Czy modem poe można zasilić z gniazda RJ45?

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
spiderman3
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2009-08-24, 13:25
Lokalizacja: Dobrzykowice

Czy modem poe można zasilić z gniazda RJ45?

Post autor: spiderman3 »

Witam, zacznę od tego, że posiadam internet radiowy. Modem dostawcy znajduje się na dachu i od niego idzie sobie kabel ethernetowy(skrętka) do zasilacza poe(zasilacz poe oczywiście podpięty do gniazdka elektrycznego) i z zasilacza poe do routera i internet śmiga. Chciałbym się dowiedzieć czy mogę podpiąć wyjściowy kabel ethernet do patchpanela lub gniazda ethernet(rj45) i z niego poprowadzić kabel do zasilacza poe, będzie wtedy dostawał zasilanie modem dostawcy znajdujący się na dachu?
Załączam schemat żeby było wiadomo o co mi chodzi:
https://drive.google.com/file/d/1mGxfJI ... sp=sharing
GIGABYTE Z170-HD3| INTEL 6700K |16GB DDR4 2133 CL14 |MSI GeFroce Gaming X 1060 6GB |PATRIOT 256 NVME, PLEXTOR SSD 120GB, 1TB HDD, 2TB HDD, 500GB HDD |NEC DVD-RW SATA | SEASONIC GX-550W | NOT ONLY TV DVB-T USB DELUXE | WINDOWS 10 64 BIT |
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy modem poe można zasilić z gniazda RJ45?

Post autor: wojteks »

Da się, trzeba tylko dobrze kabel w gnieździe zarobić.
Nie pomagam na PW!
spiderman3
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2009-08-24, 13:25
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: Czy modem poe można zasilić z gniazda RJ45?

Post autor: spiderman3 »

Z patchpanelem też będzie działać?
Planuje zrobić szafe rack i musze mieć pewność.
GIGABYTE Z170-HD3| INTEL 6700K |16GB DDR4 2133 CL14 |MSI GeFroce Gaming X 1060 6GB |PATRIOT 256 NVME, PLEXTOR SSD 120GB, 1TB HDD, 2TB HDD, 500GB HDD |NEC DVD-RW SATA | SEASONIC GX-550W | NOT ONLY TV DVB-T USB DELUXE | WINDOWS 10 64 BIT |
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy modem poe można zasilić z gniazda RJ45?

Post autor: wojteks »

Musi, kabel to kabel byle w jednolitym standardzie był od zasilacza PoE do modemu (dla świętego spokoju kolory par nie powinny się zmienić w patchpanelu).

Patchpanel wprowadza tylko dodatkowe złacze, standard ethernet to przewiduje.
Nie pomagam na PW!
spiderman3
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2009-08-24, 13:25
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: Czy modem poe można zasilić z gniazda RJ45?

Post autor: spiderman3 »

Jaka szafę rack proponujesz do routera netgear r6100, swicha 16 portów i patchpanela?
GIGABYTE Z170-HD3| INTEL 6700K |16GB DDR4 2133 CL14 |MSI GeFroce Gaming X 1060 6GB |PATRIOT 256 NVME, PLEXTOR SSD 120GB, 1TB HDD, 2TB HDD, 500GB HDD |NEC DVD-RW SATA | SEASONIC GX-550W | NOT ONLY TV DVB-T USB DELUXE | WINDOWS 10 64 BIT |
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy modem poe można zasilić z gniazda RJ45?

Post autor: wojteks »

Raczej szafkę i to wąską a nie 19". Nie używam więc trudno mi coś polecić. Jak ten router ma siać WiFi to żadna szafka się nie nadaje bo są metalowe.
Nie pomagam na PW!
spiderman3
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2009-08-24, 13:25
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: Czy modem poe można zasilić z gniazda RJ45?

Post autor: spiderman3 »

Odgrzeję ten temat. Kupiłem szafę rack i wszystko sobie podłączyłem z patchpanelem. Wszystko mi działa oprócz jednego kabelka podpiętego pod patchpanel. To znaczy internet działa tylko do komputera natomiast do routera, telewizora czy dekodera polsatboxa już nie. Zauważyłem, że w tym kablu mam zarobioną końcówkę kat 6 a patchpanel jest kat5e. Zakładam, że żeby zadziałało musi być ta sama kategoria na na dwóch końcach kabla, ale nie jestem tego do końca pewny. Może mi ktoś z Was forumowicze to potwierdzić?
Jak ten router ma siać WiFi to żadna szafka się nie nadaje bo są metalowe.
Co do wifi to trochę to dziwne, ale szafa nie tłumi zasiegu.
GIGABYTE Z170-HD3| INTEL 6700K |16GB DDR4 2133 CL14 |MSI GeFroce Gaming X 1060 6GB |PATRIOT 256 NVME, PLEXTOR SSD 120GB, 1TB HDD, 2TB HDD, 500GB HDD |NEC DVD-RW SATA | SEASONIC GX-550W | NOT ONLY TV DVB-T USB DELUXE | WINDOWS 10 64 BIT |
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy modem poe można zasilić z gniazda RJ45?

Post autor: wojteks »

spiderman3 pisze:Zauważyłem, że w tym kablu mam zarobioną końcówkę kat 6 a patchpanel jest kat5e. Zakładam, że żeby zadziałało musi być ta sama kategoria na na dwóch końcach kabla, ale nie jestem tego do końca pewny.
Cat 5e czy Cat 6 to rodzaj kabla i w tym przypadku nie ma to żadnego znaczenia.
spiderman3 pisze:Wszystko mi działa oprócz jednego kabelka podpiętego pod patchpanel. To znaczy internet działa tylko do komputera natomiast do routera, telewizora czy dekodera polsatboxa już nie.
Zwykle kable powinny być zarobione jako "proste" zgodnie z EIA/TIA-568B EIA/TIA-568A. Komputery zwykle poradzą sobie z kablem zarobionym byle jak ale tv czy dekoder już nie konieczne. Możesz mieć też źle zarobione gniazdo w patchpanelu.
Nie pomagam na PW!
spiderman3
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2009-08-24, 13:25
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: Czy modem poe można zasilić z gniazda RJ45?

Post autor: spiderman3 »

Możesz mieć też źle zarobione gniazdo w patchpanelu.
Gniazdo mam dobrze zarobione bo wszystkie inne działają bez zarzutu. Z resztą to co nie działało poprawnie(przynajmniej tak mi się wydawało) przeniosłem w inne miejsce i dalej to samo. Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś więc wytłumaczę dokładnie o co mi chodzi. Mam patchpanel dokładnie taki: https://allegro.pl/oferta/techly-022854 ... OWIyNTc%3D.
Z jednej strony mam podpięty kabel utp do patchpanela z drugiej mam podpiętą taką końcówkę: https://drive.google.com/file/d/1CbH5KN ... sp=sharing
I tak jak pisałem w poprzednim poście współpracuje to poprawnie tylko z komputerem. Z routerem, tv czy dekoderem już nie.
Wszystkie inne wtyki mam takie: https://drive.google.com/file/d/1xiGS69 ... sp=sharing.
W takiej konfiguracji działa do routera i przez router do tv i dekodera. Dlatego zastanawiam się czy ta końcówka(wtyk) nie jest problemem.
GIGABYTE Z170-HD3| INTEL 6700K |16GB DDR4 2133 CL14 |MSI GeFroce Gaming X 1060 6GB |PATRIOT 256 NVME, PLEXTOR SSD 120GB, 1TB HDD, 2TB HDD, 500GB HDD |NEC DVD-RW SATA | SEASONIC GX-550W | NOT ONLY TV DVB-T USB DELUXE | WINDOWS 10 64 BIT |
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy modem poe można zasilić z gniazda RJ45?

Post autor: wojteks »

Może byc wtyk źle zaciśnięty, może być kabel krosowy przez przypadek zrobiony, gniazdo w patchpanelu źle zarobione itp.

Jeżeli kabelki z kabla dały się prawidłowo ułożyć we wtyku to musi działać, tym bardziej że działa z niektórymi urządzeniami. Skoro poprawnie pracuje z komputerem a z innymi urzadzeniami nie to jednak pozostanę przy opinii że coś jest źle zarobione, pomylone. Zwykle switche i komputery obsługują MDI/MDIX a inne urządzenia nie koniecznie stąd działa tylko komputer. Z jaka prędkością łączy się komputer, czy spina się na 1GB o ile używasz?
Nie pomagam na PW!
spiderman3
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2009-08-24, 13:25
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: Czy modem poe można zasilić z gniazda RJ45?

Post autor: spiderman3 »

Problemem okazała się zła końcówka. Jak podłączyłem tą: https://drive.google.com/file/d/1xiGS69 ... sp=sharing to ruszyło. Dzięki za pomoc mam już neciora w dekoderze polsatu :D

PS. Widocznie tak jak mówiłeś tamta była prawdopodobnie pod kabel krosowany.
GIGABYTE Z170-HD3| INTEL 6700K |16GB DDR4 2133 CL14 |MSI GeFroce Gaming X 1060 6GB |PATRIOT 256 NVME, PLEXTOR SSD 120GB, 1TB HDD, 2TB HDD, 500GB HDD |NEC DVD-RW SATA | SEASONIC GX-550W | NOT ONLY TV DVB-T USB DELUXE | WINDOWS 10 64 BIT |
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Post autor: joujoujou »

To aż dziwne. Od ponad 20 lat praktycznie wszystkie sprzęty same "krosują" połączenie (auto MDI-X) a gigabitowe i szybsze w ogóle nie wymagały i nie wymagają krosowanych kabli. Mało tego, podwarstwa PMA powinna poradzić sobie nawet z totalnie pomylonymi (byle dobrze zarobionymi) kablami. To oczywiście teoria. Jak to się ma w praktyce - trudno mi powiedzieć, do tej pory nie zdarzyło mi się pozamieniać par/pojedynczych żył przy zarabianiu. :)
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy modem poe można zasilić z gniazda RJ45?

Post autor: wojteks »

joujoujou pisze:Od ponad 20 lat praktycznie wszystkie sprzęty same "krosują" połączenie (auto MDI-X) a gigabitowe i szybsze w ogóle nie wymagały i nie wymagają krosowanych kabli.
Komputery/switche tak, popierdułki typu dekoder sat (najtańszy) czy inne wynalazki mogą tego nie robić. Nie mówię że był krosowany kabel ale coś było źle zarobione (wadliwe wtyki też się trafiają, to masówka po parę groszy).
Nie pomagam na PW!
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Czy modem poe można zasilić z gniazda RJ45?

Post autor: Erbit »

spiderman3 pisze:...
Z jednej strony mam podpięty kabel utp do patchpanela z drugiej mam podpiętą taką końcówkę: https://drive.google.com/file/d/1CbH5KN ... sp=sharing
Wiem, że temat stary ale na tym zdjęciu widać, że przynajmniej 3 piny (1,7,8) są niedociśnięte. Do zaciskania używa się narzędzi do tego przystosowanych a nie śrubokręta lub jak niektórzy noża do tapet.
ODPOWIEDZ