Bezpieczeństwo takich instalacji (kable na zewnątrz) w czasie burzy

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kosteko

Bezpieczeństwo takich instalacji (kable na zewnątrz) w czasie burzy

Post autor: kosteko »

Chciałem was zapytać jak jest z bezpieczeństwem użytkowania instalacji gdzie kable są częściowo poprowadzone na zewnątrz budynków?
Przykład 1:
Router LTE wewnątrz budynku do niego podłączona antena zamocowana na maszcie na dachu
Czy taka instalacja w okresie burzowym powoduje zwiększone ryzyko trafienia piorunem?
Czy samo trafienie w antene =gwarancja pożaru spowodowanego usmarzeniem sie routera?
Przykład 2:
Zwykły kabel LAN ok 5m po prowadzony po zewnętrznej scianie domu z pokoju1 do pokoju2
Jakie jest ryzyko związane z tym że to zwykły kabel a nie do zastosowań zewnętrznych? (To nie mój pomysł żeby tak poprowadzić kabel)
Jakie jest ryzyko uszkodzenia urządzeń spowodowane trafieniem pioruna/indukcja napiecia w kablu poprowadzonym na zewnątrz?
Napiszcie czy mieliście jakieś incydenty związane z burzami?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Bezpieczeństwo takich instalacji (kable na zewnątrz) w czasie burzy

Post autor: wojteks »

Maszt powinien być prawidłowo uziemiony. Na czas burzy anteny należałoby odłączyć od routera i router od prądu (nikt tego jednak nie robi, czasem sprzęt się usmaży). Nie musi być pożaru bo router uszkadza zwykle już przepięcie. Zresztą przy trafieniu w maszt lub blisko może się okazać że wszystkie domowe sprzęty elektryczne przestały działać.

Zwykły kabel LAN wytrzyma 2-3 lata a potem izolacja powinna rozpaść się od słońca, oczywiście przepięcie może zniszczyć podłączone urządzenia (nie tylko porty LAN ale i więcej).

Jedyne zabezpieczenie przed tym to odłączanie fizyczne sprzętu od sieci 230V, LAN i anten, niby są zabezpieczenia przeciwprzepięciowe ale też nie dają 100% pewności a czasami kosztują tyle co antena czy urządzenie.
Nie pomagam na PW!
kosteko

Re: Bezpieczeństwo takich instalacji (kable na zewnątrz) w czasie burzy

Post autor: kosteko »

Najbardziej mnie interesuje to czy wystawienie kabla na na zewnątrz np z okna do okna innego pomieszczenia w tyn samym budynku zwiększa ryzyko bezpośredniego trafienia pioruna w instalacje? Druga sprawa to mur chyba w żadem sposób nie zabezpiecza przed indukowaniem się napięcia? Sam mam trochę kabli Lan poprowadzonych,ale wszystko wewnątrz budynku.I nigdy nic takiego mnie się nie przytrafiło. Ale lepiej dmuchać na zimne i zapobiegać.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Bezpieczeństwo takich instalacji (kable na zewnątrz) w czasie burzy

Post autor: wojteks »

Moim zdaniem od okna do okna w tym samym budynku to nie problem, co innego przewieszka np. między domami 30m długości. Niby można się posiłkować kablami w ekranie ale nie robiłbym tego.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ