Neostrada 20Mbit

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: key »

Rilicek pisze: Kiedyś szukałem po necie jakiegoś wytłumaczenia prostym językiem, ale nic takiego nie znalazłem
Co dokladnie chcesz widziec? Co oznaczaja poszczegolne wartosci, czy jak sie liczy dB?
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: Patryk »

Rilicek pisze:Jak wyłączasz całą wioskę z prądu?
Naciskam czerwony przycisk na VD4 w rozdzielni SN i po sprawie :cfaniak:
A tak na poważnie - to były prace planowe po prostu.
Awatar użytkownika
Rilicek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2008-05-04, 07:27
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: Rilicek »

Chciałbym się dowiedzieć, co oznaczają wartości i jaki mają wpływ na jakość/prędkość łącza, z czego wynikają i jakie powinny mieć wartości (albo w jakim przedziale się znajdować).

Do niczego pewnie mi się to nie przyda, ale po prostu ciekawy jestem ;)
orange -> EchoLife HG612 + 2xNetgear R6220 (OpenWrt 19.07 z LuCI)
System: openSUSE
http://software.opensuse.org/
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: Patryk »

Rilicek pisze:Wartości db i dBm są dla mnie czarną magią. Kiedyś szukałem po necie jakiegoś wytłumaczenia prostym językiem, ale nic takiego nie znalazłem.
Margines SNR, wyrażony w decybelach, to różnica pomiędzy aktualnym stosunkiem sygnału do szumu na łączu a minimalnym SNR wymaganym do osiągnięcia określonej synchronizacji.
Czyli jeśli przykładowo aktualny SNR wynosi 36 dB, a minimalny 30 dB, to margines (zapas, nadwyżka) wynosi 6 dB.
Standard ADSL przyjmuje minimalny bezpieczny margines SNR 6 dB, ustalany podczas negocjacji synchronizacji pomiędzy DSLAM a modemem (i vice versa) - maksymalna synchro jest ustalana tak, aby w danej chwili margin wynosił co najmniej 6.
Potem, gdy już modem jest zsynchronizowany, margines może spadać poniżej tej magicznej wartości, i nie powoduje to zrywania łącza jeśli chwilowo nie spadnie do 0 - dlatego te 6 dB stanowi zabezpieczenie na wypadek "pływania" SNR.

[ Dodano: 2011-06-06, 22:45 ]
Rilicek pisze:z czego wynikają
SNR, a więc i margines SNR zależy od szybkości łącza ADSL, od ilości usług szerokopasmowych i ich szybkości w tym samym kablu magistralnym lub rozdzielczym, oraz od jakości i długości pary miedzianej.
A także od zakłóceń zewnątrzsystemowych, czyli głównie z sieci elektroenergetycznej, do której syf wpuszczają badziewne zasilacze impulsowe (dlatego w domu nie warto oszczędzać i lepiej kłaść kabel telefoniczny w ekranie, szczególnie jeśli sporo tego kabla się chce położyć i blisko sieci elektrycznej).
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: key »

Rilicek pisze:co oznaczają wartości
Margines halasu - odstep miedzy sygnalem a zakloceniami (Wyobraz sobie ze jestes na lace, gra twoje radio, szumi rzeka, las, i graja radia innych ludzi. To o ile twoje radio jest glosniejsze od wszystkiego innego, to wlasnie margines halasu).
Tlumienie lacza - wartosc o jaka sygnal traci "na glosnosci" miedzy twoim modemem a DSLAM (sytuacja jak powyzej. Im dalej oddalisz sie od radia lub im grubsza czapke nalozysz, tym bedzie ono cichsze).
Moc wyjsciowa - "glosnosc" z jaka nadaje twoj modem w porownaniu do 1 mW (czyli jak glosno ustawione jest radio w przykladzie powyzej).
Rilicek pisze:z czego wynikają
Jakosc kabli, zaklocenia na kablach (n.p. rownolegle prowadzone parki), odleglosc modem DSLAM, parametry ustawione w modemie i DSLAM.
Rilicek pisze:jakie powinny mieć wartości
Na to nie da sie jednoznacznie odpowiedziec. Ogolnie: margines mozliwie wysoki, tlumienie mozliwie niskie, moc dobierana jest tak, zeby zachowac parametry dwoch poprzednich w mozliwie korzystnym obszarze.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Rilicek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2008-05-04, 07:27
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: Rilicek »

Czyli podczas synchronizacji modem <-> centrala, moc sygnału jest dobierana tak by były zachowane optymalne parametry sygnału? Czyli większa moc nie oznacza lepszego łącza?

U mnie łącze wygląda tak:
1. Wpada kabel zewnętrzny ze słupa do domu przez właz.
2. Na nim podłączone jest gniazdko
3. Do gniazdka krótkim kablem podpięty jest router.
Po ostatnich moich przygodach pomiędzy gniazdkiem a routerem pojawił się UPS z filtrem RJ-11.
orange -> EchoLife HG612 + 2xNetgear R6220 (OpenWrt 19.07 z LuCI)
System: openSUSE
http://software.opensuse.org/
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: Patryk »

Rilicek pisze:Czyli większa moc nie oznacza lepszego łącza?
Dla Ciebie - oznacza, ale dla innych już nie, dlatego te wartości muszą być dokładnie wyważone.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: krystianb »

Patryk pisze:Dla Ciebie - oznacza,
Nie do końca. Przy podwyższaniu mocy pojawiają się szumy własne nadajnika, co zwykle kończy się przejściem na niższą modulację, dokładnie nie orientuję się jak jest w ADSL'lu, ale świetnie to widać na przykładzie kart wifi, wystarczy spojrzeć w tabelkę, im wyższa moc tym niższa szybkość.
Do tego też "odłamkowym" dostaje układ odbiorczy przy wyższej mocy nadajnika. Co prawda jest duplex częstotliwościowy, ale i tak coś tam zawsze znajdzie się nie tam gdzie trzeba.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Rilicek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2008-05-04, 07:27
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: Rilicek »

krystianb pisze:... im wyższa moc tym niższa szybkość.
...
Dopiero teraz mi to mówicie? Czyli jeżeli nie trzeba, nie należy ustawiać maksymalnej mocy radia w routerze?
orange -> EchoLife HG612 + 2xNetgear R6220 (OpenWrt 19.07 z LuCI)
System: openSUSE
http://software.opensuse.org/
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: Maciek764 »

Ale właściwie po co mieć na maksa router ustawiony? Ja nie lubię jak mi na pół ulicy i hektar pola wali SSID ;) A w wielopiętrowych to i tak jeden router to katorga :<
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: Patryk »

krystianb pisze:Nie do końca. Przy podwyższaniu mocy pojawiają się szumy własne nadajnika
Jak mocno przesadzisz z mocą to z pewnością, tyle że wcześniej pozrywasz łącza wszystkim w okolicy.
No i nie ma co porównywać lepionych z G urządzeń wifi (tu trudno się nie zgodzić, że szumią strasznie przy większych mocach) do nadajników DSLAMów.
Podniesienie txpower ponad normę dla danego łącza (jednakże nie za wiele) na DSLAM to stara sztuczka pozwalająca wyciągnąć więcej z drutu jeśli się ma "znajomości" wśród techników pracujących dla Tepsy.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: krystianb »

Patryk pisze:No i nie ma co porównywać lepionych z G urządzeń wifi (tu trudno się nie zgodzić, że szumią strasznie przy większych mocach) do nadajników DSLAMów.
Bardziej upstream miałem na myśli. DSLAM to wiadomo, że przynajmniej powinien być sprzęt innej klasy.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: Patryk »

krystianb pisze:Bardziej upstream miałem na myśli.
No to tu nie ma żadnej możliwości regulacji mocy, tylko skończony <font color="#FF00BB"><b>»»nie obrażamy innych!!!««</b></font> by się w to bawił z uwagi na wielką podatność upstreamu na zakłócenia, z resztą chyba (może się mylę) działa to w pętli zamkniętej, tak jak sieci komórkowe.
reAdik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2012-09-15, 23:31
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: reAdik »

Witam. Oto moje 20Mbit od 2 dni. Popatrzcie na te parametry ... co o nich sądzicie ?
Obrazek

Łącze nie zrywa, ale nie synchronizuje się do 20Mbit
Czy te wszystkie błędy to coś poważnego ?
Błędne Super Ramki: 59
Korygowalne Błędy RS: 10895
Niekorygowalne Błędy RS: 642
Błędy HEC: 443

Miałem przedtem 10Mbit i śmigało fajnie.

Czy przy takich parametrach zostawić te 20Mbit ? - Wiecie 10Mbit 49zł / 20Mbit 69zł

Pliki lecą po 1.8-1.9 Mb/s speedtest (TP) pokazuje 17.48 Mb/s
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: Patryk »

Tylko się cieszyć że tyle jest przy 23 dB tłumienia.
Błędami się nie przejmować, o ile nie sypie nimi w tysiącach na minutę.
Czy warto mieć 17 Mbps za 69 zł mając możliwość na 10 za 49 ? Jak dla mnie nie warto :], ale to Ty musisz sam sobie odpowiedzieć na to pytanie...
reAdik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2012-09-15, 23:31
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: reAdik »

Patryk pisze:Tylko się cieszyć że tyle jest przy 23 dB tłumienia.
Błędami się nie przejmować, o ile nie sypie nimi w tysiącach na minutę.
Czy warto mieć 17 Mbps za 69 zł mając możliwość na 10 za 49 ? Jak dla mnie nie warto :], ale to Ty musisz sam sobie odpowiedzieć na to pytanie...
Dziękuję za odpowiedź. A więc zostawiam. Może spróbuje wymienić modem (na samotny+router ... może uciągnę jeszcze coś więcej)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: Patryk »

Może spróbuje wymienić modem (na samotny+router ... może uciągnę jeszcze coś więcej)
Jak dla sportu chcesz wydać pieniądze i mieć wątpliwych parę kbps więcej, to wymieniaj ;)
marcink1986
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2012-10-28, 11:14
Lokalizacja: Krasnystaw

Re: Neostrada 20Mbit

Post autor: marcink1986 »

Witam.
Od kilku dni jestem posiadaczem neostrady do 10Mb, niestety od samego poczatku sprawue sie tragicznie a jako ze nie znam sie za bardzo na tym wszystkim co pokazuja statystyki prosze o rade, byc moze pomozecie.
Łacze z poczatku jak podlaczylem zsynchronizowalo sie na niecale 9Mb teraz skacze tragicznie i stale spada. Błedy HEC czytalem ze niby sa wazne u mnie w ciagu 3 dni tych błedow na dowload nabilo ponad 2 miliony...
Łacze rwie, ping jest tragiczny na ktorym mi zalezy w najlepszym wypadku okolo 50ms ale skacze nawet do ponad 1 tysiaca.
Rzecz ktora tez wg mnie raczej jest nie halo to to ze moc wychodzaca na download wynosi 0 odkad tylko podlaczylem neo wiec to chyba tez zle.
Zastanawiam sie z zona czy jest sens zeby tak bylo i czy nie rozwiazac umowy poki kilka dni na to zostalo. Mam nadzieje ze pomozecie i odpiszecie zanim czas na rozwiazanie umowy minie, ponizej zalaczam SS z statystykami. Ilosc bledow HEC zamieszczona powstala w ciagu 3 min od resetu statystyk.

Obrazek
ODPOWIEDZ