Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Czyli nowe testy, recenzje, opisy w trakcie tworzenia.

Moderator: Moderatorzy

Conrad
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-06-21, 22:24
Lokalizacja: Kraków

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: Conrad »

Używam obecnie AirCard 875 na programie 3G Watcher i mam tu ręczną możliwość wyboru trybu pracy: 2G, 3G, Automatic.

Jest to szczególnie przydatne w mojej okolicy gdzie mocny zasięg EDGE daje lepsze transfery niż słabiutki HSDPA. Modem na zakresie "Automatic" łączy się z HSDPA dlatego ręcznie ustawiam by korzystał z 2G.

Czy oprogramowanie dołączone do Samsunga NC10 umożliwia tego typu ustawienia??? Chodzi mi o oprogramowanie producenta bo nie spodziewam się, że wciskany przez Plusa iPlus Manager ma takie udogodnienie.

Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: YaHooo »

Conrad pisze:Chodzi mi o oprogramowanie producenta bo nie spodziewam się, że wciskany przez Plusa iPlus Manager ma takie udogodnienie.
Każde oprogamowanie udostępnia taką możliwość. Nawet iPlus Manager umożliwia wymuszenie konkretnej technologii > [iPlus]Wymuszenie HSxPA < Tu masz przykład jak wymusić 3g. Analogicznie jest 2g.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Conrad
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-06-21, 22:24
Lokalizacja: Kraków

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: Conrad »

Dziękuję. Nie spodziewałem się...

A przy okazji wielki plus dla Plusa ;-) choć wolałbym, aby nie instalowali iPlusa Managera wraz z systemem na NC10 i pozostawili wybór klientowi.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: YaHooo »

Nie ma za co ;)

Ale my tu na forum polecamy wyrzucenie tego iPlus Managera i zainstalowanie oprogramowania producenta. Albo jeszcze lepiej jak modem jest z trybie RAS to dial-up. Natomiast w trynie NDIS to ustawienie jego właściwości w Menadżerze Urządzeń.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Engelbert
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 622
Rejestracja: 2007-10-04, 14:07
Lokalizacja: 127.0.0.1

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: Engelbert »

Conrad, na NC10 nie uświadczysz na chwilę obecną iPlus Menadżera - w NC10 preinstalowana jest aplikacja producenta, czyli Connection Manager.
corona
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-12-26, 12:12
Lokalizacja: Poland

Re: NC10 NC-10 samsung bios firmware update failure

Post autor: corona »

yark pisze:Zmiana biosu w NC10 z iplusa ( NC10-KAP1PL ) Po wejściu na stronę produktu http://www.samsung.com/pl/consumer/deta ... C10-KAP1PL , dostajemy dostęp do biosu http://org.downloadcenter.samsung.com/d ... 0_04CA.exe
Niestety standardowy firmware update kończy się niepowodzeniem. Dla modelu brandowanego iplus update nie działa. Jest to błąd samsunga, gdyż strona jest odpowiednia. Otrzymany plik WIN_NC10_04CA.exe zawiera :
AddMem.sys
b.
.
.
.
SWinFlash.exe
WinUpV01_10.exe

Pliki wypakują się do katalogu temp i tam należy je odnaleźć ( odzyskać skasowane lub dostać się do niech w inny sposób ;-)
Wystarczy uruchomic dwa ostatnie pliki exe i potwierdzić wszystkie zapytania i mamy w notebooku najnowszy bios 04CA a przy okazji zmieniamy logo bootujące ipllus'a na logo samsung. W biosie pojawia się dodatkowe menu dotyczące trybu pracy wentylatora ( cooler auto i inne ). Polecam wersję NC10 z 2GB ram. Czy ktoś sprawdził pracę nc10 z 4GB ram ??
Czy mógłby ktoś udostępnić te dwa pliki?

Happy New Year
:-)
Awatar użytkownika
eglebegle
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-12-13, 00:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: NC10 NC-10 samsung bios firmware update failure

Post autor: eglebegle »

yark pisze:Zmiana biosu w NC10 z iplusa
:padam: :brawa:
Dzięki wielkie za tę solucję. Nareszcie pozbyłem się tego logo iPlusa na starcie :D .
eglebegle
corona
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-12-26, 12:12
Lokalizacja: Poland

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: corona »

Czy moze ktos pomoc w zmianie biosu?
:szok:
Nie moge nigdzie znalezc tych dwóch plikow.
:czyta: :czyta: :czyta:
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: zDaleKi »

jackmarc32 pisze:Próbowałem uruchomić na netbooku oprogramowanie alternatywne w postaci mojego ulubionego programu do obsługi modemu Topnetinfo, ale próba skończyła się zawieszeniem komputera.
Wyszła teraz nowa wersja TNI, zobacz czy ta zadziała: > KLIK do TNI <
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
eglebegle
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-12-13, 00:22
Lokalizacja: Gdańsk

Samsung Recovery Solution III

Post autor: eglebegle »

Tak przy okazji różnych zmian i fixów na moim NC10 wyszło szydło z worka na temat "cudu" software'owego o nazwie Samsung Recovery Solution III i kopii, którą stworzył ten soft na ukrytej partycji tuż po uruchomieniu NC10 w sklepie. Mój NC10 miał oryginalnie dysk podzielony na dwie partycje po ok. 70parę GB każda. SRS wykonał kopię dysku systemowego, którego dane zajmowały wtedy ok 2,5GB. I sobie ta kopia w spokoju leżała ukryta.
Dwie partycje po 70GB zupełnie mi nie odpowiadają, więc przeorganizowałem sobie dysk. Po miesiącu gmerania tu i tam w systemie :hyhy: "nadejszła" chwila skorzystania z tej ukrytej kopii.. I tu padaka.. Owszem SRS z dziką rozkoszą przywróci tę kopię ale tylko wtedy, gdy szanowny użytkowniku będziesz miał dysk podzielony na partycje takie jak w momencie wykonywania kopii przez SRS III :zly: Czyli o kant.. można tę kopię sobie.. No chyba, że ktoś bez zmian w partycjach używa dysku podzielonego na te dwie 70gigowe kobyły..
Drugi raz zawiódł mnie ten soft gdy stwierdziłem.. "no skoro nie mogę wrócić do stanu dziewiczego NC10 :D to wrócę choć do stanu sprzed chwili" - bo zanim zacząłem przywracanie, to coś mnie tknęło (lata praktyki :hyhy: ) i zrobiłem na wszelki wypadek kopię systemowej partycji w stanie nie najlepszym ale działającym. I co? I lipa :zdziwko: Przywrócił kopię błyskawicznie i jeszcze błyskawiczniej zobaczyłem na starcie windy BSODa. To ciekawe, bo system choć w kiepskim stanie to startował normalnie i kopia powinna była też ruszyć bez problemów. Ale nie, kopia wie lepiej = spadaj użytkowniku, nie będziesz miał startu windy. BSOD w kółko macieju. Uratowałem się ruszeniem kompa z zenętrznego DVD z MiniPE i.. wykasowaniem z dysku antywirusa - nie pytajcie dlaczego, ważne że zadziałało :hyhy:
Ten cały SRS III chyba nawet nie robi weryfikacji poprawności kopii.. także radzę szerokim łukiem omijać ten soft i kopie zapasowe robić jakimś sprawdzonym narzędziem.
eglebegle
czarek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2008-12-26, 22:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: czarek »

Tak przy okazji, to u mnie srs odtwarza dane zarówno z ukrytej partycji jak i z kopii już przeze mnie stworzonej na partycję systemową o dowolnym rozmiarze :)
Ostatnio zmieniony 2009-01-13, 21:13 przez czarek, łącznie zmieniany 1 raz.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: zDaleKi »

Pytanie o problem z łączem wydzielam tu: Problem z łączem? DNS?
Tu zostawmy miejsce na recenzje, bo w końcu taki to jest kącik.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
eglebegle
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-12-13, 00:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: NC10 NC-10 samsung bios firmware update failure

Post autor: eglebegle »

yark pisze:Zmiana biosu w NC10 z iplusa ( NC10-KAP1PL ) Po wejściu na stronę produktu http://www.samsung.com/pl/consumer/deta ... C10-KAP1PL , dostajemy dostęp do biosu http://org.downloadcenter.samsung.com/d ... 0_04CA.exe
Niestety standardowy firmware update kończy się niepowodzeniem. Dla modelu brandowanego iplus update nie działa. Jest to błąd samsunga, gdyż strona jest odpowiednia.
I właśnie, to że strona jest odpowiednia, podpuściło mnie do zadania trudnych pytań :D do działu wsparcia notebooków Samsung Polska. Zapytałem się m.in. jak to jest, że na stronie jest BIOS, a próba nim aktualizacji kończy się niepowodzeniem i pytałem się o BIOS, który jest wyszukiwany za pomocą programu Samsung Update Plus: 03CD (o którym ani słowa na www), ale aktualizacja nim wykonuje tylko zmianę elementu MICOM a BIOS zostaje bez zmian.
Dostałem dwie odpowiedzi. I uważam, że są na tyle ważne dla Nas - użytkowników NC10 z sieci Plusa, że pozwolę je sobie przytoczyć:

"BIOS umieszczony na stronie jest to netbooka np-nc10-ka04pl. Dodanie
tego linka dla netbooka np-nc10-kap1pl to błąd administratora strony. W
chwili obecnej w Polsce nie ma dostępnych aktualizacji BIOSu dla
netbooka np-nc10-kap1pl.


i druga odpowiedź:
"Netbooki w sieci Plusa mają inny BIOS niż netbooki NC10 sprzedawane w
open markecie. Samsung Electronics Polska w chwili obecnej jeszcze nie
wprowadził aktualizacji BIOSu. Powinna ona być dostępna w najbliższym
czasie."

Odpowiedzi udzielił Pan Łukasz Kujawa, za co mu dziękuję i mam nadzieję, że się nie pogniewa, że zamieściłem jego słowa na Naszym forum. Ale to ważna rzecz dla userów NC10 z sieci iPlusa.

Przy okazji zwróciłem im uwagę, że link do kontaktu z działem wsparcia notebooków prowadzi do... wsparcia napędów optycznych :zdziwko:
eglebegle
corona
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-12-26, 12:12
Lokalizacja: Poland

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: corona »

Ja w moim NC10 z PusGSM mam najnowszy Bios 03CD, ściągnięty po przez Samsung Update Plus automatycznie.
Nie widzę jendak żadnych zmian w porównaniu do poprzedniego biosu.
jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: jackmarc32 »

BliSki pisze:
jackmarc32 pisze:[...]
Wyszła teraz nowa wersja TNI, zobacz czy ta zadziała: > KLIK do TNI <
Jak wyczytałem na stronie http://eko.one.pl/index.php?page=samsungnc10 modem Samsunga NC10 "nie obsługuje niektórych poleceń: AT+GCAP, AT+FCLASS=0" . Kompletny zwis systemu był właśnie podczas próby uruchomienia komunikacji AT TopNetInfo.
A tak na marginesie na tej stronce jest opis instalacji i konfiguracji Linuxa Ubuntu. Zainstalowałem go na swoim komputerze i wszystko działa. Nie udało mi się uruchomić modemu HSDPA zgodnie z opisem z powyższej strony, ale zainstalowałem program Global3g i wszystko działa jak należy. :)

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2009-01-22, 09:17 ]
Wycinam zbędny cytat.
Ostatnio zmieniony 2009-01-22, 09:16 przez jackmarc32, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rb_zg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2006-08-29, 20:15
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: rb_zg »

Witam,
Engelbert pisze:Co do samej aplikacji - trochę przeszkadza mi po uruchomieniu i już po zalogowaniu do sieci dłuższy czas przeznaczony na pobieranie danych z karty (w trakcie tego procesu musimy czekać, nie jesteśmy w stanie zainicjować połączenia).
Wystarczy usunąć wpisy (książkę telefoniczną i sms-y) z karty i już nie ma problemu z pobieraniem danych :) Ja potrzebne mi kontakty i sms-y przerzuciłem z karty do książki telefonicznej PC i teraz pobieranie danych z karty trwa niecałą sekundę.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak
Awatar użytkownika
eglebegle
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-12-13, 00:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: NC10 NC-10 samsung bios firmware update failure

Post autor: eglebegle »

yark pisze:Zmiana biosu w NC10 z iplusa ( NC10-KAP1PL )
Jest już oficjalna wersja BIOSu 04CD dla netbooków oferowanych przez Plusa. Nie trzeba kombinować. Nowy BIOS można ściągnąć ze strony centrum pobierania dla naszego netbooka, które znajdziecie na stronach Samsung Polska :cwaniak:
Swoją drogą jestem pod wrażeniem.. że nie kazali czekać z pół roku na ten plik ;). Aaa i nawet poprawili linkę do formularza kontaktowego z działem notebooków :D
eglebegle
slayek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2009-03-11, 12:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: slayek »

Da się na tym maluchu pograć w WoW???

.
jackpe
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2009-03-07, 20:40
Lokalizacja: Katowice

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: jackpe »

Witam wszystkich użytkowników NC10. Może tutaj szybciej znajdę jakąś radę na kłopoty z łączeniem z siecią 2g. Opisane jest to dość dokładnie w tym wątku na forum
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t ... light=nc10
Samsung i Plus umywają ręce a problem z łączeniem pozostał. Są nowe sterowniki do modemu, tym razem napisane przez Plusa i dokładane do NC10 które są w sprzedaży od ok. 2-ch tygodni. Jednak serwis Plusa stwierdził, że nie udostępni ich dla osób które kupiły NC10 przed tym terminem.
Awatar użytkownika
rb_zg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2006-08-29, 20:15
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: rb_zg »

Na supporcie Samsunga pojawił się:
- nowy BIOS do netbooka 05CD (05CA bez logo Plusa)
- nowy Connection Manager 1.6.8.0501
- nowy firmware do modemu 3G (zawarty w paczce z Connection Managerem).

Przed instalacją firmware modemu proszę przeczytać pdf'a z opisem instalacji.

Kolegów którzy mają kłopoty z siecią 2G proszę o sprawdzenie jak jest po aktualizacji firmware. Ja nie mam takich problemów więc ciężko mi jest coś doradzić w tym temacie.
U mnie po aktualizacji firmware wydaje się być stabilniejszy wskaźnik poziomu sygnału sieci GSM. Więcej różnic nie zauważyłem ;)
Pozdrawiam
Robert Błaszczak
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: marens »

Wiecie co mi się dziś przytrafiło :klnie: :klnie: :klnie:

Trafiłem na ostatniego NC10 z modemem w Vobisie, bawiłem się nim chwilkę. Nie miałem akurat przy sobie pieniędzy. Mówię, że chciałbym zarezerwować i wieczorem przyjadę go odebrać. Gość, że tego nie zrobi bo jest na niego popyt, kto pierwszy ten lepszy. Mówię, że jestem ten pierwszy ale nie mam pieniędzy przy sobie bo raczej nikt nie nosi przy sobie tyle.
Miałem w kieszeni kartę, ale nie ma szans zapłacić jak mam ustawiony bezpieczny limit.

Teraz żałuję, że nie zadzwoniłem do banku i nie zmieniłem przy gościu limitu karty. Uciekł mi NC10 z pod nosa. Nie muszę dodawać, że jak wróciłem z nim to już go nie było.

PS. Apropo długiego czytania kontaktów z karty, jest na to rada. Wystarczy skasować wszystkie kontakty z karty sim i aplikacja łącząca Samsunga działa normalnie.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: ja.michal »

marens, a se strony Plusa?
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: marens »

marens, a se strony Plusa?
Tyle na niego polowałem to poczekam dłużej, ponoć sprawia potem większą satysfakcję.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: ja.michal »

Chyba, że tak. ;)
Awatar użytkownika
rb_zg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2006-08-29, 20:15
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: rb_zg »

marens pisze:
[...]PS. Apropo długiego czytania kontaktów z karty, jest na to rada. Wystarczy skasować wszystkie kontakty z karty sim i aplikacja łącząca Samsunga działa normalnie.
Nie ma to jak uważne czytanie forum :D
Pisałem o tym 5 postów wcześniej :P
Pozdrawiam
Robert Błaszczak
ea66
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-03-22, 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: ea66 »

Z polskiej strony Samsung-a zniknął bios 05CD(CA), znowu mamy 04CD(CA).
Wycofali ten nowy?
Może to dobrze, że nie zdążyłem go pobrać :zdziwko:
daVVe
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-11-29, 19:11
Lokalizacja: Silesia

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: daVVe »

Od razu przyznam że jestem kompletnie zielony w temacie, dlatego zapytam Was :)
Czy można w jakiś mniej inwazyjny sposób (niż nowy bios) zmienić grafikę startową - tj. logo iPlusa?
Ostatnio zmieniony 2009-03-22, 20:49 przez daVVe, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: YaHooo »

daVVe pisze:Czy można w jakiś mniej inwazyjny sposób (niż nowy bios) zmienić grafikę startową - tj. logo iPlusa?
Z tego co wiem to można by było wgrać tylko odpowiednie zakresy pamięci w której znajduje się logo. Tak więc i tak i tak trzeba nadpisać część BIOS'u w której te logo się znajduje. Ale chyba nie znajdziesz takiego narzędzia. Lepiej wgrać nowy BIOS.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
tomashleezon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2009-04-15, 21:44
Lokalizacja: Katowice

Bios

Post autor: tomashleezon »

WItam!!

Mam takowy problem, chciałem teraz wgrać biosa 04CD (bo mam NC10 z modemem HSPA), ale jak uruchamiam instalator ze strony Samsung to pisze, że mam wersję 04CA - co jest nie tak?? Może ma ktoś wypakowane te pliki z instalatora 04CD lub nowszego biosu??

Proszę o pomoc...
Awatar użytkownika
rb_zg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2006-08-29, 20:15
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: rb_zg »

Na stronach Samsunga pojawiła się wersja 07CA (wersji CD z logiem Plusa jeszcze nie uaktualnili - nadal jest 04).

Nie ma nigdzie changeloga więc nie wiem co poprawiono ale zainstalowałem wersję 07 i wszystko działa poprawnie.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak
ODPOWIEDZ