600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tormentor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2008-07-21, 22:03
Lokalizacja: Warszawa

600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Post autor: tormentor »

Witajcie,
Wczoraj zwiększyłem net u mojego operatora (Vectra) ze 100/10 na 600/30Mbit/s. Parametry ok, niby wszystko gra, ale... Mam zablokowane porty. Chodzi głównie o torrenty i generalnie programy do wymiany plików. Do tej pory, w ofercie 100Mbit/s wszystko było ok. Dana aplikacja najprawdopodobniej wymuszała przekierowanie portów, a router i konfig Vectry (ściąga się automatycznie po zalogowaniu do sieci) na to pozwalał. Nie znam się aż tak, ale chodziło chyba o UpNP. Nie wiem czemu w nowej ofercie to nie działa. Od dłuższego czasu Vectra nie daje dostępu do ich routera i jakiekolwiek próby rozmów z nimi kończą się na "parametry pracy modemu są w porządku". Jedyne co mi pozostaje to kupno własnego routera, a ich sprzęt (Technicolor cga2121) przełączyć w tryb "bridge". Wówczas będę mógł robić co mi się podoba.
Inna opcja to rezygnacja z podpisanej umowy (mam na to 14 dni) i przejście do UPC.
Tutaj powstaje kilka pytań:
- Czy UPC daje dostęp do ustawień routera?
- Może zostać przy Vectrze i kupić własny router?
Trochę to bez sensu, żeby kupować router, znowu wydawać kasę tylko po to, żeby postawić router na routerze, bo ktoś nie dał dostępu.
Co radzicie? Poważnie, nie wiem jak rozwiązać temat...
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: 600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Post autor: key »

Kup router, jesli ISP ppozwala na przelaczenie swojego routera w tryb bridge. Zamykanie portow sluzy ochronie tylka ISP.
Nie pomagam na PW.
tormentor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2008-07-21, 22:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: 600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Post autor: tormentor »

Tak też zrobiłem, jedyne sensowne wyjście z sytuacji...
marioking
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 164
Rejestracja: 2008-12-13, 16:11
Lokalizacja: Zagościniec

Re: 600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Post autor: marioking »

Są tu może jacyś użytkownicy Vectry, poprawiło się coś? Ten technicolor rzeczywiście taki problematyczny?
oferma
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2019-05-11, 15:28

Re: 600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Post autor: oferma »

Ja mam Vectrę (od kilku lat) i 600/30 od roku i chodzi jak marzenie (dwie jednodniowe awarie przez 6-7 lat). Ogólnie jestem b. zadowolony, jedynie upload mógłby być większy, bo 30 MBIT to średnio wypada, są łącza które mają 500 MBIT dl i 50-80 up. Tu ten stosunek 1:20 trochę kiepsko wypada. Poza tym łąćze b. dobre. Vectra jest świetna i naprawðę zero problemów (czego nie mogłem powiedzieć o TP SA -> Orange oraz UPC).

Technicolor nie jest problematyczny. Choć oczywiście zależy czego się oczekuje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
obcy33
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2011-03-04, 11:52
Lokalizacja: PL

Re: 600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Post autor: obcy33 »

Trochę odświeżam, ale u mnie jakoś to nie działa. Przełączyłem na bridge, podłączył swój router, który pobrał adresy od ISP, zrobiłem przekierowanie i nic. Internet jest, ale problem z portami. Dodatkowo - adres zewnętrzny jest inny niż na moim routerze, ale to można zmienić dopiero w ofercie biznesowej. Jakieś pomysły?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: 600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Post autor: radius »

Co to za router? Jaki ma procesor? UART posiada?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
obcy33
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2011-03-04, 11:52
Lokalizacja: PL

Re: 600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Post autor: obcy33 »

Jest to Netgear WNR614
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: 600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Post autor: wojteks »

obcy33 pisze:Internet jest, ale problem z portami. Dodatkowo - adres zewnętrzny jest inny niż na moim routerze, ale to można zmienić dopiero w ofercie biznesowej. Jakieś pomysły?
Tak, wykupić "zewnętrzne" IP lub użyć vpn ale to zależy do czego to ma służyć.
Nie pomagam na PW!
obcy33
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2011-03-04, 11:52
Lokalizacja: PL

Re: 600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Post autor: obcy33 »

Tak jak wspomniał założyciel tematu - torrent i wymiana plików.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: 600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Post autor: radius »

obcy33 pisze:Jest to Netgear WNR614
Ja mam na myśli router Operatora przy którym trzeba byłoby "pogrzebać".
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
obcy33
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2011-03-04, 11:52
Lokalizacja: PL

Re: 600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Post autor: obcy33 »

Technicolor CGA2121, bez możliwości zalogowania - jedyne ustawienia z paneli klienta, tak jak wspomniane wcześniej, przełączanie trybu z 'router' na 'bridge'.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: 600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Post autor: wojteks »

obcy33 pisze:torrent i wymiana plików.
No to pozostaje tylko "zewnętrzne" IP wykupić. Inaczej zawsze będziesz za NAT dostawcy.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: 600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Post autor: radius »

obcy33 pisze:...Technicolor CGA2121...
Rozkręcić, poszukać UART, popatrzeć czy bootloader jest zablokowany.
https://wikidevi.wi-cat.ru/Technicolor_CGA2121
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
obcy33
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2011-03-04, 11:52
Lokalizacja: PL

Re: 600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Post autor: obcy33 »

radius pisze:
obcy33 pisze:...Technicolor CGA2121...
Rozkręcić, poszukać UART, popatrzeć czy bootloader jest zablokowany.
https://wikidevi.wi-cat.ru/Technicolor_CGA2121
To już taka wyższa szkoła jazdy. Na chwilę obecną korzystam z ich usług, i nie chciałbym aż tak ingerować w sprzęt.
Poniżej przesyłam rozmowę, którą przeprowadziłem z ich konsultantem:
08:10:49 [Bartosz] Witamy w Vectrze, w czym mogę pomóc?
08:10:59 [Tomasz] witam
08:11:43 [Tomasz] czy jest jakaś możliwość przypisania stałego IP zewnętrznego?
08:13:01 [Bartosz] W przypadku umowy na warunkach indywidualnych nie mamy takiej możliwości. Możemy przełączyć modem w tryb pracy bridge, ale adres IP, mimo że publiczny nadal będzie nadawany automatycznie przez protokół DHCP.
08:14:15 [Tomasz] tak, sprawdzałem
08:14:27 [Tomasz] a czy jest możliwość przekierowania portów?
08:14:41 [Bartosz] Na naszym modemie nie.
08:16:00 [Tomasz] a czy jako usługa dostępna u Was?
08:17:00 [Bartosz] Też nie, w przypadku chęci dokonania przekierowań portów należy przełączyć nasz modem w tryb pracy bridge, podłączyć prywatny router, na którym zostanie zmieniona konfiguracja.
08:17:28 [Tomasz] niestety nie działa
08:19:24 [Tomasz] przełączyłem na bridge, podłączyłem swój router, niestety porty były zamknięte
08:19:36 [Tomasz] na moim routerze widziałem w ustawieniach i dzienniku że jest ok
08:19:55 [Tomasz] ale sprawdzając od zewnątrz niestety nie działało
08:23:01 [Bartosz] Rozumiem, ale to już kwestia konfiguracji pańskiego routera. Nasza firma nie blokuje portów.
08:25:49 [Tomasz] no dobrze, sprawdzę jeszcze raz. jednak podczas próby podłączenia z zewnątrz w dziennikach mojego routera nie było wzmianki o próbie połączenia
08:28:03 [Bartosz] W razie dodatkowych pytań pozostajemy do dyspozycji.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: 600Mbit/s Vectra, pierwsze problemy

Post autor: wojteks »

Zrób podstawowy test i sprawdź jakie IP dostaje router na WAN (przy trybie bridge technicolora) i pod jakim IP widać Cię w sieci. Jeżeli są takie same to ma IP publiczne (chociaż nie koniecznie bo cały ruch od strony internetu może byc blokowany jak u dostawców komórkowych) i powinno zadziałać przy odpowiedniej konfiguracji własnego routera.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ