WiMax w nowych lokalizacjach ?

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pawel7
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-12, 21:38
Lokalizacja: grodzisk

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: pawel7 »

najswiezsze wiesci, wkrótce rusza Netiowe stacje w Gorze Kalwarii, Rogoznie (nad Poznanienm) , Myslowicach,

oraz rozpoczynaja sie prace nad Mszczonowem, Wolominem, Jazgarzewem, Opalenicą.
a mapka googlowa ze stacjami i zasiegami jest na stronie Netii
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: Quest »

pawel7, czy Wołomin jest pewny? możesz potwierdzić tą informację?
:D :] :D :] :D :] :D :] :D :] :D :]
Patrik0
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2009-05-18, 16:33
Lokalizacja: Łubianka

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: Patrik0 »

grzegorz0123 , ucieszyłeś sie ? :D
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: Quest »

Patrik0, no pewnie będę miał 10 minut do pracy :D
laser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2009-08-26, 09:25
Lokalizacja: Starachowice

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: laser »

Quest, Dasz mi dokładną mapke zasiegu Wimax era w starachowicach??
majkeel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-03-19, 15:03
Lokalizacja: Toruń

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: majkeel »

Witam. Czy może ktoś się orientuje czy Netia ma zamiar rozszerzyć zasięg WiMax na teren gminy Lniano (woj. kuj-pom, powiat świecki). Bo coś kiedyś mi się o uszy obiło, że ma być nadajnik w miejscowości Lniano ale nie wiem czy to prawda i czy kiedy może to ewentualnie nastąpić?
Qbek12
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2009-04-13, 10:23
Lokalizacja: z Ostrowca

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: Qbek12 »

laser pisze:Quest, Dasz mi dokładną mapke zasiegu Wimax era w starachowicach??
Jeżeli żeczwiście byś takie mapy Quest posiadał to czy mógłbyś mi podesłać([email protected]) mape na ktorej w zasięgu jest Ostrowiec świętokrzyski, prawdopodobnie to jest mapa Jędrzejowa. Byłbym ci niezwykle wdzięczny!
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: Lutek1980 »

Jeżeli ktoś ma dokładniejsze mapy wimaxa ery to poproszę o przesłanie na [email protected] , interesuje mnie okolica nadajnika w Zamościu
damian8821
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-08-21, 12:57
Lokalizacja: Żyrardów

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: damian8821 »

Jeśli to pomoże w wyborze internetu w okolicy Żyrardowa to powiem że :

- Stacja Wimax Netii znajduje się na kominie elektrociepłowni na osiedlu Wschód dokładny adres to : Ul. Jodłowskiego 82

- Stacja Wimax Ery znajduje się też na kominie byłej elektrociepłowni można powiedzieć w centrum miasta ( obok Lidla ) , na Ul. Stefana Okrzei 54


:)


Edit# -> wojteks

Rozumiem że pisanie poprawnie po "Polsku" to podstawowa rzecz... Ale i najlepszemu może się trafić literówka nie prawda ?
Chyba nie koniecznie oznaczać to musi że koś jest idiotą...
Ostatnio zmieniony 2009-12-28, 00:52 przez damian8821, łącznie zmieniany 6 razy.
eTOP do 1.05.2011 --> Potem Netia Wimax :)
raf3317
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-12-27, 21:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: raf3317 »

Panowie (i Panie jesli takowe czytaja to szanowne forum) dostalem zestaw Era WiMax i razem z bratem korzystajac z suchego dachu i kija od szczotki udalismy sie na dach (nie jestesmy zawodowymi instalatorami ale dwoch lewych rak w tym zakresie tez nie mamy).

Miejscowosc to Żółwin kolo Podkowy Lesnej (woj.mazowieckie).

Znalezlismy 2 stacje i oto jakie sygnaly na 1m kiju od szczotki uzyskalismy (maszciku jeszcze nie kupowalem).

w kierunku na Milanowek-Brwinow:
DLSNR 12dB
DLRSSI -93
UPSNR 3dB
UPRSSI -101dBm
Registred (3 kreski)
Opt Rx Rate: QPSK 3/4
Last Tx Rate: BPSK 3/4
Last Tx Power 20dBm

w kierunku na Pruszkow (po drodze ogromny Las Mlochowski)
DLSNR 14dB
DLRSSI -87dBm
UPSNR 9dB
UPRSSI -96dBm
Registred (3 kreski)
Opt Rx Rate: QPSK 1/2
Last Tx Rate: QAM64 3/4
Last Tx Power 20dBm


Co szanowni forumowicze sadza o tych sygnalach uzyskanych z anteny zamontowenej na gamgajacym sie kiju od szczotki. Dodam ze Netia mnie olala i nawet nie przyslali technika do sprawdzenia sily sygnalu.

Czy sygnal jest wystarczajacy? Gdzie dokladnie znajduja sie te stacje bazowe jesli ktos wie i czy moge sobie wybrac dowolna z nich?
damian8821
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-08-21, 12:57
Lokalizacja: Żyrardów

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: damian8821 »

raf3317 pisze:Gdzie dokladnie znajduja sie te stacje bazowe jesli ktos wie i czy moge sobie wybrac dowolna z nich?

Sygnały są takie sobie...

Prawdopodobnie stacja może znajdować się w lokalizacji <Tutaj>
eTOP do 1.05.2011 --> Potem Netia Wimax :)
raf3317
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-12-27, 21:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: raf3317 »

A da sie na takich parametrach jak wyzej uruchomic stabilne 1mega? Przytoczona przez Ciebie stacja chyba sie zgadza. w Lini prostej bedzie ok 10km do niej.

Mam net w sferii ale za czesto maja awarie, pozatym chcialbym sie wyzbyc wreszcie ograniczen danych. Da sie uzywac WiMaxa przy takich parametrach sygnalu?

dzieki za wszelka pomoc
damian8821
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-08-21, 12:57
Lokalizacja: Żyrardów

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: damian8821 »

raf3317 pisze:A da sie na takich parametrach jak wyzej uruchomic stabilne 1mega?
Hmm... Czy stabilnie? Nie wiem czy ktokolwiek tobie to określi , ale chyba radio różni się od kabla , a prędkość to sprawa modulacji tak mi się wydaje...

Na 2 Km parametry powinny się wahać między przedziałami :

DL Rssi 52 - 72
UL Rssi 73 - 80

Wtedy można by mówić o czymś stabilnym ;)

Mógłbyś antenkę na jakimś maszciku ~3 m zawiesić i zrobić pomiar to by się zobaczyło ;)
eTOP do 1.05.2011 --> Potem Netia Wimax :)
raf3317
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-12-27, 21:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: raf3317 »

antenka byla jakby na maszciku 1,5m. Te dodatkowe 1,5m az tak by polepszylo sygnal?
Patrik0
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2009-05-18, 16:33
Lokalizacja: Łubianka

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: Patrik0 »

Bardzo prawdopodobne:)
damian8821
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-08-21, 12:57
Lokalizacja: Żyrardów

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: damian8821 »

raf3317 pisze:Te dodatkowe 1,5m az tak by polepszylo sygnal?
Im wyżej tym lepiej , poza tym dobrze żeby była widoczność LOS aby to pociągało w miarę przyzwoicie tą usługę :)
eTOP do 1.05.2011 --> Potem Netia Wimax :)
raf3317
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-12-27, 21:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: raf3317 »

Z tym LOSem do bazowek Ery <font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font> jak jest. po drodze jest sporo lasow i budynkow. To jest 10km. Zreszta jak sie wygogla w mapkach linie Żółwin-Magdalenka to i tak cud ze taki sygnal jest. moze rzeczywiscie te 1,5m cos by wnioslo.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: Patryk »

raf3317 pisze:Co szanowni forumowicze sadza o tych sygnalach uzyskanych z anteny zamontowenej na gamgajacym sie kiju od szczotki
Masakra niestety.
damian8821
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-08-21, 12:57
Lokalizacja: Żyrardów

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: damian8821 »

raf3317 pisze:To jest 10km
No to jest raczej prawie że maksymalny deklarowany przez Erę i Netię zasięg usługi więc dużo się nie można spodziewać , ale jeśli będzie LOS to będzie grało , jeśli widać stację bazową od Ciebie nie wiem np. z bloku to fajnie zrobić dodatkowy maszcik i spróbować , albo skombinować 3-3,5 m rurkę i zawiesić to wszystko i by się zobaczyło efekt jaki by wyszedł , myślę że pozytywniejszy jak to co jest teraz ;)
eTOP do 1.05.2011 --> Potem Netia Wimax :)
Jareva
Stały użytkownik forum
Posty: 109
Rejestracja: 2008-11-16, 19:03
Lokalizacja: Głogów

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: Jareva »

damian8821 pisze:No to jest raczej prawie że maksymalny deklarowany przez Erę i Netię zasięg usługi
No nie wiem czy maksymalny. Ja montowałem na odległosci 18km. Sygnał -70. widocznosci brak. Internet chula.

A na wiki jest podane że maksymalny zasięg wimax to 50km w widoczności. Przy Antenach alvarion stosowanych w polsce 30km w widoczności. A przy braku widoczności 12km.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-12-30, 15:30 ]
Tnij cytaty, oraz nie cytuj wielopoziomowo.
Ostatnio zmieniony 2009-12-30, 15:29 przez Jareva, łącznie zmieniany 1 raz.
damian8821
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-08-21, 12:57
Lokalizacja: Żyrardów

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: damian8821 »

Jareva pisze:A na wiki jest podane że maksymalny zasięg wimax to 50km w widoczności. Przy Antenach alvarion stosowanych w polsce 30km w widoczności. A przy braku widoczności 12km.
50 Km to tylko czysta teoria , a na stronkach np. Netii to 12 powinna być optymalna od stacji bazowej , poza tym żaden operator o zdrowych zmysłach nie będzie stawiał stacji na 30 Km w około to trochę nie logiczne... Chyba że to pustynia :P

Nie mam WiMaxa ale , to jest radio i jakaś propagacja jest na jakiś określony obszar rozumiem że akurat u Ciebie spieło się przy 18 Km na tak dobrym sygnale ale miałeś perfekcyjne warunki do tego , a jak ktoś ma niski dom i do stacji bazowej daleko a na dodatek las jak w przypadku kolegi z Erą WiMax to kiepścizna jak widać .

Jeżeli 30 Km z optyką no to bez problemu powinien spiąć się ze stacją w Żyrardowie która ma też antenki WiMaxa zawieszone na kominie elektrociepłowni , sam komin ma 80 m wysokości , właśnie... ale to też jest zależne od wysokości zamontowania samych anten.

Odrębną sprawą jest to że nigdzie nie ma wykazu stacji bazowych WiMaxa... tak to by klient wiedział o ile zdecyduje się na samodzielną instalację gdzie kierować antenkę , ew. na jakiej wysokości mogą być podwieszone antenki :)

Trzeba zgłosić propozycję do UKE aby takim czymś się zainteresował... ;)
eTOP do 1.05.2011 --> Potem Netia Wimax :)
Jareva
Stały użytkownik forum
Posty: 109
Rejestracja: 2008-11-16, 19:03
Lokalizacja: Głogów

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: Jareva »

N własnie gdyby nie to forum to bym nie wiedział gdzie jest stacja. A to że podałem -70 sygnał to był łapany z ręki. Bo jak pisałem na tym forum mam problem z wejsciem teraz w terminal. I tak naprawdę to nie wiem czy zasieg nie jest ciut lepszy po zamontowaniu na stałe anteny.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: Blido »

Jareva pisze:A to że podałem -70 sygnał to był łapany z ręki. Bo jak pisałem na tym forum mam problem z wejsciem teraz w terminal. I tak naprawdę to nie wiem czy zasieg nie jest ciut lepszy po zamontowaniu na stałe anteny.
Sygnał po porządnym zamontowaniu z pewnością się polepszy, szczególnie jeśli zamontujesz antenę na odpowiedniej wysokości. Ja podczas prób "ręcznych" przez otwarte okno na parterze osiągnąłem -85dBm, a po solidnym zamontowaniu ODU na ścianie domu (na wys. pierwszego piętra) sygnał wzrósl do -68dBm. Teraz mam nawet -62, prawdopodobnie dlatego że z drzew pospadały liście.
esemes
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-02-18, 13:11
Lokalizacja: xxx

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: esemes »

Czołem,

chciałem podłączyć u siebie na wsi wimaxa przez netię, ale okazuje się, że na antenach w których jestem zasięgu już nie ma miejsca. Nowa antena w netii w której będę zsięgu to Jazgarzew - wie ktoś może jaki będzie termin odpalenia tej anteny? Jak bardzo są zaawansowane prace nad tą lokalizacją? BOK nic nie wie....

pozdrawiam
esemes

(jak ja tęsknię za kablem... ech... uroki przeprowadzki na wieś....)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: Blido »

esemes pisze:wie ktoś może jaki będzie termin odpalenia tej anteny? Jak bardzo są zaawansowane prace nad tą lokalizacją? BOK nic nie wie....
Więc my tym bardziej nic nie wiemy :] . Sądząc po tempie odpalania poprzednich BS-ów może to być kilkanaście miesięcy.
faridrox
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 157
Rejestracja: 2008-02-08, 23:18
Lokalizacja: poz

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: faridrox »

Kurcze trzba by dorwac jakiegos montera od ery i neti zeby dał nam w lapska mapke z nadajnikami :)
natia
Pracownik operatora
Posty: 17
Rejestracja: 2010-02-18, 22:36
Lokalizacja: łódź

netia

Post autor: natia »

Sluchaj ja mam mozliwosc sprawdzenia czy jestes w zasiegu wimaxa Netii i ewentualnie jaka predkosc mozemy zaproponowac. Czyli czy jeden mb czy moze 2 pojda, czy np. w ogole ;] Bo tez jest taka mozliwosc. Tylko to bym mogl zobaczyc jak bede np. jutro w biurze to mozemy sie skontaktowac telefonicznie.
Ostatnio zmieniony 2010-02-19, 08:39 przez natia, łącznie zmieniany 1 raz.
esemes
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-02-18, 13:11
Lokalizacja: xxx

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: esemes »

Blido pisze:
esemes pisze: <font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>
Więc my tym bardziej nic nie wiemy :] . Sądząc po tempie odpalania poprzednich BS-ów może to być kilkanaście miesięcy.
:cry:

Nie dobrze....
natia - ja tylko chciałbym wiedzieć kiedy będzie odpalona antena w Jazgarzewie - z resztą dam sobie radę.... :]

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2010-02-19, 08:34 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2010-02-19, 08:32 przez esemes, łącznie zmieniany 1 raz.
ppoler
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2009-02-07, 14:58
Lokalizacja: obrze?a W-wy

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: ppoler »

esemes pisze: Jazgarzew - wie ktoś może jaki będzie termin odpalenia tej anteny? Jak bardzo są zaawansowane prace nad tą lokalizacją? BOK nic nie wie....
BOK nic nie powie, a raczej nie powinien nawet wiedzieć, bo nierozsądne jest informowanie ludzi spoza firmy (czyli zarówno obywateli jak i konkurencji - a kazdy usługodawca radiowy jest konkurencją) gdzie Era w pocie czoła miesiącami pracuje nad uruchomieniem nowego nadajnika (czyli gdzie Era uznała że będą ciekawe przychody z WiMax...)

Informacja o nadajniku z reguły pojawia się wtedy jak jest on gotowy do świadczenia usług.
damian8821
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-08-21, 12:57
Lokalizacja: Żyrardów

Re: WiMax w nowych lokalizacjach ?

Post autor: damian8821 »

natia,

Witaj

Jeżeli by można czy mogła byś sprawdzić o dostępność i możliwość zainstalowania Netii Wimax opcji 2 Mb/s na terenie Żyrardowa , dokładniej to peryferia :)

Ta Telekompromitacja coś z linią mi porobiła i działa mi na granicznych wartościach no ale na tym koniec OFT :)

Więc miło by było uzyskać choć trochę informacji :)
eTOP do 1.05.2011 --> Potem Netia Wimax :)
ODPOWIEDZ