WiMax Netia + acces poitn radiowy

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pablomoc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2007-10-30, 15:28

WiMax Netia + acces poitn radiowy

Post autor: pablomoc »

Witam, jestem tu nowy i chciałbym zebyście pomogli mi w pewnym problemie:

Mam łącze Netia WiMax. Kompa mam podłączonego przez kabel do tego terminala (nie wiem jak on sie nazywa, w każdym razie jest tam podłączony komp i telefon). Chciałbym zamienić to urządzenie na bezprzewodówke (chyba acces point) tak żeby komp sie łączył radiowo z tym terminalem. Wiem ze tak sie da ale nie wiem jaki acces point sie do tego nadaje. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: WiMax Netia + acces poitn radiowy

Post autor: zDaleKi »

pablomoc pisze:Mam łącze Netia WiMax. Kompa mam podłączonego przez kabel do tego terminala
Jakim kablem masz podłączony komputer do tego "terminala"?
Lub może inaczej zapytam, do jakiego portu (gniazdka) masz podłączony ten kabelek w komputerze?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
pablomoc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2007-10-30, 15:28

Re: WiMax Netia + acces poitn radiowy

Post autor: pablomoc »

przez kabel sieciowy do sieciówki
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: WiMax Netia + acces poitn radiowy

Post autor: zDaleKi »

pablomoc pisze:przez kabel sieciowy do sieciówki
Zatem nie wiem czy potrzebujesz podłączyć tylko jeden komp czy więcej.
1) jeżeli tylko jeden, to wystarczy praktycznie dowolny AP. Jeżeli (bo tego nie wiem jak to Twój ISP robi w WiMaxie) zabezpieczają się przez blokadę MAC adresu karty sieciowej, to musiałbyś podać operatorowi MAC karty WiFi.
2) jeżeli chcesz na 2 lub więcej kompów, to potrzebujesz router z WiFi (AP). No chyba, ze operator umożliwia połączenie do twojego terminala więcej niż jeden komp, to wtedy będzie jak w punkcie 1.

Jak to wszystko skonfigurować jest w FAQ (linki poniżej), bo nie powinno się to różnić zbytnio od podziału innego łącza radiowego, bo przecież masz tam RJ45.

>FAQ - KLIK 1<
>FAQ - KLIK 2<
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zDaleKi, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: WiMax Netia + acces poitn radiowy

Post autor: Jo_gurt »

BliSki pisze:1) jeżeli tylko jeden, to wystarczy praktycznie dowolny AP. Jeżeli (bo tego nie wiem jak to Twój ISP robi w WiMaxie) zabezpieczają się przez blokadę MAC adresu karty sieciowej, to musiałbyś podać operatorowi MAC karty WiFi.
Nie do konca. Na wyjsciu bramki VoIP (czyli tego terminala) ciagle mamy PPPoE, czyli jednak router by sie przydal. Sama bramka ma 3 gniazdka: WAN (antena) LAN (komp/router) i RJ11 na telefon.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: WiMax Netia + acces poitn radiowy

Post autor: zDaleKi »

Jo_gurt pisze:Na wyjsciu bramki VoIP (czyli tego terminala) ciagle mamy PPPoE, czyli jednak router by sie przydal
Dlaczego? A jak jest do tej pory? Zapewne jakiś program siedzi na kompie w takim razie i podaje login oraz hasło? A jeżeli tak, to AP nie będzie tu niczym innym jak tylko "nowym medium". Chyba, że jest coś o czym nie wiem, np. programik potrafi współpracować tylko z kartą LAN a z WiFi już nie. Jeżeli tak jest, to mnie popraw.

Oczywiście, że router jest najlepszym wyjściem, bo odpadają nam jakiś dziwne programiki a do tego możemy wpiąć kilka komputerów.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: WiMax Netia + acces poitn radiowy

Post autor: Jo_gurt »

W sumie moze masz racje. Nie pomyslalem od tej strony. Tzn zadnego programiku nie ma, tylko skonfigurowane PPPoE w windzie. Ciekawe.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: WiMax Netia + acces poitn radiowy

Post autor: zDaleKi »

Wiem, że niektórzy operatorzy dają specjalny program dla PPPoE nie wiem jak dokładnie jest tu (piszesz, ze programiku nie ma) ale teoretycznie da sie chyba to zrobić ;)
Jo_gurt pisze:tylko skonfigurowane PPPoE w windzie
Dla takiego połączenia AP powinien być przezroczysty jak switch, więc powinno działać nawet na PPPoE (teoretycznie). Czekam aż ktoś to potestuje :)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ODPOWIEDZ