Wykorzystanie skrętki jako kabel telefoniczny

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Wykorzystanie skrętki jako kabel telefoniczny

Post autor: Mikolaj211 »

Witam, chciałbym przenieść router w inne miejsce. W tej chwili od routera do miejsca, gdzie chcę go przenieść idzie skrętka rj45, chciałbym ją wykorzystać jako kabel telefoniczny. Wiem, że wystarczy wykorzystać jedną parę ze skrętki, nie mam natomiast zaciskarki, planuję zrobić tak - podłączyć się bezpośrednio w środku gniazdka telefonicznego (zrezygnować z rozdzielacza sygnału), a z drugiej strony przylutować kawałek oryginalnego kabla telefonicznego z wtyczką rj11 do tej samej pary w skrętce. Czy wszystko będzie działać? Głównie zastanawiam się, czy rozdzielacz sygnału ma w sobie coś specjalnego, czy tylko fizycznie rozdziela kabel?

Załączam mały schemat, lewa strona to sytuacja obecna, prawa - tak planuję zrobić.

Obrazek
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Wykorzystanie skrętki jako kabel telefoniczny

Post autor: krystianb »

Mikolaj211 pisze: Czy wszystko będzie działać? Głównie zastanawiam się, czy rozdzielacz sygnału ma w sobie coś specjalnego, czy tylko fizycznie rozdziela kabel?
W zwykłym rozdzielaczu nic nie ma. Przed telefonem musi być filtr/spliter, jeśli z routerem były splitery to drugi odpowiednio podłączony powinien być przed routerem.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Wykorzystanie skrętki jako kabel telefoniczny

Post autor: Mikolaj211 »

Telefon podłączony jest przez mikrofiltr i tak dalej zostanie, natomiast przed routerem nic nie było i nic nie będzie :). Dzięki wielkie
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Wykorzystanie skrętki jako kabel telefoniczny

Post autor: krystianb »

Zapomniałem jeszcze napisać, użyj kabli z jednej pary skrętki np pomarańczowy i biało pomarańczowy.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wykorzystanie skrętki jako kabel telefoniczny

Post autor: wojteks »

Mikolaj211 pisze: a z drugiej strony przylutować
Można też kupić gniazda rj45 modułowe i je zarobić/przylutować do rj11, normalnie jako telefon w kablu ethernet pracuje para niebieska.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
XanPL
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 242
Rejestracja: 2012-06-19, 12:10
Lokalizacja: Legionowo

Re: Wykorzystanie skrętki jako kabel telefoniczny

Post autor: XanPL »

Witam!
Sorry za odkopywanie tematu ale mam pytanie, czy pociągnięcie od puszki TP na budynku do rutera kabla FTP cat.5e lub czegoś lepszego np. SF/FTP cat.6 a zwykłego będzie miało jakiś wpływ na zmniejszenie zakłóceń ?

Bo jak tak pomyślałem to ten zwykły kabel do telefonu jest "nie ekranowany" podobnie jak kabel UTP cat.5e i w zasadzie nie za bardzo ta zamiana miała by sens .
CYBERTECH Antena Dualna LTE/4G 15dBi MIMO + Huawei E5186s-22a
1x Ubiquiti UniFi UAP 1x UniFi AP-AC v2
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wykorzystanie skrętki jako kabel telefoniczny

Post autor: key »

XanPL pisze:a zwykłego będzie miało jakiś wpływ na zmniejszenie zakłóceń ?
Nie
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ