WiMAX w Netii

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
comin
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2006-09-09, 16:35

WiMAX w Netii

Post autor: comin »

przyjrzałbym się ofercie netii
Właśnie dziś byli u mnie Panowie z Netii i obmierzyli... mam możliwość wimax'a (bezprzewodowy). Po wypowiedzi kolegów trochę się boję radia :shock:
Przyznam szczerze, że oferta też niezbyt powalająca 59zł brutto na m-ąc (tpsa średnio 49,5zł) do tego u monopola gratis w postaci kamery, predkość 320 w TP 512 no i najważniejsze że trzeba by przenieść stacjonarny bez możliwości zachowania numeru :(
Jedynym plusem jest limit 40GB na miesiąc co u molocha jest zaledwie 15GB
Pozostaje mi czekanie
A propos to zaraz wygryzę dziurę w ścianie :angryfire:
Pani z błękitnej dała mi numer z którym kazała iść do punktu TP.SA i dowiedziałem się... że wniosek został wycofany 15-ego i nikt nie wie dlaczego! Chociaż 17 dzwoniłem i nie było o tym informacji... Miałem dostać zestaw instalacyjny w zammian dostałem kolejnego kopa od molocha!
Wkurzyłem się i poszedłem do pośrednika, czyli zwykłego salonu orange. Szybko doszedłem do porozumienia z młodą laseczką, wynegocjowałem gadżety -myszke, smycze itd. (prawie zaprosiłem ją na kawe) :D Zaczeła wprowadzać wniosek i już mieliśmy podpisać umowę. Byłem przekonany że wyjdę z modemem pod pachą i co...? I nici! Teraz muszę czekać tydzień aż zwolnią poprzednie zamówienie z archiwum i "zkrasują' linie na nowo :klnie: :klnie:
No coment....
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez comin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: WiMAX w Netii

Post autor: raptou »

Wimax to jeszcze zagadka. To bardzo nowa technologia, jednak powinieneś być zadowolony. To nie taka radiówka jak sieci osiedlowe. Jak by Ci się chciało to opisz na forum swoje doświadczenia z używania jak Ci już podłączą. Wiele osób czeka na tą technologię jak na zbawienie.
Awatar użytkownika
sightt
Stały użytkownik forum
Posty: 87
Rejestracja: 2006-05-16, 16:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: WiMAX w Netii

Post autor: sightt »

raptou pisze:Wimax to jeszcze zagadka. To bardzo nowa technologia, jednak powinieneś być zadowolony. To nie taka radiówka jak sieci osiedlowe. Jak by Ci się chciało to opisz na forum swoje doświadczenia z używania jak Ci już podłączą. Wiele osób czeka na tą technologię jak na zbawienie.
właśnie ciekawe jak ona działa... :?: Ciekawe czy lepiej niż np EDGE :?:
Jaka jest szansa ?e trafisz w Du?ego Lotka? To proste 50 % Albo trafisz albo nie trafisz ;]
Awatar użytkownika
draconair
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2006-05-24, 09:22
Lokalizacja: Inna rzeczywistość

Re: WiMAX w Netii

Post autor: draconair »

sightt pisze:właśnie ciekawe jak ona działa... :?: Ciekawe czy lepiej niż np EDGE :?:
Nie do porównania do EDGE.

http://pl.wikipedia.org/wiki/WiMAX

WiMax jest dobrą alternatywą dla łącz *DSL.
Plus LTE
Orange VDSL
Awatar użytkownika
sightt
Stały użytkownik forum
Posty: 87
Rejestracja: 2006-05-16, 16:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: WiMAX w Netii

Post autor: sightt »

draconair pisze:Nie do porównania do EDGE.

http://pl.wikipedia.org/wiki/WiMAX

WiMax jest dobrą alternatywą dla łącz *DSL.
Fakt nie ma porównania to za mało powiedziane.
dzięki za linka :)
Jaka jest szansa ?e trafisz w Du?ego Lotka? To proste 50 % Albo trafisz albo nie trafisz ;]
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: WiMAX w Netii

Post autor: raptou »

Między Wimax a Edge jest taka przepaść technologiczno-jakościowa jak między epoką kamienia łupanego a rewolucją przemysłową.
EDGE to GPRS o innym poziomie kodowania a ten to z kolei łata na system opracowany w 1982 roku, gdzie prędkość przesyłania danych została określona na maks 14,4 kbps. Nic się nie zmieniło od tamtej pory a cały pic ze zwielokrotnieniem tej prędkości polega na sztuczkach z paczkowaniem, kompresją, przełączaniem miedzy szczelinami czasowymi, co nawet działa o ile zbyt wiele osób na raz nie zaczyna z tego korzystać, wówczas prędkość ma prawo spaść nawet do 4,6 kbps i zostało to tak zaprojektowane celowo. Wimax to za to prawie jak kabel szerokopasmowy. Podczas gdy GSM kaszle na granicy przeciążenia Wimax dopiero się rozgrzewa :lol: przy tej samej liczbie użytkowników :lol:
Tyle teoria, gdyż sam jestem ciekaw jak to zostanie wdrożone w Polish reality.
comin
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2006-09-09, 16:35

Re: WiMAX w Netii

Post autor: comin »

opisz na forum swoje doświadczenia z używania jak Ci już podłączą
Raczej się nie zdecyduje i pocierpie troche czekając na podłączenie do monopola :?
A eksperymenty z wimax'em pozostawie bardziej odważnym :)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: WiMAX w Netii

Post autor: bob »

Sprawdziłeś czy jest możliwość przetestowania bez zobowiązań bo jeśli jest to wystarczyłoby skorzystać z tego i resztę doczytać na forach jaka jest stabilność choć znając naszą polską przypadłość to wszystko jest do d***. 8)
comin
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2006-09-09, 16:35

Re: WiMAX w Netii

Post autor: comin »

czy jest możliwość przetestowania bez zobowiązań
Niestety nie ma takiej możliwości :(
tester
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2006-08-25, 13:12
Lokalizacja: Toruń

WiMAX w Netii

Post autor: tester »

Hej, chciałbym dać wam po oczach, bo to co tp i inne oferują to nie jest łacze szerokopasmowe. Ja korzystam z łącza 48 Mb/s i średnio transfer mam ok 1 MB/s max to 5 MB/s. A jest to łącze bezprzewodowe. UMK rulez :)
ED77 WIN VISTA MAXDATA
tester
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2006-08-25, 13:12
Lokalizacja: Toruń

Re: WiMAX w Netii

Post autor: tester »

a dla ciekawych dodam ze ping to 8 ms hahahahaha. I co wy na to!!!!
ED77 WIN VISTA MAXDATA
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: WiMAX w Netii

Post autor: raptou »

Pytanie. Taki transfer masz w obrębie sieci, czy "w świat" ?

Mam łącze up 1024, down 6144kbps i z tego, co widzę serwery akademickie rzeczywiście śmigają aż miło ale większość innych serwerów pozwala na maks. 4 megabity a w Polsce najcześciej 2 megabity. Kiedyś moje Chello po 1 w nocy pozwalało mi na ściąganie bez ograniczenia. Rekordem był wynik 35 megabitów z serwera FTP Politechniki Rzeszowskiej. Niestety obecnie już przez całą dobę obowiązuje ograniczenie do 6 mega.
To jest wystarczająca bariera powstrzymująca mnie przed łączem 12 megabitów/s. Po prostu na dzień dzisiejszy mało który serwer jest w stanie obsłużyć taką prędkość, więc i 6 megabitów czasem jest niepotrzebne, bo co mi z tego, skoro po drugiej stronie jest np. 2. Każde łącze jest tak szybkie, jak jego najwolniejszy punkt dostępu.
Płyta 700 MB z dobrego FTP ściąga się średnio 13 minut.
Na dobrą sprawę w pełni swoje łącze wykorzystuję do zasobów binarnych Usenetu i obrazów Linuksa z FTPów akademickich. Poza nimi nie bardzo jest gdzie wykorzystać taką szybkość poza nimi. Zakładając, że używałbym p2p to i tak do rzadkości należą komputery z uplinkim powyżej 512 kbps.
cdx
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2006-07-09, 10:31

Re: WiMAX w Netii

Post autor: cdx »

raptou pisze:Zakładając, że używałbym p2p to i tak do rzadkości należą komputery z uplinkim powyżej 512 kbps.
bo trzeba wiedziec gdzie sciagac :) z p2p zamkniete trackery np PT pozwalaja na bdb predkosci a na ScT bez problemu da sie wyciagnac 100Mb/s i duzo duzo wiecej :)
hellracer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2006-06-30, 14:17
Lokalizacja: okolice Lublina

Re: WiMAX w Netii

Post autor: hellracer »

Zakładając, że używałbym p2p to i tak do rzadkości należą komputery z uplinkim powyżej 512 kbps.
A nie wiesz, że p2p działa na takiej zasadzie, że nie ściągasz od jednego tylko od kilku? Na moim 512 wyciągam full gdy emule zasysa już z 30 źródeł (średnio ponad 300 na plik). Więc na pewno nie byłoby problemu aby zapchać takie łącze :P .
Awatar użytkownika
kszysek
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2006-07-19, 08:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: WiMAX w Netii

Post autor: kszysek »

raptou pisze: Jak by Ci się chciało to opisz na forum swoje doświadczenia z używania
Witam,
Może wątek już nie jest za świeży, ale widze ze na forum nie ma zadnego Wimax'owca, a jako że wimax'a mam opisze jak to działa.

Celowo nie będę podwał nazwy firmy (i nie jest to Netia), zeby nikt nie myślał ze jestem pracownikiem

W moim mieście, jest mozliwosc założenia instalacji Wimax, stacja bazowa jest na kominie elektrociepłowni, zasięg podobno po promieniu 50km, czy tak jest nie wiem mieszkam 3km to tego komina.

Wiem jedno nie jest wymagana widzialność bezpośrednai z kominem, i to jest 100% pewne bo za zadne skarby komina z okna nie mogę zobaczyć.

Mam urządzenie klienckie Alvarion SUZI, jego główna zaletą jest to ze zawiara w sobie zarówno antene jak i odbiornik, więc jego instalacja polegalą tylko na podłączeniu do 230V oraz po skrętce do kary sieciowej i tyle. Z tym urządzeniem podobno jest gorzej z zasięgiem, ale u mnie, jak wspomialem mimo braku widoczności działa b. dobrze.

Jest jeszcze drugie dostępne urządzenie klinecnie anteka osobno i odbiornik osobno, i wiem ze w takim przypadku nie ma już zadnego problemu z zasięgiem.

Prędkość jaką mam przybitą to 1024kbps w obie strony (łącze symetryczne) i w praktyce wyciąga te predkość bez problemu.

Wpłyty warunkow atmosferycznych nie ma zadnyh czy snieg czy deszcz działą idnetycznie.

Niestety cała przyjemność jest dość droga, ale wiem ze wynika to tylko z tego ze samo urządzenie w zakupie jest cholernie drogie.

Abonamet też w stosunku do TPSA bardoz duży, 169netto. no ale można powiedzieć ze net jest wszędzie. Mam nadzije ze juz niebawem pojawią sie karty PCIMCIA wimax'owe z zbudowaną anteną wówczas będzie naprawdę fajnie.


Dodatkowo dzięki wiomax'owi mam telefon VoIP i też działa bardzo dobrze.

Jeśli ktoś jest zainsteresowany jakimiś bliższymi informacjami to prosze pisac na PW.
<| Blackberry Bold 9700 - Orange |Ipad2-3G Orange | Dell N4020 + Huawei e3131 - Orange | Hp Mini 311 | Hp t5630w Thin Client + Wimax |> To tyle :)
http://speedtest.net/result/1917097660.png
gsm_42
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-11-25, 21:17
Lokalizacja: neverland

re: wimax ;)

Post autor: gsm_42 »

te 50 km zasiegu na alvarionie to "leeeekka" przesada;) 10-15 kilometrow to max powyzej upload jest juz bardzo biedny a tak naprawde gwarantowany zasiego to 4-6 kilometrow, inny minus to spadek transferu przy zwiekszonym obciazeniu nadajnika.
Moim skromnym zdaniem na polskie warunki lepiej by sie zdala technologia 3.5GHz niz te 5 Giga o ktorym kolega pisze, ale to pewnie sprawa kosztow...
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Neldrin »

Witam.

Do mnie jutro dotrze zestawik z Netii. Mój dom znajduje sie około 1km od stacji bazowej, jest widocznośc optyczna beż żadnych przeszkód materialnych ;) Jak myslicie, czy w ten sposób będę mógł wykorzystać te 1.5mbps? Nie bedzie zadnych "zawirowań"?

Pytam sie, bo teraz korzystam z sieci Wi-Fi od innego operatora, antena nadawcza jest w tym samym miejscu i jakość jest tragiczna... Pakiety gdzieś giną, czasami musze kliknąć kilkanaście razy na 1 hiperłącze, zeby sie cokolwiek załadowało...
Awatar użytkownika
kszysek
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2006-07-19, 08:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: re: wimax ;)

Post autor: kszysek »

gsm_42 pisze:te 50 km zasiegu na alvarionie to "leeeekka" przesada;) 10-15 kilometrow to max powyzej upload jest juz bardzo biedny a tak naprawde gwarantowany zasiego to 4-6 kilometrow
wiesz to z doświadczenia czy tylko tak ci się wydaje ?? bo u mnie w miescie znam miejsca gdzie wimax lekko dociera w miejsca oddalone o 15-20km bez widoczności optycznej, takze nie uskuteczniaj takich informacji bo sa nieprawdziwe.
Moim skromnym zdaniem na polskie warunki lepiej by sie zdala technologia 3.5GHz niz te 5 Giga o ktorym kolega pisze, ale to pewnie sprawa kosztow.
Chyba nie wiesz o czym mówisz bo WiMax działa dokładnie na 3,5GHz, także zastanów się co piszesz.
<| Blackberry Bold 9700 - Orange |Ipad2-3G Orange | Dell N4020 + Huawei e3131 - Orange | Hp Mini 311 | Hp t5630w Thin Client + Wimax |> To tyle :)
http://speedtest.net/result/1917097660.png
gsm_42
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-11-25, 21:17
Lokalizacja: neverland

Re: WiMAX w Netii

Post autor: gsm_42 »

"Alvarion SUZI" o ktorym pisales Krzysek to nic innego jak 5Ghz a dokladnie 5.4 lub 5.6 lub 5.8 lub kilka pochodnych a ich zasieg to wlasnie do 6 km
uzyles poprostu zlej nazwy bo ten wimax to nic inego jak BrezzeMax.
zrezzta kompatybilne z Redline,
A jezeli chodzi o dystans to wiem to z doswiadcznia 3,5 jest naprawde fajna technologia i rzeczywiscie dziala bez line of sight , no chyba ze ma na drodze drzewa, ale pzy duzym dystansie upload lezy, zwlaszcza przy duzym obciazeniu nadajnika widzialem to nie raz .
dlatego twierdze ze te 50 km to mocna pzesada
Dam ci przyklad przy odleglosci 15-16 km od stacji bazowej moj SNR wymosil ledwie 21 a sila sygnalu byla -81 to sa wartosci graniczne.
A klientowy zrywalo VPN i lacze trzeba bylo przelaczyc do blizszego nadajnika gdze parametry sygnalu byly zblizone ale dystans byl o ponad polowe krotrzy



... a wiem to z doswiadczenia zamontowalem tego troche ;) zarowno 5,4 jak i 5,8 jak i 3,5 , jednak dla domowych userow zdecydowanie duzo lepiej sprawdza sie tania technologoa 10,5GHz ten sam modem co w kablowce i ten sam sygnal tyle ze po radiu

zainteresowanych odsylam do
www.irishbroadband.ie (Alvarion i Navini 2.4/3.4/3.5/5,4/5.8/10.5)
www.digiweb.ie (Thompson 10.5, Airspan3.7/5.8)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
kszysek
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2006-07-19, 08:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: WiMAX w Netii

Post autor: kszysek »

Witam,
ok nie podważam twojego doświadczenia, ale ja też wiem co mam, i kto mi to podlaczył, gdyż firma jest ze mną zaprzyjaźniona i wiem od nich na 100% ze nie mają innych nadajników jak 3,5 GHz

Swoją droga BreezeMAX to gama produktów Alvarion'u która wspiera komercyjne instalacje WiMax

http://www.nss.pl/article/articleview/777/1/26/
http://tiny.pl/rbr4 -strona Veracomp'u jedynego importera Alvarionu w Polsce
http://www.alvarion.com/products/BreezeMAX/


A moja SUZI na parapecie działa na 100% na 3,5GHz.
oto ona http://itbiznes.pl/art20432.html - tylko moja jest na szczęście biała ;-)

http://www.sferanet.pl - jakbyś nie wierzył
<| Blackberry Bold 9700 - Orange |Ipad2-3G Orange | Dell N4020 + Huawei e3131 - Orange | Hp Mini 311 | Hp t5630w Thin Client + Wimax |> To tyle :)
http://speedtest.net/result/1917097660.png
gsm_42
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-11-25, 21:17
Lokalizacja: neverland

Re: WiMAX w Netii

Post autor: gsm_42 »

ja sie tylko zastanawiam skad sie wziela ta nazwa bo generalnie 3,5 to BrezeeeMax a 5Ghz to Brezee Access VL zmylila mnie poprostu nazwa ;)
a ze POE jest biale do 3,5 to wiem czarne jest do 5 giga i niestety zamiennie nie dzialaja, a tak z ciekawosci to probowales sie moze logowac na radio?
ciekaw jestem jaki masz SNR i jakich uuzywaja Cell ID domyslny adres radia to 192.168.254.251 a twoj komp powinien byc 192.168.254.22 a haslo to installer ;)
boci@n
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2006-12-19, 10:31

posiadacz wimaxa w netii

Post autor: boci@n »

od 3 tygodni ciesze sie wimaxem i nie ma na co narzekac.niektorzy mowia ze radiowka nie jest dobra ale chyba nie mysla o tej technologii.to nowa technologia w Polsce i naprawde ja polecam.nie mam zadnych problemow z zasiegiem-internet jest zawsze.nadajnik znajduje sie w tczewie jakies 5km od mojej miejscowosci.na neo z tp czekalem 3 lata ale z przyczyn technicznych sie nie doczekalem.a tu taka oferta.za 640k 69zl-nie ktore firmy lokalne za ta cene oferuja szybszy net,ale gdy nie ma sie innej mozliwosci.panowie przyjechali,zrobili pomiar i juz wszystko bylo jasne.przy okazji mozna wziac linie telefoniczna.dowiedzialem sie tez ze do konca roku netia zwiekszy transfer wszystkim uzytkownikom bez podnoszenia abonamentu.przy mojej opcji 640k juz wkrotce bede mial 1M
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Neldrin »

Popieram poprzednika.

Mam WiMax od kilku tygodni i internet jest CUDOWNY (wiem co mówię - należałem do 5 operatorów). Jest tylko jeden mankament - pingi to mnimum 60ms a max nawet 120ms (w grach i tak jest max 25ms) przy 1,5mbps. Ale cóż, moja siostra korzysta z Multimedii i ma ping średnio 250ms Wink

PS: Właśnie sie troche zdziwiłem jak mi sie z 1,5mbps zwiększyło do 2mbps O.o

Pozdro!
Awatar użytkownika
seboo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 247
Rejestracja: 2006-03-19, 14:41
Lokalizacja: prawie Wawa

Re: WiMAX w Netii

Post autor: seboo »

A Netia daje szanse instalacji dla osoby prywatnej ? - bez firmy ?? W Warszawie da rade sie na to zalapac ? - gmina Wawer
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Neldrin »

Wydaje mi się, ze jest taka mozliwość, ale głowy nie dam. Z tego co wiem, to nadajniki WiMax miały byc budowane w małych i średnich miastach. Owszem, można założyć WiMax osobie prywatnej (ja tak mam ;) )

Pozdrawiam.
adi_123

Re: WiMAX w Netii

Post autor: adi_123 »

Neldrin, a ile dałeś za instalację i jakie taryfy wziąłeś (chodzi mi o telefon i internet). No i jeszcze mam pytanie o ten ping: jaki jest duży np. do onetu a jaki w grach? Jaki masz upload?
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Neldrin »

Za instalacje dałem złotówe, i wziąłem 1,5mbit internetu i najtanszą taryfe telefonu za 20zł ;) (oczywiście na 3 lata, na 2 lata jest chyba 150zł za aktywacje, ale nie jestem pewien) W grach zależy gdzie i na czym jest serwer... Jak na Linuxie w Polsce to nie przekracza 25ms, a jak w USA na Windowsie to około 100ms. Do onetu jest cos koło 70ms. Zalezy jeszcze na jaki nadajnik trafisz: stary lub nowy ;)

Łącze asymetryczne, chyba tak to sie nazywa ;), przekracza 35kB/sek. uploadu. Mi to spokojnie wystarcza ;)
adi_123

Re: WiMAX w Netii

Post autor: adi_123 »

Neldrin, jeszcze jedna sprawa - czy masz zewnętrzne IP? Bo w Net24 przez DSL chyba jest ale nie wiem jak jest w Wimax.
dansam
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2007-01-01, 16:57

wimax a router

Post autor: dansam »

Witam
Chcę w netii załalapac się a radiówkę WiMax ale mam problem jak ją rozdzielić bezprzewodowo na wi-fi .
Może coś poradzicie?
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: wimax a router

Post autor: zDaleKi »

Przecież w końcu gdzieś ta radiówka WiMAXa musi się kończyć Ethernetem, czyli zwykłym RJ45. Takie złącze wpinasz do routera z WiFi i masz podział. Oczywiście pewnie będziesz musiał sklonować adres MAC itd...
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ODPOWIEDZ