Jaki router polecacie ?

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
atrament
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-11-29, 12:55

Jaki router polecacie ?

Post autor: atrament »

Witam , od kliku lat mam router tp-link . Wydaje mi się że pora wymienić na coś szybszego i mocniejszego. Dostawcą internetu to inea po światłowodzie . Szukam samego routera , większość połączeń po Lan ale laptopy i smartfony po Wifi . Połączenia Lan idą przez TP-Link TL-SG1024D . Co polecacie ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: wojteks »

Jaki masz router bo SG1024D to switch 24 portowy. Jak światłowód to masz mediakonwerter czy światłowód wchodzi bezpośrednio do routera?
Nie pomagam na PW!
atrament
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-11-29, 12:55

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: atrament »

Obecnie: modem operatora ---> wr1043nd ----> switch.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: Mig25 »

Za mało danych , teraz każdy router będzie szybszy od wr1043nd... Więc kup to na o cię stać ,albo powiedz coś więcej n czym Ci zależy... Albo z drugiej strony , jaki masz budżet.
atrament
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-11-29, 12:55

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: atrament »

Budżet w granicach rozsądku . Mam piętrowy dom .Po Lan 4 x telewizor , 4x sat , 1 komp , 5 kamer + rejestrator. Po wifii 5 smartfonów , 3 laptopy , drukarka . Na dwóch komputerach dzieciaki trochę grają .
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: Erbit »

atrament pisze: Szukam samego routera , większość połączeń po Lan ale laptopy i smartfony po Wifi
Wypowiedź nie jest jednoznaczna - potrzebujesz router bez AP (access point) czy wraz z AP ?
Jak szybki internet ?
atrament
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-11-29, 12:55

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: atrament »

Potrzebuje sprzęt mocny , szybki z dobrym wifi .Internet 100Mb/s z możliwością przyspieszenia .
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: Erbit »

Skoro masz switch 24p to gdzie stoi ten router ? "Za telewizorem", gdzieś w centralnej części budynku czy w szafce rack wraz ze switchem? Jaki masz na nim obecnie zasięg WiFi ? Gdzie jest dobre pokrycie a gdzie słabe a gdzie nie ma wcale a przede wszystkim czy i gdzie potrzebujesz to pokrycie zmienić/poprawić?

Na piętrowy dom (w zależności od konstrukcji) przydałyby się dwa AP. Kupowanie routera z AP w jednej obudowie to moim zdaniem nieporozumienie w budynku jednorodzinnym. Nie ma "mocniejszych" AP bo moc nadawania jest ograniczona przepisami i każdy ma zbliżoną. AP mogą się różnić zyskiem anteny (nieznacznie) i np. ilością MIMO co zdecydowanie wpłynie na szybkość transmisji.

Do prędkości internetu 100Mb/s nie jest potrzebne nic wygórowanego. Zresztą jak widzisz stary Tp-Link jakoś sobie z tym radził.
atrament
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-11-29, 12:55

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: atrament »

Router mam na piętrze przy suficie , pokrywa 95 % domu . Miałem kiedyś 2 routery i chociaż działały bardzo dobrze to komplikowało czasami korzystanie z np z drukarki . Stary tp-link działa , radzi sobie ale zdarza się że zrywa połączenia wifi .
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: Erbit »

atrament pisze:... Miałem kiedyś 2 routery i chociaż działały bardzo dobrze to komplikowało czasami korzystanie z np z drukarki .
Nie rozumiesz.
Ja nie napisałem o dwóch routerach a o dwóch AP (access point - punkt dostępowy WiFi). Dwa routery w sieci to kłopoty - między innymi takie jak opisałeś. Nie uruchamia się dwóch routerów w jednej sieci.
atrament pisze:... radzi sobie ale zdarza się że zrywa połączenia wifi .
"Radzi" miałem na myśli funkcję routera czyli translację adresów a nie AP. Problem "zrywania" może wynikać z wielu rzeczy, np. z niestabilnego zasilacza. Może wymiana zasilacza wystarczy... choć sam router jest już archaizmem technologiczny.

Niemniej wracając do tematu - osobiście jakoś nie widzę sieci tak zbudowanej - router pod sufitem. Pod sufitem umieszcza się AP a nie router - no ale rozumiem, że mając dwa urządzenia w jednym chciałeś poprawić zasięg.

Nie potrafię nic sensownego "na Twój sufit" wymyślić a nie pracuję na Asusach i TP-Linkach więc w tej klasie nie pomogę. W każdym bądź razie chcąc nadal jednym urządzeniem obejmować te 95% zasięgu musisz szukać czegoś z antenami zewnętrznymi - a jak pisałem "to nie moja liga".
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: wojteks »

Erbit pisze:Ja nie napisałem o dwóch routerach a o dwóch AP (access point - punkt dostępowy WiFi).
Co zupełnie nie przeszkadza żeby routera używać tylko jako AP a nie router-AP. Kwestia konfiguracji.
Erbit pisze: osobiście jakoś nie widzę sieci tak zbudowanej - router pod sufitem. Pod sufitem umieszcza się AP a nie router
Tak teoretycznie powinno być ale milion domów/mieszkań to też milion różnych konfiguracji. Generalnie jednym AP (routerem z AP) nie da się zrobić pokrycia dobrym sygnałem w całym większym domu. Zwykle wymaga to 2-3 AP na dom, stąd popularność rozwiązań typu Mesh bo nie wymagają połączenia kablem poszczególnych AP z routerem.
Nie pomagam na PW!
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: Erbit »

wojteks pisze:
Erbit pisze:Ja nie napisałem o dwóch routerach a o dwóch AP (access point - punkt dostępowy WiFi).
Co zupełnie nie przeszkadza żeby routera używać tylko jako AP a nie router-AP. Kwestia konfiguracji.
Erbit pisze: osobiście jakoś nie widzę sieci tak zbudowanej - router pod sufitem. Pod sufitem umieszcza się AP a nie router
Tak teoretycznie powinno być ale milion domów/mieszkań to też milion różnych konfiguracji. Generalnie jednym AP (routerem z AP) nie da się zrobić pokrycia dobrym sygnałem w całym większym domu. Zwykle wymaga to 2-3 AP na dom, stąd popularność rozwiązań typu Mesh bo nie wymagają połączenia kablem poszczególnych AP z routerem.

"Router" skonfigurowany jako AP to router czy AP? Ty mnie coś tłumaczysz ? Autorowi doradź, nie mnie.
wojteks pisze:... stąd popularność rozwiązań typu Mesh bo nie wymagają połączenia kablem poszczególnych AP z routerem.
"Popularność" mesh wynika z niewiedzy przeciętnego zjadacza internetu, ze źle zaprojektowanej sieci (brak okablowania), z niezłomnej wiary w WiFi oraz z wszechobecnego marketingu. Najpierw wciskali g..o warte "wzmacniacze WiFi" a jak opinii w necie pojawiło się duże, że to kiepskie rozwiązanie to marketingowcy wymyślili nowe hasło "mesh" i ponownie sprzedają prawie to samo g..no.

Mesh to sieć kratowa - gdzie w domu uzyskasz mesh na dwóch AP lub nawet 3 ? To zwykła ściema marketingowa. Tylko AP połączone kablem zapewnią dobre pokrycie sygnałem a nie żaden "mesh".
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: Mig25 »

Popieram.
Ale zaraz dostaniesz wyklad o "dedykowanym kanale" backhul itp, i że to się sprawdza...
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: Erbit »

Mig25 pisze:... backhul .
Ależ proszę bardzo.. tylko najpierw poproszę by jasno opisał co to jest i jak to działa. Konia z rzędem temu, kto uzyska jakąkolwiek informację techniczną w jaki sposób producent danego sprzętu to realizuje. W sprzętach klasy SOHO "backhaul" to obok "mesh" kolejny piękny frazes marketingowy. Niby jest ale nikt nie umie wyjaśnić co obejmuje i jak działa to "połączeniem pomiędzy węzłem dostępowym a siecią rdzeniową" a przede wszystkim co to jest "sieć rdzeniowa" w takich urządzeniach :P . Czekam tylko aż w takich urządzeniach obok "mesh" i "backhaul" pojawi się "longhaul" :rotfl:

[edyta]
To takie spłaszczanie znaczenia pojęć. Kiedyś "premiera" była ogromnym wydarzeniem i jednorazowym! Dziś mamy premierę miesiąca... tygodnia.. za chwilę będzie premiera dnia.. a może i godziny.

Podobnie jest z "mesh" i "backhaul" gdzie definicję tych pojęć spłaszczono i wykorzystano marketingowo w urządzeniach domowych.
atrament
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-11-29, 12:55

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: atrament »

Jeden router = jedna sieć spokojnie sobie radzi . Użytkownicy najintensywniej korzystający z sieci są na jednym piętrze i każdy ma podobną odległość do urządzenia ok.5 m i jedną ścianę .Szukam takiego sprzętu który pozwoli jednocześnie np. grać w necie na dwóch kompach i oglądać Netflix na telewizorze lub na jednym grać a na dwóch telewizorach oglądać Netflix.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: matek451 »

Ja nie narzekam na Netgeary i MESH w wykonaniu tej firmy, ostatni test zestaw RBR50+RBS50, odległość 20m , po drodze 2 ściany, dla testu połaczone po WiFi na 5GHz, jako zródło internetu po WAN podpięty do portu WAN w RBR50 router B818 w trybie bridge , karta Plusa w B818, test w poblizu RBR50 po WiFi https://www.speedtest.net/my-result/a/8573610652 , test wykonany w poblizu satelity https://www.speedtest.net/my-result/a/8573643686 , oczywiście działa aktywny roaming3 pomiedzy satelitami, RBK50 to zestaw z AC3000, oczywiście pasmo dedykowane 5GHz do komunikacji pomiędzy satelitami.
Oczywiście jak ktoś potrzebuje i chce to może dodać kolejnego satelitę i spiąć je kablami Ethernet.
_cheetah_

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: _cheetah_ »

atrament pisze:żytkownicy najintensywniej korzystający z sieci są na jednym piętrze i każdy ma podobną odległość do urządzenia ok.5 m i jedną ścianę
To, jak rozumiem wifi. Tu nie router może ograniczać, a możliwości klientów wifi, czyli głównie ilości MIMO i standardy (ac/ax) na ich pokładach.

Czyli wypadało by zgrać przewidywane (przydzielane) prędkości na każdego z mobilków z możliwościami routera czy AP.

Chyba, że idziesz przyszłościowo - wtedy ax z jak największą ilością MIMO i możliwością pracy w siatce MESH z wydzielonym backhaulem (połączeniami do satelitów niezależnymi od ruchu klienckiego) albo z systemowymi AP, aby uzyskać szybki roaming, co stało się już w zasadzie standardem w domach. Inaczej mówiąc, jak zaszłaby potrzeba, mógłbyś się łatwo rozbudowywać. Choć jest tu i mały haczyk - obecnie rozwój wifi jest tak szybki, że nie ma żadnej pewności, iż za kilka lat obecnie produkowane produkty będą kompatybilne z MESH czy systemowymi rozwiązaniami danego producenta...

Marudzenia o MESH nie słuchaj - to niezła technika, jednakże wymaga świadomości, czego się oczekuje, kasy, a przede wszystkim WIEDZY, aby dobrać i zaaplikować sobie odpowiedni MESH.
atrament pisze:Szukam takiego sprzętu który pozwoli jednocześnie np. grać w necie na dwóch kompach i oglądać Netflix na telewizorze lub na jednym grać a na dwóch telewizorach oglądać Netflix.
Gracze nie lubią tłoku w sieci, i to jest główna sprawa, zaś router niewiele do tego ma, zwłaszcza na tak niskich prędkościach, jak u Ciebie. Zabija ich zazwyczaj konflikt na jednoczesnym dostępie do netu od kilku klientów, a zwłaszcza jeśli są "ciężcy", albo wolni, jak starocie po wifi. Sprawę ratować może trochę QoS (więc router z QoS), ale to nie musi całkowicie rozwiązywać problemu.

Jak chcesz przyszłościowo, to router z czterema rdzeniami by się przydał - większy margines na obciążenia od NAT-u, obsługi szybkiego wifi, firewalla czy ewentualnych aplikacji odpalanych w routerze.
atrament
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-11-29, 12:55

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: atrament »

_cheetah_ pisze:
Jak chcesz przyszłościowo, to router z czterema rdzeniami by się przydał - większy margines na obciążenia od NAT-u, obsługi szybkiego wifi, firewalla czy ewentualnych aplikacji odpalanych w routerze.
Właśnie takiego sprzętu szukam .
Współczesne urządzenia mają coraz większe wymagania a ja bardzo cenie sobie wygodne użytkowanie .
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: wojteks »

_cheetah_ pisze:Marudzenia o MESH nie słuchaj - to niezła technika, jednakże wymaga świadomości, czego się oczekuje, kasy, a przede wszystkim WIEDZY,
Mesh bez dodatkowego kanału radiowego do głównego routera (albo kabla) jest tylko inaczej nazwanym repeaterem.

Te z dedykowanym/dodatkowym kanałem radiowym są zdecydowanie droższe ale i znacznie wydajniejsze.
Nie pomagam na PW!
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: Erbit »

wojteks pisze:
_cheetah_ pisze:Marudzenia o MESH nie słuchaj - to niezła technika, jednakże wymaga świadomości, czego się oczekuje, kasy, a przede wszystkim WIEDZY,
Mesh bez dodatkowego kanału radiowego do głównego routera (albo kabla) jest tylko inaczej nazwanym repeaterem.
Niestety to prawda i dlatego te tanie (a jest ich sporo) nadają się tylko do pracy po kablu lub wcale. Trzeba też sobie zdawać sprawę, że w dużych skupiskach ludzi nawet MESH z dedykowanym kanałem / radiem może nie dać sobie rady ze względu na panujące warunki.

Większość jednak to tani chłam, którego próba uruchomienia "po radiu" kończy się tym samym czym uruchomienie repeatera.

[edyta]
A jak się zastanowicie dlaczego np. takie Ubiquiti nie reklamuje swoich wyrobów jako MESH (choć spełnia ono wszystkie wymogi marketingowe by to tak nazywać) to zrozumiecie dlaczego tak bardzo mnie wk..a ten marketingowy bełkot, który pod hasłem MESH robi konsumentom wodę z mózgu.
_cheetah_

Re: Jaki router polecacie ?

Post autor: _cheetah_ »

atrament pisze:Współczesne urządzenia mają coraz większe wymagania a ja bardzo cenie sobie wygodne użytkowanie .
To tym bardziej silny router, który na jakiś czas wystarczy. Skoro miałeś dugo TP=Linka, to zdaje się uprzedzeń nie masz, więc pole od TP-Linka do Netgara masz otwarte.

Jeszcze taka uwaga - nie wiem czy masz świadomość. że z chwilowymi mocami emisyjnymi na wifi jest tak, że każde urządzenie (router, AP. MESH) będzie w ogólności w każdym miejscu nadawać różnie. A to oznacza, że zasięgi na różnych typach urządzeń będą w ogólności różne, czasami nieznacząco, czasami drastycznie. I jest to całkowicie nieprzewidywalne, taka już jest technika wifi.

Można tylko stawiać kolejne spręty i patrzeć, jak się zachowują, bez żadnej gwarancji powodzenia, albo przyjąć rozwiązanie siłowe, czyli dołożenie AP / MESH, z wykorzystaniem routera lub bez. Inaczej mówiąc, to że na obecnym routerze jest zadowalająco, nic nie znaczy w kontekście wymiany. Nowy router może nadawać silniej, podobnie albo dużo słabiej, nobody knows...

Dodatkowy AP / MESH to poprostu dmuchanie na zimne, żeby mieć właśnie wygodę i spokój.
Erbit pisze:Niestety to prawda i dlatego te tanie (a jest ich sporo) nadają się tylko do pracy po kablu lub wcale.
A kto każe stawiać autorowi taniego MESH-a jedno czy dwupasmowego bez wydzielonego backbone? Ma zasygnalizowaną skalę problemu, więc wybór. Inna rzecz, że do 100Mbps to i taki mógłby spokojnie pracować przy odrobinie wiedzy i szczęścia... I takie systemy ludziom działają.

Jeszcze inaczej - ile razy zaproponowałeś AP z TP=Linka czy innego low-costa w miejsce ubi? O ile pamięć mnie nie myli to nadzwyczaj rzadko. Więc dlaczego tu nie piszesz, jak @matek451, o zaawansowanych MESH, będących, powiedzmy, na poziomie ubi, a najtańszych low-costach... Można płakać, że miejski kompakt nie radzi sobie na kopmletnych bezdrożach w porównaniu do wypasionego suva 4x4 , ale na zwykłej polnej drodze to oba już dojadą...
Erbit pisze:A jak się zastanowicie dlaczego np. takie Ubiquiti nie reklamuje swoich wyrobów jako MESH (choć spełnia ono wszystkie wymogi marketingowe by to tak nazywać) to zrozumiecie dlaczego tak bardzo mnie wk..a ten marketingowy bełkot, który pod hasłem MESH robi konsumentom wodę z mózgu.
A co to ma do rzeczy? Mają jako uzupełnienie podstawowej ich oferty AP.

Przypomnę też, że AP ubi są firmowo przystosowane do rozszerzania ich zasiegów extenderami. Można skorzystać z takiej opcji, jesli jest przydatna (i się używa) albo nie.
ODPOWIEDZ