Play Online z modemem ZTE MF637 a Linux Mandriva 2010.2

Wszystko na temat internetu za pomocą sieci komórkowych pod systemem Linux.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Marzenaonet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2011-05-12, 16:20
Lokalizacja: Wielkopolska

Play Online z modemem ZTE MF637 a Linux Mandriva 2010.2

Post autor: Marzenaonet »

Proszę o pomoc w instalacji modemu ZTE Play w Mandrivie 2010.2 Mandriva zainstalowała się bez problemu. Modem podłaczyłam i tak:
Wchodzę w Konfiguracje nowego interfejsu sieciowego
Wybieram połączenie
GPRS/Edge/3G
Wybieram interfejs który "sam" jest zaznaczony
ppp0:ZTE Incorporated ZTE WCDMA Technologies MSM
Dalej robię Konfiguracja sprzętu:
Wybierz swoja sieć
Wybieram Play
dalej numer PIN pozostawiam wolny bo jest nieaktywny
Dostosowanie usługi:
Wybieram Polska Play Online i dalej sa problemy bo pojawiaja się następujace okna:
Nazwa punktu dostepu (????) Chyba wstępnie było wpisane INTERNET (tak jak napisałam z duzych ale głowy nie dam bo troszke kombinowałam, nie mniej w chwili obecnej tak jest
Poniżej Konto (nazwa użytkownika) i wolne (co wpisaś????)
Hasło i wolne (równiez co wpisać????)
Na następnym ekranie jest do zaznaczenia:
-pozwól użytk. na zarządzenie połączeniem (niezaznaczone)
-uruchom połaczenie przy starcie (niezaznaczone)
-włącz koszty ruchu sieciowego (zaznaczone automatycznie)
Dalej niby próbuje się połączyć i wychodzi komunikat:
Wystąpił problem testowego połączenia sieciowego. Powodem może być nieprawidłowa konfiguracja sieci lub problem z modemem lub routerem. Być moze konieczne będzie ponowna konfiguracja w celu weryfikacji ustawień sieci
I teraz wyjaśnienia:
W opcjach gdzie występuje nazwa punktu dostępu próbowałam różnych wpisów i Internet i Play itd, sprawdziłam jeszcze inne sieci, które wyskakuja z automatu w Polsce i np era ma swoje wpisy we wszystkich polach. Dzwoniłam do Playa i otrzymałam odpowiedź, że oni wsparcia do Linuxa nie udzielają. Z drugiej strony w necie doczytałam że na 2010 powinien on chodzić (swoja droga pracowałam juz na Springu 2008 i byłam zadowolona-jednak 2008 nie pracuje z Playem. Dalej w pasku na dole znikła mi ikonka połączenia sieciowego i nie wiem jak ja przywrócić.
Aby była jasność jestem zielona w Linuxie i podawanie kodów i pracy z kodami to dla mnie udręka i w takim przypadku ewentualna pomoc musiała by być bardzo "łopatologiczna"
Nie mniej może błędnie cos wprowadzam w konfiguracji sieci. Prosze o pomoc i to dosyć pilna bo komp gdzie mam Wina i z którego piszę mi pada (za duże obciążenia) , a zależy mi na tym aby na tym pod netem był jednak Linux. Czyli podsumowująć jak mogę prosić napiszcie mi jak przysłowiowej "krowie na rowie" krok po kroku co i jak ustawić. Jeszcze jedno dioda w modemi pali się na niebiesko (tak jak przed uzyskaniem połączenia)
panther
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2011-04-21, 12:36
Lokalizacja: Podlasie

Re: Play Online z modemem ZTE MF637 a Linux Mandriva 2010.2

Post autor: panther »

Może zainstaluj sobie wvidial.

Plik /etc/wvdial.conf lub /etc/ppp/peers/gprs-wvdial.conf (zależy jak łączymy się z netem) powinien wyglądać tak:

Konfig dla play:

Kod: Zaznacz cały

##########################
[Dialer play]
Modem = /dev/ttyUSB0  # tutaj podajemy gdzie mamy podpięty modem może być /dev/ttyACM0 etc.
Baud = 460800          # szybkość pracy modemu
Init1 = ATH
Init2 = ATE1
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
Dial Command = ATD
Phone = *99#
Stupid mode = yes
Username = "blank"
Password = "blank"
Auto DNS = yes
##################
może być konieczne ręczne dopisanie dnsów do /etc/resolv.conf (z root):

Kod: Zaznacz cały

echo nameserver 89.108.195.20  > /etc/resolv.conf; echo nameserver 89.108.195.21 >> /etc/resolv.conf
dalej (z roota):

Kod: Zaznacz cały

wvidial play
jeżeli wszystko działa kończymy połączenie sekwencją klawiszy(z roota):

Kod: Zaznacz cały

ctrl+c
Poniważ łączenie się z internetem z konta super użytkownika (root) nie jest dobrym pomysłem, dajemy uprawnienia dla użytkownika lokalnego na uzyskiwanie połączenia z internetem.

Kod: Zaznacz cały

visudo (lub inny mcedit) na /etc/sudoers
i dopisanie sekwencji:

Kod: Zaznacz cały

marzena ALL= NOPASSWD: /usr/bin/wvdial play

alternatywnie możesz zrobić:

Kod: Zaznacz cały

echo 'marzena ALL= NOPASSWD: /usr/bin/wvdial play' >> /etc/sudoers
i jako użytkownik marzena możemy wydać polecenie:

Kod: Zaznacz cały

$ sudo /usr/bin/wvdial play
oczywiście w miejsce marzena podajesz swoją nazwę użytkownika w systemie.
Ważne żeby podać właściwą ścieżkę do pliku wvdial. Możesz to sprawdzić poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

whereis wvdial
Oczywiście wcześniej musisz zainstalować wvdial
A jak wolisz korzystać z graficznych nakładek do połączeń - parametry do konfiguracji masz powyżej.
Marzenaonet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2011-05-12, 16:20
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Play Online z modemem ZTE MF637 a Linux Mandriva 2010.2

Post autor: Marzenaonet »

Dzięki za info-a;e drobny problem na tem co jest linux nic nie mogę ściągnąc ze względu na brak netu, odnosnie tych wszystkich kodów to wszystko ladnie i pieknie ale jak np wpisać początkowe sekwencje żeby to wywyłać? Ale wydrukuję i będę kombinowała. Dalej, bo zauważyłam coś jeszcze-niby modem jest widoczny, bo linux pokazuje co pokazuje, jednach chyba cos jest jeszcze nie tak, bo jak podłączam pendraka pod usb to od razu wyskakuje informacja o zamontowaniu urządzenie, jak wkładam w USB modem to brak reakcji, a w info zamontowane/odmontowane jako zamontowane są widoczne HDD, a w odmontowanych modem, pomimo, że zaznaczona jest opcja montuj automatycznie. Ponadto w konfiguracji sprzętowej modem jest sklasyfikowany jako urządzenie niezidentyfikowane
panther
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2011-04-21, 12:36
Lokalizacja: Podlasie

Re: Play Online z modemem ZTE MF637 a Linux Mandriva 2010.2

Post autor: panther »

Marzenaonet pisze:jak np wpisać początkowe sekwencje żeby to wywyłać?

Musisz uruchomić jakąś konsolę. Hmm ... nie wiem jakiego środowsika graficznego używa mandriwa. Spróbuj nacisnąć "alt+F2" jak pojawi się okienko wpisz konsole. Lub kliknij na ikonkę ze znaczkiem kde czy co tam masz w lewym, dolnym rogu ekranu i z system wybierz konsola - prodram terminala. Lub cokolwiek co ma w nazwie konsola.
Na niej możesz wpisywać te wszystkie komendy. Np. sprawdzić czy masz zainstalowane wvdial poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

rpm  -q wvdial
jeżeli nie masz, a chcesz bawić się w konfigurację tak jak podałem w poprzednim poście musisz zainstalować paczkę wvdial. Robi się to poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

rpm -i nazwa.pliku.rpm
np. twoja paczka może nazywać się wvdial-1.60-3mdv2010.0.i586.rpm
zatem zainstalujesz ją poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

rpm -i wvdial-1.60-3mdv2010.0.i586.rpm
uwaga musisz być w katalogu gdzie znajduje się ten plik. Lub podać ścieżkę dostępu do niego.
Jeżeli skopiujesz go na pena. to może być np: /mnt/usb.
Po włożeniu pendriva, (jeżeli montuje Ci się automatycznie) możesz wydać polecenie:

Kod: Zaznacz cały

mount
w jego wyniku zobaczysz gdzi napęd masz zamontowany.Wówczas:

Kod: Zaznacz cały

rpm -i /mnt/katalog/wvdial-1.60-3mdv2010.0.i586.rpm
oczywiście twoja paczka może mieć nieco inną nazwę.
Być może da się zainstalować pakiet klikając, na nim prawym myszy i jakieś zainstaluj. Nie wiem do końca jak to się sprawdza w mandrivie.
Marzenaonet pisze:. Dalej zauważyłam coś jeszcze-niby modem jest widoczny, [cut] Ponadto w konfiguracji sprzętowej modem jest sklasyfikowany jako urządzenie niezidentyfikowane
To, że modem Ci się nie montuje to nawet lepiej ;) Ważne żeby był widoczny w systemie. Polecenie:

Kod: Zaznacz cały

lsusb
powinno w jednej z linii wyniku zwrócić w nazwie modem. Jeżeli tak jest urządzenie jest widoczne w systemie. Zobaczysz je poleceniem

Kod: Zaznacz cały

ls ls /dev/ttyUSB*
Jeden z jego wyników podajesz w konfiguracji wvdial.conf, którą podałem Ci w poprzednim poście.
Ogólnie było już dużo na ten temat, nawet parę dni temu. Qurde ....
masz tu odnośnik:http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=29744
Sprawdź też linki, które tam podano. Ogólnie linuks jest dla użytkowników którzy troszkę czytają na jego temat. W internecie znajdziesz odpowiedzi na większość nurtujących Cię problemów.
np. tutaj:http://gorzow-wlkp.pl/linux/rpm.php masz podstawy linuksa dla użytkownika dystrybucji mandrake (pierwszy link, który mi wyskoczył w googlach). Mandrake był poprzednikiem mandrivy i także jest oparty na rpm'ach.
Powodzenia :-)
Awatar użytkownika
darx667
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 230
Rejestracja: 2008-07-06, 15:35
Lokalizacja: Warmia

Re: Play Online z modemem ZTE MF637 a Linux Mandriva 2010.2

Post autor: darx667 »

Marzenaonet, dziwne bo zazwyczaj gdy system wykrywa modem w konfiguracji sieci i się wpisze wszystkie wymagające dane to powinno zadziałać. Jeśli możesz to wrzuć zrzuty do pierwszego posta.
Play LTE Unlimited + AirRouter HP + Huawei E3272s-153
Marzenaonet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2011-05-12, 16:20
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Play Online z modemem ZTE MF637 a Linux Mandriva 2010.2

Post autor: Marzenaonet »

Ogólnie w odpowiedzi (nie spisałam nick'ów), ale osoby zainteresowane mam nadzieję, że mnie zrozumieją
Ogólnie:
Wgrałam na Linuxa Wina xp-w celu całkowitego sformatowania dysku
Po wgraniu Wina wrzuciłam płytkę Linuxa i wgrałam go od zera z pełnym formatem dysku i skasowaniem Wina
Nadal jest opcja taka jak opisałam wcześniej, ale parę rzeczy posprawdzałam ( w międzyczasie)
I odpowiedzi konkretnie do osób
1/Sprawdzę to co napisałeś z tymi kodami-ale dane będę miała najwcześniej jutro (dziś nie dam raczej rady tego skończyć) więc prośba jakbyśbył uprzejmy i jutro zobaczył co jeszcze mieszam. Odnosnie środowiska to KDE

2/Też mnie to dziwi, wiedziałam, że Mandriva Spring 2008 nie będzie widziała ZTE Play'a więc dlatego ściągnełam (a konkretnie zakupiłam na Allegro) płytkę z 2010.2
Objawy (te do których jeszcze doszłam) są obecnie następujące:
W centrum konfiguracji sieci widzi modem-wchodzę w konfigurację i są opcje państw i sieci komórkowych-automatycznie raz wychodzi jakiś Kamerun, raz jakieś państwo na G... (nie spisałam), poprawiam na Polska. Ty są 2 opcje Play i Play Online. Pomimo skonfigurowania raz na Play, a drugi raz na Play Online nic to nie daje (testowa próba połączenia i komunikat taki jak wpisałam w początkowym wątku). Ale uwaga modem miłam podłączony poprzez HUB USB w podkładce myszki. Zmieniłam ustawienia (podłaczyłam bezposrednio pod kompa). Modem został wykryty w Centrum i tak jak ostatnio, z tą różnica że ikona zaświeciła sie na zielono i uzyskałam połączenie, jednak na pasku przy "najechaniu" na połączenie sieciowe wyświetlilo mi że uzywam jakiś modem analogowy cos tam. Chciałam wejśc w konfigurację i wyświetlało mi PIN (teoretycznie nieaktywny-przy pustym polu nznów wyświetlał sie PIN, jak podałam faktyczny to też nic to nie dało). Wyłaczyłam kompa i włączyłam ponownie Internet został "złapany" po kliknieciu w ikonkę połączenia sieciowego, tym razem mogłam wejśc w konfigurację-opcje państwa były zmienione na to na G.... (znów mój błąd bo nie spisałam) Zmieniłam na Polska i Play Online-internet nadal był. Otworzyłam stronę i po tak mniej więcej 3 minutach-połączenie zostało zerwane (na pasku sieci wyświetliła się info, że modem analogowy jest rozłączony) i zero reakcji-tak jakby modemu nie było (ani przy połdłączeniu bezpoiśrednim, ani przez HUB'a)
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: Play Online z modemem ZTE MF637 a Linux Mandriva 2010.2

Post autor: berni »

Marzenaonet pisze:Proszę o pomoc w instalacji modemu ZTE Play w Mandrivie 2010.2
Marzenaonet pisze:Dalej niby próbuje się połączyć i wychodzi komunikat:
Wystąpił problem testowego połączenia sieciowego. Powodem może być nieprawidłowa konfiguracja sieci lub problem z modemem lub routerem. Być moze konieczne będzie ponowna konfiguracja w celu weryfikacji ustawień sieci
Mam ten modem ZTE MF637 z Play Online na kartę i w zainstalowanej z płytki instalacyjnej DVD, na dysku twardym Mandrivie 2010.2 (i586) z KDE

Kod: Zaznacz cały

[mat@localhost ~]$ cat /etc/mandriva-release
Mandriva Linux release 2010.2 (Official) for i586
[mat@localhost ~]$ uname -a
Linux localhost 2.6.33.7-desktop-2mnb #1 SMP Mon Sep 20 19:00:25 UTC 2010 i686 i686 i386 GNU/Linux
tak ustanowiłem połączenie internetowe:
1) Po podpięciu tego modemu na pulpicie pojawił się komunikat o podłączeniu dysku optycznego ZTEMODEM a w konsoli po zalogowaniu na konto roota sprawdziłem czy modem jest widziany przez system. Okazało się, że nie:

Kod: Zaznacz cały

[root@localhost ~]# lsusb
Bus 005 Device 004: ID 19d2:2000 ONDA Communication S.p.A. ZTE MF627/MF628/MF628+ HSDPA
[root@localhost ~]# ls /dev/ttyUSB*
ls: nie ma dostępu do /dev/ttyUSB*: Nie ma takiego pliku ani katalogu
2} W Zarządzaniu oprogramowaniem->Instalacja i usuwanie oprogramowania okazało się, że jest zainstalowany pakiet ppp lecz nie zainstalowały inne ważne pakiety: comgt i usb_modeswitch. Po instalacji tych pakietów z płytki DVD modem był już widoczny w systemie

Kod: Zaznacz cały

[root@localhost ~]# lsusb
Bus 002 Device 003: ID 19d2:0031 ONDA Communication S.p.A. ZTE MF636
[root@localhost ~]# ls /dev/ttyUSB*
/dev/ttyUSB0  /dev/ttyUSB1  /dev/ttyUSB2
3) Konfiguracja i uruchomienie internetu:
Narzedzia->Narzędzia systemowe->Konfiguracja komputera->Sieć i internet->Konfiguracja nowego interfejsu sieciowego->GPRS/Edge/3G->Wybierz interfejs sieciowy do skonfigurowania: ppp0:ZTE,Incorporated ZTE Configuration->Numer PIN (tu pozostawiam puste, mam wyłączony)->Wybierz swoją sieć: 26006->Nie wypisane-zmodyfikuj ręcznie: 26006->Wybierz dostawcę usług: Polska, Play Online->Ustawienia dostępu:
Nazwa punktu dostępowego: Internet
Konto (nazwa użytkownika): (puste)
Hasło do konta: (puste)
->Kontrola połączenia:
(+) Pozwól użytkownikom na zarządzanie połączeniem
(+) Uruchom połączenia przy starcie systemu
( ) Włącz koszty rychu sieciowego
->Czy chcesz rozpocząć połączenie w tej chwili? - Nie
->Pojawia się komunikat o zakończeniu konfiguracji i zaleceniu ponownego uruchomienia X-ów.
Odpinam modem, restart kompa i po ponownym uruchomieniu i podpieciu modemu (trzeba odczekać kilka chwil aż złapie sieć- diodka zapali się na niebiesko) prawym przyciskiem myszki nad ikonką Sieci znajdującą się w prawym dolnym rogu(wszystkie te czynności bez ingerencji konta roota)->Połącz Analogowy modem telefoniczny (POST)(ppp0). Aby się rozłączyć->prawym przyciskiem->Rozłącz analogowy modem.
W załącznikach kilka zrzutów z tej konfiguracji.
Tak właśnie jestem w tej chwili połączony z internetem poprze ZTE MF637 i Play Online.
Marzenaonet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2011-05-12, 16:20
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Play Online z modemem ZTE MF637 a Linux Mandriva 2010.2

Post autor: Marzenaonet »

W chwili obecnej problem wygląda tak, że Linux nie widzi już modemu, tak jak opisałam wczoraj że niby go wykrył jako cos ....analogowy na ppp0 tak po tym zerwaniu łacza czy modem podłącze czy nie nie ma różnicy. Nie jest widoczny jako modem w systemie, nie jest widoczny jako dysk. Zero reakcji. Mimo wszystko już się zastanawiałam czy nie mam cos pokręconego z USB (jakieś uszkodzenie), ale <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> od sąsiadów modem tepsy wifi od Liveboxa i zaktualizował wszystko idealnie. -zaraz bedę walczyć dalej
Zrzutów ekranu z przyczyny opisanej powyżej nie dokleję-bo w chwili obecnej nie widzi modemu
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: Play Online z modemem ZTE MF637 a Linux Mandriva 2010.2

Post autor: berni »

Marzenaonet pisze:Mimo wszystko już się zastanawiałam czy nie mam cos pokręconego z USB (jakieś uszkodzenie)
Sprawdź modem na różnych portach USB i najlepiej podłączaj do portu bezpośrednio, bez przedłużacza. Ja u siebie zauważyłem, że ZTE MF637 gdy jest połączony zbyt długim przedłużaczem to zrywa połączenie.
Marzenaonet pisze:W chwili obecnej problem wygląda tak, że Linux nie widzi już modemu, tak jak opisałam wczoraj że niby go wykrył jako cos ....analogowy na ppp0 tak po tym zerwaniu łacza czy modem podłącze czy nie nie ma różnicy. Nie jest widoczny jako modem w systemie, nie jest widoczny jako dysk. Zero reakcji.
Czy masz na pewno zainstalowane pakiety ppp, comgt, usb_modeswitch ? Wykonaj te polecenia w konsoli (jako root)

Kod: Zaznacz cały

[mat@localhost ~]$ su -
Hasło: 
[root@localhost ~]#
i porównaj z moimi

Kod: Zaznacz cały

[root@localhost ~]# rpm -qa | grep usb_modeswitch 
usb_modeswitch-1.1.1-1mdv2010.1
[root@localhost ~]# rpm -qa | grep ppp 
ppp-2.4.5-2mdv2010.1
kppp-4.4.3-6mdv2010.1
[root@localhost ~]# rpm -qa | grep comgt
comgt-0.32-11mdv2010.1
Wszystkie te pakiety są na instalacyjnej płytce DVD Mandrivy. Ten modem może też łączyć z internetem poprzez skrypty ppp (wszystkie polecenia na koncie roota)
utworzenie pliku /etc/ppp/peers/play

Kod: Zaznacz cały

[root@localhost ~]# kwrite /etc/ppp/peers/play
tu jego zawartość:

Kod: Zaznacz cały

# plik /etc/ppp/peers/play
noauth
connect "/usr/sbin/chat -v -f /etc/ppp/play-connect"
disconnect "/usr/sbin/chat -v -f /etc/ppp/play-disconnect"
/dev/ttyUSB2
crtscts
lock
local
defaultroute
nodetach
usepeerdns
lcp-echo-failure 4
lcp-echo-interval 65535
podobnie z utworzeniem pliku /etc/ppp/play-connect

Kod: Zaznacz cały

[root@localhost ~]# kwrite /etc/ppp/play-connect

Kod: Zaznacz cały

# plik /etc/ppp/play-connect [bez PINu]
TIMEOUT 10
ABORT 'BUSY'
ABORT 'NO ANSWER'
ABORT 'ERROR'
SAY "\nPrzygotowanie... \n"
"" ATZ
OK 'AT+CGDCONT=1,"IP","internet","",0,0'
ABORT 'NO CARRIER'
SAY "\nStart Net \n\n"
OK 'ATDT*99#'
i plik /etc/ppp/play-disconnect

Kod: Zaznacz cały

[root@localhost ~]# kwrite /etc/ppp/play-disconnect

Kod: Zaznacz cały

# plik /etc/ppp/play-disconnect
"" "\K"
"" "+++ATH0"
SAY "\nKoniec Net \n\n"
Połączenie z internetem:

Kod: Zaznacz cały

[root@localhost ~]# pppd call play

Przygotowanie... 

Start Net 

Serial connection established.
Using interface ppp0
Connect: ppp0 <--> /dev/ttyUSB2
Could not determine remote IP address: defaulting to 10.64.64.64
local  IP address 46.113.76.105
remote IP address 10.64.64.64
primary   DNS address 89.108.195.20
secondary DNS address 217.17.34.10
Rozłączenie to sekwencja klawiszy ctrl+c

Kod: Zaznacz cały

^CTerminating on signal 2
Connect time 10.5 minutes.
Sent 179693 bytes, received 887926 bytes.
Connection terminated.

Koniec Net 

Serial link disconnected.
Marzenaonet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2011-05-12, 16:20
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Play Online z modemem ZTE MF637 a Linux Mandriva 2010.2

Post autor: Marzenaonet »

Wszystko już działa-bez problemu:
1/modem musi być bezpośrednio w kompie a nie przez HUB USB
2/Zmiana parametrów sieci poprzez konfigurację w trakcie instalacji samej Mandrivy
Serdecznie dziękuję za okazana pomoc
Właśnie w tej chwili "jadę" już na Linuxie przez Palya :D
panther
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2011-04-21, 12:36
Lokalizacja: Podlasie

Re: Play Online z modemem ZTE MF637 a Linux Mandriva 2010.2

Post autor: panther »

Kurcze dziewczyno chyba oczywiste jest, że
Marzenaonet pisze:1/modem musi być bezpośrednio w kompie a nie przez HUB USB.
chyba że musisz korzystać z huba, ale jesteś w stanie odpowiednio skonfigurować połączenie. Jako praca domowa pozostaje Ci konfig połączenia przez modem podpięty do "rozgałęziacza" ;)
Marzenaonet pisze:Właśnie w tej chwili "jadę" już na Linuxie przez Palya :D
BTW gratki.
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: Play Online z modemem ZTE MF637 a Linux Mandriva 2010.2

Post autor: berni »

Dopiszę jak łączę się poprzez wvdial z ZTE MF637:
ponieważ na płytce instalacyjnej DVD Mandrivy 2010.2 nie ma wymaganych pakietów wvdial (libwvstreams4.6-4.6.1-3mdv2010.1.i586.rpm wvdial-1.60-3mdv2010.1.i586.rpm) to pobrałem je z
ftp://ftp.pbone.net/pub/mandrakelinux/o ... n/release/
zainstalowałem

Kod: Zaznacz cały

[root@localhost _local_repo]# rpm -ivh wvdial-1.60-3mdv2010.1.i586.rpm libwvstreams4.6-4.6.1-3mdv2010.1.i586.rpm
Przygotowywanie...          ########################################### [100%]
   1:libwvstreams4.6        ########################################### [ 50%]
   2:wvdial                 ########################################### [100%]
i uruchomiłem wvdialconf

Kod: Zaznacz cały

[root@localhost ~]# wvdialconf
Editing `/etc/wvdial.conf'.

Scanning your serial ports for a modem.

ttyS0<*1>: ATQ0 V1 E1 -- failed with 2400 baud, next try: 9600 baud
ttyS0<*1>: ATQ0 V1 E1 -- failed with 9600 baud, next try: 115200 baud
ttyS0<*1>: ATQ0 V1 E1 -- and failed too at 115200, giving up.
Modem Port Scan<*1>: S1   S2   S3   
WvModem<*1>: Cannot get information for serial port.
ttyUSB0<*1>: ATQ0 V1 E1 -- failed with 2400 baud, next try: 9600 baud
ttyUSB0<*1>: ATQ0 V1 E1 -- failed with 9600 baud, next try: 9600 baud
ttyUSB0<*1>: ATQ0 V1 E1 -- and failed too at 115200, giving up.
WvModem<*1>: Cannot get information for serial port.
ttyUSB1<*1>: ATQ0 V1 E1 -- OK
ttyUSB1<*1>: ATQ0 V1 E1 Z -- OK
ttyUSB1<*1>: ATQ0 V1 E1 S0=0 -- OK
ttyUSB1<*1>: ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 -- OK
ttyUSB1<*1>: ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 -- OK
ttyUSB1<*1>: ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0 -- OK
ttyUSB1<*1>: Modem Identifier: ATI -- Manufacturer: ZTE INCORPORATED
ttyUSB1<*1>: Speed 9600: AT -- OK
ttyUSB1<*1>: Max speed is 9600; that should be safe.
ttyUSB1<*1>: ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0 -- OK
WvModem<*1>: Cannot get information for serial port.
ttyUSB2<*1>: ATQ0 V1 E1 -- OK
ttyUSB2<*1>: ATQ0 V1 E1 Z -- OK
ttyUSB2<*1>: ATQ0 V1 E1 S0=0 -- OK
ttyUSB2<*1>: ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 -- OK
ttyUSB2<*1>: ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 -- OK
ttyUSB2<*1>: ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0 -- OK
ttyUSB2<*1>: Modem Identifier: ATI -- Manufacturer: ZTE INCORPORATED
ttyUSB2<*1>: Speed 9600: AT -- OK
ttyUSB2<*1>: Max speed is 9600; that should be safe.
ttyUSB2<*1>: ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0 -- OK

Found a modem on /dev/ttyUSB1.
/etc/wvdial.conf<Warn>: Can't open '/etc/wvdial.conf' for reading: No such file or directory
/etc/wvdial.conf<Warn>: ...starting with blank configuration.
Modem configuration written to /etc/wvdial.conf.
ttyUSB1<Info>: Speed 9600; init "ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0"
ttyUSB2<Info>: Speed 9600; init "ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0"
Jak widać wvdialconf nieprawidłowo wskazał port modemu /dev/ttyUSB1
Na tym configu /etc/wvdial.conf

Kod: Zaznacz cały

[Dialer Defaults]
Modem = /dev/ttyUSB1
Dial Command = ATDT
Init1 = ATZ
Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
Phone = *99#
Username = "blank"
Password = "blank"
Stupid Mode = yes
nie można było uruchomić połączenia internetowego

Kod: Zaznacz cały

[root@localhost ~]# wvdial
--> WvDial: Internet dialer version 1.60
--> Cannot get information for serial port.
--> Initializing modem.
--> Sending: ATZ
ATZ
OK
--> Sending: ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
OK
--> Sending: AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
OK
--> Modem initialized.
--> Sending: ATDT*99#
--> Waiting for carrier.
ATDT*99#
NO CARRIER
--> No Carrier!  Trying again.
--> Sending: ATDT*99#
--> Waiting for carrier.
ATDT*99#
NO CARRIER
--> No Carrier!  Trying again.
--> Sending: ATDT*99#
--> Waiting for carrier.
ATDT*99#
NO CARRIER
--> No Carrier!  Trying again.
^CCaught signal 2:  Attempting to exit gracefully...
--> Disconnecting at Mon Jun 13 19:23:52 2011
Dopiero zmiana portu na /dev/ttyUSB2

Kod: Zaznacz cały

[Dialer Defaults]
Modem = /dev/ttyUSB2
Dial Command = ATDT
Init1 = ATZ
Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
Phone = *99#
Username = "blank"
Password = "blank"
Stupid Mode = yes
sprawiła, że połączenie jest prawidłowe

Kod: Zaznacz cały

[root@localhost ~]# wvdial
--> WvDial: Internet dialer version 1.60
--> Cannot get information for serial port.
--> Initializing modem.
--> Sending: ATZ
ATZ
OK
--> Sending: ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
OK
--> Sending: AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
OK
--> Modem initialized.
--> Sending: ATDT*99#
--> Waiting for carrier.
CONNECT 7200000
--> Carrier detected.  Starting PPP immediately.
--> Starting pppd at Mon Jun 13 20:03:57 2011
--> Pid of pppd: 8298
--> Using interface ppp0
--> pppd: Connect: ppp0 <--> /dev/ttyUSB2
--> pppd: CHAP authentication succeeded
--> pppd: CHAP authentication succeeded
--> pppd: Could not determine remote IP address: defaulting to 10.64.64.64
--> local  IP address 46.112.100.114
--> remote IP address 10.64.64.64
--> primary   DNS address 89.108.195.20
--> secondary DNS address 217.17.34.10
i tak właśnie jestem teraz połączony z netem poprzez ZTE MF637 i wvdial.
ODPOWIEDZ