Światłowód w bloku bez routera a bezpieczeństwo danych w sieci

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
elwismik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2014-04-25, 01:37

Światłowód w bloku bez routera a bezpieczeństwo danych w sieci

Post autor: elwismik »

Witam, do tej pory miałem doświadczenie z Neostradą i internetem Orange Free Net a więc mobilnym LTE. Zmieniłem miejsce zamieszkania i obecny internet mobilny od Orange w nowej lokalizacji działa kiepsko. Jest to nowy blok gdzie do mieszkań rozprowadzono światłowód w gniazdkach w pokojach. Ja mam kawalerkę a więc jest 1 gniazdko lan. Internet można <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> w tym bloku od 2 lokalnych firm. Dzwoniłem do jednej z nich - tej która ma nieco tańszą ofertę i wygląda to ciekawie, natomiast zainteresowało mnie to co powiedziała Pani z BOK że ja w sumie nie muszę mieć routera bo internet będzie od razu z gniazdka po kablu lan. Ja w tym mieszkaniu mam w tej chwili taką sytuację że mam router od Orange ZTE MF 283+ wpięty do switcha, do tego switcha mam tez podpięte 2 laptopy, drukarkę i planuję podpiąć NAS Synology który zakupiłem jako backup i taką "chmurę". Ale jak mówię LTE działa kiepsko w tej lokalizacji i myślę nad światłowodem. Z tego co kobieta z BOK mi powiedziała wystarczyłoby kabel z gniazdka w pokoju wpiąć do switcha zamiast obecnego routera a resztę oni gdzieś tam w piwnicy czy na korytarzu w swoich skrzynkach robią. Nie potrzebuję WIFI bo to kawalerka i chcę żeby wszystko szło po kablu. Ale zastanawiam się tutaj nad bezpieczeństwem moich danych - czy dane za routerem będą bardziej bezpieczne? Czy w ogóle moje dane będą bezpieczne jak podłączę się wg jej sugestii bezpośrednio kablem do gniazdka bez żadnego routera? Z drugiej strony nie chcę ponosić dużych kosztów - dodam że mam ten router od Orange i jakiegoś białego Sagemcoma który został mojej mamie po zakupie w Orange Funboxa. Ten Sagemcom chodził w Neostradzie u mojej mamy z prędkością do 80mbit/s. Czy któryś z nich mogę wykorzystać i czy w ogóle ten router będzie mi potrzebny? A może są jakieś inne sposoby na zabezpieczenie danych aby np. nie były tak łatwo dostępne dla dostawcy internetu czy jakiegoś jego pracownika itp.? Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Światłowód w bloku bez routera a bezpieczeństwo danych w sieci

Post autor: wojteks »

Światłowód to może do budynku co najwyżej dochodzi, dalej idzie po kablu ethernet stąd gniazdko w pokoju. Jak podłączysz jedno urządzenie to będzie działać OK, jak chcesz kilka to musisz router dać (WiFi można wyłączyć). Pozostaje zamiana MF283+ na coś innego i w miarę wydajnego.
Nie pomagam na PW!
elwismik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2014-04-25, 01:37

Re: Światłowód w bloku bez routera a bezpieczeństwo danych w sieci

Post autor: elwismik »

Czyli to co Pani z BOK mi powiedziała, że po podłączeniu internetu wystarczy kabel z gniazdka podpiąć do switcha było nieprawdą? Czyli MF283+ się nie nadaje, a ten biały Sagemcom z neostrady? Ewentualnie jaki router by Pan polecał - niedrogi i prosty w konfiguracji?
elwismik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2014-04-25, 01:37

Re: Światłowód w bloku bez routera a bezpieczeństwo danych w sieci

Post autor: elwismik »

Witam, z tego co się dzisiaj dowiedziałem będzie jednak w mieszkaniu montowane ich urządzenie takie jak np. Huawei HG8546M ono chyba będzie w jakiejś skrzynce a ja podłączam się do gniazdka lan w pokoju, adres IP będzie lokalny, współdzielony z 1 publicznego. Za adres IP publiczny jest dopłata 15zł. Umowy jeszcze nie podpisałem. Co do mojego routera ZTE MF283+ to ma z tyłu gniazda: Lan1/WAN, Lan2, Lan3, Lan4, Phone1 i phone2. Co do routera białego Sagemcom nie mam go przed sobą więc nie wiem jak tam z tymi gniazdami jest.
Proszę o doradzenie jak to podłączyć żebym był w miarę bezpieczny a z drugiej strony żeby to działało dobrze. Czy skoro jest to ich urządzenie to za gniazdkiem lan stawiać jeszcze mój router? i jaki ewentualne.. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Czy warto dopłacać do publicznego IP czy nie ma takiej potrzeby?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Światłowód w bloku bez routera a bezpieczeństwo danych w sieci

Post autor: key »

EDIT:
ZTE jest ok - podlaczasz publiczna siec pod port WAN i ustawiasz routing. Publiczny IP bedzie potrzebny gdybys chcial miec dostep z zewnatrz - jesli tego nie potrzebujesz, nie plac.
Nie pomagam na PW.
elwismik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2014-04-25, 01:37

Re: Światłowód w bloku bez routera a bezpieczeństwo danych w sieci

Post autor: elwismik »

Ok czyli będzie to ich urządzenie Huawei gdzieś chyba w skrzynce prądowej i moje urządzenie ZTE za gniazdkiem? Czy gdybym chciał mieć dostęp do danych z mojego serwera Synology będąc w innym miejscu/mieście to potrzebne będzie to zewnętrzne IP czy niekoniecznie? Wiem że to zewnętrzne IP z kolei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa sieci ale czy np. mając Neostradę to nie mam zewnętrznego IP? Nigdy nie miałem z Neostrada problemów związanych z bezpieczeństwem..
Awatar użytkownika
dmgary
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2012-03-31, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Światłowód w bloku bez routera a bezpieczeństwo danych w sieci

Post autor: dmgary »

Mam Huawei HG8546M na GPON.
Urządzenie jest często z modyfikowanym softem od dostawcy internetu.
Działa port LAN1 , pozostałe są zarezerwowane na TV i inne usługi.
Ja podłączyłem pod port LAN1 mój router na WAN i wszystko działa pięknie.
Router od światłowodu ma adres 198.168.100.1 i ma ustawioną pule adresów 198.168.100.xxx.
Router mój 198.168.8.1 i z tej puli są adresy do przypisania pozostałych urządzeń DHCP lub na sztywno.

Czy neostrada czy inna forma dostępu do internetu zawsze masz "swoje" IP, tyle że może być stałe lub jak w Neostradzie dynamiczne zmienne.
Jeśli chcesz mieć dostęp z zewnątrz do swoich zasobów dużo łatwiej jest to zrealizować przy stałym adresie IP.
Xperia Z5, Samsung J5 2017, E3131, E5186s-22a+ATK10. Plus, Play, Aero2. Swiatłowód od Multimedia
elwismik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2014-04-25, 01:37

Re: Światłowód w bloku bez routera a bezpieczeństwo danych w sieci

Post autor: elwismik »

Czyli do tego ich routera podpinam mój router np ZTE MF 283+ (port lan1/wan), z mojego routera wypuszczam z portu lan2 kabelek do switcha, do tego switcha mam podpięte jeszcze 2 laptopy, drukarkę i Nas Synology, ustawiam w moim routerze te podane np przez Ciebie adresy IP i wszystko powinno "śmigać"? Czy coś pokręciłem?
Awatar użytkownika
dmgary
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2012-03-31, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Światłowód w bloku bez routera a bezpieczeństwo danych w sieci

Post autor: dmgary »

elwismik pisze:Czyli do tego ich routera podpinam mój router np ZTE MF 283+ (port lan1/wan), z mojego routera wypuszczam z portu lan2 kabelek do switcha, do tego switcha mam podpięte jeszcze 2 laptopy, drukarkę i Nas Synology, ustawiam w moim routerze te podane np przez Ciebie adresy IP i wszystko powinno "śmigać"? Czy coś pokręciłem?
Zgadza się.
Xperia Z5, Samsung J5 2017, E3131, E5186s-22a+ATK10. Plus, Play, Aero2. Swiatłowód od Multimedia
elwismik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2014-04-25, 01:37

Re: Światłowód w bloku bez routera a bezpieczeństwo danych w sieci

Post autor: elwismik »

Jeszcze jedno - jak mój router jest zabezpieczony przed "ich" routerem? Tzn. zakładając złe intencje ISP - gdyby chcieli podejrzeć mój ruch w sieci i mają dostęp do "swojego" routera to nie mogą przez niego wejść na mój router? Mam jeszcze jakoś zabezpieczyć swój router, jakimś hasłem czy w inny sposób?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Światłowód w bloku bez routera a bezpieczeństwo danych w sieci

Post autor: wojteks »

Jak ISP będzie chciał nabroić to zawsze da radę. Zmień domyślne hasło do zarządzania routerem i właściwie nic więcej nie możesz zrobić. Łącz się wszędzie po https/ftps czy zestawiaj tunele vpn które nie dadzą się podsłuchać bo są szyfrowane dodatkowo.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
dmgary
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2012-03-31, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Światłowód w bloku bez routera a bezpieczeństwo danych w sieci

Post autor: dmgary »

wojteks pisze:Jak ISP będzie chciał nabroić to zawsze da radę.[...]
Dokładnie !
Multimedia np. zdalnie odblokowuje WiFi (po dodatkowej opłacie ) w swoim routerze.
A przycisk reset jest wg instrukcji zarezerwowany dla nich jako właściciela urządzenia.
Xperia Z5, Samsung J5 2017, E3131, E5186s-22a+ATK10. Plus, Play, Aero2. Swiatłowód od Multimedia
elwismik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2014-04-25, 01:37

Re: Światłowód w bloku bez routera a bezpieczeństwo danych w sieci

Post autor: elwismik »

Pytanie - czy powinienem naciskać na ISP aby ich router był ustawiony w trybie bridge czy nie ma to dla mnie większego znaczenia?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Światłowód w bloku bez routera a bezpieczeństwo danych w sieci

Post autor: wojteks »

To zależyco chcesz robić/mieć/uzyskać, jakbyś miał publiczne IP to mając to IP na WAN własnego routera jest prościej zrobić serwer czy mieć dostęp z zewnątrz do własnej sieci.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ