiga 2215 kbita/s to mam rozumieć że jest?
To o niczym nie świadczy. Możesz wywnioskować po nazwie karty sieciowej w menedżerze urządzeń (np. Realtek Gigabit Ethernet, Intel Gigabit Ethernet lub coś w tym stylu) Najlepiej podaj mi jakie modele płyt głównych masz w komputerach, to napiszę Ci czy mają zintegrowane karty gigabitowe :)
I przede wszystkim zastanów się, czy taka prędkość jest Ci do czegoś potrzebna - czy będziesz przesyłał duże pliki między komputerami, czy planujesz do routera podłączać dysk sieciowy etc. bo w innym wypadku sieć bezprzewodowa 54Mb/s spokojnie wystarczy do wszystkiego.
kuch pisze:Mam jeszcze pytanko jak już by mi się udało podłączyć 3 kompy to prędkość Internetu spadnie bardzo?
Jeśli w tym samym czasie będziesz korzystał z Internetu tylko na jednym komputerze to nie. A jeśli dobrze skonfigurujesz QoS, to "prędkość odczuwalna" nawet nieco wzrośnie ;)
Jeśli kilka komputerów naraz będzie czymś obciążało łącze, to naturalnie prędkość się podzieli.
sp6huk pisze:Szukałem właśnie na skąpcu, ceneo, allegro ale po oszacowaniu kosztów stwierdziłem, że będę w plecy
Musiałeś więc kupić kompa wyjątkowo okazyjnie, bo ja jeszcze nie natknąłem się na ofertę która byłaby bardziej opłacalna niż złożenie kompa :] . Niedawno miałem niezły ubaw, jak w pewnym sklepie komputerowym kobieta kupowała "supertani" komputer do prac biurowych za 850zł. Miała chyba ochotę ucałować sprzedawcę, że tak tanio. A komputer był dosłownie z demobilu, każdą z tych części można dziś kupić wyłącznie na Allegro i w kompuszrotach. P4 2,2GHz, 512MB RAM (zapewne DDR) dysk 80GB (z pewnością ATA) karta graficzna zintegrowana. Sklep ten to jednocześnie komis, więc pewnie gość poskupował za grosze jakieś starocie i władował do nowej obudowy :rotfl: . Złoty biznes.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Jedną mam na pewno gigabitową bo: Realtek RTL8168C(P)/8111C(P) PCI-E Gigabit Ethernet NIC, druga nie wiem: Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC, a trzeciej nie wiem bo dzieciaki już śpią i zobaczę dopiero jutro.
amator ze wsi
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC
To jest karta obsługująca tylko tryb Fast Ethernet, czyli do 100Mb/s. I nie jest to jednak karta zintegrowana, ale pod PCI :)
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Dobra to mogę kupić kartę bo ta gdzie jest Fast Ethernet to stary komp i nie ma problemu, ale co do szybkości łacza w kompach to jaka będzie prędkość jakby ewentualnie 3 naraz korzystały z sieci. I napisz mi co proponujesz w kablu i ten router WRT54GL?
amator ze wsi
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: WiMAX w Netii

Post autor: krystianb »

Blido pisze: I nie jest to jednak karta zintegrowana, ale pod PCI
Etam, identycznie mam podpisaną kartę w laptopie. Jest po prostu na interface'ie pci.
kuch pisze:ale co do szybkości łacza w kompach to jaka będzie prędkość jakby ewentualnie 3 naraz korzystały z sieci
W idealnych warunkach(brak innych sieci i śmieci w eterze) 25Mb/s do podziału na te 3 kompy.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

To na pewno nie jest karta zintegrowana bo ją sam kiedyś kupowałem, ale z 2 Mbit/s będę miał tylko 25 Mb/s?
amator ze wsi
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:I napisz mi co proponujesz w kablu i ten router WRT54GL?
Sorry, ale totalnie mi się pomyliło :] Otóż WRT54GL nie obsługuje standardu 1000BaseT (sprawdziłem na stronie producenta) Jakoś wbił mi się w pamięć ten wprowadzający w błąd opis ze sklepu RAM.Net: http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=15935

Ceny routerów z gigabitowym ethernetem zaczynają się od 300zł (np WRT320N) ale do tego routera nie można wgrać alternatywnego softu. Jeśli chcesz mieć nadal sieć gigabitową, to dobrym rozwiązaniem byłby WL-1600GL + gigabitowy switch.
kuch pisze:z 2 Mbit/s będę miał tylko 25 Mb/s?
A jak możesz mieć więcej niż dotychczas? ;) Mb to megabit, czasem oznacza się go także Mbit. krystianb miał po prostu na myśli transfer wewnątrz sieci domowej.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Blido pogubiłem się w tym wszystkim. Co mi da sieć gigabitowa? Chciałem tylko podzielić tak mojego neta żeby na każdym kompie było w miarę szybkie łącze, czy jest to w ogóle możliwe?
amator ze wsi
ODPOWIEDZ