Doprowadzenie światłowodu - problem techniczny

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Doprowadzenie światłowodu - problem techniczny

Post autor: nesiasps »

Witam serdecznie, może jest ktoś kto ogarnie taki temat jak doprowadzić kabel światłowodowy do domu po 40 metrowym podjeździe tak aby nie przechodził nad działką sąsiada. Chciałem żeby firma doczepiła do niższego dachu garażu, ale podobno za nisko i mam odbić się od sąsiada ale wiadomo… jak to jest. Przy drodze jest słup na którym operator ma skrzynkę i „się nie da” może postawić jakiś słup techniczny ale również operator nie ma takich możliwości lub „za drogo” a nawet nie wiem za ile by to było. Może ktoś pomoże, kto technicznie ogarnia te sprawy. Na zdjęciach zaznaczyłem problem.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Doprowadzenie światłowodu - problem techniczny

Post autor: wojteks »

Ze słupa do ziemi (w rurce ochronnej żeby kosiarką nie uszkodzić) i dalej ziemią wzdłuż podjazdu. Jeżeli ziemia nie przekopywana to na 10-20cm w peszlu (rurce PE niebieskiej do wody) wystarcz (albo nawet po wierzchu z rurką pod tujami schowaną, można wtedy czarnej użyć).
Nie pomagam na PW!
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Doprowadzenie światłowodu - problem techniczny

Post autor: nesiasps »

Od słupa właśnie idzie prąd w peszlu pod ziemią do skrzynki przy bramie, nie chcieli nawet słyszeć o tym żeby to wierzchem poleciało a nawet jak doprowadzę do bramy to bym musiał kostkę rozbierać żeby do budynku dotrzeć lub dać coś do góry przy bramie…niby blisko a daleko
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Doprowadzenie światłowodu - problem techniczny

Post autor: radius »

Dobrze. A Ci sąsiedzi po lewej i po prawej (grafitowe dachy) mają już światłowód? Rozmawiałeś z Nimi?
Według mnie trzeba we trzech zrzucić się na żelbetowy słup 7m i samemu go zakopać w połowie tego podjazdu. A z niego do każdego odbiorcy.
Nawet jeśli puszczenie rurą HDPE wyjdzie taniej to tak jak pisałeś albo rozbierasz kostkę albo bierzesz kreta do przebicia. Wg mnie nieopłacalne.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Doprowadzenie światłowodu - problem techniczny

Post autor: nesiasps »

Podjazd ma 5 m szerokości, jedna stroną -lewą patrząc od wjazdu idzie prąd od słupa, prawą idzie woda a za rok kanalizacja, środkiem za rok gaz - ciężko tam słup wbić, sąsiad po prawej domek parterowy i ma internet ale nie uśmiecha mu się nad drzwiami mieć kabel w moją stronę, ten po lewej od strony prądu nie jest zainteresowany kablem - szkoda że jak prąd ciągnięty był dołem to nikt nie pomyślał o jakimś dodatkowym kablu w razie co…
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Doprowadzenie światłowodu - problem techniczny

Post autor: wojteks »

Rura PE nad prądem, na 10-20cm zakopana, łopatą jej nie przetniesz. Do skrzynki z elektryką wkładasz mediakonwerter/router i dalej po WiFi łącze żeby doprowadzić do domu albo kabel (nawet światłowód) przy samym krawężniku od zewnętrznej zakopany i do domu. Zresztą tak samo przy krawężniku na całej długości podjazdu może iść.

Problematyczne jest tylko zejście ze słupa (zapewne po kablu ziemnym), tak wiem, to nielegalne bo kabel w ziemi pójdzie ale.... przecież nikt nie będzie kabla elektrycznego odkopywał czy coś. Rury PE też kosiarka żyłkowa nie ruszy.
Nie pomagam na PW!
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Doprowadzenie światłowodu - problem techniczny

Post autor: nesiasps »

A ten kabelek to na 40 metrach ma mocny naciąg strasznie jakiś? Wiem że to może średnio profesjonalnie ale obok bramy jest choinka na 8 metrów z solidnym pniem - może od niej się odbić i nie zniszczy to za bardzo drzewa -nie przetnie kory- pień jest jak ten słup a nawet na silnym wietrze się zbytnio nie chwieje
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Doprowadzenie światłowodu - problem techniczny

Post autor: wojteks »

Do drzewa też dostawca nie zrobi. Słup nie ma gałęzi i nie pracuje od wiatru.
Nie pomagam na PW!
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Doprowadzenie światłowodu - problem techniczny

Post autor: nesiasps »

4C8ED0CB-CF51-4DB3-BA72-55B398862D48.jpeg
No to jeszcze zostaje „przymuszenie sąsiada” do zgody na to miejsce do odbicia

Ostatecznie do jego domu idą kable od tego samego słupa nad moim wjazdem i bez zgody z mojej strony formalnej - zarówno prądowe jak i światłowód- tak że wypada chyba nie kręcić nosem gdy jakoś mi to nie przeszkadza…. No chyba że zacznie za niedługo jak dalej będzie upór materii
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Doprowadzenie światłowodu - problem techniczny

Post autor: Akwinata »

W razie czego to mała poprawka - nie puszczaj w ziemi w peszlu a w arocie. Peszel bardzo szybko sparcieje nawet w piachu.
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Doprowadzenie światłowodu - problem techniczny

Post autor: nesiasps »

Wszystko już działa, odbiłem się od sąsiada, kabel mam w domu, jeśli ktoś mi podpowie jak zagospodarować kartę sim z internetem z Play 500GB / miesiąc - co się marnować będzie przez kolejny rok - to będę wdzięczny:)) tabletu nie potrzebuje w komórkach mi wystarcza i sam nie wiem na co to by przeznaczyć?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Doprowadzenie światłowodu - problem techniczny

Post autor: wojteks »

Cesja?
Nie pomagam na PW!
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Doprowadzenie światłowodu - problem techniczny

Post autor: nesiasps »

90 zł - za drogo - nikt nie odkupi
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Doprowadzenie światłowodu - problem techniczny

Post autor: wojteks »

No to obniż cenę (patrz, zapłać za jakieś abonamenty czy daj sprzęt w zestawie), masz jeszcze rok do końca. Niestety cesje można zrobić tylko lokalnie w salonie. Zawsze możesz karę umowną zapłacić. Nie każdy chce się bawić w promocje (mimo że tanie).
Nie pomagam na PW!
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Doprowadzenie światłowodu - problem techniczny

Post autor: nesiasps »

Jak ktoś chętny to sprzedam kartę za jakąś kwotę bo i tak płacę do końca umowy..
ODPOWIEDZ