Huawei B818 problem z agregacja

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: siwypfk »

Witam na początki roku kupiłem B818 mam 4 pasma do uzytku LTE 800, 1800, 2100, 2800 na poczatku po wybraniu wspomnianych pasm (Hmanager) wszystko smigało ok download 90-115Mbps Upload 15-30Mbps, jednak od jakiegos czasu uzyskuje ok download 30Mbps Upload 20Mbps. Sprawdzajac pojedyncze pasma srednio wyglada to tak:

800 MHz download 20Mbps upload 10Mbps
1800 MHz download 25Mbps upload 10Mbps
2100 MHz download 40Mbps upload 20Mbps
2800 Mhz download 35Mbps upload 20Mbps

Po agregacji wszystkich jak czy nawet wymiennie par, pojawia sie znaczek LTE+ w Hmanagerze, ale wynik jest jak z pojedynczego pasma.

Router zaaktualizowany resetowany itp.

Jakieś pomysły?

Z góry dzięki za czas i odp.
_cheetah_

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: _cheetah_ »

Wygląda całkiem, jakbyś miał włączone jakieś QoS. Na 818 chyba czegoś takiego nie kojarzę, więc zostaje komp / maszt.

1. Jaki system operacyjny w kompie?

2. Jakieś firewalle, antywirusy, wspomagacze pobierania i tym podobne klimaty w kompie?

3. Jak jesteś do kompa podłączony (kabel czy wifi)?

4. Testowałeś na innych maszynach - kompie czy telefonie?

5. Zrób speed-test CERTYFIKOWANY --> http://pro.speedtest.pl/
Do 818 podłączony kablem TYLKO komp robiący test, wifi WYŁĄCZONE. Test ma wyjść CERTYFIKOWANY!
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: siwypfk »

Dzieki za odp odnosnie masztu napisałem juz tez do operatora moze cos z ich strony.

1. 2 komputery windows 10 i jeden Mac OS

2.Nic się nie zmieniło od czasów jak było ok, dodatkowo bardzo podobny pomiar wychodzi na wszystkich urządzeniach

3. Zarzadzam routerem i Hmanager z telefonu Android WiFi.

4. Testowałem jak <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> po WiFi laptopy telefony tablety itp jedynie PS5 po kablu

5. Wróce do domu przeprowadze test.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: wojteks »

Dla testu przełóż też kartę z routera do współczesnego smartfona i zrób test prędkości.
Nie pomagam na PW!
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: siwypfk »

Niestety ale mam talerz i promiennik LTE w moim miejscu zamieszkania, mysle ze zasieg z samego smartfona byłby bardzo niski o ile w ogóle.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: wojteks »

Pokaż parametry na każdym paśmie osobno.
Nie pomagam na PW!
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: siwypfk »

wojteks pisze:Pokaż parametry na każdym paśmie osobno.
Update jeśli ktos miałby podobne problemy.

Pojedyncze testy dziś:

800 MHz download 15Mbps upload 15Mbps
1800 MHz download 18Mbps upload 10Mbps
2100 MHz download 30Mbps upload 20Mbps
2800 Mhz download 32Mbps upload 20Mbps

Agregacja wszystkich pasm download 30Mbps upload 20Mbps wydaje sie to wartosc jakby ogranizcana i stabilna bez wzgledu na pore i obciazenie BTSa

Konsola po kablu ok download 30Mbps upload 20Mbps czyli jak urządzenia po WiFi
Dziś kupie dłuższy kabel by PC połączyć i wykonać test.

Zgłosiłem sprawę do Huawei zalecili reset do ustawień fabrycznych jeśli nie pomoże to może są ograniczenia ze strony dostawcy, tu czekam na odp od nich. Po resecie routera ciągle ten sam problem. Huawei w tym wypadku sugeruje dostarczyć router do ich punktu gwarancyjnego.
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: kamil666 »

Brakuje najważniejszego
4. Testowałeś na innych maszynach - kompie czy telefonie?
Włóż kartę z b818 do telefonu i zrób testy. Zobaczysz czy uzyskujesz podobne wyniki - co wskażę winę po stronie operatora, a nie urządzenia. Uczepiłeś się za bardzo winy po stronie b818. Obstawiam ograniczenia od operatora albo obciążenie nadajnika.
_cheetah_

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: _cheetah_ »

siwypfk pisze:Agregacja wszystkich pasm download 30Mbps upload 20Mbps wydaje sie to wartosc jakby ogranizcana i stabilna bez wzgledu na pore i obciazenie BTSa
Ja bym sprawdził jeszcze dla spokoju wymuszenie pasm jakimś innym programem - HuaCTRl (Android) czy LTEHMonitor (Win) albo LTE MAnager (IoS). Może coś się stało z HMangerem i nie wymusza więcej niż jednego pasma? Ale to dość łatwo można zweryfikować.

Trzeba by spojrzeć kilka razy w dłuższym okresie czasu, jak ustawia się pasmo bazowe przy wymuszeniu agregacji i czy prędkość dla tego pasma pokrywa się z prędkością przy wymuszonej agregacji. Jeśliby się pokrywały, to wtedy brak wymuszenia / agregacji - jeśli by się nie pokrywały - wskazanie, że jakieś ograniczenie się gdzieś włączyło.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: wojteks »

Pokazałeś prędkości a nie parametry sygnału.
Nie pomagam na PW!
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: siwypfk »

kamil666 pisze:Brakuje najważniejszego
4. Testowałeś na innych maszynach - kompie czy telefonie?
Włóż kartę z b818 do telefonu i zrób testy. Zobaczysz czy uzyskujesz podobne wyniki - co wskażę winę po stronie operatora, a nie urządzenia. Uczepiłeś się za bardzo winy po stronie b818. Obstawiam ograniczenia od operatora albo obciążenie nadajnika.
Tak oczywiscie testowałem tablet, 2 smartfony, 3 komputery i konsola po kablu.

Co do karty w telefon to masz na mysli podjechac pod BTS z telefonem i sprawdzic? Bo w moim miejscu zamieszkania uzywam anteny zewnetrznej bez sygnał jest słabiutki.

Też jestem najbliżej tezy z operatorem, zgłosiłem do nich sprawę i zobaczymy. Co do obciążenia to w danym momencie robię pojedyncze testy dla każdego pasma i suma download często jest w okolicach 100, a przy agregacji uzyskuje 30 wiec obstawiam bardziej ograniczenie z ich strony.
Ostatnio zmieniony 2021-07-15, 14:24 przez siwypfk, łącznie zmieniany 1 raz.
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: siwypfk »

_cheetah_ pisze:
siwypfk pisze:Agregacja wszystkich pasm download 30Mbps upload 20Mbps wydaje sie to wartosc jakby ogranizcana i stabilna bez wzgledu na pore i obciazenie BTSa
Ja bym sprawdził jeszcze dla spokoju wymuszenie pasm jakimś innym programem - HuaCTRl (Android) czy LTEHMonitor (Win) albo LTE MAnager (IoS). Może coś się stało z HMangerem i nie wymusza więcej niż jednego pasma? Ale to dość łatwo można zweryfikować.

Trzeba by spojrzeć kilka razy w dłuższym okresie czasu, jak ustawia się pasmo bazowe przy wymuszeniu agregacji i czy prędkość dla tego pasma pokrywa się z prędkością przy wymuszonej agregacji. Jeśliby się pokrywały, to wtedy brak wymuszenia / agregacji - jeśli by się nie pokrywały - wskazanie, że jakieś ograniczenie się gdzieś włączyło.
Dzięki za podanie nazw tych programow, sprawdziłem LTE H-Monitor i mam pytanie bo po ustawieniu pasm HManagerem faktycznie pokazuje je LTE H-Monitor jako wybrane [
LTE h bands.JPG
ale w zakładce dashboard pokazuje tylko 1 pasmo lub ja to zle rozumiem bo nie znam tego programu
lte hmonitor dashboard.JPG
Możecie potwierdzić że ten DL: 2100MHz (band 1) to pasmo z jakiego korzysta router i przy agregacji powinno byc w nawiasie np (band 4)? tak jak ponizej przykład z neta (band7)
przyklad band7.JPG
Ostatnio zmieniony 2021-07-15, 14:40 przez siwypfk, łącznie zmieniany 2 razy.
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: kamil666 »

To podaj parametry, może jest jakiś inny nadajnik w okolicy z którym się łączysz od niedawna albo parametry masz cieniutkie skoro tak daleko jest nadajnik.
_cheetah_

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: _cheetah_ »

siwypfk pisze:ale w zakładce dashboard pokazuje tylko 1 pasmo lub ja to zle rozumiem bo nie znam tego programu
lte hmonitor dashboard.JPG
Pokazuje tylko pasmo bazowe.
siwypfk pisze:Możecie potwierdzić że ten DL: 2100MHz (band 1) to pasmo z jakiego korzysta router i przy agregacji powinno byc w nawiasie np (band 4)? tak jak ponizej przykład z neta (band7)
Na grafice pokazane jest pasmo podstawowe (bazowe) przy agregacji - 2600MHz. W nawiasie podają oznaczenie tego pasma podstawowego - czyli w tym przypadku B7.
U ciebie pasmem podstawowym (albo wybranym jako jedyne) jest 2100MHz czyli B1

Agregację program pokazuje jako oznaczenie trybu pracy:
'4G' - tylko jedno, wybrane pasmo (bez agregacji)
'4G+' - włączona agregacja.

UWAGA - agregacja włącza się tylko podczas aktywnej transmisji danych. Zwykle trzeba więc mieć w tle aktywny jakiś proces, np. streaming czy download.
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: kamil666 »

nadal nie podałeś parametrów
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: siwypfk »

_cheetah_ pisze:
siwypfk pisze:ale w zakładce dashboard pokazuje tylko 1 pasmo lub ja to zle rozumiem bo nie znam tego programu
lte hmonitor dashboard.JPG
Pokazuje tylko pasmo bazowe.
siwypfk pisze:Możecie potwierdzić że ten DL: 2100MHz (band 1) to pasmo z jakiego korzysta router i przy agregacji powinno byc w nawiasie np (band 4)? tak jak ponizej przykład z neta (band7)
Na grafice pokazane jest pasmo podstawowe (bazowe) przy agregacji - 2600MHz. W nawiasie podają oznaczenie tego pasma podstawowego - czyli w tym przypadku B7.
U ciebie pasmem podstawowym (albo wybranym jako jedyne) jest 2100MHz czyli B1

Agregację program pokazuje jako oznaczenie trybu pracy:
'4G' - tylko jedno, wybrane pasmo (bez agregacji)
'4G+' - włączona agregacja.

UWAGA - agregacja włącza się tylko podczas aktywnej transmisji danych. Zwykle trzeba więc mieć w tle aktywny jakiś proces, np. streaming czy download.
Wracam po urlopie problem pozostaje T-Mobile jedynie odpowienidzal kilkoma sms-ami ze problem rozwiazany.

Tak pokazuje mi LTE+ i wybrane odpowiednie pasma. czasem predkosc na tescie sie rozpedzi i za chwile jakby limitowana spada do tych okolic download 30.
Ostatnio zmieniony 2021-08-10, 08:51 przez siwypfk, łącznie zmieniany 1 raz.
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: siwypfk »

kamil666 pisze:To podaj parametry, może jest jakiś inny nadajnik w okolicy z którym się łączysz od niedawna albo parametry masz cieniutkie skoro tak daleko jest nadajnik.
Probuje zrozumiec co w tym wypadku maja parametry jesli pojedyncze pasma i ich test daje wynik ok 100 przy download a po kliknieciu agregacji tych samych pasm 30? Możesz rozwinac co w tym wypadku maja parametry do tego?

Huawei sprawdził router jest ok.
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: siwypfk »

Sprawa rozwiazana po 2 miesiacach, sprawdzony router, sygnał, połaczenia, urzadzenia itp.
Podejrzenie padło na dostawce T Mobile (taryfa bezlimitu) ktory w marcu namowił mnie na drogi router by zwiekszyc predkosc i na poczatku tak było, niestety teraz oficjalnie odpowiedzieli (po 2 miesiacach walki z nimi) że ograniczyli mi predkosc by ich usługa nie była gorsza dla innych na tym BTS, a ja mam duze złuzycie danych (zuzycie od kilku lat mam na podobnym poziomie). Koniec końcow po wymianie routera cieszyłem sie ok 2 miesiecy szybszym internetem obecnie mam taki sam jak przed zmianą rotera. Predkosci mieszczą sie z tymi zapisanymi w umowie i tu nic nie moge zrobić, jednak zapytałem w jakim celu namawiaja na zmiane routera by potem zakładac 'lejek' na danego uzytkownika, bede chciał jeszcze z nimi o tym porozmawiać bo wydaje sie to nie fair z ich strony.
_cheetah_

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: _cheetah_ »

No tak, operatorzy muszą się jakoś bronić prze zalewem Speedy Gonzalesów na sieciach wraz z pojawianiem się routerów z agregacją kilku pasm i umiejętnościami wykorzystania tego faktu przez użytkowników, więc naturalną koleją rzeczy wprowadzają "lejki" albo inaczej mówiąc procedury QoS. To było, jest i będzie nieuniknione.
A że nie na rękę im marketingowo mówić o tym wprost, to kombinują na wszystkie strony, aby dla nich było dobrze, a klienci dalej myśleli, ze mogą mieć najlepsze warunki w galaktyce, a przynajmniej wobec innych operatorów.

Nie wiem, jaki router miałeś ale pewnie jakiś cat 4 albo 6 więc postawienie czegoś > cat12 ma duże plusy. Prędkości na stałe się nie zwiększy w twoim wypadku, bo tak czy siak zadziała QoS, ale za to ty i operator macie większa możliwość utrzymania prędkości, bo maszt ma większe możliwości kuglowania przepustowościami wszystkich dostępnych pasm.

Dla miśka z infolini to pewnie za trudne do wytłumaczenia, a poza tym hasło "większa prędkość" załatwia wszystko i klienta przy okazji też... ;)
sql
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2010-02-19, 10:10
Lokalizacja: ???

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: sql »

@siwypfk jakie masz miesięczne zużycie ?
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: siwypfk »

sql pisze:@siwypfk jakie masz miesięczne zużycie ?
Średnio 200-400GB miesiecznie jednak lipiec 800, a ten juz 1000 GB i tym sie tłumaczą, czekam na odp jesli wroce do sredniego miesiecznego czy predkosc znowu wzrosnie.
rsajdok
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2018-10-04, 20:50

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: rsajdok »

Wiem, że temat stary. Miałem podobny problem, okazało się, że rozwiązanie to ustawienie routera na osobne wifi dla 2.4GHz i 5GHz urządzenia podpięte do 5GHz osiągają prędkości bliskie 100Mbps
Agregacja pasma u mnie to 800+900+1800+2100+2600 z tym, że to już wiadomo zależy od nadajników. Przy okazji korzystam z Plush internet.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: wojteks »

rsajdok pisze:800+900+1800+2100+2600
Żaden operator w PL nie ma równocześnie LTE 800 i LTE 900 (LTE 900 ma tylko Plus).
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: piotrzet »

A skąd wiesz? Z tego co wiem to T-Mobile miał potwierdzone z Orange 2-3 lokalizacje z LTE900 w Wielkopolsce, a przecież już w niektórych lokalizacjach dochodzi o wyłączenia 3G w paśmie 900, więc zapewne za to uruchamiają L900 w T-Mobile. Niech pokaże dokładne dane będzie wiadomo konkretnie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: matek451 »

Ale co ma pokazywać, przecież napisał że ma Plusha więc nie moze korzystać z LTE800 bo Plus go nie ma, stacje FDD LTE2600+1800+900+2100 w Plusie to rzadkość, zreguły na LTE2100 jedna nośna choć trafiają się takie na 10MHz.
rsajdok
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2018-10-04, 20:50

Re: Huawei B818 problem z agregacja

Post autor: rsajdok »

wojteks pisze:
rsajdok pisze:800+900+1800+2100+2600
Żaden operator w PL nie ma równocześnie LTE 800 i LTE 900 (LTE 900 ma tylko Plus).
Agregacja pasm nie była tematem wątku.
ODPOWIEDZ