Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Dla obecnych i przyszłych użytkowników internetu satelitarnego TP, Astra2Connect, Tooway, skyDSL, VSAT.
Reklama:Szukasz dostawcy internetu satelitarnego? Sprawdź ofertę TS2 Space https://ts2.space/pl/internet-satelitarny/.

Moderatorzy: marcin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ivkaol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2010-01-08, 13:11
Lokalizacja: warszawa

Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: Ivkaol »

Witam, bardzo proszę o odpowiedź, dlaczego tak odradzany jest Tooway. Co konkretnie można mu zarzucić? Mam konieczność korzystania z Internetu pod adresem Skoszewko 3, 89-634 Leśno, jaka może być lepsza opcja (tańsza, bardziej niezawodna) niż Tooway? Ustaliłam, że Internet satelitarny to jedyna możliwość w tej lokalizacji :zly: .
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: sp6huk »

Rzeczywiście znajdujesz się w niezbyt ciekawej sytuacji. Jeżeli chodzi o internet mobilny to masz u siebie tylko EDGE gdzie pingi są równie wysokie jak przy internecie satelitarnym rzędu ~500 ms, (internet satelitarny ~700 ms) EDGE oferuje Ci maksymalny transfer rzędu 236,8 kb/s. W internecie satelitarnym niby nie ma limitów transferu danych, ale jak będziesz dużo ściągała to prędkość łącza będzie się zmniejszać, abyś nie generowała tak dużego ruchu (obciążenia). Co wybrać :roll: To w głównej mierze zależy od kosztów. Jak wiadomo sam zestaw odbiorczo-nadawczy do internetu satelitarnego jest bardzo drogi, a dolicz sobie miesięczny abonament rzędu kilkuset złotych...więc wydaje mi się, że internet satelitarny nie byłby dobrym rozwiązaniem chociażby z uwagi na jego cenę. Ja na twoim miejscu przebierałbym pomiędzy ofertami trzech operatorów internetu mobilnego Plusa, Ery oraz Orange, mogłabyś kupić np. startery wszystkich 3 operatorów, i za pomocą telefonu sprawdzić u którego operatora EDGE działa najlepiej.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: ja.michal »

Ivkaol pisze:Witam, bardzo proszę o odpowiedź, dlaczego tak odradzany jest Tooway.
Sprzęt horrendalnie drogi, duże opóźnienia, limity znaczne, wysoka cena, wpływ pogody większy niż w GSM/UMTS/CDMA.
Ivkaol pisze:Ustaliłam, że Internet satelitarny to jedyna możliwość w tej lokalizacji :zly:
Z mapki i pozwoleń wynika, że CDMA Orange będzie.
Niedaleko jest jeszcze Nordisk i wiem, że podpisują umowy nadal. Do tego oni mają bardzo mało użytkowników, czasem nawet jest jedna osoba na stacji bazowej. Do tego od tej miejscowości stację jakieś 11km a niska częstotliwość 420MHz ładnie powinna przenikać. Trzeba do nich zadzwonić i się umówić/pogadać co, jak i gdzie.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: sp6huk »

ja.michal pisze:Z mapki i pozwoleń wynika, że CDMA Orange będzie.
CDMA też można spróbować, choć jest to już zasięg szczątkowy, to zawsze może działać równie dobrze ;)
A więc jeżeli <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> CDMA np. od Orange, to mogłabyś uzyskiwać transfer do 1 Mb/s, i pingi ~100 ms, co jest nie porównywalne do internetu satelitarnego.
Ostatnio zmieniony 2010-01-08, 14:51 przez sp6huk, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: ja.michal »

Ale jest pozwolenie na stację niedaleko.
Nordisk za to jest na wieży emitel a one są raczej wysokie. Może nad tymi lasami poleci to wszystko.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: sp6huk »

Rzeczywiście są duże szanse na CDMA, choć na przeszkodzie stoi las. Do najbliższej stacji bazowej CDMA Orange jest ~7 km, znajduje się ona w miejscowości Sztoltmany. Zaś stacja bazowa CDMA Nordisk znajduje się w Wojsku jakieś ~13 km. A więc nie jest to dużo jak na CDMA, i internet może działać bardzo dobrze, jeżeli stacja bazowa nie będzie zbytnio obciążona.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: Patryk »

sp6huk pisze:Zaś stacja bazowa CDMA Nordisk znajduje się w Wojsku jakieś ~13 km.
I jest to wysoko położona duża wieża Emitela,więc pokrycie na pewno jest niezłe,ale te lasy kaszubskie potrafią napsuć :)
Ivkaol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2010-01-08, 13:11
Lokalizacja: warszawa

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: Ivkaol »

Nie jest to takie proste, niestety - z Internetu za pośrednictwem Orange próbowałam tam korzystać: tragedia, nawet małe pliki ciągną się jak żółwie, o przeglądaniu stron można zapomnieć. Rozmawiałam z Orange, mówią, że teoria a praktyka to dwie różne rzeczy - niby powinno działać, ale nie musi, a to jest na jakimś granicznym obszarze dla zasięgu CDMA, sam Orange przyznaje, że tam raczej działać nie będzie i mi odradzają. Ponoć tam żaden operator komórkowy nie zapewni mi Internetu - nie wiem, na ile to prawda - ale z Orange jest bez szans :cry: ... Te wszystkie zarzuty pod adresem Tooway to zapewne jest prawda, ale czy ja mam jakieś wyjście??? I czemu nie ma nigdzie postów osób, które z tego korzystają?
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: sp6huk »

Ivkaol pisze:Nie jest to takie proste, niestety - z Internetu za pośrednictwem Orange próbowałam tam korzystać: tragedia, nawet małe pliki ciągną się jak żółwie, o przeglądaniu stron można zapomnieć.
Zapewne korzystałaś z EDGE'a, a my proponujemy Ci CDMA, które działa o wiele lepiej i 6 km dla tej technologii nawet przez las, to nie jest problem, jakby coś to nawet można dokupić antenę zewnętrzną.
Ivkaol pisze:Rozmawiałam z Orange, mówią, że teoria a praktyka to dwie różne rzeczy - niby powinno działać, ale nie musi, a to jest na jakimś granicznym obszarze dla zasięgu CDMA, sam Orange przyznaje, że tam raczej działać nie będzie i mi odradzają. Ponoć tam żaden operator komórkowy nie zapewni mi Internetu - nie wiem, na ile to prawda - ale z Orange jest bez szans
Dopóki sama tego nie sprawdzisz, to się nie dowiesz :],
Ivkaol pisze:Te wszystkie zarzuty pod adresem Tooway to zapewne jest prawda, ale czy ja mam jakieś wyjście???
Tak, sprawdzić najpierw technologie naziemne a w ostateczności satelitarne ;),
Ivkaol pisze:I czemu nie ma nigdzie postów osób, które z tego korzystają?
Mało osób korzysta z internetu satelitarnego, i stąd niewiele o nim mowy.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: ja.michal »

No to napisałem, że można do Nordisk'u jeszcze uderzyć. ;)
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: MAREKMAREK »

Może Era WiMax by u ciebie chodziła?. Próbowałem sprawdzić, tylko ta przaśna mapka WiMaxa ... :dobani:
barteq7
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2010-05-08, 21:24
Lokalizacja: wawa

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: barteq7 »

Możecie coś więcej napisać o Tooway... A w szczególności jak wypada w słabych warunkach atmosferycznych??

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2010-05-08, 22:48 ]
<font color=orange>Poprawa pisowni.</font>
Ostatnio zmieniony 2010-05-08, 21:48 przez barteq7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: krystianb »

Wszystkie te internety satelitarne to jest jeden pies. Ping około 1s (bo prędkości światła jeszcze nikt nie przekroczył) do tego marny limit wynikający z tego jak wielki obszar obsługuje jedno urządzenie.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
hary
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-30, 21:41
Lokalizacja: wawa

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: hary »

Ivkaol pisze:Te wszystkie zarzuty pod adresem Tooway to zapewne jest prawda, ale czy ja mam jakieś wyjście??? I czemu nie ma nigdzie postów osób, które z tego korzystają?
Osób jest mało, moze kiedys bedzie to bardziej popularny sposob na internet. jeżeli nie masz wyjścia to zainwestuj. wtedy sam sie przekonasz o mozliwosc internetu satelitarnego

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2010-05-10, 22:50 ]
Poprawiłem cytowanie.
Ostatnio zmieniony 2010-05-10, 21:49 przez hary, łącznie zmieniany 1 raz.
barteq7
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2010-05-08, 21:24
Lokalizacja: wawa

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: barteq7 »

krystianb pisze:Wszystkie te internety satelitarne to jest jeden pies. Ping około 1s (bo prędkości światła jeszcze nikt nie przekroczył) do tego marny limit wynikający z tego jak wielki obszar obsługuje jedno urządzenie.
'

ok, a co zrobić kiedy nie ma innej możliwości połączenia z internetem?? A musisz mieć dostęp.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: wojteks »

barteq7 pisze:a co zrobić kiedy nie ma innej możliwości połączenia z internetem?? A musisz mieć dostęp.
W PL czy na pustyni/stepie/arktyce/morzu?
I jakie parametry dostępu (upload/download/ping)?
Nie pomagam na PW!
barteq7
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2010-05-08, 21:24
Lokalizacja: wawa

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: barteq7 »

oczywiście, że w PL... można powiedzieć, że na pustkowiu, w okolicach lasu... pingi internet satelitarny to ma spore i nie ma co z tym walczyć. Zastanawia mnie taki zestaw, który jest używany na zachodzie np w camperach - można mieć net cały czas "przy sobie" na wakacjach itp;)
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: sp6huk »

To może daj nam położenie tego pustkowia, to określimy, czy nie ma tam nic innego niż internet satelitarny.
hary
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-30, 21:41
Lokalizacja: wawa

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: hary »

cos temat umiera, Myślicie że internet satelitarny ma szanse być bardziej popularny?
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: Sundance_kid »

hary nie. Jest za dużo tańszych alternatyw do niego.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: wojteks »

hary pisze:Myślicie że internet satelitarny ma szanse być bardziej popularny?
Nie. To jest do specyficznych zastosowań w takich miejscach gdzie nie ma innych mozliwości albo gdzie potrzebna jest pełna niezależność od naziemnych dostawców lub awaryjny backup łącza.
Nie pomagam na PW!
hary
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-30, 21:41
Lokalizacja: wawa

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: hary »

domyślam się że jest dużo lepszych rozwiązań w tej chwili, ale za kilka lat może coś się poprawi i bedzie to bardziej konkurencyjny
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: krystianb »

hary pisze:ale za kilka lat może coś się poprawi i bedzie to bardziej konkurencyjny
Nigdy nie będzie konkurencyjny. Pinga około 1s nie da się przeskoczyć. To zawsze będzie net dla ekstremistów chcących mieszkać "za 7 górami za 7 lasami" gdzie żadna cywilizacja wcześniej nie dotarła.

Satelita nigdy nie będzie konkurencyjny, zawsze będzie tylko dla tych którzy nie mają innej możliwości, bo koszta wysłania satelity w przestrzeń kosmiczną zawsze będą wyższe niż budowa infrastruktury naziemnej.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
barteq7
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2010-05-08, 21:24
Lokalizacja: wawa

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: barteq7 »

Bardzo mądrze powiedziane. Właśnie do takich osób net satelitarny jest kierowany. No i jeszcze pewnie do osób, które mają dacze poza miastem i sporo $$ na koncie.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: Jo_gurt »

krystianb pisze:To zawsze będzie net dla ekstremistów chcących mieszkać "za 7 górami za 7 lasami" gdzie żadna cywilizacja wcześniej nie dotarła.
No albo dla biznesu operującego na pustyniach wszelkiego typu (tych zimnych też).
barteq7
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2010-05-08, 21:24
Lokalizacja: wawa

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: barteq7 »

Dzisiaj znalazłem krótki filmik na stronie Tooway`a, w którym ludzie prezentują usługę... ciekawie w ilu takich agroturystycznych gospodarstwach jest problem z łącznością ze światem:)
hary
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-30, 21:41
Lokalizacja: wawa

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: hary »

gadzam sie z wami ze net satelitarny jest tylko dla osob ktore maja troche drobnych na koncie. ale ile gospodarstw zwiazanych z agroturystyka nie ma netu. jestesmy przyzwyczajeni do tego ze tam gdzie my to jest net. jesli ktos mnie zaraz skrytykuje. niech sprobuje nie korzystac z sieci przez tydzien.
barteq7
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2010-05-08, 21:24
Lokalizacja: wawa

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: barteq7 »

Ja akurat się cieszę, kiedy nie muszę korzystać z sieci:) jak chcę zaczerpnąć informacji to idę do kiosku po gazetę!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: Jo_gurt »

Ale w kiosku nie da się uaktualnić słitaśnego blogaska :rotfl:
Wybaczcie, musiałem ;)
hary
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-30, 21:41
Lokalizacja: wawa

Re: Tooway - co właściwie z nim jest nie tak?

Post autor: hary »

wybaczamy:) a tak poważnie to nie widzę jakiejś możliwości ze sprawdzeniem internetu satelitarnego
ODPOWIEDZ