Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
michal7840
Stały użytkownik forum
Posty: 109
Rejestracja: 2011-06-18, 19:02
Lokalizacja: Radom

Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: michal7840 »

Witam, wczoraj przyjechali coś odmierzać obok mojej posesji i dowiedziałem się że chodzi o światłowód. Sprawdziłem na mapce planu rozbudowy POPC i faktycznie w planach jest położenie światłowodu wzdłuż drogi dojazdowej.

Czy ktoś już przerabiał pociągnięcie światłowodu do domu jednorodzinnego i wie mniej więcej jaki to może być koszt?
Jest to droga polna więc tutaj raczej nie będzie problemu z jakimś przekopaniem, natomiast mój dom jest oddalony od tej drogi około 80 metrów.

I pytanie czy warto zabrać się za to samemu, czy zlecić to jakiejś firmie?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: wojteks »

Zwykle budują przyłącze ci sam którzy kładą światłowód i to z nimi się musisz dogadać o ile w ogóle przewidują w tym miejscu odgałęzienie.
Nie pomagam na PW!
michal7840
Stały użytkownik forum
Posty: 109
Rejestracja: 2011-06-18, 19:02
Lokalizacja: Radom

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: michal7840 »

wojteks pisze:Zwykle budują przyłącze ci sam którzy kładą światłowód i to z nimi się musisz dogadać o ile w ogóle przewidują w tym miejscu odgałęzienie.
Co to znaczy odgałęzienie? Sory ale nie znam się za specjalnie na tym :)

Obecnie wiem tylko że mają kopać światłowód dosłownie przy mojej bramie. Od bramy do domu mam około 70 metrów w linii prostej i zastanawiam się jaki byłby ewentualny koszt pociągnięcia światłowodu od bramy do domu. Chcieli robić światłowód na słupach ale niestety sąsiad się nie zgodził ;)
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: radius »

Skoro się nie zgodził na słupach to i pod ziemią się pewnie nie zgodzi albo On albo ktoś inny.
To nie jest tak, że zakopią światłowód i już. Przyłączenia mogą trwać latami.
Dociekaj komu to projektują, np. lokalny operator, Orange, itp.
A koszt? Ty kopiesz rów, Ty ponosisz koszty rury HDPE od punktu A do punktu B. Oni w Twoją rurę wdmuchują swój światłowód lub wcześniej uzgadniasz, że, np. w rurę wpuścisz mikrorurkę ze sznurkiem.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: wojteks »

To że kopią przy bramie nie ma większego znaczenia, musi być projekt który przewiduje podłączenie twojego domu do tej linii tym bardziej że to ziemią robione. Czasami są to linie tylko przesyłowe między dwoma punktami bez możliwości podłączenia kogokolwiek.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: radius »

A jak już zakopali i się zwinęli to szukaj studni. Te zazwyczaj mają grawer do kogo należą. Mogą mieć, np. na włazie też numer telefonu.
Ewentualna mufa/przełącznica będzie właśnie w takiej studni i do niej musiałbyś mieć dostęp żeby Cię wpięli.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Mareckimt
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2017-03-07, 09:02

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: Mareckimt »

Istotna jest odpowiedź na pytanie: zakopują światłowód szkieletowy czy abonencki? Do tego pierwszego nikt nie podłączy jednego abonenta. Jeśli to ten drugi, to masz fart. Powinieneś teraz znaleźć kto i w ramach jakiego projektu to robi. Jeśli to np. Nexera lub podobna im firma w ramach projektu Polska Cyfrowa, to kiedyś ten światłowód będzie oddany do użytku i będą podłączani indywidualni abonenci. Wtedy nie musisz niczego kopać, zakopywać i czymkolwiek przejmować się. Po oddaniu inwestycji zgłoszą się do Ciebie operatorzy i zaproponują podłączenie łącza abonenckiego. Dociągną światłowód do domu, podłączą elektronikę i będziesz śmigał po sieci.
Samemu nie robisz nic przy światłowodzie. A koszty zawarte będą w abonamencie, który zwykle nie zawiera kosztów podłączenia, zainstalowanego sprzętu i robocizny ekipy wykonującej przyłącze.
michal7840
Stały użytkownik forum
Posty: 109
Rejestracja: 2011-06-18, 19:02
Lokalizacja: Radom

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: michal7840 »

radius pisze:Skoro się nie zgodził na słupach to i pod ziemią się pewnie nie zgodzi albo On albo ktoś inny.
To nie jest tak, że zakopią światłowód i już. Przyłączenia mogą trwać latami.
Dociekaj komu to projektują, np. lokalny operator, Orange, itp.
A koszt? Ty kopiesz rów, Ty ponosisz koszty rury HDPE od punktu A do punktu B. Oni w Twoją rurę wdmuchują swój światłowód lub wcześniej uzgadniasz, że, np. w rurę wpuścisz mikrorurkę ze sznurkiem.
Sąsiad nie zgodził się na kable na słupach (po prostu było to dla niego problematyczne), ale na kopanie się zgodził.
Światłowód będzie robiła firma FIBEE IV.
wojteks pisze:To że kopią przy bramie nie ma większego znaczenia, musi być projekt który przewiduje podłączenie twojego domu do tej linii tym bardziej że to ziemią robione. Czasami są to linie tylko przesyłowe między dwoma punktami bez możliwości podłączenia kogokolwiek.
Sprawdzałem już i mój dom jest uwzględniony w projekcie.
Mareckimt pisze:Istotna jest odpowiedź na pytanie: zakopują światłowód szkieletowy czy abonencki? Do tego pierwszego nikt nie podłączy jednego abonenta. Jeśli to ten drugi, to masz fart. Powinieneś teraz znaleźć kto i w ramach jakiego projektu to robi. Jeśli to np. Nexera lub podobna im firma w ramach projektu Polska Cyfrowa, to kiedyś ten światłowód będzie oddany do użytku i będą podłączani indywidualni abonenci. Wtedy nie musisz niczego kopać, zakopywać i czymkolwiek przejmować się. Po oddaniu inwestycji zgłoszą się do Ciebie operatorzy i zaproponują podłączenie łącza abonenckiego. Dociągną światłowód do domu, podłączą elektronikę i będziesz śmigał po sieci.
Samemu nie robisz nic przy światłowodzie. A koszty zawarte będą w abonamencie, który zwykle nie zawiera kosztów podłączenia, zainstalowanego sprzętu i robocizny ekipy wykonującej przyłącze.
Robi to firma FIBEE IV w ramach projektu Polska Cyfrowa i mój dom jest uwzględniony w projekcie.
Czyli może być tak że koszt podłączenia sprzętu (pociągnięcie kabla itp) będzie po stronie operatora? Raczej wątpię że by chcieli pociągnąć 70-80 metrów kabla na swój koszt :D
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: wojteks »

Będziesz się martwił jak będą chcieli podłączenie zrobić i się okaże jak, ziemią czy z najbliższego słupa.
Nie pomagam na PW!
michal7840
Stały użytkownik forum
Posty: 109
Rejestracja: 2011-06-18, 19:02
Lokalizacja: Radom

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: michal7840 »

wojteks pisze:Będziesz się martwił jak będą chcieli podłączenie zrobić i się okaże jak, ziemią czy z najbliższego słupa.
Masz rację. Tylko dziwi mnie to że nie przyszli do mnie żeby podpisać zgodę, a do mojej rodziny która mieszka przy drodze poszli. Wygląda to tak jakby to była jedna działka i 2 domy, ale są dwie działki, również dwie bramy. I dom mojej rodziny nie jest niby uwzględniony w projekcie, a mój jest :]

Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: wojteks »

Musisz pytać w firmie która to robi.
Nie pomagam na PW!
Mareckimt
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2017-03-07, 09:02

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: Mareckimt »

michal7840 pisze:Raczej wątpię że by chcieli pociągnąć 70-80 metrów kabla na swój koszt :D
Nie wątp, tylko czytaj co mówią ci, co mają światłowód podłączony. Też byłem takim sceptykiem, a nie miałem racji. Uzgodniłem z operatorem umowę na świadczenie usług dostawy internetu po światłowodzie, zaakceptowałem umowę i czekałem na monterów. Przyjechali panowie z Nexery, podłączyli światłowód do puchy na słupie i pociągnęli do domu w sumie jakieś 100 m przewodu. Doprowadzili go na strych, powiesili sprzęt operatora, sprawdzi czy wszystko OK. Było OK. Podpisałem dokumenty i panowie odjechali. Zeszło im z montażem jakieś 3 - 4 godziny.
Płacę tylko ustalony abonament, bez żadnych aktywacji, kosztów montażu itp.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: radius »

Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Mareckimt
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2017-03-07, 09:02

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: Mareckimt »

No i to jest ta bardzo zła informacja.
bartex03
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 440
Rejestracja: 2014-04-24, 08:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: bartex03 »

radius pisze:O Fibee proponuję poczytać tu:
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/budo ... lskie.html
Już leży za ogrodzeniem ;)

Podpinać do budynków mają na jesieni
Bmbr97
Stały użytkownik forum
Posty: 85
Rejestracja: 2021-11-24, 18:34

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: Bmbr97 »

U mnie robili wycenę. 140m wykopu i 20m przez moją działkę na gotowo 6.5 tysiąca
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: wojteks »

40 pln za metr wykopu, to robi cenę bo sam światłowód jest tani.
Nie pomagam na PW!
kedi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-08-31, 21:16
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: kedi »

Jesteś oznaczony pomarańczową kropką na mapie znaczy się będziesz miał podłączony światłowód do domu za 0 pln niezależnie od odległości a kabel będziesz miał prawie na bank puszczony w powietrzu.
Niekoniecznie chodzi o tą kropkę a dokładniej po kliknięciu na nie wyskakują adresy danych posesji. U mnie wiele kropek było poprzesuwanych względem adresów kryjących się pod nimi.
Gdzieś ktoś coś pisał na jakimś forum że też miał coś około 70-80 metrów dom od puszki to firma z którą podpisywał potem umowę na świadczenie usług poprosiła go a może sam monter aby wbić w ziemię metalową kotwe z 4 metrową listwa drewnianą przymocowana do niej czyli cały koszt wychodzi poniżej 100 PLN nawet jak by tą kotwe chciał umieścić porządnie czyli w betonie. Chociaż i to według mnie nie powinno leżeć do wykonania czy płacenia po twojej stronie będąc beneficjentem tego programu.
Podpinać do posesji to oni nie będą tylko operator z którym wcześniej podpiszesz umowę a tu możliwości są duże. Chyba że wybierzesz akurat tego operatora który wybudował sieć.
Piszesz że wątpisz żeby chcieli ciągnąć te 70-80 metrów światłowody na swój koszt - to nie tak. Podpisując umowę na budowę tej sieci zobowiązali się podłączyć każdy wcześniej wyszczególniony budynek i tyle a dokładniej umożliwić świadczenie usług także innym opom i niejako w hurcie dla danego regionu zostało to skalkulowane. W praktyce przy puszce będzie czekał zawinięty w koło kabelek dedykowany tylko dla ciebie czekający aż podpiszesz umowę.
michal7840
Stały użytkownik forum
Posty: 109
Rejestracja: 2011-06-18, 19:02
Lokalizacja: Radom

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: michal7840 »

kedi pisze:Jesteś oznaczony pomarańczową kropką na mapie znaczy się będziesz miał podłączony światłowód do domu za 0 pln niezależnie od odległości a kabel będziesz miał prawie na bank puszczony w powietrzu.
Niekoniecznie chodzi o tą kropkę a dokładniej po kliknięciu na nie wyskakują adresy danych posesji. U mnie wiele kropek było poprzesuwanych względem adresów kryjących się pod nimi.
Gdzieś ktoś coś pisał na jakimś forum że też miał coś około 70-80 metrów dom od puszki to firma z którą podpisywał potem umowę na świadczenie usług poprosiła go a może sam monter aby wbić w ziemię metalową kotwe z 4 metrową listwa drewnianą przymocowana do niej czyli cały koszt wychodzi poniżej 100 PLN nawet jak by tą kotwe chciał umieścić porządnie czyli w betonie. Chociaż i to według mnie nie powinno leżeć do wykonania czy płacenia po twojej stronie będąc beneficjentem tego programu.
Podpinać do posesji to oni nie będą tylko operator z którym wcześniej podpiszesz umowę a tu możliwości są duże. Chyba że wybierzesz akurat tego operatora który wybudował sieć.
Piszesz że wątpisz żeby chcieli ciągnąć te 70-80 metrów światłowody na swój koszt - to nie tak. Podpisując umowę na budowę tej sieci zobowiązali się podłączyć każdy wcześniej wyszczególniony budynek i tyle a dokładniej umożliwić świadczenie usług także innym opom i niejako w hurcie dla danego regionu zostało to skalkulowane. W praktyce przy puszce będzie czekał zawinięty w koło kabelek dedykowany tylko dla ciebie czekający aż podpiszesz umowę.
Wczoraj byli u mnie podpisać zgodę i babeczka powiedziała że w przeciągu 3 miesięcy powinno być gotowe.
Okazało się że mojej bramy wjazdowej (rzeczywistej granicy działki) nie mają na mapce geo i muszą zrobić przyłącze do granicy działki według ich mapki, czyli nawet lepiej dla mnie bo odległość mojego domu od przyłącza wtedy będzie około 30 metrów :D

Pytałem się babeczki i powiedziała mi że niestety będą musieli kopać na mojej działce bo jeden z sąsiadów nie zgodził się żeby po słupach puścili przez jego działkę.
Jak wygląda kopanie światłowodu?
Będą kopać wzdłuż mojej drogi wjazdowej przy płocie, ale mam tam położoną kostkę i zastanawiam się czy będę musiał ją ściągać. Odległość od płotu do kostki to około 70cm także koparką chyba nie da rady i bez rozbierania kostki się nie obejdzie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: wojteks »

Jak bym kopał na 20-30cm (albo i płycej przy krawężniku do kostki a przy bramie zrobił skrzynkę z łączeniem światłowodu (SC/UPC -SC/UPC tak na wszelki wypadek żeby łatwo diagnozować gdyby odcinek do domu się "zepsuł") i w domu router od nich albo mediakonwerter i własny router.
Nie pomagam na PW!
kedi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-08-31, 21:16
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: kedi »

Nic nie ruszaj. Jak podpiszesz umowę na świadczenie usługi to operator zrobi ci to za darmo.
Według regulaminu T-Mobile to oni doprowadzają światłowód do budynku (całość za 0 złoty) i o ile technik wykonujący montaż nie widzi przeciwskazań to wykonywane jest ono w wybranym przez ciebie pomieszczeniu i miejscu się w nim znajdującym.
michal7840
Stały użytkownik forum
Posty: 109
Rejestracja: 2011-06-18, 19:02
Lokalizacja: Radom

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: michal7840 »

Mała aktualizacja

Dzisiaj przyjechali panowie i zrobili mi przyłącze, jakoś dali radę wykopać między płotem a kostką mimo że było bardzo wąsko więc jest git ^^
Pozostaje chyba tylko czekać aż sieć zostanie oddana i odezwie się jakiś operator, ale mam jeszcze jedno pytanie.

Czy ktoś z was spotkał się z tym że operator który ciągnął światłowód do domu używał maszyny przeciskającej tzn. kreta?
Bo niestety żeby pociągnąć światło do mojego domu trzeba będzie przedrzeć się pod betonem (przez 3 metry) i kostką (też przez 3 metry),
Pan który dzisiaj kopał u mnie światłowód powiedział że nie wie czy operator to zrobi i możliwe że sam będę musiał to zrobić.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: key »

Jesli operator ma kreta, to pewenie to zrobi - koszt jest duzo mniejszy niz kopanie pod betonem.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: wojteks »

Wątpię aby operator to zrobił, kret (przewiert sterowany) też kosztuje i to nie mało.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: key »

Jestem w trakcie budowy domku i niestety mam troche inne doswiadczenie....
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: krystianb »

michal7840 pisze:Bo niestety żeby pociągnąć światło do mojego domu trzeba będzie przedrzeć się pod betonem (przez 3 metry) i kostką (też przez 3 metry),
Wątpię żeby ktokolwiek miał kreta do takiej roboty, na około się nie da? To jest 6m ciągiem? 3m to da się ręcznie zrobić rurą, no chyba że piach to się zapada.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
michal7840
Stały użytkownik forum
Posty: 109
Rejestracja: 2011-06-18, 19:02
Lokalizacja: Radom

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: michal7840 »

key pisze:Jestem w trakcie budowy domku i niestety mam troche inne doswiadczenie....
W sensie u Ciebie operatorzy robili kretem?
krystianb pisze:
michal7840 pisze:Bo niestety żeby pociągnąć światło do mojego domu trzeba będzie przedrzeć się pod betonem (przez 3 metry) i kostką (też przez 3 metry),
Wątpię żeby ktokolwiek miał kreta do takiej roboty, na około się nie da? To jest 6m ciągiem? 3m to da się ręcznie zrobić rurą, no chyba że piach to się zapada.
Niestety nie da się tego ominąć. Nie, nie jest 6 metrów ciągło, tylko najpierw jest beton przez 3 metry, potem jest 10 metrów trawnika i znowu 3 metry kostki i potem fajrant prosto do budynku.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: key »

michal7840 pisze:W sensie u Ciebie operatorzy robili kretem?
Tak.
Nie pomagam na PW.
michal7840
Stały użytkownik forum
Posty: 109
Rejestracja: 2011-06-18, 19:02
Lokalizacja: Radom

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: michal7840 »

Cześć, minęło 4-5 miesięcy i aktualizuję temat, bo widzę że jest sporo wyświetleń tego tematu i może komuś się przyda.

Przychodzę z kolejnym pytaniem, czy firma FIBEE która wkopywała mi światłowód powinna mi zainstalować jakąś skrzynkę czy coś? Pytam, bo 23 października miałem mieć gotowe przyłącze i według stron operatorów Inea, Orange, T-mobile i Play faktycznie już jestem w zasięgu ich światłowodu, natomiast nie widziałem żeby coś robili, no chyba że przeoczyłem :D
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki koszt położenia światłowodu na wsi?

Post autor: wojteks »

Firma montująca infrastrukturę nie montuje u końcowych użytkowników żadnych skrzynek, dostajesz światłowód zakończony wtykiem do routera/ONT. Zwykle zielona lub niebieska wtyczka, czasami schowana do malutkiej puszki połączeniowej z której dajemy pigtaila do urządzenia. Sporadycznie pojawiają się rozwiązania z ONT (to mediakonwerter) i wtedy masz normalny kabel ethernet do dyspozycji.

Wybierasz dostawcę i zgłaszasz mu chęć montażu/przyłączenia. Chociaż jakby infrastruktura była gotowa to sami by chodzili zachęcając do podłączenia się albo przynajmniej ulotki by się pojawiły czyjeś.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ