Komendy AT... może na wiki z tym?

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tosiek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-24, 14:00
Lokalizacja: inąd

Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: tosiek »

Co myślicie o tym, żeby stopniowo dodawać komendy AT np. do wiki?

Jedyny mankament to jak je kategoryzować... Najlepiej wybierać model a potem komendy dopasowane do modelu by się wyświetlały (np. te z listy +CLAC) w kategoriach książka telefoncizna, sms, połączenia etc.

Od siebie mogę podać przykład dla E353:
http://pastebin.com/7pBbNNGk
*nie jest wygodne każdej komendy szukać w innej dokumentacji a niektórych nigdzie nie ma
*możliwe odpowiedzi, podanie typu komendy
brak podpisu, tak jakby
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: YaHooo »

tosiek pisze:Co myślicie o tym, żeby stopniowo dodawać komendy AT np. do wiki?
Ja mam taki plan już od dawna. Jedyne co to brakuje mi nieco czasu do tego. Jednak kiedyś muszę go w końcu znaleźć ;)
tosiek pisze:Jedyny mankament to jak je kategoryzować...
Najpierw trzeba by było napisać po prostu listę wszystkich komend AT, a potem poukładać je wg kategorii. Ewentualnie w innym artykule wg producentów i już :)

Tylko tych komend jest bardzo dużo. Podejrzewam również, że na początek nie trzeba będzie opracowywać wszystkich komend AT, a jedynie te najbardziej użyteczne.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
tosiek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-24, 14:00
Lokalizacja: inąd

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: tosiek »

YaHooo pisze:Najpierw trzeba by było napisać po prostu listę wszystkich komend AT
Wszystkich byłoby ciężko. Najlepiej te co modemy obsługują i mają wyjaśnienie w dokumentacjach :)
brak podpisu, tak jakby
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: YaHooo »

tosiek pisze:Wszystkich byłoby ciężko.
No niekoniecznie. Aż strasznie tak dużo ich nie jest. Tylko potrzeba czasu na to.
tosiek pisze: Najlepiej te co modemy obsługują i mają wyjaśnienie w dokumentacjach :)
A dobrze poszukać w internecie to się wszystko znajdzie :) No może poza komendami do najnowszych modemów.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: zDaleKi »

Panie i Panowie.
Nie ogłaszaliśmy chyba tego oficjalnie ale widzę, że już niektórzy zauważyli, że pracujemy nad Wiki dla forum.
Nie ogłaszaliśmy tego, bo sporo pracy przed nami.
A pomysł bardzo dobry aby to do Wiki dodać i szukamy chętnych do pomocy. :ok:
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: Chris-Kr »

tosiek pisze:Jedyny mankament to jak je kategoryzować... Najlepiej wybierać model a potem komendy dopasowane do modelu by się wyświetlały
Myślę że lepszym wyjściem byłaby tabela, w której różnym modelom odpowiadałyby kolumny, w których zaznaczałoby się, czy dany modem obsługuje dane polecenie.
Bez tego, ten dokument miałby olbrzymie rozmiary.
Ale tak, czy tak, to klepania w klawiaturę będzie od groma.
Krzysztof
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: YaHooo »

Chris-Kr pisze: Ale tak, czy tak, to klepania w klawiaturę będzie od groma.
To jest największa bolączka. Po prostu informacji jest tyle, że szok. Tak samo możliwość sprawdzenia czy dana komenda działa na danym modemie jest poza naszymi możliwościami.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: Chris-Kr »

Mój E173u-2 w odpowiedzi na polecenie AT+CLAC wypluł mi listę ponad 250 poleceń.
Krzysztof
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: wojteks »

GMT382E to jakieś 170 poleceń w odpowiedzi na AT+CLAC.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: YaHooo »

Moja Sierra 881 wypluwa 168 komend. Ale powiem Wam, że CLAC nie podaje wszystkich komend AT, w szczególności nie podaje tych własnościowych producenta modemu. A te z punktu widzenia użytkownika są najciekawsze ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: Chris-Kr »

YaHooo pisze:Ale powiem Wam, że CLAC nie podaje wszystkich komend AT, w szczególności nie podaje tych własnościowych producenta modemu.
Jak do tego doszedłeś?
Krzysztof
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: YaHooo »

Chris-Kr pisze: Jak do tego doszedłeś?
Znalazłem w internecie kilka komend AT które moja Sierra obsługuje, a CLAC nie podaje. Tak samo było w moim Huawei E630.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
tosiek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-24, 14:00
Lokalizacja: inąd

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: tosiek »

YaHooo, takich komend, których CLAC nie pokazuje jest całe mnóstwo. Od standardowych dla wszystkich modemów po jakieś specjalne tylko danego producenta.
brak podpisu, tak jakby
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: ja.michal »

Takie komendy podaje producent w specjalnych dokumentach. Jak do Sierry takowe można dostać jeszcze (choć ukrócili już dostęp do tej dokumentacji) tak do Huawei, Optiona czy Novatela dostać to to cud.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: krystianb »

YaHooo pisze:Ale powiem Wam, że CLAC nie podaje wszystkich komend AT, w szczególności nie podaje tych własnościowych producenta modemu. A te z punktu widzenia użytkownika są najciekawsze
GTM378 do żadnej komendy optiona się nie przyznaje, bo te są z _ a takiej ani jednej nie widać.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
tosiek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-24, 14:00
Lokalizacja: inąd

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: tosiek »

BliSki, to dlaczego nie można się zarejestrować i nie ma nigdzie adresu do wiki ;/ http://wiki.bez-kabli.pl
brak podpisu, tak jakby
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: Chris-Kr »

tosiek pisze:dlaczego nie można się zarejestrować
Można, jak najbardziej: http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?title=Pomoc:Spis_tre%C5%9Bci
Krzysztof
tosiek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-24, 14:00
Lokalizacja: inąd

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: tosiek »

Brakuje przyjaznych adresów na wiki.

Trzeba ustalić jakiś standard komend. Najlepiej zgodny z dokumentacjami jak tutaj:
http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?title=ATE

http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?title=ATH

Tutaj powinno być po prostu komendy AT:
http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?titl ... ia_modemem

Kategorie też najlepiej zgodne z dokumentacjami tylko pytanie czy tłumaczyć.

Wzór można ściągnąć z brudnopisu:
http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?titl ... #Tryb_Echo
brak podpisu, tak jakby
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: Chris-Kr »

Ponieważ kol. tosiek nie oglądając się na nas ;) zabrał się za tworzenie listy komend AT, więc musimy przedyskutować postać tej listy, gdyż niewłaściwa decyzja może oznaczać wiele dodatkowej i niepotrzebnej roboty.
W oparciu o to, co tosiek opracował na Brudnopisie http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?title=Brudnopis, przygotowałem dwie wersje głównej strony listy komend AT:
- pierwsza: http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?title=Komendy_AT_do_zarz%C4%85dzania_modemem
- i druga: http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?title=Komendy_AT_do_zarz%C4%85dzania_modemem_-_druga_wersja#ATZ

Osobiście jestem zwolennikiem pierwszej wersji, ale ponieważ każda z nich ma swoje zalety i wady, więc pod dyskusję poddaję obie wersje.
Wersja pierwsza jest bardziej przejrzysta i łatwiejsza w tworzeniu, ale będzie wymagała wygenerowania wielkiej ilości osobnych stron, co być może (tego nie jestem pewien) przełoży się na większą zajętość pamięci serwera. Wersja druga, na odwrót.

Odnośnie formy samej strony opisującej daną komendę AT:
1. Jako tytuł strony dałbym nie opis komendy (w tym przypadku Tryb Echo), lecz samą komendę, łącznie z prefiksem AT (w tym przypdaku ATE)
2. Sądząc, że uda się na jednej stronie umieścić po kilkadziesiąt komend AT, byłem zwolennikiem tabelarycznej postaci zestawienia komend. Jednak widzę, że ze względu na ich różnorodność będzie to trudne do zrealizowania, a dodatkowo forma tabelaryczna wymaga większego nakładu pracy. W tej sytuacji jeśli każda komenda będzie miał swoją osobną stronę, to postać opisu bym pozostawił autorowi danej strony.

Zapraszam więc do dyskusji!

[ Dodano: 2012-04-04, 15:00 ]
Widzę, że się spóźniłem ze swoim postem i tosiek jest cały czas o krok przede mną ;)
tosiek pisze:Brakuje przyjaznych adresów na wiki.
Co masz na myśli?
Czy chodzi Ci o link z głównej strony?
Na razie go nie robiłem, zanim ta lista poleceń nie uzyska jakiejś ustalonej formy i nie ustalimy standardu opisu komend.
Gdy to ustalimy, to wtedy dodam link na głównej stronie.

[ Dodano: 2012-04-04, 15:15 ]
Ponieważ widzę że czasu nie marnujesz, więc już dodałem link na głównej stronie.
Krzysztof
tosiek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-24, 14:00
Lokalizacja: inąd

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: tosiek »

tosiek pisze:Brakuje przyjaznych adresów na wiki.
Przyjazne adresy, mod rewrite słowo klucz:
Zły adres: http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?title=ATH
Przyjazny adres: http://wiki.bez-kabli.pl/ATH

Wersja ze stroną na której znajduje się lista komend AT z linkami do nich, podzielona na kategorie co robią (konfiguracja ogólna, konfiguracja SMS, zarządzanie połączeniami głosowymi) jest dla mnie :ok:
Chris-Kr pisze:Ponieważ kol. tosiek nie oglądając się na na
Dodałem tylko dwa przykłady komend i wzorzec w brudnopisie.
http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?title=ATH
http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?title=ATE
Chris-Kr pisze:co być może (tego nie jestem pewien) przełoży się na większą zajętość pamięci serwera
Jakiś cacher do wiki powinien być lub sama sobie tworzy po iluś wyświetleniach.



Wzorzec w brudnopisie uzupełniłem o bardziej rozbudowaną tabelę:
http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?title=Brudnopis#ATS0
brak podpisu, tak jakby
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: YaHooo »

tosiek pisze:YaHooo, takich komend, których CLAC nie pokazuje jest całe mnóstwo. Od standardowych dla wszystkich modemów po jakieś specjalne tylko danego producenta.
Wiem i teraz pytanie czy te też opisujemy.
ja.michal pisze:Jak do Sierry takowe można dostać jeszcze (choć ukrócili już dostęp do tej dokumentacji) tak do Huawei, Optiona czy Novatela dostać to to cud.
Ogólnie to nawet dostać opis tych podstawowych do Huawei to wielki problem.
krystianb pisze:GTM378 do żadnej komendy optiona się nie przyznaje, bo te są z _ a takiej ani jednej nie widać.
Właśnie.
Chris-Kr pisze: 1. Jako tytuł strony dałbym nie opis komendy (w tym przypadku Tryb Echo), lecz samą komendę, łącznie z prefiksem AT (w tym przypdaku ATE)
To jest podstawa. Inaczej być po prostu nie może ;)
Chris-Kr pisze:W tej sytuacji jeśli każda komenda będzie miał swoją osobną stronę, to postać opisu bym pozostawił autorowi danej strony.
Ja bym poszedł dalej. Osobna strona dla każdej komendy AT. I co więcej. Każdy opis jednolity. Ja już przygotowałem sobie wzór tego i kilka komend opisałem. Ale zabrakło komunikacji. W końcy wiki powstało aby wiedza była systematyczna... Nie wyobrażam sobie aby każdy opis był inny. Wprowadzi to zamieszanie.
tosiek pisze:Wersja ze stroną na której znajduje się lista komend AT z linkami do nich, podzielona na kategorie co robią (konfiguracja ogólna, konfiguracja SMS, zarządzanie połączeniami głosowymi) jest dla mnie :ok:
takich stron wg mojego zamysłu ma być kilka, posortowane wg standardów, producentów, kategorii i jedna zawierająca alfabetyczny spis.
tosiek pisze: Jakiś cacher do wiki powinien być lub sama sobie tworzy po iluś wyświetleniach.
Przecież to siedzi wszystko w bazie MySQL, więc o wielkość nie ma się co martwić. Chyba więcej danych niż ma forum nie będzie.
tosiek pisze: Wzorzec w brudnopisie uzupełniłem o bardziej rozbudowaną tabelę:
Tabele są a'fe, poza tym trudno nad nimi zapanować ;) Lepiej dać wszystko ładnie usystematyzowane w podziale na sekcje. Wtedy można zrobić spis treści itp. Ładnie to wtedy wygląda. Tak jak zrobiłem w brudnopisie z komendą AT+CGSN.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
tosiek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-24, 14:00
Lokalizacja: inąd

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: tosiek »

YaHooo, bez przesady. To co da się zmieścić w dwóch czytelnych tabelach rozpisałeś na 43 linijki. Mi się nie chce babrać z opisem do każdej pierdółki, ogólny opis reszta w tabele.

Wygodniej jest podać typ komendy a na głównej stronie wyjaśnić do czego służą (tak jak jest wyjaśnionym nawias kwadratowy) zamiast przy każdej komendzie się rozpisywać i pisać mnóstwo razy tyle samo:
Zapis komendy

Zapis komendy

Odczyt komendy

Odczyt komendy

Test komendy

Test komendy
Tabele są nie do przebicia. Ostylować, odpowiednie odstępy w wewnątrz i ewentualnie ograniczenie szerokości, może też wyśrodkowanie. Nie bawić się kolorami, można poszarzeć typ komendy.


Komendy powinny mieć oddzielne podstrony tylko czy to jest słuszne?


Zawsze można zrobić na jednej podstronie i potem bawić się kotwicami do linkowania do pojedynczych komend.


Z pojedynczych da się zrobić wiele i na odwrót, z podstron wielu zrobić jedną (przynajmniej Ci co mają dostęp do bazy).

Co do tytułów nie zawsze się da nadać sensowne tytuły ;) ale na 100% musi sie tam znaleźć sama komenda (tytuł jak i adres, jak zrobicie przyjazne)

Komendy dodawać najlepiej te co są w CLAC i resztę co znamy z działania lub są dostępne opisy.
brak podpisu, tak jakby
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: Chris-Kr »

tosiek pisze:YaHooo, bez przesady. To co da się zmieścić w dwóch czytelnych tabelach rozpisałeś na 43 linijki.
Tabela jest bardziej zwięzła, ale opis wg YaHooo jest znacznie czytelniejszy i nie budzi żadnych wątpliwości.
Krzysztof
tosiek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-24, 14:00
Lokalizacja: inąd

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: tosiek »

Chris-Kr, to powodzenia w opisywaniu w ten sposób wszystkich komend. Po co opisywać:
Wyniki są zwracane w postaci
itp itd zamiast jednego nagłówka w tabeli i kolumny. Bez przesady ludzie to nie <font color="#FF00BB"><b>»»nie obrażamy innych!!!««</b></font>.
brak podpisu, tak jakby
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: Chris-Kr »

tosiek pisze:Chris-Kr, to powodzenia w opisywaniu w ten sposób wszystkich komend.
Więc zamieść opis komendy AT+CGSN w formie tabeli i dopiero wtedy będziemy mogli racjonalnie porównywać obie metody opisu.
Krzysztof
tosiek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-24, 14:00
Lokalizacja: inąd

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: tosiek »

tosiek pisze: »»nie obrażamy innych!!!««.
"Ludzie to nie <font color="#FF00BB"><b>»»nie obrażamy innych!!!««</b></font>" kogoś obraża? Zaprzeczenie kogoś obraża? :szok: :cfaniak:

Ja może mam bardziej techniczny umysł, mniej humanistyczny i opisy to nie dla mnie. Proszę AT+CGSN w tabeli:
http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?titl ... GSN_tabela
brak podpisu, tak jakby
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: Chris-Kr »

Dosyć ciekawa rozbieżność!
Wg YaHooo, AT+CGSN
"pozwala na pobranie informacji na temat aktualnego zestawu znaków ustawionego w urządzeniu",
wg Tosiek
"Zwraca numer identyfikacyjny urządzenia IMEI".

Wnioskuję że mamy do czynienia z zestawami komend dla modemów dwóch różnych producentów?
To oznacza, że mamy następny problem do rozwiązania.
Krzysztof
tosiek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-24, 14:00
Lokalizacja: inąd

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: tosiek »

Chris-Kr, nie po prostu YaHooo pomieszał komendy. W końcu to brudnopis ;)
Select Character Set: AT+CSCS
Request Product Serial Number Identification: AT+CGSN


[ Dodano: 2012-04-05, 10:57 ]
Tutaj AT+CSCS, bawiłem się szerokością tabel.
http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?titl ... #AT.2BCSCS

Przydałoby się ustandaryzować tłumaczenia TA, TE, ME, MS, DCE, DTE.
przedstawia ten schemat:
Obrazek

żeby nie było, że zaczniemy używać "terminal" a ktoś zacznie się rozpisywać jako program do komunikacji z modemem, który to zarządza resztą sprzętu.

[ Dodano: 2012-04-05, 12:59 ]
Trzeba też p[i9lnować, żeby nie pododawać spacji
brak podpisu, tak jakby
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: Chris-Kr »

tosiek pisze:W końcu to brudnopis ;)
Na stronie Pomocy dodałem nastepny punkt:
3. Gdzie mogę zapisywać stronę nad która pracuję, żeby ktoś w "Piaskownicy" przypadkowo mi jej nie zniszczył?

Do tego celu służy własna strona użytkownika, którą można edytować tak, jak każdą inna stronę Wiki.
Krzysztof
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Komendy AT... może na wiki z tym?

Post autor: YaHooo »

tosiek pisze:Mi się nie chce babrać z opisem do każdej pierdółki, ogólny opis reszta w tabele.
Czyli chcesz polecieć "po łebkach"? Otóż moim zdaniem po to powstało wiki aby były tam cenne informacje. Nie widziałem jeszcze w internecie po polsku dokładnego opisu komend AT różnych producentów. To może pomóc zwiększyć popularność forum.
tosiek pisze:zamiast przy każdej komendzie się rozpisywać i pisać mnóstwo razy tyle samo:
Nie przesadzaj, że tak dużo trzeba pisać.
tosiek pisze:Tabele są nie do przebicia.
Tylko w przypadku danych nadających się aby przedstawiać je w sposób tabelaryczny. Informacje czysto encyklopedyczne nie są takimi.
tosiek pisze: Komendy powinny mieć oddzielne podstrony tylko czy to jest słuszne?
Tak. Potrafię wymienić co najmniej 4 tego typu przykłady:
- po wpisaniu w szukajkę AT+CPIN, ATE czy co tam jeszcze chcesz wiki przeniesie Cię od razu na daną stronę, a nie wyświetli Ci listę wyników. Masz pewność, że pierwsza strona będzie zawierać opis komendy?
- umieszczenie tego na oddzielnych stronach pozwoli na przyporządkowanie każdej komendy do oddzielnej kategorii. Co za tym idzie wykorzystując mechanizm wiki będziemy w stanie zrobić indeksy komend związanych z USSD/SMS/Voice czy co tam jeszcze się zechce.
- W przypadku jakiejś reorganizacji nie będzie trzeba łączyć/dzielić przenosić opisów, a tylko linki do komend.
- będzie łatwiej zapanować nad tym które komendy są opisane, a które nie. Tak samo jak to było z akronimami na wiki.
tosiek pisze: Zawsze można zrobić na jednej podstronie i potem bawić się kotwicami do linkowania do pojedynczych komend.
Zupełnie bez sensu. Lepiej bawić się linkami w postaci [[ATE]] i innych.
tosiek pisze: Co do tytułów nie zawsze się da nadać sensowne tytuły ;) ale na 100% musi sie tam znaleźć sama komenda (tytuł jak i adres, jak zrobicie przyjazne)
Więc jak zbierzesz komendy ATE ATF ATZ jak tu http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?title=Komendy_AT to nadasz nazwę stronie ATE_ATF_ATZ?
tosiek pisze:Chris-Kr, to powodzenia w opisywaniu w ten sposób wszystkich komend. Po co opisywać:
A ja życzę powodzenia w pisaniu kodu dla bardziej zaawansowanych koemend jak ^SYSCFGEX gdzie masz ponad 5 parametrów. Wtedy utoniesz w tabelkach. Porównaj mój i Twój kod dla prostych komend:

Kod: Zaznacz cały

__SPIS__

=== Opis komendy ===
----
Komenda pozwala na pobranie informacji na temat aktualnego zestawu znaków ustawionego w urządzeniu 

=== Zapis komendy ===
----
Zapis komendy pozwala na ustawienie zestawu znaków z jakim ma pracować urządzenie.
 AT+CSCS=[<chset>]

=== Odczyt komendy ===
----
Odczyt komendy pozwala na pobranie aktualnie ustawionego zestawu znaków z jakim pracuje urządzenie.
 AT+CSCS?
 +CSCS: <chset>

=== Test komendy ===
----
Test komendy nie zwraca wszystkie kodowania jakie obsługuje urządzenie. Wyniki są zwracane w postaci

 AT+CGSN=?
 +CGSN: lista obsługiwanych <chset>
 OK

=== Lista parametrów ===
----
==== <chset> ====
Wartość <chset> oznacza zestaw znaków. 
*"GSM" -
*"HEX" -
*"IRA" -
*"PCCPxxx" -
*"PCDN" -
*"UCS2" -
*"8859-n" -
*"8859-C" -
*"8859-A" -
*"8859-G" -
*"8859-H" - 

Wartości nie wymienione wyżej mogą być definiowane przez producenta.

=== Przykłady ===
 :szok: 

Kod: Zaznacz cały

== AT+CSCS ==
Konfiguracyjna komenda informuje TA jakiego kodowania używa TE. Umożliwia to poprawną konwersję kodowania ciągów znaków pomiędzy TE i ME.
{| class="wikitable"
|+Składnia komendy:
!Typ!!Komenda!!Możliwe odpowiedzi!!Opis
|-
|konfiguracyjna
|'''AT+CSCS=<chset>'''
|''OK''
|Ustawienie kodowania
|-
|odczyt
|'''AT+CSCS?'''
|''+CSCS: <chset>

OK''
|Aktualnie używane kodowanie
|-
|testowa
|'''AT+CSCS=?'''
|''+CSCS:

(lista wspieranych kodowań znaków)

OK''
|Lista obsługiwanych kodowań
|}



'''UWAGA:''' Wartości dla ''<chset>'' podajemy razem z cudzysłowem.
{| class="wikitable" width="400px"
|+Opis parametrów:
!Parametr!!Wartość!!Opis
|-
|rowspan=7|'''<chset>'''
|"GSM"
|Domyślny zestaw znaków GSM (GSM 03.38 podpunkt 6.2.1)
|-
|["IRA"]
|Międzynarodowy standard alfabetu (ITU-T T.50[13])
|-
|"PCCP437"
|Kodowanie znaków PC437
|-
|"PCDN"
|Kodowanie znaków PC Danish/Norwegian 8-bit
|-
|"8859- 1"
|ISO/IEC 8859-1 (latin1) czyli zachodnioeuropejskie kodowanie znaków
|-
|"HEX"
|Ciągi znaków składają się tylko z cyfr szesnastkowych od 00 do FF; np. 4F4B w kodowaniu ASCII znaczy "OK". [...]
|-
|"UCS2"
|16 bitowy zestaw znaków (ISO/IEC10646 [32]). Ciągi znaków w kodowaniu UCS2 są konwertowane na liczby szesnastkowe od 0000 do FFFF; np. [...] 
|}



'''Przykłady:'''
 AT+CSCS="GSM"
 OK

 AT+CSCS?
 +CSCS: "IRA"
 
 OK

 AT+CSCS=?
 +CSCS: ("IRA","UCS2","GSM")
 
 OK
Nad czym łatwiej zapanować? Chyba nad moim, bo jednak tabelki w wiki są dość nieczytelne jak dla mnie.

Poza tym dodam, że jednak wszelkie odpowiedzi, czy składnie lepiej się czyta gdy jest czcionka o stałej szerokości znaków jak u mnie. W tabeli na wiki trudno tego dokonać.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ