Problem z W10 ( dysk C )

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: adziu82 »

Witam,

Posiadam Notebooka Lenovo, mam mały dysk C, więc dokupiłem 2x64GB, dysk C ma 32GB czyli niecałe 30GB do mojej dyspozycji.
Problem w tym, że pozostało mi już 2GB a Windows zajmuje mi ponad 9GB a na Dysku 6GB (o co chodzi z tym? Trzeba to sumować?Bo nie wiem czy ma on 15GB czy mniej ) Programy mają 2,65GB, Windows old i Windows 10 upgrade mają 15MB w sumie, a reszta po parę 35MB więc dlaczego pozostało mi tak mało pamięci? Do drugiego pliku nie mam dostępu.
Ktoś pomoże gdzie co będzie? Coś może ściągnąłem, a nie umiem znaleźć gdzie to jest.

I pytanie o te dwa Windowsy, co to jest? Windows Old i Windows 10 Upgrade, mogę wykasować to, czy coś trzeba odinstalować.
Zaznaczę, że system pytał mnie czy chcę wykasować starą wersję ( po zaktualizowaniu ) Windowsa, dałem tak, ale dalej widzę że coś jest starego.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/ec5aaa9ce2308bad
RAW
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: dzejk »

uruchom jakiś program do kasowania śmieci, np. ccleaner https://www.piriform.com/ccleaner/download/standard
windows 10 masz wbudowany program do tego https://support.microsoft.com/pl-pl/ins ... windows-10
foldery windows old i 10 upgrade do skasowania.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: adziu82 »

Dzięki @dzejk za szybki post.
Zrobiłem tym pierwszym linkiem, ale to nie dało za wiele, 1GB zwolniło.Problem jest w tym, że aplikacje mają 3GB a system ma 10GB, więc daje mi to jakieś 13GB, a gdzie jest jakieś 15GB?
,,Odśmieciłem'' dysk C ale dalej mało miejsca. Gdzieś są jakieś pliki ukryte może, do PerfLogs nie mam dostępu, niby jest pusty.
RAW
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: dzejk »

one są ukryte, żebyś w nich nie grzebał właśnie :)
Spróbuj jeszcze tak http://www.spidersweb.pl/2015/07/window ... s-old.html
Za wiele nie ugrasz na tak małym dysku - to jakiś netbook chyba, a nie prawdziwy notebook.
Piszesz, że dokupiłeś 2x 64GB - możesz rozwinąć ?
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: adziu82 »

@dzejk, dla mnie trochę dziwne. Na początku miałem prawie 20GB wolnej przestrzeni, czyli W10 zajął około 10GB. Zacząłem instalować programiki i zajęło mi niecałe 3GB, pliki ukryte mam jak chcę wejść w Windowsa, ale na początku miałem tej wolnej przestrzeni więcej, z czasem zaczęło ubywać a nie wiem gdzie to idzie.

2x64GB, czyli dokupiłem kartę SD ( 64GB ) oraz pod USB Pendrive ( 64 GB ). Przede wszystkim na muzykę,oraz na zdjęcia i inne pliki.

EDIT: @dzejk nic nie dał Twój link, to co gość opisywał, mam praktycznie usunięte. Po parę KB mają.
Chyba trzeba oddać kompa w ,,dobre ręce'' bo jeszcze kilkanaście dni i nie będzie miejsca.

EDIT: @dzejk jeszcze tak podliczyłem dane i wychodzi mi, że dwa pierwsze pliki mają 32MB, a reszta 13GB, a gdzie jest reszta? Czyli drugie tyle?
A teraz to w ogóle się zdziwiłem, przed chwilą z tego linka co podesłałeś mi, usunąłem jakieś śmieci i miałem 3GB, a po kilku minutach wchodzę na dysk i już nie mam 500MB, gdzie to idzie....... :cry:
Ostatnio zmieniony 2016-12-19, 19:25 przez adziu82, łącznie zmieniany 1 raz.
RAW
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: dzejk »

zgraj swoje wszystkie ważne pliki z dysku C na kartę sd / pendrive i odłącz je od komputera, a potem zresetuj windows 10 do ustawień fabrycznych:
https://www.asus.com/pl/support/faq/1013064
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: adziu82 »

Przeczytaj ostatni EDIT z postu wyżej.
Ale co, mam wszystkie programy i windowsa zgrać? Bo to mam tam, czyli 13GB, a drugie tyle to nie wiem gdzie jest i co to jest, więc nie wiem co mam zgrywać.
Windowsa raczej nie powinienem ruszać, programy chyba też. A jak mogę zgrać, to co później, będę musiał jakoś instalować na nowo czy jak?
RAW
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: dzejk »

Może windows robi jakąś większą aktualizację w tle.
Tylko swoje pliki pozgrywaj, czyli dokumenty, zdjęcia, itd., bo cały dysk C zostanie wyczyszczony, a windows 10 zainstalowany od nowa. Później będziesz musiał tylko dograć programy, które sam doinstalowałeś, np. ccleaner.
Zamiast dokupywać zewnętrzne nośniki, może warto pomyśleć nad wymianą dysku w laptopie na większy ?
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: adziu82 »

dzejk pisze: Zamiast dokupywać zewnętrzne nośniki, może warto pomyśleć nad wymianą dysku w laptopie na większy ?
@dzejk, ale ten mój dysk C, to jest karta SD 32GB. Nie mam pojęcia czy można ją powiększyć, pewnie tak.
RAW
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: dzejk »

karta sd jak główny dysk netbooka ?
co to za model ?
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Problem z W10 (dysk C )

Post autor: adziu82 »

@dzejk to jest 100s (12 cali )dziś znowu uciekło jakieś 300MB, gdzie to idzie - co to idzie? Zaraz nie będzie nic przestrzeni wolnej.
Coś się pobiera/aktualizuje i dysk zawala.
RAW
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: dzejk »

witaj w świecie windows 10.
Popatrz na ostatni komentarz pod tym linkiem http://www.ceneo.pl/43517396#tab=reviews
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: adziu82 »

Ja akurat nie narzekam aż tak bardzo. Notebooka używam tylko do przeglądania internetu,ewentualnie włączyć jakąś nutkę.
Na weekend kiedy jestem w domu, lubię sobie włączyć go i tak chodzi cały dzień, wtedy muli już, za długo włączony.
Wyłączę na 10 minut i już jest dobrze.
Z kartą tak jak pisał gość w komentarzu, to się nie zgodzę, chyba, że ja mam jakiś felerny model. U mnie działa karta SD, zająłem już 50% i wrzucam/zrzucam bez problemu. Tak samo jest na USB ( 64 GB ).
Mam tylko problem, tak jak pisałem z dyskiem C, dziś odpalam kompa a tu już jakieś 700 MB nie ma i zostało 2GB wolnego.
RAW
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: adziu82 »

@dzejk, jeszcze jeden temat i nie zawracam głowy.
Wczoraj miałem 1GB na dysku C, dziś włączyłem kompa a tu ponad 3GB, nic nie wywaliłem/wykasowałem a dysk się powiększył.
RAW
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: dzejk »

pisałem wcześniej, że to najpewniej aktualizacje windows 10 - ściąga je w tle i zajmują miejsce, potem instaluje i sprząta, stąd różnica. Co nie zmienia faktu, że ten dysk jest za mały nawet na sam system.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: adziu82 »

@dzejk,w końcu za pomocą Windows 10 Manager znalazłem te pliki.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/34a473d56f5389ff
http://www.fotosik.pl/zdjecie/c807eda379696e33
http://www.fotosik.pl/zdjecie/6452fe346dc50eff
http://www.fotosik.pl/zdjecie/69573e26768c3137

Napisz mi proszę co mogę usunąć.
Jak klikam open folder, to otwiera mi już normalnie dysk C i te pliki których nie widzę, czyli jakiś Program Data,User i w nim np Adziu82 ,od Sony jest także coś,jakaś Update Engine itp.
RAW
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: dzejk »

to od sony możesz odinstalować, jeśli nie korzystasz z ichnich programów - odinstalować, nie usunąć !
Reszta to pliki i foldery systemowe, nie ruszaj.
Wymień dysk na większy, bo ta zabawa w szukanie miejsca na niewiele się zda.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: adziu82 »

@dzejk, jeszcze jedno pytanko :-)
Mam folder ,,Dysk Google'' gdzie znalazłem z pomocą W10Manager ( a jak wchodzę w dysk normalnie, to tego nie widzę )wrzucałem jakiś czas temu fotki i zrobiło się prawie 1GB, co to jest? Jakaś kopia? Jak wrzucę więcej (a wrzucę ) to znowu będzie dysk zawalony na maxa?
Dlaczego mam to na dysku C ? To jest jakaś kopia?
Teraz wrzuciłem na Mega z 10GB plików, ale nic nie mam na dysku C.
Oj ja tego W10 nie rozumiem.
Aha za pomocą Destroy_Windows_10_Spying_1.6_Build_716 wyłączyłem aktualizację.
Czy to coś złego? Dla mnie niech zostanie jak jest, nie jest źle.Tylko szkoda mi tego dysku C.
RAW
Awatar użytkownika
dmgary
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2012-03-31, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: dmgary »

@adziu82 i jak komp działa ?

Windows 10 w procesie upgrade zostawia szereg plików pomocniczych , które samoczynnie są kasowane po np. 30 dniach
np. przejście z kompilacji 1511 na wersje 1607 .

Można spróbować to też wywalić ręcznie :

Dysk C --> Właściwości --> Oczyszczanie dysku --> Oczyścić pliki systemowe --> Zaznaczyć usuwanie poprzednich wersji windows i reszte też ;)
Potem to samo tylko wybierasz zakładkę więcej opcji i Oczyść punkty przywracania (zostanie tylko ostatni).

Oczywiście jeszcze trail TuneUP , Ccleaner itp.
Xperia Z5, Samsung J5 2017, E3131, E5186s-22a+ATK10. Plus, Play, Aero2. Swiatłowód od Multimedia
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: adziu82 »

@dmgary, działa, działa. Jakoś udało mi się usunąć troch danych. Mam jakieś 6GB wolnego, więc starczy.
A to co napisałeś, już także robiłem. Mało danych tam usunąłem. A poprzednich wersji windows nie widzę.
Mam np ,,miniatury'',,pliki tymczasowe'',,kosz''jakieś inne pliki.
RAW
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z W10 ( dysk C )

Post autor: dzejk »

spróbuj jeszcze tego https://winclub.pl/topic/2449-windows-v ... a-windows/
ODPOWIEDZ