Vdsl Netia + router wdr4300 ustawienia

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
elmer80
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2017-06-18, 18:24

Vdsl Netia + router wdr4300 ustawienia

Post autor: elmer80 »

Witam!
Tak jak w temacie czyli jak to ustawić?
Modem/router Netia spot na łączu vdsl i do tego chcę podpiąć router Tp-link wdr4300 ze względu na radio 5GHz. W moim budynku jest widocznych około 20 sieci WiFi na częstotliwości 2,4 GHz. W związku z tym uciekam na wyższą częstotliwość gdzie jest zupełnie pusto.
Które urządzenie ma przyznawać adresy, dhcp itd :?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Vdsl Netia + router wdr4300 ustawienia

Post autor: dzejk »

Jeśli kabel ethernetowy z netia spota podłączysz do portu wan w wdr4300, to będziesz miał za nim osobną podsieć, więc serwer dhcp powinien mieć także włączony. Natomiast gdy podłączysz kabel do jednego z portów lan w wdr4300, to będzie on robił jedynie za switch i access point, więc dhcp powinno być wyłączone. W obu przypadkach nie ruszasz konfiguracji netia spota.
elmer80
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2017-06-18, 18:24

Re: Vdsl Netia + router wdr4300 ustawienia

Post autor: elmer80 »

Dzięki za odpowiedź.
Wdr4300 już do mnie leci więc w weekend podłącze.
Wgrane jest openwrt i wydaje mi się, że chyba ten router lepiej będzie sobie radził z zasobami niż Netia spot?
Czy trzeba ustawić przekierowanie portów jeśli będzie podpięte przez wan?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Vdsl Netia + router wdr4300 ustawienia

Post autor: dzejk »

Do działania stron, itp. to nie. Ale dla konsoli, czy programów typu torrent, to raczej tak. Aczkolwiek może włączenie upnp wystarczy.
elmer80
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2017-06-18, 18:24

Re: Vdsl Netia + router wdr4300 ustawienia

Post autor: elmer80 »

Wdr4300 śmiga. W końcu mam full prędkość łącza po wifi a lap z win10 od razu się łączy.
Męczy mnie jedna kwestia. Chciałbym zmienić DNS. Mogę zmienić w WDR czy też na kompie ale Netia spot nie ma takiej opcji.
W necie można znaleźć poradniki jak to zrobić lecz w moim po prostu nie ma takiej zakładki.
Rozumiem, że DNS z Netii i tak funkcjonuje cokolwiek nie ustawię na innych elementach sieci?
ODPOWIEDZ