WIMAX z Netii OPOLE

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
winner
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2008-04-29, 11:42
Lokalizacja: opole

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: winner »

trzeba było tak od razu mówić że WiMax działa dobrze, czekam na swój zestaw :D

mam 3 kilometry od nadajnika w lini prostej, żadnych przeszkód po drodze mi znanych :)

jak już będzie wszystko podłączone to się podzielę informacjami jak działa

co przychodzi w zestawie, wiem że antena jest instalowana na dachu a co w domu jest instalowane, jakiś nadajnik bezprzewodowy?

będę miał internet razem z telefonem
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: Jo_gurt »

Poza antena masz jeszcze takie cos a'la zwrotnica, do ktorej sie podlacza zasilanie, antene i bramke VoIP (czyli takie centrm dowodzenia ;) ) no i wlasnie bramke VoIP. Dalej podlaczasz pod ethernet juz ty co sobie zyczysz - kompa, router czy cos.
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: dacula »

winner, zeby od razu wyjasnic pozniejsze pretensje wobec Netii ;-) w domu bedziesz mial VG z portem eth, z ktorego tak jak pisze Jo_gurt, pociagniety bedzie kabel do karty sieciowej lub routera. Netia nie daje w tej chwili czegos takiego jak livebox. Jesli bedziesz chcial miec wifi w domu to juz we wlasnym zakresie.
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: Jo_gurt »

dacula pisze:Netia nie daje w tej chwili czegos takiego jak livebox.
I chwala jej za to ;) Nie ma to jak przeplacic za uposledzony router.
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: dacula »

Jo_gurt pisze:I chwala jej za to ;) Nie ma to jak przeplacic za uposledzony router.
Nie mialem nigdy do czynienia z tym sprzetem, ale z tego co wyczytalem w neci i ofercie TP to rzeczywiscie nie jest to wyjatkowo trafiony pomysl.

Widzialem plany Netii co do routerow i byc moze bedzie w ofercie router Linksys.
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: bob »

Jo_gurt pisze:Nie ma to jak przeplacic za uposledzony router.
O tak coś wiem o tym. :rotfl:
WiFi jest niefajne i nie ma dyndns i w ogóle wielu rzeczy nie ma.
winner
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2008-04-29, 11:42
Lokalizacja: opole

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: winner »

Jo_gurt i Dacula dzięki za informacje, ale muszę znać więcej szczegółów, ponieważ instalacja WiMax'a będzie w domku jednorodzinnym, antena będzie na dachu, a z racji tego że ja nie chce widzieć kabli będę się musiał jakoś przygotować do tej instalacji i na monterów. Nie wiem czy dobrze rozumiem ale od anteny z dachu idzie kabel zasilający (prądowy) i kable do urządzonka zwanego VG a on już posiada wyjście ethernet i na telefon czy tak??? ma ktoś jakiś schemat jak to wygląda w rzeczywistości i z czego się składa cały zestaw?
Alcek
Stały użytkownik forum
Posty: 142
Rejestracja: 2008-04-14, 13:31
Lokalizacja: Małopolska

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: Alcek »

dacula pisze:
Jo_gurt pisze:I chwala jej za to ;) Nie ma to jak przeplacic za uposledzony router.
Nie mialem nigdy do czynienia z tym sprzetem, ale z tego co wyczytalem w neci i ofercie TP to rzeczywiscie nie jest to wyjatkowo trafiony pomysl.

Widzialem plany Netii co do routerow i byc moze bedzie w ofercie router Linksys.
Generalnie ma on na tyle zmulony zasięg, żeby za jego pomocą nie można było "podzielić się" neostradą z sąsiadem zza ścany w bloku. Trudno, żeby TP wypożyczała urządzenia umożliwiające udostępnianie jej usług poza obręb lokalu abonenta. Póki co niby ponad 300 tysięcy korzysta z tego dobrodziejstwa. Głównym plusem "bezprzewodowego" modemu livebox jest możliwość podłączenia kompa kablem eternetowym i stabilniejsze działanie internetu niż przy modemach USB, które TP sprzedaje przy neostradzie.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: bob »

Alcek pisze:Trudno, żeby TP wypożyczała urządzenia umożliwiające udostępnianie jej usług poza obręb lokalu abonenta.
Dodaj jeszcze bardzo małego lokalu.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: Jo_gurt »

Alcek pisze:Trudno, żeby TP wypożyczała urządzenia umożliwiające udostępnianie jej usług poza obręb lokalu abonenta.
Fajnie by bylo tylko jeszcze, zeby LB mial przynajmniej wiecej portow ethernetowych.
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: dacula »

winner pisze:ma ktoś jakiś schemat jak to wygląda w rzeczywistości i z czego się składa cały zestaw?
Nie ma potrzeby ogladania schematow.

Na dachu antena, od niej skretka do tzw. IDU (zasilacz anteny). Z IDU wychodza 3 kable ten wspomniany od anteny i z portu ETH do VG oraz zasilanie.

Kabel z portu eth na IDU leci do portu WAN w VG i tyle ;-)

VG ma jeszcze porty L1 (czasem L2 jesli jest na dwie linie) i LAN, do lana podlaczasz kompa lub router.

Jesli chcesz miec router na poddaszu i nim "siac" na 2.5 GHz po domu to uzborj sie za wczasu w mocna antene do tego routera.

Krotko, czego potrzebujesz...

1. router z mozliwoscia podmiany anteny (RP SMA),
2. antene
3. karte wifi, raczej z wyzszej polki (nie na USB z wbudowana antena).

Tyle ;-)
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
winner
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2008-04-29, 11:42
Lokalizacja: opole

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: winner »

dacula dzięki za info, widzę że rządzisz tutaj :cwaniak:

mam tylko pytanie czy zasilacz ten IDU jak daleko może być od anteny? ponieważ chciałbym mieć wszystko u siebie w biurze, piętro niżej a nie mam gdzie tego IDU schować

nie rozumiem jednego technologia bezprzewodowa a do IDU kable od IDU kable, jakieś nieporozumienie to jest, zamiast jeden nadajnik bezprzewodowy w domu łączący się z anteną :(
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: dacula »

winner, maksymalna odleglosc ODU --> IDU to 90 metrow, nie zalecam nadmiernego "wydluzania" odbija sie to w stratach propagacyjnych.

Wimax jest bezprzewodowy od BS do klienta, pozniej to juz w gesti uzytkownika zostaje co sobie z tym zrobi.
Ostatnio zmieniony 2008-05-11, 22:53 przez dacula, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
winner
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2008-04-29, 11:42
Lokalizacja: opole

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: winner »

ja się chcę zmieścić w max 20 metrach z ODU do IDU :)

a tak na marginesie ile się czeka na monterów z netii od podpisania umowy? jutro u mnie minie 2 tygodnie
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: dacula »

Z tego co wiem maja w zaleznosci od waznosci klienta na montaz od 9 do 21 dni. Wykonuja to firmy podwykonawcze, ktore sa z tego czasu rozliczane. Jest to czas od pojawienia sie umowy w systemie. Tylko podstawowe pytanie kiedy owa umowa sie w tym systemie pojawia :P bo moze handlowiec ja zgubic, zle wprowadzic albo nie wiem co jeszcze zrobic ;)
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
winner
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2008-04-29, 11:42
Lokalizacja: opole

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: winner »

Wczoraj minął miesiąc od podpisania umowy z netią, nikt z instalatorów się nie pojawił :( dzwoniłem do netii 3 dni temu, miły Pan przez telefon mnie zapewniał że na pewno w tym tygodniu mi zainstalują wimaxa.
Jest parę rozwiązań zerwać umowę lub zadzwonić do nich i powiedzieć, że się zerwie umowę z powodu niewywiązania się operatora i zażądać instalacji wimaxa za free, myślicie że to może przejść?

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2008-05-31, 23:48 ]
Poprawa pisowni.
Ostatnio zmieniony 2008-05-31, 22:47 przez winner, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
emulator
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2007-02-11, 20:46
Lokalizacja: Irkuck

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: emulator »

@winner cos sie zmienilo w Twojej sprawie?
<podpis usunięty przez administratora>
winner
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2008-04-29, 11:42
Lokalizacja: opole

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: winner »

emulator pisze:@winner cos sie zmienilo w Twojej sprawie?
nic się nie zmieniło, dokładnie minął miesiąc i 4 dni :(( po instalatorach ani śladu, prawdop. netia ma tyle roboty, że olewa klientów z góry na dół ciepłym ...... tak samo jak telepies

:klnie:
Awatar użytkownika
Rilicek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2008-05-04, 07:27
Lokalizacja: Nieporęt

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: Rilicek »

winner pisze:
emulator pisze:@winner cos sie zmienilo w Twojej sprawie?
nic się nie zmieniło, dokładnie minął miesiąc i 4 dni :(( po instalatorach ani śladu, prawdop. netia ma tyle roboty, że olewa klientów z góry na dół ciepłym ...... tak samo jak telepies

:klnie:
Mogę cię pocieszyć. Ja czekam już drugi miesiąc na pomiary a technik nawet nie majaczy na rogatkach. W przypadku obsługi klienta Netia rzeczywiście jest prawdziwą „konkurencją” dla Tepsy. Netia szersza perspektywa? – chyba niedługo będę znał wszystkie panie pracujące na infolinii ;)
orange -> EchoLife HG612 + 2xNetgear R6220 (OpenWrt 19.07 z LuCI)
System: openSUSE
http://software.opensuse.org/
winner
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2008-04-29, 11:42
Lokalizacja: opole

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: winner »

u mnie pomiary już były zrobione przynajmniej tak mnie poinformowano przez telefon, 3 km od nadajnika, olewka na całego, biorą firmy z zewnątrz do instalacji i tak to jest klient niech czeka xxxx

ps. dałem ciała że wróciłem do tego kraju, 100 lat za murzynami a w upc 20mb/s za 89 zł a ja marnych 2mb/s nie mogę dostać, szkoda że nie mieszkam w bloku :cwaniak:
Ostatnio zmieniony 2008-06-04, 22:22 przez winner, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: bob »

winner, bez takich hasełek proszę. ;)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: Patryk »

winner pisze:szkoda że nie mieszkam w bloku
Też czasami żałuję :rotfl:
winner
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2008-04-29, 11:42
Lokalizacja: opole

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: winner »

monter dzwonił do mnie w zeszłą sobotę miał być dzisiaj, zadzwoniłem do niego maja awarie i będzie jutro :dobani:
winner
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2008-04-29, 11:42
Lokalizacja: opole

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: winner »

Witam

nie będzie netii na razie bo drzewa gdzieś tam zakwitły po drodze, instalatorzy przyjechali aż z katowic do opola hheheh weszli na dach zapalili papierosa pochodzili po dachu z jakimś urządzonkiem sygnał słaby strasznie mimo 3 km od bazy (wimax technologia przyszłości q hhehe), pocieszyli mnie tym że jest 2 komin widoczny z mojego dachu, który jest na ulicy wschodniej bliżej niż poprzedni i na nim wg ich wiedzy już w czerwcu miał stanąć nadajnik wimaxa, jednak jak dzwoniłem na infolinie do netii to nic nie wiedzą o nowym nadajniku porażka z taką obsługą klienta druga tpsa :dobani: :nienie:

pozdr

[ Komentarz dodany przez: Jo_gurt: 2008-07-06, 09:19 ]
Poprawa pisowni. Dziel wypowiedzi na sensowne zdania, bo ciężko się czyta!
Ostatnio zmieniony 2008-07-06, 08:19 przez winner, łącznie zmieniany 1 raz.
rafj
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2007-02-09, 19:09
Lokalizacja: OPOLE

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: rafj »

:) Widzę że wątek się rozwija. ostatni raz zaglądnąłem na niego rok temu Mam już wimaxa prawie 1,5 roku. Łącze 2M po drodze jakieś drzewa i wzniesienie. ale generalnie widoczność optyczna z anteną jest. Co mogę powiedzieć o tej usłudze i o jakości usług Netii i bezawaryjność łącza? Niestraszne mu ulewy burze i śnieżyce. Nie zdarzyło się zerwanie komunikacji z takich przyczyn. Jeden raz z jakiegoś powodu nie moglem się zalogować na swoje konto ale po telefonie na infolinie za kilkanaście minut dostałem tymczasowy login a następnego dnia wszystko było naprawione. Transfery zgodne z abonamentem. Łącze dzielimy na trzy komputery i dwa telefony skypowe i dajemy rade. NIE MOGĘ POWIEDZIEĆ ZŁEGO SŁOWA NA TĄ USŁUGĘ (przynajmniej na razie).
WiMax+BlueConnect
winner
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2008-04-29, 11:42
Lokalizacja: opole

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: winner »

Witam

Wczoraj mi zainstalowali w Opolu WiMax po prawie 6 miesięcznej batalii :) Pierwsza ekipa po podpisaniu umowy przyjechała po 45 dniach i jadąc aż z Katowic stwierdziła bez sprzętu nie widząc komina, na którym jest nadajnik, że nie ma zasięgu, po moich interwencjach pojawiła się kolejna ekipa i stwierdziła, że jest już sygnał. :szok:
Moje pytanie jest takie mam mieć WiMax'a o prędkości 2MB a mam polowe z tego, czy to jest normalne? Odleglość od BTS'a 1 km, pingi w granicach 50-60 ms.
Będę dzisiaj interweniować, nie mogę przecież placic 120 zl za 2MB z telefonem mając tylko 1MB :(

pozdr
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez winner, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: Jo_gurt »

Po pierwsze mylisz jednostrki - 2Mb a nie 2MB.
Po drugie - normalne to zdecydowanie nie jest. Masz dokładnie 1Mb (128kB/s) czy jakoś inaczej?
winner
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2008-04-29, 11:42
Lokalizacja: opole

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: winner »

Witam

Jogurt dzięki za szybką odpowiedź, ale wiem o czym piszę :) mam mieć 2Mb a mam 1Mb czyli coś kolo 110kb/s, usługa jest postawiona na nowym (starym) kominie w Opolu (ul. Wschodnia) i jako pierwszy użytkownik może będę przechodzić testy :]
Jak to jest jak w przypadku gdy dostawca nie spełnia warunków transferów, mniejszy rachunek? Jak to u Was wygląda?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez winner, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: Jo_gurt »

winner pisze:ale wiem o czym piszę :)
Ja też wiem o czym piszesz i wiem, że mylisz jednostki ;)
winner pisze:a mam 1Mb czyli coś kolo 110kb/s
Czyli troszkę mniej niż 1Mb, czyli raczej nie błąd w ustawieniach u nich. Zgłoś im, zdecydowanie coś jest nie tak.
winner
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2008-04-29, 11:42
Lokalizacja: opole

Re: WIMAX z Netii OPOLE

Post autor: winner »

Jougurt jakie transfery uzyskujesz na speedtest.net może jakiś zrzut ekranu
z góry thx
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez winner, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ