Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Czyli nowe testy, recenzje, opisy w trakcie tworzenia.

Moderator: Moderatorzy

jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Postautor: jackmarc32 » 2008-12-04, 15:30

Pierwszą część testu netbooka .

W komplecie z iPlusa otrzymujemy netbook Samsung NC 10 z systemem Windows XP, pamięcią 1 GB, twardym dyskiem 160 GB, kamerką internetową, Bluetooth, WiFi, czytnikiem kart SD, 3x USB, wyjściem VGA, wyjściem i wejściem audio i wbudowanym modemem HSDPA/HSUPA, kartę SIM, etui i komplet instrukcji i oprogramowania.
Netbook prezentuje się bardzo ładnie. W punkcie gdzie go kupiłem poinformowano mnie, iż z dostępnością kolorów jest tak jak przy kolorach historycznego samochodu Ford T "Możemy zapewnić Ci samochód w dowolnym kolorze, pod warunkiem, że jest to kolor czarny". ;)
W zwykłej sprzedaży są dostępne jeszcze kolory biały i niebieski.
Netbook jest dostępny przy podpisaniu umowy na 24 miesiące. Ja wybrałem opcję z abonamentem w wysokości 110 zł. W takiej opcji otrzymujemy netbooka za 49 zł oraz 3 miesiące abonamentu za symboliczną złotówkę miesięcznie. Suma opłat, które będziemy musieli uiścić w tej opcji przez dwa lata (opłata za komputer, opłata aktywacyjna, abonament) to około 2400 zł.
W zwykłej sprzedaży taki sam netbook kosztuje około 1700 zł bez modemu. Najtańszy modem o porównywalnych parametrach kosztuje około 300-400 zł. Dodatkowo otrzymujemy za symboliczną złotówkę dwuletnią licencję na pakiet Kaspersky Internet Security (wystarczy wysłać sms z numeru iPlus i otrzymujemy klucz aktywacyjny). Wartość takiej licencji to około 300 zł. Czyli właściwie suma opłat dla Plusa jest taka sama jakbyśmy kupili komputer, modem i pakiet antywirusowy. No i na dodatek otrzymujemy dostęp do internetu............ Limit ściągania danych wynosi w wybranej przeze mnie opcji 8 GB miesięcznie....... Czy to się opłaca niech każdy oceni sobie sam :)

A teraz o samym komputerze.

Po prostu jestem nim zachwycony..... Ze względu na wielkość możemy praktycznie w każdym miejscu na nim pracować. Klawiatura jest wystarczająca do wygodnej pracy. Natomiast jeżeli ktoś jest bardziej wymagający może podpiąć normalną klawiaturę przez USB. Bardzo pozytywnie mnie zaskoczył touchpad. Sprawuje się nieźle. Nie jest to praca z myszką ale pracuje się całkiem całkiem.
Największy hit tego netbooka to bateria. Bez specjalnego oszczędzania energii bateria wytrzymuje 7 godzin !!!!!!!!!!!! Sprawdziłem to osobiście. Ten czas jest jak najbardziej realny. Z włączonym oszczędzaniem można ten czas wydłużyć. Podobno nawet do 10 godzin, jednak na razie tego nie sprawdziłem. Na razie staram się aby dobrze sformatować baterię i zobaczymy.
Miałem dosyć poważne obawy odnośnie czułości modemu i braku możliwości podłączenia anteny zewnętrznej. Poprzednio posiadałem modem HSDPA wsuwany do portu Express Card z anteną zewnętrzną 9 dbi. W miejscach, w których zazwyczaj pracuję działa stabilny EDGE, natomiast nadajnik z UMTS i HSDPA jest w pewnym oddaleniu. Na starym modemie nie mogłem się połączyć z UMTS o HSDPA nie wspomnę. Natomiast teraz modem w netbooku łączy się z HSDPA lub UMTS !!! Co prawda zasięg jest tylko dwie kreski ale zawsze........ Może to zasługa mocniejszych nadajników UMTS i HSDPA ??? Nie wiem....

Powiem szczerze, że moja mobilność i możliwość pracy w różnych warunkach wzrosły zdecydowanie. Właściwie w dowolnym miejscu gdzie jest zasięg Plusa bez dostępu do sieci elektrycznej możemy się usadowić i spokojnie pracować lub się bawić z dostępem do sieci. Ze względu na wytrzymałą baterię możemy to robić przez 7 - 10 godzin...............
Powiem szczerze dla mnie to rewolucja w zakresie mojej mobilności :)

Adamusek xD
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 372
Rejestracja: 2008-04-15, 14:18
Lokalizacja: Samolubie

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Postautor: Adamusek xD » 2008-12-05, 14:33

Brawo :ok:
PS Jakieś fotki wrzuć

jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Fotki

Postautor: jackmarc32 » 2008-12-05, 14:35

Postaram się coś wrzucić wieczorkiem lub przez weekend :)

jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Test netbooka cz. 2

Postautor: jackmarc32 » 2008-12-07, 20:52

Zgodnie z obietnicą część druga testu.
Tym razem skoncentruję się na oprogramowaniu, modemie i mobilności.
Na netbooku w ukrytej partycji znajduje się system Windows XP. Po jego uruchomieniu rozpoczyna się automatyczna instalacja systemu. Poza Windowsem XP na netbooku jest zainstalowanych kilka programów od Samsunga: Samsung Network Manager (do konfiguracji sieci w różnych lokalizacjach), Samsung Recovery Solution (backup systemu), Samsung Update Plus (do wyszukiwania aktualizacji oprogramowania) oraz co mnie zaskoczyło nie ma standardowego managera modemu z iPlusa, natomiast jest program Samsunga Connection Manager.
Program jest jak na mój gust bardzo przyjemny w użytkowaniu i posiada przyzwoite możliwości konfiguracji. Można ustawić m.in. wybieranie sieci, automatyczne połączenie, wybór częstotliwości (można wymusić UMTS). Ponadto manager ma zintegrowany program do obsługi sms. Tak na marginesie w abonamencie iPlus mamy 30 sms. Próbowałem uruchomić na netbooku oprogramowanie alternatywne w postaci mojego ulubionego programu do obsługi modemu Topnetinfo, ale próba skończyła się zawieszeniem komputera. W związku z tym dałem sobie spokój.
Modem jest umiejscowiony za baterią. Żeby dostać się do slotu karty SIM trzeba zdemontować baterię. Podobno nie ma blokady simlock, jednak nie sprawdzałem tego. Jak już wcześniej wspominałem modem nad podziw dobrze łapie zasięg. W miejscach gdzie łapałem co najwyżej EDGE udaje mu się złapać UMTS a nawet HSDPA. Podobnie jest z modułem WiFi. Bardzo przyzwoicie łapie zasięg nawet oddalonych nadajników WiFi.

A teraz odnośnie mobilności. Od trzech lat byłem użytkownikiem laptopa z panoramiczną matrycą 15,4 cala. Powiem wprost: Nigdy więcej !!!!!!!!!! Nazywanie tego komputerem przenośnym to nadużycie. Jest to co najwyżej komputer z możliwością przenoszenia. Noszenie tego ciężkiego sprzętu może doprowadzić człowieka do szału. Następnie żeby gdzieś można było pracować należało znaleźć odpowiednio dużo miejsca podłączyć modem lub telefon i można było coś robić. Teraz trzeba było uważać żeby zbyt długo nie pracować bo baterie kończyły się niemożebnie szybko albo szukać jakiegoś gniazdka.
Nasz malutki notebook ze swoją rewelacyjną baterią pozwala nam na coś co nie potrafią jego więksi bracia.
Możemy udać się w dowolne miejsce obciążeni ciężarem 1,3 kg w eleganckim etui. Całość ma rozmiar niezbyt grubej książki o rozmiarze troszkę mniejszym niż A4. W netbooka mamy wbudowany modem co zwalnia nas z noszenia dodatkowych akcesoriów. Normalnego notebooka nie dało się przenosić go z włożonym modemem. Modem jest to dodatkowa rzecz, którą można zgubić, zepsuć, zapomnieć itp. W netbooku nie przeszkadzają nam żadne wystające elementu modemu. Jestem zachwycony tym, że po prostu wyciągamy z etui nebooka włączamy go, logujemy się do sieci i gotowe. Mamy na kolanach, na stoliku w kawiarni, na ławce w parku itp. mobilne biuro podłączone do sieci. Dzięki wyposażeniu w kamerkę możemy nawet prowadzić wideokonferecję :) Zamierzam podczas najbliższej wycieczki w góry zapakować go do plecaka i poserfować na łonie natury :)
Jako wada netbooka często jest podawany brak anteny zewnętrznej. Z zasięgiem sieci komórkowych jest coraz lepiej. Parę lat temu w komórkach spotykało się złącza do anteny zewnętrznej. Teraz nie wiem czy jakikolwiek telefon ma takie złącze. W końcu dojdzie do tego, iż w modemach również nie będzie potrzeby montowania złączy anten zewnętrznych.
Dla osób które muszą mieć antenę konieczny będzie zakup innego modemu lub zakup anteny indukcyjnej.

W najbliższym czasie jak znajdę chwilkę i troszkę bardziej poznam sprzęt zamieszczę następną część testu.

Engelbert
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 634
Rejestracja: 2007-10-04, 14:07
Lokalizacja: 127.0.0.1

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Postautor: Engelbert » 2008-12-07, 21:02

Tak na marginesie w abonamencie iPlus mamy 30 sms

W zależności od taryfy jest to 20 albo 50 wiadomości SMS.

Co do opakowania - to niestety tylko zamszowa szmatka, nie chroni komputera za dobrze.
Bałbym go włożyć tylko w tym do plecaka. Mam porównanie z opakowaniem MSI Wind U100 - to jak niebo a ziemia.

Co do samej aplikacji - trochę przeszkadza mi po uruchomieniu i już po zalogowaniu do sieci dłuższy czas przeznaczony na pobieranie danych z karty (w trakcie tego procesu musimy czekać, nie jesteśmy w stanie zainicjować połączenia).

Najbardziej w NC10 podoba mi się bateria. Naprawdę wytrzymuje ok. 5h ciągłej normalnej pracy.

jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Etui

Postautor: jackmarc32 » 2008-12-07, 21:07

Używam etui nieoryginalnego neoprenowego :) Oryginalne faktycznie nie chroni komputera. Co do modemu to zgadzam się, że wolno pobiera dane z karty SIM. Jednak pracowałem na modemach, które startowały wolniej ;)

Engelbert
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 634
Rejestracja: 2007-10-04, 14:07
Lokalizacja: 127.0.0.1

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Postautor: Engelbert » 2008-12-07, 21:16

Myślę, że to kwestia bardziej związana z aplikacją, niż z modemem. Sama karta loguje się do sieci i przy wyeliminowaniu programu łączy się z siecią w normalnym tempie.

Przy okazji - szukałem właśnie czegoś w rozmiarze 10,2 cala na allegro - trudno znaleźć coś praktycznego. Rzuciło Ci się coś w oczy?

jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Postautor: jackmarc32 » 2008-12-07, 21:25

Na Allegro jest kilka ciekawych

Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 775
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: Test netbooka cz. 2

Postautor: canidy » 2008-12-07, 21:30

jackmarc32 pisze:Modem jest umiejscowiony za baterią. Żeby dostać się do slotu karty SIM trzeba zdemontować baterię.

Możesz wrzucić fotkę lub dokładniejszy opis lokalizacji modemu i SIMa? Jest jakaś dedykowana klapka czy coś więcej trzeba rozebrać aby się do niego dostać?
Może podaj na przykładzie fotek z tej recenzji :) KLIK

jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Dostęp do SIM

Postautor: jackmarc32 » 2008-12-07, 21:35

Wystarczy ściągnąć baterię i jest otwór, w który wsuwamy kartę SIM. Karta blokuje się na zatrzask. Zakładamy z powrotem baterię i gotowe.

Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 775
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: Dostęp do SIM

Postautor: canidy » 2008-12-07, 21:39

jackmarc32 pisze:Wystarczy ściągnąć baterię i jest otwór, w który wsuwamy kartę SIM. Karta blokuje się na zatrzask. Zakładamy z powrotem baterię i gotowe.

Ok, ale pytałem się też o modem :)

jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Modem

Postautor: jackmarc32 » 2008-12-07, 21:42

Modem jest wbudowany i nie ma możliwości jego wyjęcia bez kompletnej rozbiórki komputera. A jak to zrobić to niestety nie mam pojęcia. Za baterią widać tylko slot na karty i to jedyny ślad "zewnętrzny" modemu :)

Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 775
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Postautor: canidy » 2008-12-07, 21:49

A nie masz może jakiejś instrukcji serwisowej? Na stronie Samsunga jest mało danych :(

jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Service manual

Postautor: jackmarc32 » 2008-12-07, 21:51

Na service manual trzeba będzie poczekać, aż się gdzieś pokaże. Ponadto notebook z iPlusa jest modyfikacją wersji standardowej. Sam byłbym zainteresowany manualem serwisowym :)

[ Dodano: 2008-12-07, 21:57 ]
Czy ktoś korzystał może z jakiegoś innego oprogramowania do obsługi modemu ?

Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 775
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Postautor: canidy » 2008-12-07, 22:08

No właśnie ten netbook z Plusa nie jest jakąś rzadką modyfikacją. Wydaje mi się wręcz, że każdy ma slot na modem.
Myślę, że poniższe prezentacje przydadzą się bardzo :)
Obrazek
LINK1
LINK2
LINK3


Wróć do „Testy, recenzje, opisy - w "budowie"”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości