Czy wystarczy darmowy antywirus i firewall? - dobra ochrona

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zabor26
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2006-06-27, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Czy wystarczy darmowy antywirus i firewall? - dobra ochrona

Post autor: zabor26 »

Ja osobiście używam Avasta Home 4.7 (free) oraz Kerio Personal Firewall 4.3 (wersaja free, ale po 30 dniach wyłączają się niektóre funkcje). Nie wiem czy wyłączenie się tych kilku funkcji w Kerio nie spowoduje znaczne go spadku bezpieczeństwa. Może ktoś ma jakiś inny pomysł na darmowy firewall? Tylko nie Zone Alarm bo on mi rozwala system, a sam nie chce działać... :?
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy wystarczy darmowy antywirus i firewall? - dobra ochr

Post autor: zDaleKi »

A tak swoją drogą, to chętnie podyskutuje w odpowiednim miejscu na temat np. takowego darmowego firewalla: Comodo Personal Firewall -> http://www.personalfirewall.comodo.com/

EDIT:
I mamy nowe pod-forum i tu już można na ten temat dyskutować.
:D
Ostatnio zmieniony 2007-11-19, 10:26 przez zDaleKi, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
hubert
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 220
Rejestracja: 2006-05-20, 18:59
Lokalizacja: Okolice żyrardowa

Re: Czy wystarczy darmowy antywirus i firewall? - dobra ochrona

Post autor: hubert »

Pozwolą panowie Moderatorzy, że jednak odpowiem koledze Zabor26.
Otóż nie, nie spowoduje to spadku bezpieczeństwa , stracisz tylko możliwość filtrowania stron WWW, jak wycinanie reklam, blokowanie okienek popup, i funkcje HIPS(systemu zapobiegania atakom na aplikacje) której brakiem możesz się absolutnie nie przejmować. Żaden producent oprogramowania zabezpieczającego nie mógł by sobie pozwolić na zostawienie użytkownika z programem, który działa, a już nie chroni.
Jest to zresztą jeden z bardziej polecanych firewalli przez różne branżowe środowiska (również ta wersja po 30 dniach działania)
Używam takiego samego tandemu tych programów i nie narzekam, i żeby nie być tak całkowicie offtopic od tego forum, to dodam, że Avast ma bardzo małe bazy aktualizacyjne, żędu kilkunastu do kilkudziesięciu kilobajtów, dlatego ten Antyvir jak znalazł na skromne łącza komórkowe, chociaż nie wiem jak tam z innymi pod tym względem.
MIG
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2006-04-12, 10:47

Re: Czy wystarczy darmowy antywirus i firewall? - dobra ochr

Post autor: MIG »

zabor26 pisze:Ja osobiście używam Avasta Home 4.7 (free) oraz Kerio Personal Firewall 4.3
Mam identyczny zestaw + ad aware .A do KPF poszukaj "licencji" w necie
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: Czy wystarczy darmowy antywirus i firewall? - dobra ochrona

Post autor: sardo nunspa »

Pozwolimy, bo jednak mały bo mały ale jakiś tam związek z internetem komórkowym to ma ;)
Ktoś tu kiedyś pisał, że jak się nie ma publicznego IP to można siedzieć za NATem jak u Pana Boga za piecem i żaden firewal nie jest potrzebny. Oświadczam ze smutkiem, że już nie. :(
Latka lecą...
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy wystarczy darmowy antywirus i firewall? - dobra ochrona

Post autor: zDaleKi »

Na wstępie Witam na nowym forum, które powstało właśnie do takich tematów luźno powiązanych z tematem internetu bez kabli :D
sardo nunspa pisze:Ktoś tu kiedyś pisał, że jak się nie ma publicznego IP to można siedzieć za NATem jak u Pana Boga za piecem i żaden firewal nie jest potrzebny. Oświadczam ze smutkiem, że już nie. :(
Jeżeli chodzi o ataki z zewnątrz, to zazwyczaj jeżeli ktoś jest za NATem to przeważnie jest też za Firewallem u usługodawcy (o ile ten zna się na rzeczy).

Ale pozostaje druga strona medalu - FireWall ma blokować także działalność takich "śmieci" jak np. trojany. Bez instalacji FireWalla na własnej maszynie nie jesteśmy przed nimi w żaden sposób chronieni nawet gdybyśmy siedzieli za dziesięcioma NATami.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy wystarczy darmowy antywirus i firewall? - dobra ochrona

Post autor: zDaleKi »

Dyskusje na temat Comodo Personal Firewall przenoszę do nowego wątku -> http://www.bez-kabli.pl/ftopic3009.html
Tak dla czytelności tematu :)

zabor26 pisze:Ja osobiście używam Avasta Home 4.7 (free) oraz Kerio Personal Firewall 4.3 (wersaja free, ale po 30 dniach wyłączają się niektóre funkcje).
Na tej przytaczanej już parę razy stronie: http://www.firewallleaktester.com/tests.php są wyniki Sunbelt Kerio. Przyznam, że do końca nie wiem czym te wersję się różnią. Czy ta Sunbelt, to jakaś nowa wersja Kerio? I jak się do tego ma Kerio 4.3.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ODPOWIEDZ