Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bpm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2007-03-06, 11:05
Lokalizacja: Radom

Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: bpm »

Dzień dobry,

posiadam router HUAWEI B525s-023a, który do tej pory działał w PLAY. Obecnie zrezygnowałem z usług tego operatora i chciałem aby na obecną chwilę działał w domu po kablu (WAN).

Zmieniłem mu oprogramowanie zgodnie z instrukcją kolegi robertinka, następnie dostał mod firmware od kolegi garyska oznaczone numerem: B525s-23a_UPDATE_11.182.61.00.778_DBU

Następnie wpisałem dane dostępowe od swojego dostawcy w konfiguracji Ethernet i utknąłem. Nigdzie nie mogę znaleźć w panelu administracyjnym opcji zmiany portu nr 4 LAN4 na WAN. Czy może w tym routerze trzeba WAN jakoś inaczej skonfigurować? Gdzie szukać opcji i co zmieniać?

Bardzo proszę o pomoc.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: key »

Chyba nie rozumiesz co oznacza LAN i WAN.

WAN jest zewnetrzna siecia - czyli internetem. W wypadku B525s jest to polaczenie LTE.
LAN jest wewnetrzna siecia - czyli tym, co ty chcesz podlaczyc do internetu. Tutaj wpinasz twoje odbiorniki.
Nie pomagam na PW.
bpm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2007-03-06, 11:05
Lokalizacja: Radom

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: bpm »

key pisze:Chyba nie rozumiesz co oznacza LAN i WAN.
Rozumiem doskonale, ale chyba nie zrozumiałeś o co mi chodzi. Otóż router ten, to nie tylko LTE a ma jedną linię nr 4 LAN/WAN (podesłać foto?). Na innym znanym forum, sugerowali jednemu użytkownikowi aby poszukał w panelu administracyjnym ustawień dotyczących zmiany wyjścia LAN na wejście WAN. Ja również takich ustawień nie znalazłem, co sugeruje (mogę się mylić), że po podłączeniu kabla router sam zmienia to automatycznie. A być może ktoś ma wiedzę, że PLAY tak jak T-mobile wykastrowało ten router właśnie o WAN i dlatego nie ma odpowiedniej zakładki w panelu? Choć nie wydaje mnie się, skoro można przeprowadzać ustawienia, o czym poniżej.

To może prościej, chcę podpiąć internet po kablu do niego (nie LTE) ponieważ ma wejście WAN.

Po przeprowadzonych kombinacjach w ustawieniach w zakładce Ethernet/Tryb połączenia:
- wpisanie danych dostępowych w trybie automatycznym, nic nie daje (dioda czerwona);
- wpisanie danych dostępowych w konfiguracji PPPoE, również nic nie daje (dioda czerwona);
- wpisanie danych w konfiguracji "Statyczny adres IP", tu już się coś dzieje ponieważ następuje połączenie, dioda pali się na zielono, jednak internet nie jest rozsyłany dalej do urządzeń, komputer, telefon itp

Może w innej zakładce trzeba coś wpisać/zmienić, tego nie wiem, stąd ten temat. Chyba też wybiorę się do dostawcy, niech coś pokombinuje i się wypowie, bo mnie już ręce opadają.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: key »

bpm pisze:Otóż router ten, to nie tylko LTE a ma jedną linię nr 4 LAN/WAN (podesłać foto?).
Na obudowie zostal opis LAN/WAN, ale funkcja zostala usunieta z panelu konfiguracyjnego. W sofcie ktory masz na routerze nie uruchomisz funkcji WAN.
bpm pisze:Na innym znanym forum, sugerowali jednemu użytkownikowi aby poszukał w panelu administracyjnym ustawień dotyczących zmiany wyjścia LAN na wejście WAN. Ja również takich ustawień nie znalazłem, co sugeruje (mogę się mylić), że po podłączeniu kabla router sam zmienia to automatycznie.
Niestety mylisz sie.

Zeby uruchomic WAN musisz wgrac SW ktory go obsluguje. W linku powyzej jest link na nasze forum, na watek opisujacy modyfikacje softu w twoim routerze. Przeczytaj, zmien na odpowiedni SW, wtedy powinno dzialac.
Nie pomagam na PW.
bpm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2007-03-06, 11:05
Lokalizacja: Radom

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: bpm »

key pisze:Zeby uruchomic WAN musisz wgrac SW ktory go obsluguje. W linku powyzej jest link na nasze forum, na watek opisujacy modyfikacje softu w twoim routerze. Przeczytaj, zmien na odpowiedni SW, wtedy powinno dzialac.
No właśnie tak pomyślałem, żeby pobawić się z SW, pytanie tylko, który najlepszy ;) Kolega fatum1 w wątku opisał, że właśnie testuje oryginalny B525s-23a_UPDATE_11.170.61.00.965.BIN i wygląda na najlepszy, choć bez brandingu, z drugiej strony mnie branding do niczego niepotrzebny.

Znalazłem też firmware tutaj. Może jakieś sugestie czy podpowiedź od kolegów, który się nada, albo jakiś MOD może ;)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: key »

Porozmawiaj z kolega fatum1, myślę ze on może podpowiedzieć Ci, co dokładnie Tobie jest potrzebne.
Nie pomagam na PW.
bpm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2007-03-06, 11:05
Lokalizacja: Radom

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: bpm »

key pisze:Porozmawiaj z kolega fatum1, myślę ze on może podpowiedzieć Ci, co dokładnie Tobie jest potrzebne.
No właśnie trzeba tak zrobić, bo testuje już któryś z kolei i nie ma takiej opcji, co jest dla mnie dziwne przy oryginalnym FW. Dzięki za podpowiedź.
bpm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2007-03-06, 11:05
Lokalizacja: Radom

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: bpm »

Nie mogę edytować powyższego postu (dlaczego?), dlatego piszę nowy.

Przetestowałem już kilkanaście wersji oprogramowania, niestety w żadnej nie ma opcji LAN=>WAN. Zaczynam już tracić nadzieję i zastanawiam się czy to nie pic na wodę i Chińczycy zrobili tylko opis na obudowie LAN/WAN

Okazuje się też, że kolega fatum1 nie istnieje. Dlatego dopiszę się do ogólnego wątku, może ktoś coś wie na ten temat.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: key »

fatum1 jest usuniety, ale to nie znaczy ze n.p. ta sama osoba jest aktywna pod innym nikiem.

Alternatywnie poprzegladaj kto jeszcze byl mocno aktywny w danym watku i sprobuj napisac do nich e-maile.
Nie pomagam na PW.
bpm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2007-03-06, 11:05
Lokalizacja: Radom

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: bpm »

Spoko, dzięki za info. Napisałem w ogólnym wątku dotyczącym moda, ale wychodzi na to, że ten model jest jakiś "lewy", mówiąc delikatnie. Wrzuciłem mu najnowszy mod od garyska, ale już odpuszczam, jedyna opcja jaka została to udać się do operatora, może on coś pokombinuje. Jak to nic nie da, to go sprzedam.

A tak na marginesie zapytam, jak wgrać WebUI od garyska do tego routera? Szukam, szukam i nigdzie nie mogę znaleźć instrukcji. Znalazłem tylko info, że z poziomu GUI, ale jak to zrobić? Byłbym wdzięczny za info, po czym temat można zamknąć.
bastek6
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-03-02, 19:39

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: bastek6 »

witajcie,
ja mam pytanie poniekąd związane, potrzebuje pościć ruch przez tunel openvpn, ale przez jedno wyjście ethernet.
Czy można wydzielić vlany w tym urządzeniu, albo zrobić tak aby tylko przez sieć wi-fi szedł tunel ?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: key »

bpm pisze:Napisałem w ogólnym wątku dotyczącym moda, ale wychodzi na to, że ten model jest jakiś "lewy", mówiąc delikatnie. Wrzuciłem mu najnowszy mod od garyska, ale już odpuszczam, jedyna opcja jaka została to udać się do operatora, może on coś pokombinuje.
Problem polega na tym, ze kazdy operator ma mozliwosc "konfiguracji" swojego softu. Musisz znalezc wersje, ktora ma wszystkie opcje Tobie potrzebne. Moze jeszcze raz przekopiesz link i poszukasz odnosnikow do rosyjskiego forum - oni maja stosunkowo duzy know-how.
bpm pisze:A tak na marginesie zapytam, jak wgrać WebUI od garyska do tego routera?
Tak samo jak kazde inne WebUI. Zwroc tylko uwage, ze system ma dwa poziomy - system operacyjny oraz WebUI. Oba pliki musza do siebie pasowac.
Nie pomagam na PW.
bpm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2007-03-06, 11:05
Lokalizacja: Radom

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: bpm »

key pisze:Problem polega na tym, ze kazdy operator ma mozliwosc "konfiguracji" swojego softu. Musisz znalezc wersje, ktora ma wszystkie opcje Tobie potrzebne. Moze jeszcze raz przekopiesz link i poszukasz odnosnikow do rosyjskiego forum - oni maja stosunkowo duzy know-how.
Spokojnie, ja internet stacjonarny mam od prywatnej firmy, znam dobrze dostawcę. Także nikt nie będzie mi modyfikował softu, po prostu gość sprawdzi co jest grane i się wypowie.
key pisze:Tak samo jak kazde inne WebUI. Zwroc tylko uwage, ze system ma dwa poziomy - system operacyjny oraz WebUI. Oba pliki musza do siebie pasowac.
Piszesz, że tak samo jak każde inne. Problem polega na tym, że ja jeszcze nie wiem co oznacza to "jak każde inne". W życiu tego nie robiłem, jak się nauczę, zapewne będę się z tego śmiał, ale na tą chwilę, Twoja powyższa wypowiedź to dla mnie czarna magia. Trzy dni już siedzę i przekopuję forum odnoście jakiegoś info, nie znalazłem i właśnie dlatego proszę o pomoc. Czy może to jest tak, wszyscy wiedzą, ale nie powiedzą jak to zrobić?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: key »

bpm pisze:Spokojnie, ja internet stacjonarny mam od prywatnej firmy, znam dobrze dostawcę. Także nikt nie będzie mi modyfikował softu, po prostu gość sprawdzi co jest grane i się wypowie.
Ja pisze o sofcie ktory jest zainstalowanym teraz na twoim routerze - w zaleznosci od dostawcy tego routera, software moze byc rozny i moze miec dostepne rozne opcje.

Nie wiem co twoj dostawca internetu ma do tego.
bpm pisze:Piszesz, że tak samo jak każde inne. Problem polega na tym, że ja jeszcze nie wiem co oznacza to "jak każde inne". ...Trzy dni już siedzę i przekopuję forum odnoście jakiegoś info, nie znalazłem i właśnie dlatego proszę o pomoc..
Wpisujesz "how to update huawei B525-23a" do googla i czytasz wyniki, n.p. klick.
Nie pomagam na PW.
bpm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2007-03-06, 11:05
Lokalizacja: Radom

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: bpm »

key pisze:Ja pisze o sofcie ktory jest zainstalowanym teraz na twoim routerze - w zaleznosci od dostawcy tego routera, software moze byc rozny i moze miec dostepne rozne opcje

Nie wiem co twoj dostawca internetu ma do tego.
Chyba znów się nie rozumiemy. Ja napisałem, że pójdę do swojego dostawcy netu, niech się pobawi, a Ty mi o operatorze. Więc Ci odpowiedziałem na to, bo nie wiem co ma operator do tego, przecież zainstalowałem najnowszy firmware od garyska. Ale ok nieważne już.
key pisze:Wpisujesz "how to update huawei B525-23a" do googla i czytasz wyniki, n.p. klick.
Dzięki, sprawdzę to i zrobię to i tylko to. Jak dla mnie temat do zamknięcia, ja naprawdę mam dość już tego dziadostwa od Chinoli.
bpm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2007-03-06, 11:05
Lokalizacja: Radom

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: bpm »

key pisze:Wpisujesz "how to update huawei B525-23a" do googla i czytasz wyniki, n.p. klick.
Edit: Sorry za zawracanie tyłka. Rezygnuję, z instalowania WebUI z pliku .ipk, nie mam pojęcia jak to zrobić, a to info chyba zastrzeżone jest dla niewielu. Poza tym skręcam go już i przygotowuję do sprzedaży, koniec mordowania się z tym chińskim badziewiem.
Ac3fir3
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2020-02-26, 05:26

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: Ac3fir3 »

Musisz usunąć wszystkie karty SIM na trasie, a to automatycznie wykryje wan po podłączeniu kabla
bpm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2007-03-06, 11:05
Lokalizacja: Radom

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: bpm »

Dziękuję, ale robiłem już praktycznie wszystko, różne konfiguracje i ustawienia, co opisałem też tutaj

Temat do zamknięcia.
Sladki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2021-01-12, 20:00

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: Sladki »

Może jeszcze komuś się przyda taka informacja, że na B525s-023a brandowanym przez PLUS działa bez problemu WAN kablowy (DHCP, PPPoE).
Wystarczy podłączyć kabel ETH do portu 4 z tyłu routera opisanego jako WAN/LAN i odpowiednio skonfigurować dane:
Ścieżka:
Ustawienia->ETHERNET->Ustawienia sieci Ethernet->Tryb połączenia + jakieś dodatkowe informacje.

Takie połączenie ma wyższy priorytet niż sieć komórkowa LTE. W przypadku zaniku nośnej ETH automatycznie przełącza się na WAN LTE.
Software jaki mam w routerze:
Oprogramowanie modemu: 11.236.01.02.69
Interfejs www: 21.100.31.00.03
pawbrok
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-12-19, 13:15
Lokalizacja: Świdnica

Re: Router HUAWEI B525s-023a - konfiguracja WAN

Post autor: pawbrok »

W moim przypadku także działa WAN na porcie 4 LAN/WAN. Domyślnie przełącza się automatycznie, po wykryciu na tym porcie serwera DHCP i pobiera z niego adres. W innym przypadku działa, jak zwykły port LAN.
Posiadam zmodowany firmware 11.190.65.00.00 GUI 21.100.31.00 (11.236.01.00.00)_Mod1.2pl
Przy okazji w tym modzie działają SMS, USSD, CS Voice, tryb BRIDGE (mostu), 4G+ dla Play.
Ja używam Virgin Mobile - musiałem zmienić numer SMS centrum, bo domyślnie ustawia automatycznie na Play (i SMS nie działało), a Virgin ma inny.
W trybie mostu nie chce działać prawidłowo USSD - wylogowuje i po powtórnym zalogowaniu nici z odczytania odpowiedzi. Ale to drobiazg.
Podsumowując: w trybie routera WAN można używać dodatkowo, jako bramki GSM po podłączeniu telefonu analogowego do portu telefonicznego i prawdopodobnie SIP VoIP (nie testowałem).

pozdrawiam pawbrok
ODPOWIEDZ