Internet satelitarny lub inny ....

Dla obecnych i przyszłych użytkowników internetu satelitarnego TP, Astra2Connect, Tooway, skyDSL, VSAT.
Reklama:Szukasz dostawcy internetu satelitarnego? Sprawdź ofertę TS2 Space https://ts2.space/pl/internet-satelitarny/.

Moderatorzy: marcin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gulthank
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-11-15, 15:27
Lokalizacja: Wrocław

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: gulthank »

Do schroniska na Strzeliniec, Pasterki jest pociągnięty DSL z Radkowa.
Czyli rozumiem, że trzeba by ustawić jakieś lokalne łącze radiowe pomiędzy schroniskiem na Szczelińcu (który jest dość znacznym wzniesieniem) a docelową lokalizacją? Nie wiecie czasem, czy ustanawianie takiego lokalnego łącza wymaga dodatkowych pozwoleń (oczywiście pomijając fakt, czy ktoś zechciałby je udostępnić)? Bo jak znam w $@#$% kochany park narodowy gór stołowych to o żadnych pozwoleniach nie ma mowy. To tak hipotetycznie bo wygląda na to, że nie ma dobrego rozwiązania - wszak łącze satelitarne to słaby pomysł.
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: marens »

gulthank pisze: Bo jak znam w $@#$% kochany park narodowy gór stołowych to o żadnych pozwoleniach nie ma mowy.
Na wifi nie potrzeba pozwolenia, oczywiście warunkiem jest widoczność optyczna.
Tylko szanse, że ktoś na to pójdzie są dosyć małe. Chociaż zawsze warto próbować.
Nie rozpędzałbym się tak, że park jest :cenzura:
gulthank
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-11-15, 15:27
Lokalizacja: Wrocław

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: gulthank »

OT:
Nie rozpędzałbym się tak, że park jest :cenzura:
Ty masz swoje zdanie, a ja swoje. Ja pamiętam czasy kiedy parku jeszcze nie było i mam nadzieję dożyć czasów, kiedy go już nie będzie (chociaż coraz słabszą).

END OT.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: wojteks »

gulthank pisze:kiedy go już nie będzie
O tym zapomnij, powiększy się jeszcze albo otoczy Natura 2000 czy czymś podobnym.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: Patryk »

gulthank pisze: mam nadzieję dożyć czasów, kiedy go już nie będzie
Park będzie, ale zawsze można się przeprowadzić - najlepiej do betonowego miasta :ok:
gulthank
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-11-15, 15:27
Lokalizacja: Wrocław

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: gulthank »

Park będzie, ale zawsze można się przeprowadzić - najlepiej do betonowego miasta :ok:
Jak nie znasz sytuacji, to może warto się zastanowić zanim się sypnie dobrą radą. W obecnej chwili tzw park narodowy prowadzi rabunkową gospodarkę leśną, zrywając drewno na skalę niespotykaną za czasów rządów lasów państwowych. Na marginesie należy zaznaczyć, że używają metod tak przemysłowych, że jeszcze kilka lat temu było to nie do pomyślenia. Dzięki użyciu ciężkiego sprzętu zniszczono część sieci dróg leśnych odziedziczonych jeszcze po Niemcach. A wszystko ładnie przykryje się propagandą "wymiany drzewostanu na pierwotny". Jednocześnie nie wolno nikomu poruszać się gdziekolwiek poza wyznaczoną ścieżką szlaku. To dla kogo ten park narodowy? Dla dyrekcji parku co ma państwo w państwie, robi co chce i przed nikim nie odpowiada? Co do niektórych pracowników administracji to nie będę się wypowiadał, bo nie chce mieć procesu w sądzie, ale oni wiedzą o kim mowa. Nie twierdzę, że lasy państwowe to był idealny gospodarz, ale to co jest teraz to jest IHMO żenada.
Dobra kończę ten absolutny offtop. Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać.
Dziękuję wszystkim za pomoc i porady.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: Patryk »

gulthank pisze:W obecnej chwili tzw park narodowy prowadzi rabunkową gospodarkę leśną, zrywając drewno na skalę niespotykaną za czasów rządów lasów państwowych. Na marginesie należy zaznaczyć, że używają metod tak przemysłowych, że jeszcze kilka lat temu było to nie do pomyślenia.
Akurat ten problem jest mi znany - wycinka na taką skalę jest konieczna, gdyż drzewa (świerki, dominujące także w Sudetach od czasów rewolucji przemysłowej) zostały zaatakowane lawinowo przez pasożyty, głównie tzw. kornika drukarza.
Ten sam problem widzę codzienne z własnego balkonu, w tym i efekty niepodjęcia odpowiednio szybkiej wycinki przez kilku laty :]
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: al-czerniawski »

gulthank pisze:Czy mogli byś coś doradzić?
Cyfrowy Plosat: http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/inte ... zasiegu.cp
pokazuje, że jesteś poza zasięgiem. Widać jednak na mapce porozrzucane niebieskie plamki. Ja przez długi czas byłem w podobnej sytuacji. Z tą różnicą, że mieszkam na płaskim Mazowszu nie w górach. Jednak w czasach gdy zasięg Sferii, z której korzystam, ewidentnie nie sięgał mojej miejscowości to przy pomocy anteny ATK10/850 MHz umieszczonej w dużej paraboli udało mi się uzyskać całkiem dobre łącze.
Może zatem warto pójść w tym kierunku, zwłaszcza, że zakres częstotliwości jest ten sam.

Zajrzałem do Zumi i z tego co widzę to CP masz chyba faktycznie "za górami, za lasami". :/
EmTeeDee

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: EmTeeDee »

al-czerniawski pisze: przy pomocy anteny ATK10/850 MHz umieszczonej w dużej paraboli udało mi się uzyskać całkiem dobre łącze.
W czym ta parabola pomaga? mógłbyś wrzucić jakąś fotkę-jak to wygląda?
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: al-czerniawski »

Mój opis i zdjęcie, widoczne po zalogowaniu się, znajdziesz tu: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t ... sc&start=0
Tam też znajdziesz linki do innych podobnych ciekawych informacji.
Parabola pełna czy jej fragment, offset pozwala zebrać sygnał z większej przestrzeni i skupić go w ognisku. Jest przy tym mocno kierunkowa. W efekcie uzyskuje się większą czułość zwykłej anteny np. w moim przypadku yagi ATK10/850 MHz. Z mojego doświadczenia wynika, że z tą anteną ma sens zastosowanie paraboli minimum 100 cm. Moja parabola ma 110 cm.

Dodam, że na tej samej paraboli instalowałem pierwotnie promiennik 2,4 GHz z nadzieją podłączenia się do lokalnej sieci WiFi. Musiałem się przebijać przez drzewa. Udało mi się to skutecznie choć lokalny provider nie chciał ze mną podpisać umowy. Co zresztą dobrze się stało bo jak się później okazało jego jakość pozostawiała wiele do życzenia i ostatecznie padł. Z prób z tamtego okresu pamiętam wyłapywanie wielu okolicznych sieci WiFi, których obecności nigdy bym się nie domyślał gdyby nie możliwości tego zestawu antenowego.
EmTeeDee

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: EmTeeDee »

Mi by przydało się takie ''wzmocnienie'' sygnału CDMA Orange ,teraz mam -75dBm i ok.15km.do BTS las dookoła domu.W mojej okolicy jest prowider wi-fi Fantex 2.4ghz który mi również nie chciał podłączyć swego neta-chociaż we wsi kilometr od mojego domu, jeden user ma maszt a na nim antenę ''siatkową'' Nie wiem czy jest zachowana widoczność optyczna-ale odległość ok.9km przez las do nadajnika który jest na kominie PEC (najwyższy punkt w mieście) daje do myślenia .Ja mam podobną odległość,tylko że nie mam masztu i nie widzę komina PEC ;) .Ten Fantex świadczy swoje usługi na dużo większe odległości i wszędzie tam montuje te anteny ''siatkowe'' w mieście to montuje małe parabole(satelitarne) Jest monopolistą w moim regionie-świadczy usługi dla szkół wiejskich(stawia maszty kratownicowe) i ''biednym dzieciom''gmina daje darmowy net :hyhy:
Dlatego też zastanawiam się jak by tu poprawić swoją sytuację z dostępem do sieci i nie być ''związanym'' tylko z orange!? Na tym kominie PEC prawie każda sieć ma UMTSC podobno jest Wimax Ery no i ten Fantex.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: al-czerniawski »

onimusza666 pisze:''wzmocnienie'' sygnału CDMA Orange
Jeśli antena ATK10/450 MHz nie daje Ci w miarę stabilnego łącza to trudno mi powiedzieć czy antena ATK5/450 MHz umieszczona w paraboli coś pomoże. ATK5/450 MHz jest zbliżonej długości do ATK10/850 MHz, ale ma jednak większy dipol i direktory.
Jeśli jest jakaś zależność między wielkością anteny instalowanej w czaszy, a uzyskiwanymi efektami to spodziewałbym się, że dla większej yagi przydałaby się jeszcze większa czasza.
Dostępne anteny panelowe na 450 MHz też mają spore rozmiary, ale może przy czaszy offset nie byłoby tak źle. Choć pewnie przydałoby się takie mocowanie panela w ognisku, które zastąpiłoby zwykły pałąk pod konwerter.
Jeśli chodzi o WiFi to wymiary anten są oczywiście znacznie mniejsze i przy dużej czaszy może jest jakaś szansa przebicia się na odległość o jakiej piszesz. Być może jeśli udało by Ci się wykazać takim połączeniem to provider WiFi, o ile nie ma już przeciążonej sieci, da się namówić na podpisanie umowy. Nawet warunkowa umowa może mieć sens.
Może na dużej czaszy udałoby się złapać coś z UMTS. Ja u siebie mam BTS UMTS Orange w odległości ok. 7 km. Próbowałem zastosować z ciekawości samą antenę kierunkową ATK16/2 GHz. Jednak z miernymi w porównaniu z CDMA efektami. Obecnie BTS-y CDMA Orange (na ATK10/450) i Sferii (na ATK10/850 MHz w paraboli) mam w odległości ok. 8 km.
Pozostaje sobie życzyć ciepłej zimy, albo szybkiej wiosny na takie zabawy na świeżym powietrzu :D.

Tematyka trochę nie na ten dział. Może więc miły moderator umieści go w bardziej właściwym miejscu. :)
Topiło
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2009-12-10, 22:23
Lokalizacja: Topiło

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: Topiło »

darfid pisze:Witam kolego._Jeżeli chodzi o internet bezprzewodowy to wybierz ofertę cdma orange. Do modemu zakup antenę zewnętrzną kierunkową i będzie ok!._Abonament 50zł. Ja mam do stacji bazowej około 16km i mam ful zasięg.

[ Komentarz dodany przez: wojteks: 2010-11-12, 20:19 ]
Poprawa pisowni.
Czyli zielona dioda zasięgu i nie zrywa połączeń?Masz las po drodze?Jaką antenę masz na dachu?Ja mam 12,5km.las po drodze ATK 20 na dachu i pomarańczowa dioda i sygnał co 1 godz.mi zrywa,ale jak zadzwoniłem do biura obsługi to powiedzieli że w tym miejscu <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> nie powinno być sygnału...
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: ja.michal »

Topiło, ATK 20 w CDMA?
Topiło
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2009-12-10, 22:23
Lokalizacja: Topiło

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: Topiło »

Kurde teraz czytam i wychodzi że ona (ATK) jest zła...na inne częstotliwości jest przeznaczona(chyba) :szok: Ale bez tej anteny prawie <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> nie działało.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: ja.michal »

Coś dawać będzie, ale na zasadzie kawałka patyka.
Topiło
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2009-12-10, 22:23
Lokalizacja: Topiło

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: Topiło »

Czyli musze zamontować taką?
http://www.dipol.com.pl/antena_freedom_ ... _A6911.htm

Kurde dla mnie taka sama jak ATK... :gwiazdki:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: ja.michal »

To jest ATK 10 na pasmo 400-470 MHz. To jest to samo tylko, że z gniazdem FME na końcu:
http://www.dipol.com.pl/antena_komunika ... _A7011.htm

Zależy co tam masz.

Tak czy siak częstotliwość ważna.

Anteny nie są takie same. Popatrz na wymiary.
Topiło
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2009-12-10, 22:23
Lokalizacja: Topiło

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: Topiło »

Mam wtyk TNC,zamawiam teraz,a ja 3 miesiące się męczyłem,zapomniałem o tym forum... :cry:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: ja.michal »

To dobrze, że działa sprzęt. ;)

No widzisz. O tym forum się nie zapomina. :cwaniak:

Daj znać jak to działa po założeniu nowej anteny.
Topiło
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2009-12-10, 22:23
Lokalizacja: Topiło

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: Topiło »

<font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> odrazu napiszę! :ok:

[ Dodano: 2011-01-20, 22:57 ]
NA PEWNO :zawstydzony:
EmTeeDee

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: EmTeeDee »

Ja mam taką http://www.dipol.com.pl/antena_freedom_ ... _A6910.htm chociaż zastanawiam się czy taka coś by dała http://www.dipol.com.pl/antena_trans-da ... 742020.htm
mam 4 BTS w podobnej odległości od domu. Są jeszcze anteny panelowe Yagi do CDMA ale nie wiem czy lepsze od ATK.
Topiło
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2009-12-10, 22:23
Lokalizacja: Topiło

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: Topiło »

onimusza666 pisze:Ja mam taką http://www.dipol.com.pl/antena_freedom_ ... _A6910.htm chociaż zastanawiam się czy taka coś by dała http://www.dipol.com.pl/antena_trans-da ... 742020.htm
mam 4 BTS w podobnej odległości od domu. Są jeszcze anteny panelowe Yagi do CDMA ale nie wiem czy lepsze od ATK.

Tą pierwszą kupiłem wczoraj w nocy,a o drugą pytałem na forum -odpowiedziano mi że nie ma sensu kasy wywalać(gość ma z 10000 postów...)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: Patryk »

Topiło pisze:Kurde dla mnie taka sama jak ATK...
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=179737#179737
EmTeeDee

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: EmTeeDee »

Topiło pisze:gość ma z 10000 postów...)
A tam może mieć i z 2tys. ;) ktoś ''zbudował''tą antenę więc musi działać.Tyle że ona jest przeznaczona na kutry itp. jak by kuter miał antenę kierunkową to aby mieć neta musiał by ustawiać się w kierunku BTS ;) Ja tam się na tym nie znam ale na chłopski rozum taki sygnał na pewno ''odbija'' się od przeszkód i jakoś tam dociera :D Ciekawi mnie jak reaguje modem jak np.u mnie mam 4 BTS i miał bym taką antenę dookolną ??? pewnie złapał by najmocniejszy sygnał-ale jak to by było w przypadku gdy BTS przestał działać? modem powinien połączyć się z innym BTS .A przy antenie kierunkowej już lipa ;) Najlepiej by było zamontować napęd i zdalnie przestawiać antenę :rotfl:
Topiło
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2009-12-10, 22:23
Lokalizacja: Topiło

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: Topiło »

Ha ha ha,może sobie dopisał z 9999 :rotfl: .Ja takiego dylematu nie mam,w okolicy jest tylko 1 bts z CDMA...
EmTeeDee

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: EmTeeDee »

Topiło pisze:1 bts z CDMA...
od Ciebie do Orli ile jest km. ??
Topiło
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2009-12-10, 22:23
Lokalizacja: Topiło

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: Topiło »

Oooo dalej,z 18km.
EmTeeDee

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: EmTeeDee »

Topiło pisze:Oooo dalej,z 18km.
Jak będziesz już siedział na dachu ;) to zobacz czy nie będzie lepiej działało z tamtej miejscowości.
Topiło
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2009-12-10, 22:23
Lokalizacja: Topiło

Re: Internet satelitarny lub inny ....

Post autor: Topiło »

Spróbować warto,ale wątpię.W tamtym kierunku mam antenę do GSM i repetera,ale na Dubicze Cerkiewne leżą bliżej,po drodze na Orlę.
ODPOWIEDZ