Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Wszystko na temat internetu za pomocą sieci komórkowych pod systemem Linux.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
hertzh1
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2010-05-28, 19:39
Lokalizacja: Warszawa, Łochów

Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: hertzh1 »

Witam

Potrzebuję informacji czy istnieje jakaś wersja Linux'a która pracuje domyślnie jako router i potrafi wykorzystać kilka połączeń poprzez modemy 3G w celu lepszego wykorzystania przyznanych limitów transferu itd. Wiem że istnieją dystrybucje NND frisco itp. jednak nie posiadają one obsługi modemów 3G a ich użytkownicy używają swoich kompilacji zazwyczaj do dzielenia neostrady czy internetu z kablówki. Jeżeli istnieją już jakieś pakiety do wykorzystania modemów 3G to są one trudne w obsludze i mocno nie user friendly.
Potrafię (mocno kombinując) wykonać takie coś na WinXP, ale ponieważ ma pracować to bez obsługi, i spełniać parę różnych funkcji (przekierowanie określonych portów w określonych godzinach na określone połączenia 3G, że o limitowaniu łącza i priorytetach nie wspomnę) chciałbym wykorzystać jakąś dystrybucję linuxa.
Rozumiem że ta dystrybucja nie będzie pewnie graficzna czy webowa, ale jeżeli jej obsługa nie będzie trudniejsza niż obsługa ms DOS to dam sobie radę.

Pozdrawiam i liczę na pomoc użytkowników
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: Jo_gurt »

Może coś takiego: http://www.zeroshell.net/eng/ ?
Albo samemu coś sklecić.
hertzh1
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2010-05-28, 19:39
Lokalizacja: Warszawa, Łochów

Re: Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: hertzh1 »

Bardzo dziękuję za szybką i trafną odpowiedź. Nie masz może wiedzy jak ta dystrybucja sprawdza się na thin clientach Neoware, konkretnie na modelu CA 15?? Zadałem pytanie na forum zeroshell, ale nie wiem czy ktoś odpowie, a można taki sprzęt kupić tanio na allegro. Zależy mi konkretnie na informacji czy poradzi sobie z obsługą portu ethernet, bo w moim EEE pc nie dał sobie rady
Mieszkając na wsi trzeba walczyć o każdy kilobit
moher
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2011-02-02, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: moher »

Z mojego researchu wynika, że CA-15 ma sieciówkę z rodziny VIA Rhine II, która powinna działać pod Zeroshell. Nie ma na ten temat zbyt dużo informacji, ale w mostku południowym VT8235 powinna być karta z tej rodziny.
hertzh1
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2010-05-28, 19:39
Lokalizacja: Warszawa, Łochów

Re: Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: hertzh1 »

z tego co jest opisane na stronie FAQ zeroshell, to działają procesory VIA, tylko że VIA Nehemiah a w tej skrzynce jest VIA Samuel. no nic jak do jutra nikt nic nie napisze to zakupię może się uda.
Mieszkając na wsi trzeba walczyć o każdy kilobit
moher
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2011-02-02, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: moher »

Nehemiah i Samuel 2 to po prostu nazwy rdzeni procesorów VIA C3, nie widze żadnego powodu do braku kompatybilności Samuela z Zeroshell (bo brak SSE i Padlocka nie powinien mieć w tym wypadku znaczenia).
hertzh1
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2010-05-28, 19:39
Lokalizacja: Warszawa, Łochów

Pierwsze testyy neoware ca 15

Post autor: hertzh1 »

Witam

dziękuje wszystkim za pomoc, zeroshell w wersji IDE/ATA/CF Bata 1.0.16 niestety nie uruchamia się poprawnie na terminalu (nie startują bazy LDAP, DNS'y i najważniejsze serwer www do zarządzania) obecnie zamierzam przetestować jeszcze wersje na ALIX'a ale podejrzewam że będzie podobnie. Port ethernet działa jak najbardziej
Mieszkając na wsi trzeba walczyć o każdy kilobit
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: Jo_gurt »

Ja odpalałem na VIA Epia i śmiga.
hertzh1
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2010-05-28, 19:39
Lokalizacja: Warszawa, Łochów

Re: Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: hertzh1 »

Jo_gurt pisze:Ja odpalałem na VIA Epia i śmiga.
Myślę (wydaje mi się) że to nie zależy od procesora. Zrobiłem zdjęcia przy ładowaniu się systemu kiedy zaczęły wyskakiwać różne "kwiatki", może z nich uda się wywnioskować gdzie powstaje błąd. @Jo_gurt jeżeli byłbyś w stanie pomóc wrzucę fotki może przyda się to innym użytkownikom. Nie chce niepotrzebnie forum zaśmiecać.
Na stronie jakiejś innej dystrybucji (bodajże m0n0wall, czy pfsense) znalazłem informacje że czasami w poprawnym działaniu może przeszkadzać którez z wbudowanych urządzeń, ale wydaje mi się że karta muzyczna czy port rs-232 raczej nie ma wpływu na serwer apache :niepewny:
Ostatnio zmieniony 2011-10-07, 17:37 przez hertzh1, łącznie zmieniany 1 raz.
Mieszkając na wsi trzeba walczyć o każdy kilobit
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: krystianb »

hertzh1 pisze:niestety nie uruchamia się poprawnie na terminalu (nie startują bazy LDAP, DNS'y i najważniejsze serwer www do zarządzania) obecnie zamierzam przetestować jeszcze wersje na ALIX'a ale podejrzewam że będzie podobnie.
Może ramu albo swapa za mało?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: Jo_gurt »

hertzh1 pisze: może z nich uda się wywnioskować gdzie powstaje błąd.
Wrzuć linki do jakiegoś hostingu zdjęć. Jak nie ja to może i ktoś inny pomoże, popatrzeć zawsze warto :)

[ Dodano: 2011-10-07, 18:38 ]
krystianb pisze:swapa za mało?
Swapa raczej nie, bo to jest albo obraz systemu wrzucany dd na kartę/dysk, albo nawet LiveCD.
hertzh1
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2010-05-28, 19:39
Lokalizacja: Warszawa, Łochów

Re: Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: hertzh1 »

Podejrzenie ze swapem i jest raczej mało możliwe, bo na identycznym swapie na innej maszynie startuje (na stronie dystrybucji jest gotowy obraz dysku z którego korzystam).
W specyfikacji jest podane że wystarczy 96 mb ram ja w tym komputerku mam 128. Przetestowałem na maszynie wirtualnej, 96 mb spokojnie wystarczy do startu.

https://picasaweb.google.com/1008860121 ... yZeroshellhttps://picasaweb.google.com/100886012170218919891/BEdyZeroshell

Tu są "fotki" błędów

Może ktoś pomoże się w tym połapać
Mieszkając na wsi trzeba walczyć o każdy kilobit
moher
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2011-02-02, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: moher »

Moje przekonanie, że Zeroshell powinien działać tak samo na rdzeniach Samuel 2 i Nehemiah okazało się błędne. Samuel 2 nie implementuje instrukcji CMOV i dla tego nie jest procesorem klasy 686, czyli architektury pod którą kompilowany jest Zeroshell.

Wniosek: Zeroshell nie będzie poprawnie działał na tym sprzęcie.

Niby to open source, ale z tego co patrzyłem, przebudowanie tego to koszmar, organizacja projektu jest fatalna.
jacek.
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2010-01-07, 17:37
Lokalizacja: Cz

Re: Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: jacek. »

Potwierdzam. Oczywiście wszystko możesz samodzielnie skompilować pomijając instrukcję cmov. Ale prawdopodobnie nie ograniczy się to do samego jądra.
moher
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2011-02-02, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: moher »

Hmm, od przyszłego tygodnia wezmę się i spróbuję przeportować patch dodający emulację cmov dla jądra 2.4.19 na 2.6. Zobaczymy co z tego będzie, niczego nie obiecuję.
hertzh1
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2010-05-28, 19:39
Lokalizacja: Warszawa, Łochów

Re: Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: hertzh1 »

Dzięki za odpowiedź i chęć pomocy, zmartwiło mnie najbardziej to że tyle pracy wymaga odpalenie zeroShell'a na tym sprzęcie :( Na razie testuje pfSense, ma podobne wymagania i można go odpalić na tym terminalu, co prawda niema chyba tak fajnego failoveru i balancera ale może uda sie go jakoś skonfigurować
Mieszkając na wsi trzeba walczyć o każdy kilobit
Awatar użytkownika
LiO19
Stały użytkownik forum
Posty: 121
Rejestracja: 2012-02-16, 22:53
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: LiO19 »

Trzeba by było przekompilować system do obsługi i486 (mam ten sam terminal, i kernel tylko podnosi się gdy dla i486 jest zbudowany) Jak znajdę chwilę to zobaczę co i jak :)
hertzh1
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2010-05-28, 19:39
Lokalizacja: Warszawa, Łochów

Re: Linux router korzystający z kilku polaczeń 3G

Post autor: hertzh1 »

Nie wiem czy jest sens przekompilowywać na 486, skoro doskonale sprawdza się pfSense, ale jeżeli ktoś ma chęci.
Mieszkając na wsi trzeba walczyć o każdy kilobit
ODPOWIEDZ