WiMAX w Netii

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Bildo wszystko byłoby dobrze gdyby nie to że mam kompa na gwarancji i nie mogę go rozkręcić a w drugim pokoju też będę zmieniał komputer gdzieś za 0,5 roku i sytuacja będzie podobna. W obydwóch są karty sieciowe ale one się chyba nie nadają do radiowego łącza? Bo wolałbym jednak bez kabli Internet rozprowadzić.
amator ze wsi
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:wszystko byłoby dobrze gdyby nie to że mam kompa na gwarancji i nie mogę go rozkręcić
No to gratuluję zakupu. Nie wiem jakie jeszcze sklepy zabraniają rozkręcać desktop :] Pominę fakt, że najkorzystniej jest składać desktopy samemu.
kuch pisze:W obydwóch są karty sieciowe ale one się chyba nie nadają do radiowego łącza?
Zapewne są to zintegrowane karty LAN. Niektóre płyty główne mają zintegrowaną kartę WLAN ale tylko te z wyższej półki.
kuch pisze:Bo wolałbym jednak bez kabli Internet rozprowadzić.
Zawsze możesz wykorzystać zintegrowane karty do stworzenia gigabitowej sieci LAN (oczywiście jeśli są to karty gigabitowe) bezprzewodowo nie uzyskasz takiej prędkości nawet na WiFi w standardzie n. W takim wypadku bedziesz jednak potrzebował nieco lepszego routera niż WL-1600GL, np. Linksysa WRT54GL.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Bildo ale mi teraz namieszałeś, co do rozkręcania kompa to tak strzeliłem, nie wiem czy nie mogę rozkręcać, ale spojrzałem że są naklejki więc tak pomyślałem (zaraz przeczytam gwarancję). Napisz mi więc co teraz mam zrobić czy kupować ten pierwszy router co mi proponowałeś i kablami rozprowadzić, czy wymienić na te karty które tam prooponowałeś, czy ten drugi router? co będzie bardziej stabilne co do kabli to nie ma wielkiego problemu ale jak się da bez nich to ok.
amator ze wsi
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: WiMAX w Netii

Post autor: sp6huk »

Blido pisze: No to gratuluję zakupu. Nie wiem jakie jeszcze sklepy zabraniają rozkręcać desktop :]
Ja również mam na kompie naklejki i na nich napis "zerwanie pląby wiąże się z utratą gwarancji" kupowałem go w Mix Electronics,
Blido pisze:Pominę fakt, że najkorzystniej jest składać desktopy samemu.
Złożył bym go sam, ale nie opłacało Mi się bo musiałbym dołożyć do tego ~250zł a tak wystarczyło prawie jeszcze na system operacyjny, a kupiłem składaka bo złożony jest z dobrych podzespołów :D
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch, musisz najpierw zdecydować się jak chcesz mieć zbudowaną sieć lokalną - czy szybką (do 1000Mb/s) sieć przewodową, czy dużo wolniejszą (do 54Mb/s) sieć bezprzewodową. Jeśli bezprzewodowo, to kup WL-1600GL, a jeśli przewodowo, to WRT54GL. WL-1600GL oczywiście również posiada wbudowany switch i można podłączyć do niego kompy skrętką, ale prędkość będzie wynosiła do 100Mb/s, bo WL-1600GL nie obsługuje gigabitowego LAN-u. Oba routery są na stabilnym i wydajnym chipsecie Broadcom i do obu można wgrać Tomato, ale WRT54GL jest większy, prądożerniejszy i naturalnie nieco droższy. Jeśli zdecydujesz się na sieć przewodową, to nie musisz już kupować żadnych sieciówek, bo masz zintegrowane. Musisz się jednak upewnić, czy są to sieciówki gigabitowe, bo inaczej nie ma to sensu ;)
sp6huk pisze:Złożył bym go sam, ale nie opłacało Mi się bo musiałbym dołożyć do tego ~250zł
Wszystko zależy od tego gdzie się kupuje części ;) Ja wyszukuję najtańszych ofert na
Skąpcu, czasem przy składaniu jednego kompa zamawiam nawet w kilku sklepach, bo różnice w cenie są tak duże że opłaca się zapłacić kilka razy za wysyłkę. Wychodzi mi średnio o 50% taniej niż gdybym kupił taki sam komputer w sklepie komputerowym czy nawet dużej sieci (i to bez systemu bądź z FreeDOS-em)
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Blido nie wkurzaj się na mnie ale jak pisałem jestem zielony w te klocki... nie wiem jak mam sprawdzić czy moja sieciówka jest gigabitowa, ale jak teraz net śmiga 2215 kbita/s to mam rozumieć że jest?
Mam jeszcze pytanko jak już by mi się udało podłączyć 3 kompy to prędkość Internetu spadnie bardzo?
amator ze wsi
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: WiMAX w Netii

Post autor: sp6huk »

Blido pisze: Ja wyszukuję najtańszych ofert na
Skąpcu, czasem przy składaniu jednego kompa zamawiam nawet w kilku sklepach, bo różnice w cenie są tak duże że opłaca się zapłacić kilka razy za wysyłkę
Szukałem właśnie na skąpcu, ceneo, allegro ale po oszacowaniu kosztów stwierdziłem, że będę w plecy ;)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:nie wiem jak mam sprawdzić czy moja sieciówka jest gigabitowa, ale jak teraz net śmiga 2215 kbita/s to mam rozumieć że jest?
To o niczym nie świadczy. Możesz wywnioskować po nazwie karty sieciowej w menedżerze urządzeń (np. Realtek Gigabit Ethernet, Intel Gigabit Ethernet lub coś w tym stylu) Najlepiej podaj mi jakie modele płyt głównych masz w komputerach, to napiszę Ci czy mają zintegrowane karty gigabitowe :)
I przede wszystkim zastanów się, czy taka prędkość jest Ci do czegoś potrzebna - czy będziesz przesyłał duże pliki między komputerami, czy planujesz do routera podłączać dysk sieciowy etc. bo w innym wypadku sieć bezprzewodowa 54Mb/s spokojnie wystarczy do wszystkiego.
kuch pisze:Mam jeszcze pytanko jak już by mi się udało podłączyć 3 kompy to prędkość Internetu spadnie bardzo?
Jeśli w tym samym czasie będziesz korzystał z Internetu tylko na jednym komputerze to nie. A jeśli dobrze skonfigurujesz QoS, to "prędkość odczuwalna" nawet nieco wzrośnie ;)
Jeśli kilka komputerów naraz będzie czymś obciążało łącze, to naturalnie prędkość się podzieli.
sp6huk pisze:Szukałem właśnie na skąpcu, ceneo, allegro ale po oszacowaniu kosztów stwierdziłem, że będę w plecy
Musiałeś więc kupić kompa wyjątkowo okazyjnie, bo ja jeszcze nie natknąłem się na ofertę która byłaby bardziej opłacalna niż złożenie kompa :] . Niedawno miałem niezły ubaw, jak w pewnym sklepie komputerowym kobieta kupowała "supertani" komputer do prac biurowych za 850zł. Miała chyba ochotę ucałować sprzedawcę, że tak tanio. A komputer był dosłownie z demobilu, każdą z tych części można dziś kupić wyłącznie na Allegro i w kompuszrotach. P4 2,2GHz, 512MB RAM (zapewne DDR) dysk 80GB (z pewnością ATA) karta graficzna zintegrowana. Sklep ten to jednocześnie komis, więc pewnie gość poskupował za grosze jakieś starocie i władował do nowej obudowy :rotfl: . Złoty biznes.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Jedną mam na pewno gigabitową bo: Realtek RTL8168C(P)/8111C(P) PCI-E Gigabit Ethernet NIC, druga nie wiem: Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC, a trzeciej nie wiem bo dzieciaki już śpią i zobaczę dopiero jutro.
amator ze wsi
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC
To jest karta obsługująca tylko tryb Fast Ethernet, czyli do 100Mb/s. I nie jest to jednak karta zintegrowana, ale pod PCI :)
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Dobra to mogę kupić kartę bo ta gdzie jest Fast Ethernet to stary komp i nie ma problemu, ale co do szybkości łacza w kompach to jaka będzie prędkość jakby ewentualnie 3 naraz korzystały z sieci. I napisz mi co proponujesz w kablu i ten router WRT54GL?
amator ze wsi
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: WiMAX w Netii

Post autor: krystianb »

Blido pisze: I nie jest to jednak karta zintegrowana, ale pod PCI
Etam, identycznie mam podpisaną kartę w laptopie. Jest po prostu na interface'ie pci.
kuch pisze:ale co do szybkości łacza w kompach to jaka będzie prędkość jakby ewentualnie 3 naraz korzystały z sieci
W idealnych warunkach(brak innych sieci i śmieci w eterze) 25Mb/s do podziału na te 3 kompy.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

To na pewno nie jest karta zintegrowana bo ją sam kiedyś kupowałem, ale z 2 Mbit/s będę miał tylko 25 Mb/s?
amator ze wsi
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:I napisz mi co proponujesz w kablu i ten router WRT54GL?
Sorry, ale totalnie mi się pomyliło :] Otóż WRT54GL nie obsługuje standardu 1000BaseT (sprawdziłem na stronie producenta) Jakoś wbił mi się w pamięć ten wprowadzający w błąd opis ze sklepu RAM.Net: http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=15935

Ceny routerów z gigabitowym ethernetem zaczynają się od 300zł (np WRT320N) ale do tego routera nie można wgrać alternatywnego softu. Jeśli chcesz mieć nadal sieć gigabitową, to dobrym rozwiązaniem byłby WL-1600GL + gigabitowy switch.
kuch pisze:z 2 Mbit/s będę miał tylko 25 Mb/s?
A jak możesz mieć więcej niż dotychczas? ;) Mb to megabit, czasem oznacza się go także Mbit. krystianb miał po prostu na myśli transfer wewnątrz sieci domowej.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Blido pogubiłem się w tym wszystkim. Co mi da sieć gigabitowa? Chciałem tylko podzielić tak mojego neta żeby na każdym kompie było w miarę szybkie łącze, czy jest to w ogóle możliwe?
amator ze wsi
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:Co mi da sieć gigabitowa?
Szybszy przesył danych pomiędzy komputerami i wewnątrz sieci domowej. Nie przyspieszy to łącza internetowego. Tak jak wcześniej pisałem, jeżeli nie zamierzasz przesyłać z jednego komputera na drugi dużych plików ani nie zamierzasz stawiać dysku sieciowego to sieć gigabitowa do niczego Ci się nie przyda.
kuch pisze:Chciałem tylko podzielić tak mojego neta żeby na każdym kompie było w miarę szybkie łącze, czy jest to w ogóle możliwe?
Do tego wystarczy sam WL-1600GL. Część kompów możesz wedle upodobania podłączyć przewodowo, część bezprzewodowo. Porządne routery, takie jak WL-1600GL nie spowalniają łącza internetowego. Na każdym kompie będziesz miał łącze 2Mb/s, ale to chyba oczywiste że jak na każdym kompie uruchomisz uTorrenta to na każdym z kompów nie będzie ściągał maksymalną prędkością łącza :] Pasmo dynamicznie się podzieli.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Blido w końcu mnie uspokoiłeś, nie mam zamiaru tworzyć (jak zresztą pisałem na samy początku) skomplikowanej sieci, ani przesyłać z jednego komputera na drugi dużych plików. Co do ściągania plików to tego się spodziewałem, ale tego zjawiska raczej na większą skalę nie będzie bo to małe dzieciaki i jeszcze mało kumają czacze zresztą jak ja (:
Znowu mi zadałeś zagadkę co do stawiania dysku sieciowego- do czego by mi mógł się przydać?
I napisz mi w końcu jak już wiesz o jaką sieć mi chodzi jakie byłoby najlepsze rozwiązanie? Ale to już jutro idę spać.
amator ze wsi
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: WiMAX w Netii

Post autor: krystianb »

kuch pisze:Znowu mi zadałeś zagadkę co do stawiania dysku sieciowego- do czego by mi mógł się przydać?
Oj dysk sieciowy to marzenie każdego kto ma więcej niż 1 kompa w domu (a są nawet wyjątki) Idealne miejsce do przechowywania multimediów i nie tylko. Mi też się taki wynalazek marzy, choć kompa mam tylko jednego, ale z pda też fajnie mieć dostęp do swoich zbiorów.
kuch pisze:I napisz mi w końcu jak już wiesz o jaką sieć mi chodzi jakie byłoby najlepsze rozwiązanie?
Do samego internetu wifi wystarczy, pod warunkiem, że sąsiedzi nie mają monitoringu/video senderów z biedronki. Aha i już przy graniu online wifi nie do końca może się sprawdzać. Bo pewna niestabilność zawsze może się przydarzyć.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:Znowu mi zadałeś zagadkę co do stawiania dysku sieciowego- do czego by mi mógł się przydać?
Jest bardzo przydatny np. jeśli masz dużo filmów DivX/XviD tudzież innych formatów i chciałbyś mieć do nich dostęp z poziomu każdego komputera w domu - wówczas filmy nie muszą się znajdować na dysku każdego komputera, wystarczy w systemie mapować dysk sieciowy (podłączony do routera lub switcha). W prostych słowach, jest to dysk twardy z którego mogą naraz korzystać wszystkie komputery w sieci lokalnej :)
kuch pisze:I napisz mi w końcu jak już wiesz o jaką sieć mi chodzi jakie byłoby najlepsze rozwiązanie? Ale to już jutro idę spać.
Myślę że w Twoim przypadku sieć WiFi w standardzie G (54Mb/s) zupełnie wystarczy. Musisz zatem nabyć router (najlepiej WL-1600GL) i oczywiście wyposażyć komputery w karty WiFi. Chyba że wolisz kablowo, można wtedy połączyć komputery z routerem za pomocą skrętki. Nic też nie stoi na przeszkodzie aby część komputerów połączyć routerem przewodowo, a część bezprzewodowo.

Na moim przykładzie - posiadam router WL-1600GL a do niego podpięte dwa desktopy i okazjonalnie smartfon. Jeden desktop i smartfon łączą się z routerem bezprzewodowo przez WiFi, a jednego kompa podpiąłem skrętką, ponieważ znajduje się w tym samym pomieszczeniu co router. Myślę także nad dyskiem sieciowym, ale wówczas będę musiał wyposażyć się w switch gigabitowy i oba kompy podłączyć do niego razem z dyskiem i routerem skrętką, bo inaczej router byłby dla dysku wąskim gardłem.

EDIT: Nie odświeżyłem strony i nie zauważyłem Twojego posta, Krystianb ;)
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Blido i Krystianb dzięki że się męczycie ze mną ale proszę o jeszcze. Tzn. wiem już że muszę kupić router najlepiej WL-1600GL i do tego kart WiFi- podajcie które byłyby najlepsze w współpracy z tym routerem, czy nie ma to większego znaczenia? ( ważne by były standardzie G 54Mb/s). Blido tak jak pisałeś w tym pomieszczeniu co będzie router połączę go skrętką z kompem, a 2 pozostałe połączyłbym bezprzewodowo. U mnie nikt nie gra w necie (i przez najbliższe 2 lata myślę że tak zostanie) tak że w tej kwestii nie ma problemu. Obawiam się tylko jednego czy jak będzie bezprzewodowo to czy na pozostałych kompach pierwszy przypadek: różnica parter/piętro, drugi przypadek trzy ściany Internet będzie działał bez zakłóceń? Bo nie chce później słuchać tatuś bo Internet mi nie chodzi itp. Dysku sieciowego też nie przewiduję.
amator ze wsi
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: wojteks »

kuch pisze:drugi przypadek trzy ściany Internet będzie działał bez zakłóceń?
Bez sprawdzenia nie będziesz wiedział. Najlepiej router postawić gdzieś na środku ale to zależy od geometrii domu/rozłożenia użytkowników/materiału ścian.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:Obawiam się tylko jednego czy jak będzie bezprzewodowo to czy na pozostałych kompach pierwszy przypadek: różnica parter/piętro, drugi przypadek trzy ściany Internet będzie działał bez zakłóceń?
Jakie budownictwo - nowe, czy stare, np. poniemieckie? W poniemieckich domach z czerwonej cegły często jest problem z łącznością już przez jedną ścianę. U mnie (nowe budownictwo) jeden z kompów łączy się z routerem przez trzy ściany (na parterze), a smartfonem łapię sygnał na piętrze i w piwnicy, a nawet na strychu i 30m od domu :cwaniak: . Najciekawsze jest to, że moc Tx routera ustawiłem zaledwie na 20mW (router ma max moc 100mW) Karta w kompie połączonym przez WiFi też nie jest najmocniejsza - 64mW i do stabilnego połączenia wystarczyło ustawienie mocy na 50%. Siła sygnału wynosi -60 dBm a transfer który osiągam to 27-30Mb/s. Co do łączenia w pionie - nie ma przeciwskazań, ale podczas polowania na sygnał ze smartfonem zauważyłem że sygnał drastycznie spada kiedy jestem dokładnie pod lub nad routerem. Antenki dookólne niezbyt dobrze sieją w pionie, więc musisz wziąc to pod uwagę przy wybieraniu dogodnego miejsca na postawienie routera.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Blido a jakie karty sieciowe proponujesz?
amator ze wsi
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

Najlepiej coś z antenką na kablu, np. Edimax EW-7128g
Takie karty właśnie posiadam i świetnie się sprawdzają, chociaż mają pewną wadę - małą moc (tylko 64mW) ale jak już pisałem wcześniej, nie musiałem nawet ustawiać ich na maksymalną moc.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Budynek ma jakieś 20 lat, budowany z cegły i suporeksu o ile dobrze kojarze to część ścian jest z samego suporeksu a część z tych 2 materiałów.
A czy moglibyście polecić jakąś kartę sieciową USB?

[ Dodano: 2009-11-22, 19:56 ]
Co powiecie o tej karcie- Karta WLAN EDIMAX EW-7318USg USB - 2000 KOM
amator ze wsi
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:A czy moglibyście polecić jakąś kartę sieciową USB?
Karta Ovislink WL-1600USB jest całkiem niezła - ma odkręcaną antenę i bardzo pomysłowy przedłużacz USB, można postawić w dogodnym miejscu
kuch pisze:Co powiecie o tej karcie- Karta WLAN EDIMAX EW-7318USg USB - 2000 KOM
Powyższa jest dużo lepsza i w podobnej cenie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: wojteks »

kuch pisze:Karta WLAN EDIMAX EW-7318USg US
Całkiem przyzwoita.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

wojteks pisze:Całkiem przyzwoita.
Na pewno nie lepsza od tego Ovisa. Ma małą moc (tylko 17dBm) i słabą antenkę - 2dBi. Zaproponowany przeze mnie Ovislink ma moc wyjściową 20dBm/100mW i antenkę z zyskiem energetycznym 5dBi.
kuch
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-11-20, 12:09
Lokalizacja: ze wsi

router do wimaxa

Post autor: kuch »

Dobra chłopaki dziękuję wszystkim za rady i zdecydowałem się na kupno:
Router Ovislinka WL-1600GL
Karty- Ovislink WL-1600USB
Jak wszystko podłączę to dam znać jak śmiga. Jeszcze raz wszystkim dziękuję
amator ze wsi
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMAX w Netii

Post autor: Blido »

kuch pisze:Jak wszystko podłączę to dam znać jak śmiga.
Najlepiej będzie jak zainstalujesz wcześniej na routerze Tomato ;) To bardzo prosta procedura, w razie czego mogę pomóc.
ODPOWIEDZ