Klub miłośników Google Chrome

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: valdens »

Jo_gurt pisze:Nie jest GCh przypadkiem na silniku Gecko?
Nie, na WebKit (to co w Safari).

Ale na czym jest ten SRWare Iron, skoro pokazuje łeb dinozaura, to nie wiem.
Znalazłem na wikipedii trochę o niej:
SRWare Iron – darmowy fork przeglądarki internetowej Google Chrome stworzony przez niemiecką firmę SRWare. Bazuje on na kodzie źródłowym Google Chrome udostępnionym przez Google, na zasadach licencji BSD w ramach projektu Chromium.
Pierwszą wersję SRWare Iron wydano 18 września 2008 roku, w odpowiedzi na niezadowolenie użytkowników programu Chrome wynikające z prowadzonej przez firmę Google polityki prywatności, a także z powodu negatywnej opinii wystawionej przeglądarce Chrome przez niemieckie Federalne Biuro ds. Bezpieczeństwa Informacji. W przeglądarce Iron usunięto następujące funkcje: Client-ID (nadawanie unikalnego identyfikatora użytkownikowi), Timestamp (przechowywanie dokładnej daty instalacji), podpowiedzi wyszukiwania, alternatywne strony błędów, raportowanie błędów, RLZ-Tracking (przesyłanie zaszyfrowanej daty pobrania aplikacji), Google Updater oraz URL-Tracker.
W chwili obecnej przeglądarka dostępna jest w językach: niemieckim, angielskim, włoskim, polskim oraz węgierskim. SRWare Iron jest także pierwszą przeglądarką bazującą na kodzie źródłowym Chromium, która umożliwia blokowanie reklam.

http://pl.wikipedia.org/wiki/SRWare_Iron#cite_note-3
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: bob »

valdens, "łeb dinozaura" jest zastępczy zazwyczaj jak przemo nie rozpoznaje po user agencie.
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: valdens »

bob pisze:valdens, "łeb dinozaura" jest zastępczy zazwyczaj jak przemo nie rozpoznaje po user agencie.
A to może oznaczać, że ta przeglądara jest rzeczywiście bardzo "tajemnicza"? (mam na myśli to, że nic z niej nie wycieka, nawet to na jakim silniku stoi)
Zauważyłem, że ta przeglądarka nawet stylów z windowsa sobie nie pożycza; suwaki i przyciski ma własne (Chrome bierze windowsowe). Więc separacja od otoczenia, ekstremalna.

[ Dodano: 2009-06-25, 01:37 ]
Może się przesiądę z seryjnego Chroma, hmm. Te przecieki, to zawsze jakiś transfer, a może i troszkę szybciej będzie chodzić...
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: zDaleKi »

bob pisze:valdens, "łeb dinozaura" jest zastępczy zazwyczaj jak przemo nie rozpoznaje po user agencie.
Jak nie rozpoznaje to jest pytajnik. Tu wykryło wpis Gecko:
"Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US) AppleWebKit/530.9 (KHTML, like Gecko) Iron/2.0.178.0..."
Niestety nie rozumiem programistów, którzy takie wpisy stosują i potem ciężko rozpoznać przez skrypt poprawnie taką przeglądarkę.
valdens pisze:Nie, na WebKit (to co w Safari).
To dlaczego jest tam wpis Gecko? Tu się skrypt forum gubi na tym.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: bob »

BliSki pisze:Jak nie rozpoznaje to jest pytajnik.
To źle się może wyraziłem - rozpoznaje inaczej. ;)

[ Dodano: 2009-06-25, 10:30 ]
BliSki pisze:Tu się skrypt forum gubi na tym.
O to mi chodziło.
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: valdens »

Okey, czas na wielkie starcie Google Chrome 3.0.189 vs. Mozilla Firefox 3.5

:cwaniak:

Jak będzie wyglądał test:

Obie przeglądarki wystąpią na nago, tak, jak je fabryka podała. Obie wyczyszczone z historii, haseł, cookies, dodatków... (zostawię tylko linki do stron na pasku zakładek (ctrl+b), żeby nie tracić czasu na wklepywanie ręczne)

1. włączam stoper
2. włączam przeglądarkę
3. wczytuje strony: www.portal-pisarski.pl , www.bez-kabli.pl , www.onet.pl , www.tvn24.pl , www.wp.pl (każdą kolejną włączając dopiero po całkowitym załadowaniu poprzedniej)
4. zatrzymuję stoper, podaję wynik

Zrobię też drugie podejście, by sprawdzić jak przeglądarki "chomikują" sobie obrazki itp. na później. To ważne dla nas, limitowców, a pamiętamy, że poprzednia wersja FF radziła sobie z tym słabiej niż Chrome.

Do zobaczenia wkrótce. :)

[ Dodano: 2009-07-01, 15:52 ]
Aha, oczywiście będę też za każdym razem mierzył transfer w programie NetMeter. Myślę, że za pierwszym razem różnic nie odnotuję, cudów przecież nie ma. Obie przeglądarki muszą załadować te same treści i te same obrazki... No ale zobaczymy.
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: SQ08 »

A dlaczego z Chrome 3.0.189? nie lepiej z nowym 3.0.190.4?
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: valdens »

No i klapa, Panowie i Panie. Firefox nie potrafi wykończyć stronki www.tvn24.pl
Mieli i mieli, poci się ponad 20 minut, "wiatraczek" się kręci, ciągle nie widzę wszystkich obrazków... Próbowałem dwukrotnie (za każdym razem czyszcząc wszystko, pamięć cache itd.)

Chrome wykonało zadanie (wszystkie 5 stron) w 14 minut 14 sekund.

Myślę, że zrobię ten sam test, ale bez tej, problematycznej dla Lisa, strony.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: bob »

valdens pisze:ponad 20 minut, "wiatraczek" się kręci,
valdens pisze:wykonało zadanie (wszystkie 5 stron) w 14 minut 14 sekund.
valdens pisze:Firefox nie potrafi wykończyć stronki www.tvn24.pl
To może nikt nie przewidywał, że gdzieś na świecie ktoś ma internet, który dzieli prędkość światła od prędkości światła. :P
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: Jaco »

valdens pisze:No i klapa, Panowie i Panie. Firefox nie potrafi wykończyć stronki www.tvn24.pl
Chyba że Tobie. Mnie pokazuje wszystko co ma i to w 15 sekund.
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: valdens »

Czasy pierwszego ładowania czerech stron ( www.portal-pisarski.pl , www.bez-kabli.pl , www.onet.pl , www.wp.pl) oraz re-odwiedzin (cache już nie jest puste):

Firefox 3.5 - 14:25 re: 3:23, 2:55, 4:13
Chrome 3 - 8:36 re: 1:33, 1:36, 1:30

(internet: speedtest.pl - download: 35 kbps upload: 15 kbps latency: 344 ms)
SQ08 pisze:A dlaczego z Chrome 3.0.189? nie lepiej z nowym 3.0.190.4?
Jak widzisz, żeby ustrzelić tego Lisa nie potrzeba nawet najnowszego sprzętu. :cwaniak:
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: marens »

Sprawnie działa stronka TVN24
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: valdens »

Być może honor Firefoxa 3.5 uratuje włączenie AdBlocka, możliwe, ale nawet jeśli tak, jeśli uratuje, to będzie to sukces Firefoxa czy sukces AdBlocka? Pytanie filozoficzne...
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: marens »

valdens pisze:sukces AdBlocka
oczywiście

[ Dodano: 2009-07-01, 20:30 ]
Osobiście sobie nie wyobrażam pracy z reklamami.
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: przemox.1 »

Mi się podoba jednak FF 3.5 niż Google Chrome 3 :)
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: valdens »

W porównaniu, które przeprowadziłem 1 lipca te same czynności zajęły:
13:16 minut przeglądarce Google Chrome; 24:56 minut Firefox'owi 3.5

Bezlitośnie mówiąc, Chrome jest niemal dwukrotnie szybsza.
przemox.1 pisze:Mi się podoba jednak FF 3.5 niż Google Chrome 3
Takie zdania użytkowników Firefox'a tłumaczę sobie starą prawdą ludową - że miłość jest ślepa. Dochodzi do tego kwestia przyzwyczajenia, zwłaszcza przyzwyczajenia do wtyczek. Według mnie, jedynie one są jakimś tam argumentem za pozostaniem przy tej przeglądarce. No dobra, są mocnym argumentem.

[ Dodano: 2009-07-03, 17:27 ]
Ale niektórzy siedzą na FF, a nie korzystają z dodatków... Tego nie potrafię zrozumieć.

[ Dodano: 2009-07-03, 17:55 ]
marens pisze:Osobiście sobie nie wyobrażam pracy z reklamami.
Nawet jeśli Chrome pozwoli Ci pracować dużo szybciej pomimo wyświetlania reklam?
(osobiście lubię reklamy. czasem są zabawne, a czasem można popatrzeć na niezłe dżidy ;) nie lubię tylko tych fruwających po ekranie, brr)

A dlaczego pytam? Bo właśnie wykonałem identyczny test, z taka tylko różnicą, że włączyłem AdBlock'a. Oto wyniki:

Firefox 3.5 + AdBlock Plus - 9:51 min
Google Chrome 3 - 4:48 min
Ostatnio zmieniony 2009-07-04, 13:12 przez valdens, łącznie zmieniany 3 razy.
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: przemox.1 »

valdens pisze:Dochodzi do tego kwestia przyzwyczajenia
Oraz kwestia gustu ;)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: zDaleKi »

valdens pisze:Takie zdania użytkowników Firefox'a tłumaczę sobie starą prawdą ludową - że miłość jest ślepa. Dochodzi do tego kwestia przyzwyczajenia, zwłaszcza przyzwyczajenia do wtyczek.
Myślę, że właśnie te wtyczki są siłą FF.
A w Chrome czuje się jak w gołym maluchu z silnikiem porsche :hyhy: Czyli od 0 do 100km/h ma co prawda 3 sekundy ale zero poduszek powietrznych i hamulce bez ABSa :rotfl:
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: SQ08 »

Tak jakby dla Google Chrome nie było wtyczek?
Wystarczy się rozejrzeć, a znajdzie się dużo ciekawych rzeczy.
Z dnia na dzień jest ich coraz więcej.
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: zDaleKi »

SQ08 pisze:Z dnia na dzień jest ich coraz więcej.
Sam sobie odpowiedziales na pytanie ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: valdens »

SQ08 pisze:Tak jakby dla Google Chrome nie było wtyczek?
Wystarczy się rozejrzeć, a znajdzie się dużo ciekawych rzeczy.
Z dnia na dzień jest ich coraz więcej.
No podobno są. A ja nie mam ani jednej. :( Myślę, że to dobry temat, dobre miejsce i czas, żeby o nich pogadać. Zwłaszcza o tych, które potrafią dodatkowo zbić transfer (jakiś adblock czy coś). Znacie, widzieliście, macie?

[ Dodano: 2009-07-04, 10:16 ]
Uwaga! Jutro włączą mi HSDPA i będzie po zabawie, więc bezzwłocznie zabieram się do przetestowania pozostałych, popularnych przeglądarek - IE8, Safari 4, Opera 10Beta. Już ustawiam sobie zakładki i czyszczę cache. Test będzie przebiegać identycznie - ładowanie tych samych 4 stron na czyścioszkach (puste pamięci podręczne) i trzy takie same ładowania, ale już z pełnymi "chomikami". Si ja sun. :)
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: przemox.1 »

BliSki pisze:Chrome czuje się jak w gołym maluchu z silnikiem porsche :hyhy: Czyli od 0 do 100km/h ma co prawda 3 sekundy ale zero poduszek powietrznych i hamulce bez ABSa :rotfl:
:rotfl2:
Testowałem Chrome i podobnie jak BliSki, sie w nim czuje :rotfl:
Ostatnio zmieniony 2009-07-04, 10:52 przez przemox.1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: valdens »

Ja tam lubię takie eXtrema. :D Jeśli motocykl, to najlepiej sam silnik, aluminiowy, na nim siodełko od kolażówki i koła od motorynki. :P

Ale cicho, bo zaraz przykleję wyniki testu (ie8, opera, safari). Jeszcze tylko Safari mi zostało. Bardzo zaskoczyły mnie IE8 i Opera 10 (jedna z nich bardzo pozytywnie, druga bardzo negatywnie).
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: Jo_gurt »

valdens pisze:Jeśli motocykl, to najlepiej sam silnik, aluminiowy, na nim siodełko od kolażówki i koła od motorynki. :P
Średni czas życia kierowcy: 10s ;)
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: valdens »

Internet Explorer 8
7:24, 4:03, 3:22, 3:05

Opera 10 Beta (Build 1551) w trybie "Turbo"
7:19, 7:28, 7:26, 6:12

Safari 4.0 (530.17)
8:46, 1:38, 1:33, 1:14

[ Dodano: 2009-07-04, 14:05 ]
Obrazek

[ Dodano: 2009-07-04, 14:06 ]
Nie wiem, jak Was, ale mnie najbardziej zaskoczył IE. :szok:
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: valdens »

System operacyjny od Google na horyzoncie. :)
Wczoraj wieczorem na oficjalnym blogu Google pojawiła się informacja o szczegółowych planach wprowadzenia na rynek nowego systemu operacyjnego – Google Chrome OS. Warto zaznaczyć, że jest to kolejny produkt firmy Google, który stanowić będzie groźną konkurencję dla rozwiązań proponowanych przez Microsoft.

W swoim oficjalnym komunikacie Google zdradziło wiele szczegółów dotyczących nowego systemu operacyjnego. Google Chrome OS ma być rozpowszechniany na licencji Open Source. Użytkownicy będą mogli się nim cieszyć już w drugiej połowie roku 2010. Zdaniem producenta nowego OSa głównymi cechami systemu ma być szybkość, prosta obsługa oraz bezpieczeństwo.

Na oficjalnym blogu Google przedstawiciele tej firmy poinformowali: Tworzymy ten system operacyjny w taki sposób, by był on szybki i mało wymagający. Google Chrome OS ma umożliwić użytkownikowi uruchomienie komputera oraz nawiązanie połączenia z Internetem w zaledwie kilka sekund. Co więcej, tak jak w przypadku przeglądarki Chrome, zdecydowaliśmy się kompletnie przebudować architekturę odpowiedzialną za bezpieczeństwo. Chodzi przede wszystkim o to, by użytkownicy nie musieli zmagać się z wirusami czy trojanami. To ma po prostu działać.

Co więcej, Google Chrome OS pracować ma zarówno na komputerach wyposażonych w chipy x86, jak i ARM. Dodatkowo, przy tworzeniu architektury wzorowano się na nowym systemie okien wykorzystanym w jądrze Linuksa. Google daje również pewne wskazówki dotyczące segmentu rynku na jaki skierowany będzie nowy system operacyjny. W drugiej połowie 2010 roku nowy OS giganta z Mountain View trafi w wersji OEM na niektóre z nowych komputerów typu netbook.

Czy zatem Google Chrome OS nie będzie stanowić konkurencji dla innego systemu tego amerykańskiego giganta, Androida? Zdaniem przedstawicieli Google – nie do końca. Główną różnicą jest bowiem fakt, iż Chrome działać ma na architekturze x86, czego Android (sam w sobie) nie potrafi.

Tak więc wielkiej wojny pomiędzy Microsoftem, a Google ciąg dalszy. O tym jaki sukces odniesie pierwszy system operacyjny giganta z Mountain View zaprojektowany specjalnie z myślą o komputerach klasy PC, dowiemy się już w drugiej połowie 2010 roku. Wtedy oficjalna premiera. Niewykluczone jednak, że producent Chrome OS zdecyduje się udostępnić kod systemu wcześniej (np. przy okazji premiery Windows 7).
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15 ... horyzoncie
:ok:
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: przemox.1 »

Konkurencja dla MS się szykuje :)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: Jo_gurt »

przemox.1 pisze:Konkurencja dla MS się szykuje :)
Hehe, do tego to daleka droga.
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: valdens »

Jo_gurt pisze:do tego to daleka droga.
No, siódemka wygląda i działa bardzo fajnie. Nie będzie Googlowi łatwo, ale osobiście jestem w stanie wyobrazić sobie, jak żegnam się z Microsoftem na zawsze.

[ Dodano: 2009-07-09, 00:40 ]
:szok:

Widzę, że Google nie czeka na oklaski a działa. Przed chwilą zrobiłem update przeglądarki do wersji 3.0.192.1 - trwała kilka razy dłużej niż poprzednie, pobierając chyba z 20 MB danych - i przeglądarka bardzo się zmieniła. Zwłaszcza menu (to z miniaturami stron) wygląda jak mały system operacyjny.
Awatar użytkownika
artureal
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 334
Rejestracja: 2008-01-20, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Klub miłośników Google Chrome

Post autor: artureal »

Najświeższe porównanie przeglądarek pod względem wydajności i kompatybilności z najnowszymi standardami:

Chrome górą? :zly:
ODPOWIEDZ