Internet lte

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lucas_21
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2009-12-10, 15:07
Lokalizacja: Polski

Internet lte

Post autor: Lucas_21 »

Witam, chciałbym założyć internet na wsi ze stałym złączem czy jest możliwość tylko radiowego czy da sie lte?
Moja lokalizacja to woj. Opolskie, Polska Cerekiew, Ligota Mała 47-260
Nie znam się, więc jeśli można to proszę o odpowiedź jak do laika...:) ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet lte

Post autor: ja.michal »

Niestety, ale wybór wielki nie jest. Play odpada, brak stacji bazowych w okolicy, których zasięg sięga w podane miejsce.

Z Orange i T-Mobile trochę zachodu, może, ale nie musi być zasięgu, ale bez anteny się nie obejdzie. Trzeba by było sprawdzić czy jakiś zasięg się pojawia.

Najpewniejszy wydaje się Plus/CyfrowyPolsat. Niedaleko miejscowości, którą podałeś mogą działać dwie stacje z LTE800. Prędkości wielkich na tej częstotliwości u nich nie ma co oczekiwać bo technologicznie to max 37 Mbps, realnie pewnie do 50% czyli do 18 Mbps.

W Plusie można teraz <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> umowę na próbę (najwygodniej i najbezpieczniej w salonie, ale trzeba się dokładnie dopytać). Ich sprzęt nie ma SIMlocka więc można przetestować pozostałych operatorów.

Ewentualnie czy masz jakiś modem lub telefon z LTE bez simlocka? Tak również można sprawdzić.
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: Internet lte

Post autor: Piotrek24 »

Jakoś w lipcu ma być odpalone LTE 800 Orange w Chróstach. A LTE 800 z Plusa działa (lokalizacja Polska Cerekiew lub Ciężkowice). Z Pawłowiczek nadaje już LTE 800 Play. Testy, testy i jeszcze raz testy trzeba zrobić.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet lte

Post autor: matek451 »

Z Pawłowiczek można spróbować też z LTE1800Play, odległość 6-7 km na dobrej antenie dual LTE 1800MHz nie powinna stanowić problemu. Na LTE800 Sferii na wielkie prędkości nie na co liczyć. Trzeba potwierdzić które BTS-y w okolicy działają. Jeśli część z nich to tylko pozwolenia to sieć może być przeciążona( brak pozwoleń na LTE1800 Aero2) w okolicy. Dlatego testy mają decydujące znaczenie.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet lte

Post autor: ja.michal »

matek451, z LTE1800 z 6-7 km może być problem w tamtym terenie. Popatrz na powierzchnię terenu, mapka Orange dobrze oddaje pagórkowatości. Tylko testy coś powiedzą, ale np. w Orange przy dostępnym LTE800 walczenie o LTE1800 nie ma sensu (własne 10 MHz vs 15 MHz wspólne z T-Mobile).
Lucas_21
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2009-12-10, 15:07
Lokalizacja: Polski

Re: Internet lte

Post autor: Lucas_21 »

Ale mówimy o stałym łączy tak? Prędkość przy najmniej 25 mb/s ?
Ile by kosztował taki abonament?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Internet lte

Post autor: dzejk »

Jeśli nadajnik nie jest obciążony, to możesz liczyć nawet na większe prędkości. Testy pokażą.
http://www.orange.pl/kid,4003445680,id, ... ticle.html
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: Internet lte

Post autor: Piotrek24 »

Lucas_21 pisze:Ale mówimy o stałym łączy tak?
Przede wszystkim internet mobilny to nie stałe łącze. Nikt Ci prędkości minimalnej takiej nie zagwarantuje. Może tyle będzie, może nie. To już zależy od wielu czynników. Teren masz trudny generalnie. Testy już robiłeś? PS. Ostatnio byłem pod BTS Play w Pawłowiczkach i na LTE 800 ani razu nie przebił się ponad 20 Mb/s podczas testów.
Lucas_21
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2009-12-10, 15:07
Lokalizacja: Polski

Re: Internet lte

Post autor: Lucas_21 »

Ale ja nie szukam internetu mobilnego, szukam abonamentu ze stałym złączem - nie znam się, staram się wyjaśnić sprawę najlepiej jak potrafię :)
Nie, nie robiłem testów jestem laikem, piszę na forum żeby cokolwiek się dowiedzieć i wybrać jakiego operatora. Wiem, że mam bardzo trudny teren, mam obecnie internet mobilny z Playa, tzn. mam "internet 50zł na rok" karta w modemie, modem w routerze, sam podłączałem wszystko. Router mam na poddaszu, z anteną, która pewnie i tak wiele nie daje, ale mam 1gb na miesiąc i chciałbym właśnie zmienić na stałe łącze żeby mieć chociaż do 15-25 mb/s, żeby płynnie przeglądać internet, filmy w necie, pobierać filmy.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Internet lte

Post autor: radius »

Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ODPOWIEDZ