Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Wszystko na temat internetu za pomocą sieci komórkowych pod systemem Linux.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Linuxiarz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 210
Rejestracja: 2011-06-03, 12:03
Lokalizacja: Biała Rawska

Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: Linuxiarz »

Witam.

Jak można łatwo wymusić działanie w paśmie UMTS 900 MHz w modemie Huawei E173u-2 na Ubuntu?

Czy tak jak na zdjęciu, poniżej wystarczy?

Osobiście mogę być w słabym zasięgu UMTS 900/2100 przez co obie częstotliwości się nawzajem wykluczają.

Jeszcze jedna kwestia, nie loguje mi wcale karty Play Fresh na Roaming Plusa bo taki zasięg poniekąd tylko mam, inne karty Plus, Orange , T-Mobile działają bo sprawdzałem.

Modem Nowy, bo dziś zakupiony z Salonu Play.

I druga kwestia kompresji na zdjęciu, czy mam coś zaznaczyć czy nie, jak to ma się w działaniu internetu?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: YaHooo »

Linuxiarz pisze:Jak można łatwo wymusić działanie w paśmie UMTS 900 MHz w modemie Huawei E173u-2 na Ubuntu?
Ja bym spróbował wymusić łączenie się po częstotliwości za pomocą komendy AT^SYSCFG=2,2,nnnnnnnn,1,2 po więcej odsyłam do FAQ http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=149381#149381
Linuxiarz pisze:I druga kwestia kompresji na zdjęciu, czy mam coś zaznaczyć czy nie, jak to ma się w działaniu internetu?
Z tego co wiem to modemy GSM nie obsługują kompresji sprzętowej, więc nie trzeba nic zaznaczać. Ja konfigurując połączenie ręcznie pod Windows nigdy nie zaznaczam kompresji i działa idealnie.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Linuxiarz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 210
Rejestracja: 2011-06-03, 12:03
Lokalizacja: Biała Rawska

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: Linuxiarz »

YaHooo pisze:Ja bym spróbował wymusić łączenie się po częstotliwości za pomocą komendy AT^SYSCFG=2,2,nnnnnnnn,1,2
Zadziałało i trzyma sesje. :roll:
YaHooo pisze:Ja konfigurując połączenie ręcznie pod Windows nigdy nie zaznaczam kompresji i działa idealnie.
Ja pod Ubuntu tworząc nowe połączenie internetowe, mam zawsze domyślnie włączoną kompresję. :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: YaHooo »

Linuxiarz pisze:Zadziałało i trzyma sesje. :roll:
Wiesz innej opcji nie ma ;)
Linuxiarz pisze:Ja pod Ubuntu tworząc nowe połączenie internetowe, mam zawsze domyślnie włączoną kompresję. :)
No widzisz, modem zapewne akceptuje te ustawienia, ale i tak robi według swojego uznania ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Linuxiarz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 210
Rejestracja: 2011-06-03, 12:03
Lokalizacja: Biała Rawska

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: Linuxiarz »

YaHooo, No więc wymusiłem UMTS 900 i ukazał mi się numer 260 17 sieci, z tego co się orientuję jest to Aero2, którego stacje mam ok. 7 km od siebie.
Modem na kablu USB przyłożyłem do szyby okna i po wpisaniu gammu monitor 1 w terminalu, sieć Aero2 wykryło a sygnał wahał się od -108 dBm do nawet 90 dBm, modem mam bez anteny zewnętrznej. Myślę że jak kupię Antenę Panelową do niego, to mogę brać w ciemno internet Aero2. ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: YaHooo »

Linuxiarz pisze:sieć Aero2 wykryło a sygnał wahał się od -108 dBm do nawet 90 dBm
Dosyć słaby zasięg, a zalogować się możesz do tej sieci? Czy nie masz jak sprawdzić?
Linuxiarz pisze:Myślę że jak kupię Antenę Panelową do niego, to mogę brać w ciemno internet Aero2. ;)
Powiem tak. Być może będziesz mógł, ale jest możliwość, że nie będziesz mógł. Ja bym spróbował.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Linuxiarz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 210
Rejestracja: 2011-06-03, 12:03
Lokalizacja: Biała Rawska

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: Linuxiarz »

YaHooo pisze:Dosyć słaby zasięg, a zalogować się możesz do tej sieci? Czy nie masz jak sprawdzić?
Nie mam karty Aero2, więc raczej nie uda mi się sprawdzić czy zaloguje się.
Na Linuxie za wiele opcji wyboru nie mam, jedynie tą komendę znam, co na zdjęciu poniżej.
Na Aero2 świat się nie kończy, może drugi nadajnik postawią w Rawie Mazowieckiej, bo ten mój sieje z Białej Rawskiej.
Może sieć Play postawi u mnie infrastrukturę HSPA+ 900 u mnie, zważywszy że nie dawno w Czerwcu Salon powstał.
Internet mam wolny EDGE, ale mam, wiadomo chciałoby się oglądać YouTube czy pobierać coś z sieci na własny użytek, no ale nic na szybko.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: YaHooo »

Linuxiarz pisze:Nie mam karty Aero2, więc raczej nie uda mi się sprawdzić czy zaloguje się.
Rozumiem. W takim razie trzeba by liczyć na łut szczęścia. Ale myślę jednak, że powinien się modem zalogować. Tylko dla Ciebie potrzeba porządnej instalacji antenowej z mocnym panelem oraz jak najkrótszym kablem antenowym. Wtedy masz szansę korzystać z Aero.
Linuxiarz pisze:Internet mam wolny EDGE, ale mam, wiadomo chciałoby się oglądać YouTube czy pobierać coś z sieci na własny użytek, no ale nic na szybko.
Być może za jakiś czas się coś poprawi.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Linuxiarz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 210
Rejestracja: 2011-06-03, 12:03
Lokalizacja: Biała Rawska

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: Linuxiarz »

YaHooo pisze:Tylko dla Ciebie potrzeba porządnej instalacji antenowej z mocnym panelem oraz jak najkrótszym kablem antenowym.
Rozumiem. Możesz mi coś polecić? To znaczy jaką Antenę Panelową Kierunkową, Kabel, Konektor i jak jeszcze coś to powiedz, żeby było jak najmniej stratne, żeby można było to wszystko za jednym razem kupić i przede wszystkim, żeby było kompatybilne z moim modemem E173u-2.
YaHooo pisze:Być może za jakiś czas się coś poprawi.
Mam taką nadzieje.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: YaHooo »

Linuxiarz pisze:To znaczy jaką Antenę Panelową Kierunkową, Kabel, Konektor i jak jeszcze coś to powiedz, żeby było jak najmniej stratne, żeby można było to wszystko za jednym razem kupić i przede wszystkim, żeby było kompatybilne z moim modemem E173u-2.
To ja bym Ci zaproponował kupno takiego czegoś http://allegro.pl/najmocniejsza-17dbi-u ... 04033.html tu za jednym zamachem masz wszystko. Musisz tylko podać po licytacji model modemu z jakim ma współpracować antena.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Linuxiarz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 210
Rejestracja: 2011-06-03, 12:03
Lokalizacja: Biała Rawska

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: Linuxiarz »

Dziękuje. Kabel 10m spokojnie starczy mi, by umieścić antenę na dachu mojego domu. Druga kwestia jest taka, czy nie wystarczy ta antena: http://allegro.pl/antena-8db-umts-hsdpa ... 68130.html jako że, za dużo kasy nie chcę na nią wydawać. Trzecia kwestia, czy ten Panel oprócz wzmocnienia sygnału UMTS/HSPA wzmocni mi choć trochę sygnał GPRS/EDGE? Bo rozumiem nie ma anten, które działają na każde pasmo jednocześnie? I to chyba na tyle, co chciałbym wiedzieć. Jeszcze raz dziękuje, za fachową pomoc. :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: wojteks »

Linuxiarz pisze:czy nie wystarczy ta antena:
Nie.
Linuxiarz pisze:czy ten Panel oprócz wzmocnienia sygnału UMTS/HSPA wzmocni mi choć trochę sygnał GPRS/EDGE?
Nie.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: YaHooo »

Linuxiarz pisze:Bo rozumiem nie ma anten, które działają na każde pasmo jednocześnie?
Są takie anteny, ale one nie działają za dobrze. One po prostu mają tak małe wzmocnienie, że w połączeniu z kablem mogą wręcz tłumić zasięg. Używa się ich tylko wtedy gdy chodzi nam o przeniesienie miejsca odbioru sygnału np na zewnątrz, bo mieszkamy w starym budownictwie gdzie mamy 50cm muru który bardzo tłumi zasięg, a na zewnątrz jest bardzo mocny.
Linuxiarz pisze:Jeszcze raz dziękuje, za fachową pomoc. :)
Nie ma za co :)

[ Dodano: 2011-07-30, 20:35 ]
PS. Dałeś mi w tym wątku 2x punkt pomógł. A u nas na forum mamy zasadę, że w danym wątku przydziela się max 1 dla danego użytkownika. Więc usunąłem nadmiarowy punkt dla mnie ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: Patryk »

Ale żeście zagmatwali sprawę...czy tu czasem nie chodzi o UMTS w paśmie 900 MHz a nie 2100 ?
Kolega z Ossy pewnie próbuje złapać UMTS 900 z Rawy Mazowieckiej - do tego najlepszą opcją jest antena typu Yagi - np. ATK-20, skoro sygnału bez anteny nie ma w ogóle.
Wtedy można z takiej instalacji antenowej korzystać także w GSM 900.
Awatar użytkownika
Linuxiarz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 210
Rejestracja: 2011-06-03, 12:03
Lokalizacja: Biała Rawska

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: Linuxiarz »

Patryk pisze:czy tu czasem nie chodzi o UMTS w paśmie 900 MHz a nie 2100 ?
Sprawa wygląda następująco, chcę złapać UMTS 900 MHz bądź 2100 MHz sieci Play, do nadajnika w Lini prostej mam ok. 10 km który znajduje się w Rawie Mazowieckiej. Zasięg UMTS 2100 łapię tylko w godzinach nocnych, nie loguje. A zasięgu UMTS 900 Play nie łapię w ogóle, Aero2 łapie 21% ~ dBm. Modem mam na razie na kablu USB, przystawionym do szyby okna. Jako że posiadam komputer stacjonarny, nie mam jak za bardzo sprawdzić zasięgu, po całym domu i na strychu. UMTS 2100 T-Mobile najlepiej łapię z 6,5 km z Rokszyce k/ Białej Rawskiej zasięg mam na poziomie 12 % ~ dBm, ale oferta na kartę jest dla mnie nie atrakcyjna, wręcz za droga. Dlatego póki nie postawią nodeB-a w Białej Rawskiej, muszę próbować złapać z Rawy Mazowieckiej, by móc skorzystać z POnK.
Patryk pisze:Kolega z Ossy pewnie próbuje złapać UMTS 900 z Rawy Mazowieckiej - do tego najlepszą opcją jest antena typu Yagi - np. ATK-20, skoro sygnału bez anteny nie ma w ogóle.
Ktoś tu pisał, że nie umiecie wróżyć z kuli, a jednak kolega zgadł. Tak chcę złapać, i żeby koszt sprzętu antena+kabel+konektor nie wyniósł mnie więcej niż 100 zł, tyle mam mogę przeznaczyć na tą powiedzmy zabawę. Rozumiem lepszej anteny od ATK-20 nie ma? Można prosić o link do sklepu specjalizującego się w sprzedaży takich anten, kabli i konektorów?
Patryk pisze:Wtedy można z takiej instalacji antenowej korzystać także w GSM 900.
Więc jak to z tymi antenami jest? Jeden mówi, że nie ma anteny na wszystkie pasma, drugi mówi że są, ale za dużo nie poprawiają sygnału, a trzeci mówi że będzie działać.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: YaHooo »

Linuxiarz pisze:Rozumiem lepszej anteny od ATK-20 nie ma?
Moim zdaniem nie ma ;)
Linuxiarz pisze:Można prosić o link do sklepu specjalizującego się w sprzedaży takich anten, kabli i konektorów? :cfaniak:
http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-g ... s,4378.htm Tu masz do wyboru z kablem, bez kabla, z końcówką SMA, FME itp.
Linuxiarz pisze:Jeden mówi, że nie ma anteny na wszystkie pasma, drugi mówi że są, ale za dużo nie poprawiają sygnału, a trzeci mówi że będzie działać. ;)
Bo UMTS 900 oraz GSM 900 jak sama nazwa wskazuje działają na częstotliwości 900MHz, a antena nie jest na technologię, tylko na pasmo częstotliwości :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Linuxiarz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 210
Rejestracja: 2011-06-03, 12:03
Lokalizacja: Biała Rawska

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: Linuxiarz »

YaHooo pisze:z końcówką SMA, FME itp.
Która końcówka będzie najlepsza i konektor antenowy z nią kompatybilny dla mojego modemu E173u-2?
YaHooo pisze:antena nie jest na technologię, tylko na pasmo częstotliwości
Teraz rozumiem. Dziękuje. :roll:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: YaHooo »

Linuxiarz pisze:Która końcówka będzie najlepsza i konektor antenowy z nią kompatybilny dla mojego modemu E173u-2?
FME, a konektor już sobie kupić na Allegro, np taki http://allegro.pl/konektor-antenowy-hua ... 31364.html
Linuxiarz pisze:Teraz rozumiem. Dziękuje. :roll:
Nie ma sprawy ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
peżot
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2011-07-16, 17:43
Lokalizacja: WWA

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: peżot »

Witam! Linuxiarz, z jakiego softu pod Ubuntu korzystasz do łączenia że masz komendy AT i poziom sygnału?
Awatar użytkownika
Linuxiarz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 210
Rejestracja: 2011-06-03, 12:03
Lokalizacja: Biała Rawska

Re: Wymuszanie UMTS 900 MHz Huawei E173u-2 Ubuntu

Post autor: Linuxiarz »

peżot pisze:Linuxiarz, z jakiego softu pod Ubuntu korzystasz do łączenia że masz komendy AT i poziom sygnału?
Po prostu zainstalowałem pakiety minicom, gammu, zenity i z siecią łącze się normalnie poprzez systemowy NetworkManager. :)
ODPOWIEDZ