WiMAX w Netii

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:Co mi da sieć gigabitowa?
Szybszy przesył danych pomiędzy komputerami i wewnątrz sieci domowej. Nie przyspieszy to łącza internetowego. Tak jak wcześniej pisałem, jeżeli nie zamierzasz przesyłać z jednego komputera na drugi dużych plików ani nie zamierzasz stawiać dysku sieciowego to sieć gigabitowa do niczego Ci się nie przyda.
kuch pisze:Chciałem tylko podzielić tak mojego neta żeby na każdym kompie było w miarę szybkie łącze, czy jest to w ogóle możliwe?
Do tego wystarczy sam WL-1600GL. Część kompów możesz wedle upodobania podłączyć przewodowo, część bezprzewodowo. Porządne routery, takie jak WL-1600GL nie spowalniają łącza internetowego. Na każdym kompie będziesz miał łącze 2Mb/s, ale to chyba oczywiste że jak na każdym kompie uruchomisz uTorrenta to na każdym z kompów nie będzie ściągał maksymalną prędkością łącza :] Pasmo dynamicznie się podzieli.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Blido w końcu mnie uspokoiłeś, nie mam zamiaru tworzyć (jak zresztą pisałem na samy początku) skomplikowanej sieci, ani przesyłać z jednego komputera na drugi dużych plików. Co do ściągania plików to tego się spodziewałem, ale tego zjawiska raczej na większą skalę nie będzie bo to małe dzieciaki i jeszcze mało kumają czacze zresztą jak ja (:
Znowu mi zadałeś zagadkę co do stawiania dysku sieciowego- do czego by mi mógł się przydać?
I napisz mi w końcu jak już wiesz o jaką sieć mi chodzi jakie byłoby najlepsze rozwiązanie? Ale to już jutro idę spać.
amator ze wsi
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: WiMAX w Netii

Post autor: krystianb »

kuch pisze:Znowu mi zadałeś zagadkę co do stawiania dysku sieciowego- do czego by mi mógł się przydać?
Oj dysk sieciowy to marzenie każdego kto ma więcej niż 1 kompa w domu (a są nawet wyjątki) Idealne miejsce do przechowywania multimediów i nie tylko. Mi też się taki wynalazek marzy, choć kompa mam tylko jednego, ale z pda też fajnie mieć dostęp do swoich zbiorów.
kuch pisze:I napisz mi w końcu jak już wiesz o jaką sieć mi chodzi jakie byłoby najlepsze rozwiązanie?
Do samego internetu wifi wystarczy, pod warunkiem, że sąsiedzi nie mają monitoringu/video senderów z biedronki. Aha i już przy graniu online wifi nie do końca może się sprawdzać. Bo pewna niestabilność zawsze może się przydarzyć.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:Znowu mi zadałeś zagadkę co do stawiania dysku sieciowego- do czego by mi mógł się przydać?
Jest bardzo przydatny np. jeśli masz dużo filmów DivX/XviD tudzież innych formatów i chciałbyś mieć do nich dostęp z poziomu każdego komputera w domu - wówczas filmy nie muszą się znajdować na dysku każdego komputera, wystarczy w systemie mapować dysk sieciowy (podłączony do routera lub switcha). W prostych słowach, jest to dysk twardy z którego mogą naraz korzystać wszystkie komputery w sieci lokalnej :)
kuch pisze:I napisz mi w końcu jak już wiesz o jaką sieć mi chodzi jakie byłoby najlepsze rozwiązanie? Ale to już jutro idę spać.
Myślę że w Twoim przypadku sieć WiFi w standardzie G (54Mb/s) zupełnie wystarczy. Musisz zatem nabyć router (najlepiej WL-1600GL) i oczywiście wyposażyć komputery w karty WiFi. Chyba że wolisz kablowo, można wtedy połączyć komputery z routerem za pomocą skrętki. Nic też nie stoi na przeszkodzie aby część komputerów połączyć routerem przewodowo, a część bezprzewodowo.

Na moim przykładzie - posiadam router WL-1600GL a do niego podpięte dwa desktopy i okazjonalnie smartfon. Jeden desktop i smartfon łączą się z routerem bezprzewodowo przez WiFi, a jednego kompa podpiąłem skrętką, ponieważ znajduje się w tym samym pomieszczeniu co router. Myślę także nad dyskiem sieciowym, ale wówczas będę musiał wyposażyć się w switch gigabitowy i oba kompy podłączyć do niego razem z dyskiem i routerem skrętką, bo inaczej router byłby dla dysku wąskim gardłem.

EDIT: Nie odświeżyłem strony i nie zauważyłem Twojego posta, Krystianb ;)
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Blido i Krystianb dzięki że się męczycie ze mną ale proszę o jeszcze. Tzn. wiem już że muszę kupić router najlepiej WL-1600GL i do tego kart WiFi- podajcie które byłyby najlepsze w współpracy z tym routerem, czy nie ma to większego znaczenia? ( ważne by były standardzie G 54Mb/s). Blido tak jak pisałeś w tym pomieszczeniu co będzie router połączę go skrętką z kompem, a 2 pozostałe połączyłbym bezprzewodowo. U mnie nikt nie gra w necie (i przez najbliższe 2 lata myślę że tak zostanie) tak że w tej kwestii nie ma problemu. Obawiam się tylko jednego czy jak będzie bezprzewodowo to czy na pozostałych kompach pierwszy przypadek: różnica parter/piętro, drugi przypadek trzy ściany Internet będzie działał bez zakłóceń? Bo nie chce później słuchać tatuś bo Internet mi nie chodzi itp. Dysku sieciowego też nie przewiduję.
amator ze wsi
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: wojteks »

kuch pisze:drugi przypadek trzy ściany Internet będzie działał bez zakłóceń?
Bez sprawdzenia nie będziesz wiedział. Najlepiej router postawić gdzieś na środku ale to zależy od geometrii domu/rozłożenia użytkowników/materiału ścian.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:Obawiam się tylko jednego czy jak będzie bezprzewodowo to czy na pozostałych kompach pierwszy przypadek: różnica parter/piętro, drugi przypadek trzy ściany Internet będzie działał bez zakłóceń?
Jakie budownictwo - nowe, czy stare, np. poniemieckie? W poniemieckich domach z czerwonej cegły często jest problem z łącznością już przez jedną ścianę. U mnie (nowe budownictwo) jeden z kompów łączy się z routerem przez trzy ściany (na parterze), a smartfonem łapię sygnał na piętrze i w piwnicy, a nawet na strychu i 30m od domu :cwaniak: . Najciekawsze jest to, że moc Tx routera ustawiłem zaledwie na 20mW (router ma max moc 100mW) Karta w kompie połączonym przez WiFi też nie jest najmocniejsza - 64mW i do stabilnego połączenia wystarczyło ustawienie mocy na 50%. Siła sygnału wynosi -60 dBm a transfer który osiągam to 27-30Mb/s. Co do łączenia w pionie - nie ma przeciwskazań, ale podczas polowania na sygnał ze smartfonem zauważyłem że sygnał drastycznie spada kiedy jestem dokładnie pod lub nad routerem. Antenki dookólne niezbyt dobrze sieją w pionie, więc musisz wziąc to pod uwagę przy wybieraniu dogodnego miejsca na postawienie routera.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Blido a jakie karty sieciowe proponujesz?
amator ze wsi
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

Najlepiej coś z antenką na kablu, np. Edimax EW-7128g
Takie karty właśnie posiadam i świetnie się sprawdzają, chociaż mają pewną wadę - małą moc (tylko 64mW) ale jak już pisałem wcześniej, nie musiałem nawet ustawiać ich na maksymalną moc.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Budynek ma jakieś 20 lat, budowany z cegły i suporeksu o ile dobrze kojarze to część ścian jest z samego suporeksu a część z tych 2 materiałów.
A czy moglibyście polecić jakąś kartę sieciową USB?

[ Dodano: 2009-11-22, 19:56 ]
Co powiecie o tej karcie- Karta WLAN EDIMAX EW-7318USg USB - 2000 KOM
amator ze wsi
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:A czy moglibyście polecić jakąś kartę sieciową USB?
Karta Ovislink WL-1600USB jest całkiem niezła - ma odkręcaną antenę i bardzo pomysłowy przedłużacz USB, można postawić w dogodnym miejscu
kuch pisze:Co powiecie o tej karcie- Karta WLAN EDIMAX EW-7318USg USB - 2000 KOM
Powyższa jest dużo lepsza i w podobnej cenie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: wojteks »

kuch pisze:Karta WLAN EDIMAX EW-7318USg US
Całkiem przyzwoita.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

wojteks pisze:Całkiem przyzwoita.
Na pewno nie lepsza od tego Ovisa. Ma małą moc (tylko 17dBm) i słabą antenkę - 2dBi. Zaproponowany przeze mnie Ovislink ma moc wyjściową 20dBm/100mW i antenkę z zyskiem energetycznym 5dBi.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Dobra chłopaki dziękuję wszystkim za rady i zdecydowałem się na kupno:
Router Ovislinka WL-1600GL
Karty- Ovislink WL-1600USB
Jak wszystko podłączę to dam znać jak śmiga. Jeszcze raz wszystkim dziękuję
amator ze wsi
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:Jak wszystko podłączę to dam znać jak śmiga.
Najlepiej będzie jak zainstalujesz wcześniej na routerze Tomato ;) To bardzo prosta procedura, w razie czego mogę pomóc.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Dobra jak dojdzie sprzęt i będę miał problemy to dam znać.
amator ze wsi
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

tomato

Post autor: kuch »

Witam ponownie.
Po niezłych perturbacjach w końcu dotarł do mnie sprzęt i od razu rodzą się kolejne problemy. Blido pisałeś że dobrze będzie zainstalować wcześniej na routerze Tomato. Tylko czytam w necie że są różne wersje tego Tomato. Która będzie najlepsza? Na razie ściągnąłem tą: Tomato_1_27_ND ale jeszcze nic nie robiłem.
amator ze wsi
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: WiMAX w Netii

Post autor: zDaleKi »

kuch pisze:Tylko czytam w necie że są różne wersje tego Tomato. Która będzie najlepsza?
Najlepsza zawsze teoretycznie jest najnowsza stabilna wersja. ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:Na razie ściągnąłem tą: Tomato_1_27_ND ale jeszcze nic nie robiłem.
To oficjalna wersja Tomato ściągnięta z http://www.polarcloud.com/tomato ?
Działa ona bez zarzutu (chociaż sam jeszcze 1.27 nie sprawdzałem, mam wersję 1.25)
Z tym że na oficjalnym Tomato nie działa przycisk WPS, diody Connected, Power oraz przycisk reset. Na forum openlinksys.info jest wersja przeznaczona dla WL-1600GL ale sam jej jeszcze nie testowałem: http://openlinksys.info/forum/viewthrea ... post_54268
Doradzę gdybyś potrzebował pomocy przy wgraniu Tomato, ale załóż osobny wątek, aby nie robić tutaj OT.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

Tomato

Post autor: kuch »

Blido założyłem nowy wątek Tomato: Forum bez kabli Strona Główna » INTERNET RADIOWY i SATELITARNY (WiFi/WiMAX/CDMA) » Internet bezprzewodowy - pozostałe zagadnienia
amator ze wsi
raf3317
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-12-27, 21:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: WiMAX w Netii

Post autor: raf3317 »

Witam

Moj przypadek jest taki. Widze caly komin elektrocieplowni w Mosznej (okolice Brwinow) na ktorej Netia ma anteny WiMax, Odleglosc w linii prostej 9km. Jednak moja miejscowosc jest niezaznaczona na mapie zasiegu (moj dom stoi jako jeden z najwyzszych w miejscowosci dla odroznienia od innych). jak dzwonie na infolinie konsultantki mnie zbywaja (same zapewne do konca nie wiedzac jak wimax dziala). Czy jest jakas inna mozliwosc spowodowania wizyty technika na pomiar i podpisanie umowy niz infolinia? pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Jo_gurt »

Ja np. gadałem bezpośrednio z konsultantem/handlowcem w siedzibie Netii - może jakoś tak spróbuj?
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Quest »

raf3317, musisz spisac umowe z autoryzowanym handlowcem Netii ktory dziala w terenie.
mati_21
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-08-10, 14:53
Lokalizacja: Owczarnia

Re: WiMAX w Netii

Post autor: mati_21 »

raf3317 pisze: Jednak moja miejscowosc jest niezaznaczona na mapie zasiegu
Ale przecież na stronie Netii wyraźnie widać, że masz zasięg.Najlepiej jeżeli zrobisz tak jak mówi Jo_gurt (nigdy nie ufałem infoliniom ). Jeżeli nie wyjdzie ci z Brwinowem , to zawsze możesz spróbować z kominem Polfy w Grodzisku Mazowieckim (podobna odległość).
raf3317
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-12-27, 21:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: WiMAX w Netii

Post autor: raf3317 »

mati_21, moja miejscowosc to Żółwin i na tej najnowszej mapie to czarna nicosc :). Bede musial tak jak mowicie spisac umowe z jakims autoryzowanym przedst. Netii. macie namiary na takich w poludniowej czesci aglomeracji warszawskiej? pozdrawiam i dziekuje za zainteresowanie

[ Dodano: 2009-12-30, 11:13 ]
Znajomy mi pomierzyl swoja zabawka. Prosba o opinie sygnalu (odleglosc 9km od stacji bazowej). pomiar zostal wykonany z lazienki, docelowo antena byla by 2 razy wyzej wiec sygnal bedzie pewnie troszke lepszy.

DLSNR 33dB
DLRSSI -67dBm
UPSNR 28dB
UPRSSI -74dBm
Opt Rx Rate: QAM64 3/4
Last Tx Rate: BPSK 1/2
Last Tx Power 20dBm


czy Last Tx Rate: BPSK 1/2 zalezy od dobrego wycelowania? bo antena tylko stala na parapecie mniej wiecej wycelowana w stacje bazowa?

Czy Netia podlaczy mnie przy takich parametrach?
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Alcatraz »

Witam

Mam pytanie. Czy ktoś z Was ma WIMAXa w dwóch lokacjach? Chciałbym coś takiego przeprowadzić - 4 miesiące WIMAX na działce a później (resztę roku) w domu (odległość około 30 km). Oczywiście w ramach jednego abonamentu. Konsultant nie był pewny ale stwierdził, że "coś takiego można dogadać". Co Wy na to?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: WiMAX w Netii

Post autor: krystianb »

Obie lokalizacje musiały by się znajdować w zasięgu wimaxa netii (akceptowalne parametry) i na obu musiały by być nieprzepełnione sektory. Ani do jednego ani do drugiego nie ma gwarancji. A jak w pierwszym miejscu podpiszesz umowę to po 4 miesiącach już się nie wykręcić. Przeniesienie usługi nawet jak wszystkie warunki będą spełnione też trochę kosztuje (2 wizyty techników, jedna przy demontażu i druga przy ponownym montażu w drugim miejscu).
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Alcatraz »

Trochę to niepotrzebnie skomplikowali. Oczywiście obie lokalizacje są w zasięgiu WIMAXa ale jasne jest, że nie tego samego nadajnika. Nie chodzi mi tutaj o przenoszenie usługi tylko jakby o instalację anteny w dwóch miejscach. Modem itd. przeniosę sobie sam. Takie rozwiązanie jest mi potrzebne ponieważ na działce muszę mieć internet tylko przez max. 4 miesiące w roku. Później mnie tam nie ma więc bez sensu płacić jeden abonament za internet, którego nie będę używał a drugi w domu. Idealnym rozwiązaniem byłaby właśnie możliwość użytkowania WIMAXa w dwóch lokacjach. Idealnym dla mnie ale także dla Netii (będą mięli nowego klienta minimum na 24 miesiące). W przeciwnym wypadku Netia nie zyska klienta a ja nie zyskam wygodnego internetu na działce :D
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: WiMAX w Netii

Post autor: krystianb »

Alcatraz pisze:Nie chodzi mi tutaj o przenoszenie usługi tylko jakby o instalację anteny w dwóch miejscach. Modem itd. przeniosę sobie sam.
To co nazywasz anteną jest takim AP wimaxa zintegrowanym z anteną (coś jak nanostation) a "modem" to jest tylko zasilacz PoE.
Wimax jest usługą stacjonarną (przez to mogą zapewnić bez problemu max przepustowości - ograniczenie ilości urządzeń odbiorczych na sektor) i dlatego trzeba za każdym razem zamawiać przeniesienie usługi do nowego lokalu.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

Alcatraz pisze:Nie chodzi mi tutaj o przenoszenie usługi tylko jakby o instalację anteny w dwóch miejscach. Modem itd. przeniosę sobie sam.
WiMax nie ma modemu. To małe pudełko które masz w domu to tzw. IDU, czyli zwyczajny zasilacz PoE. Cała elektronika znajduje się w ODU, czyli urządzeniu instalowanym na zewnątrz. Jest ono zintegrowane z anteną panelową. Tak jak krystianb napisał jest to coś w rodzaju Nanostation ustawionego w tryb client. To najważniejszy element Wimaksa i to ustrojstwo kosztuje około 1500zł, więc nie licz że dostaniesz dwa w ramach jednego abonamentu. Jeśli Netia zgodziłaby się na przeniesienie to musiałbyś zdemontować cały zestaw w jednym miejscu i zamontować w drugim.

PS. W Erze można się przenosić w obrębie działania jednego BS-a do woli - ponieważ użytkownicy są przypisani do całej stacji, a nie do konkretnego sektora, więc można sobie sektor zmienić ;)
A zmiana stacji bazowej w razie przeprowadzki też ponoć nie stanowi problemu.
ODPOWIEDZ