WiMAX Od Netii + Router

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

WiMAX Od Netii + Router

Post autor: Neldrin »

Witam wszystkich

Ciekawi mnie jedna rzecz. Zamówiłem już od Netii ten internet - WiMAX (bo byłem zmuszony - masakryczne ceny u dotychczasowego ISP - 70zł za 128kbps :-/)

Razem w zestawie dostaje Antenę i "urządzenie wewnętrzne" (to chyba zwykły modem?) Jest to taka skrzyneczka z jednym portem WAN (chyba RJ-45), takim samym jednym LAN i jednym telefonicznym. Tutaj rodzi sie moje pytanie: Jaki router z dostępem bezprzewodowym i przewodowym do 300zł kupić i czy mozna go poprostu podłączyc do tego urządzenia? Jezeli tak, to jak? xD
(Jeden komp bedzie stał zaraz przy tym urzadzeniu wiec nie widze sensu dostępu bezprzewodowego - przeciez tu moze byc kabel :) )
Wszystko będzie pasowało? Musze to zrobic, bo mieszkam w domku jednorodzinnym, a nie zamierzam ciągnąć kabli na góre... Pomieszczenie z routerem i drugim kompem bedzie rozdzielał dość gruby sufit. Smile

Przepraszam, za wszystkie niedociągnięcia, ale jestem kompletnie zielony w tym temacie... Jednocześnie prosze o pomoc
Awatar użytkownika
MaxFM
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 653
Rejestracja: 2006-04-20, 15:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: WiMAX Od Netii + Router

Post autor: MaxFM »

Wydaj mi sie ze wystarczy zwykły AP np ovis 5460
Awatar użytkownika
kszysek
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2006-07-19, 08:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: WiMAX Od Netii + Router

Post autor: kszysek »

Witam,
ja do wimax'a mam podlaązyny router WiFi edimax i działa dobrze, także możesz podłączyć co zechcesz.
<| Blackberry Bold 9700 - Orange |Ipad2-3G Orange | Dell N4020 + Huawei e3131 - Orange | Hp Mini 311 | Hp t5630w Thin Client + Wimax |> To tyle :)
http://speedtest.net/result/1917097660.png
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Re: WiMAX Od Netii + Router

Post autor: Neldrin »

Dzieki wszystkim za odpowiedź :)

Oki, tylko jeszcze pozostaje pytanie czy Netia daje modemy ADSL czy DSL...? Potrafi mi ktos na takie pytanie odpowiedzieć? :) (Chodzi o WiMAX) Jaka jest róznica między Access Pointem a routerem? Co sie bardziej opłaca kupić gdy mam 3 czasem 4 komputery? (Musi mieć WiFi)


Z góry dzieki :)
Awatar użytkownika
kszysek
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2006-07-19, 08:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: WiMAX Od Netii + Router

Post autor: kszysek »

Neldrin pisze: Oki, tylko jeszcze pozostaje pytanie czy Netia daje modemy ADSL czy DSL...?
WiMAX na nie ma nic do DSL'a ani do ADSL'a to jest po prostu urządzenie końcowe WiMAX na 100% na RJ-45
Jaka jest róznica między Access Pointem a routerem?
AP to urządzenie ktore rozdziele sygnał w postaci sygnału WiFi

Router podobnie tylko po kablach

Router WiFi moze rozdzielić sygnał i po WiFi i po kablach i to właśnie opłaca kupić sie najbardziej. [/quote]
<| Blackberry Bold 9700 - Orange |Ipad2-3G Orange | Dell N4020 + Huawei e3131 - Orange | Hp Mini 311 | Hp t5630w Thin Client + Wimax |> To tyle :)
http://speedtest.net/result/1917097660.png
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Re: WiMAX Od Netii + Router

Post autor: Neldrin »

OK, dziekuje serdecznie :) Więc tak w moim sklepie (czyt. tylko tam ojciec zamierza cos kupić) dostępne są takie modele routerów:

Kod: Zaznacz cały

ASMAX AR-904U 
PLANET ADE-3400A 2/2+ (neostrada)
PLANET XRT-401D (kablówka)
D-LINK DI-524 (WIFI 802.11g)
D-LINK DSL-G624T (z mod. ADSL WIFI 802.11g)
EDIMAX BR-6204WG (acces point WIFI 802.11g)
EDIMAX AR-7064G +A  (z mod. ADSL WIFI 802.11g)
EDIMAX AR-7024WGA (z mod. ADSL  acces point WIFI 802.11g)
EDIMAX AR-7064SG +A  (z mod. ADSL WIFI 802.11g/108Mbit)
REQUEST ART18CX (z mod. ADSL)

Czy coś z tego sie nadaje? Musi mieć i kabel i dobre Wi-Fi... I oczywiście technologie PPPoE (tak powiedział koles z Netii)
Awatar użytkownika
kszysek
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2006-07-19, 08:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: WiMAX Od Netii + Router

Post autor: kszysek »

ja mam ten
EDIMAX BR-6204WG (acces point WIFI 802.11g)

ale na sprzęcie się nie znam, więc trudno mi coś powiedzieć czy watro go polecic czy nie, u mnie działa jak trzeba, ale powtarzam nie chce go polecać żeby w błąd nie Cie nie wprowadzić .

ale wracajac do poprzedniego twojego poprzedniego posta nie kupuj routera z modelem DSL i ADSL bo do nieczego Ci się nie przyda poza neostrada i DSL TP.
<| Blackberry Bold 9700 - Orange |Ipad2-3G Orange | Dell N4020 + Huawei e3131 - Orange | Hp Mini 311 | Hp t5630w Thin Client + Wimax |> To tyle :)
http://speedtest.net/result/1917097660.png
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Re: WiMAX Od Netii + Router

Post autor: Neldrin »

OK, jeszcze raz wielkie dzieki :)

A tak przy okazji... Bede musiał kabel od routera do tego "urządzenia" podłączyć do LAN, a do routera jakim potem...? Tez to podpiąć do LAN czy do WAN? Do czego słuzy to gniazdko WAN? Czytałem w googlach i Wikipedii, ale jakoś nie zakumałem xP)

Co myślicie o tym routerze:

D-Link DI-524

Prosty, ma funkcje przekierowania portów, antena takiej samej mocy jak ten model z modemem za 300 zł...

Jeszcze jedna sprawa... Jaka karte sieciowa wybrać? Ta będzie dobra? : PLANET WL-8315, czy może trochę droższą: D-LINK DWL-G510 ?

PS: Wie ktoś czy antena o mocy 2dBi wystarczy zeby "przebić sygnałem" dość gruby sufit?
Awatar użytkownika
MaxFM
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 653
Rejestracja: 2006-04-20, 15:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: WiMAX Od Netii + Router

Post autor: MaxFM »

Miałem dlinka i działał ponad rok bez problemu. Gniazdo WAN słuzy do wpiecia kabla "z netem" jesli miałbys np połaczyc modem ADSL z routerem to własnie przez to gniazdo. Do LAN podpinasz poszczególne kompy po kablu. Karty moga byc tez dlink albo asmax 411. Standardowa ant. wystarczy na przebicie średnio 1 stropu albo 2 scian.
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Re: WiMAX Od Netii + Router

Post autor: Neldrin »

OK, w takim razie wezmę tego D-Linka (w końcu jest niedrogi) i do niego karty DWL-G510... A kabel którym połączę gniazdo WAN z LAN w tym urządzeniu od ISP musi być skrosowany?

PS: A jeżeli moge wiedzieć to ten router się po roku zepsuł czy co? xD
Awatar użytkownika
MaxFM
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 653
Rejestracja: 2006-04-20, 15:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: WiMAX Od Netii + Router

Post autor: MaxFM »

Neldrin pisze:A jeżeli moge wiedzieć to ten router się po roku zepsuł czy co? xD
niee, po prostu stoi, nie uzywam bo mam net po wifi. Co do kabelka to moze byc albo prosty albo kross. Router sam sobie wykryje jakim jest podpiety. Ja np miałem kross.
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Re: WiMAX Od Netii + Router

Post autor: Neldrin »

OK rozumiem.

Ojciec mi przed chwilą powiedział, że mogę wydać do 300zł na router i 100zł na karte, ale czy rzeczywiście z tych kart, jest cos bardziej opłacalnego? (Nie jest mi potrzebny model z modemem - wyrzucenie pieniędzy w błoto):

Kod: Zaznacz cały

ASMAX AR-904U
PLANET ADE-3400A 2/2+ (neostrada)
PLANET XRT-401D (kablówka)
D-LINK DI-524 (WIFI 802.11g)
D-LINK DSL-G624T (z mod. ADSL WIFI 802.11g)
EDIMAX BR-6204WG (acces point WIFI 802.11g)
EDIMAX AR-7064G +A  (z mod. ADSL WIFI 802.11g)
EDIMAX AR-7024WGA (z mod. ADSL  acces point WIFI 802.11g)
EDIMAX AR-7064SG +A  (z mod. ADSL WIFI 802.11g/108Mbit)
REQUEST ART18CX (z mod. ADSL)
Jest coś ciekawszego? :)
Awatar użytkownika
MaxFM
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 653
Rejestracja: 2006-04-20, 15:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: WiMAX Od Netii + Router

Post autor: MaxFM »

Z tych co podałes to raczej nie, zostaje dlink
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Re: WiMAX Od Netii + Router

Post autor: Neldrin »

Dobra w takim razie jadę jutro po niego i ta kartę... Mam nadzieje, ze wbrew pogłoskim i opinii nie będzie sie zawieszał ^^"

Dziekuje wszystkim bardzo za pomoc :)
ODPOWIEDZ