Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
k18t
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2011-02-17, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: k18t »

Witam

Ostatnio zacząłem zostawiać włączoną kamerę internetową, żeby nagrywać co się dzieje w moim pokoju pod moją nieobecność, ponieważ wydaje mi się, że ktoś szpera w moich rzeczach. Przykładowy film ma 5 godzin, a ja chciałbym go obejrzeć w tempie powiedzmy 3600% żeby szybko znaleźć fragment kiedy ktoś wchodzi. Oglądanie filmu w takim tempie umożliwia np MpcStar 5.4 tylko jak ustawiam tempo na 800% już się robi pokaz slajdów i wyświetlane są pojedyncze klatki co około 3 sekundy a miernik czasu rzeskakuje z każą kolejną klatką o około 40 sekund. Na 3600% to w ogóle program się zawiesza i nie działa.

komputer:
HP DV5-1160EW
Procesor Core 2 Duo P7350 (2.0 GHz)
3 MB, FSB 1066 MHz
Chipset płyty Intel PM45
Pamięć 4096 MB DDR2 800 MHz SO-DIMM
Dysk 500 GB SATA 7200 obr./min
Karta graficzna Nvidia Geforce 9600M GT 512MB

film nagrany przy pomocy preinstalowanego programu CberLink YouCam rozdzielczość 640x480 w najniższej możliwej jakości obrazu dostępnej w ustawieniach

Proszę o pomoc i pozdrawiam, Krzysiek
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: ja.michal »

Nie wiem czy ci to pomoże, ale pewien pomysł mi przyszedł do głowy. Można wrzucić film do konwertowania i przyspieszyć go x razy. Wtedy konwersja trochę potrwa, ale "wypluje" film, który będzie się odtwarzał równo.

Druga opcja, ale to pewnie w kamerze lub jej oprogramowaniu, uruchamianie rejestrowania obrazu w momencie wykrycia ruchu.
k18t
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2011-02-17, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: k18t »

który konwerter przyspieszy?

Jest coś takiego jak oprogramowanie, które wykrywa ruch analizując obraz, czy trzeba kupić kamerę z czujnikiem ruchu?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: ja.michal »

Oj nie wiem. :) Napisałem co mi przyszło do głowy. Jeśli chodzi o konwerter to coś tam ma Windowsowy Movie Maker, ale co do kamery totalnie nie mam pojęcia.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: krystianb »

Są 2 możliwości albo dysk nie nadąża z odczytem, albo program ma problem, spróbuj Media player classic albo SMPlayer'a

[ Dodano: 2013-10-30, 23:54 ]
k18t pisze:czy trzeba kupić kamerę z czujnikiem ruchu?
Powinien wystarczyć soft do nagrywania wykrywający ruch.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
KrissTofferr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1271
Rejestracja: 2008-03-11, 14:15
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: KrissTofferr »

k18t, jaki kodek używasz do kompresji tego video?

Wygląda na to że twój procesor nie nadąża z dekompresją video przy tak dużym przyśpieszeniu wyświetlania.
Potrzebny jest kodek mniej obciążający procesor lub odpowiednie ustawienia parametrów kodeka,
albo zmniejsz rozdzielczość w jakiej nagrywasz obraz z kamery.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: key »

vlc odtwarza z wiekszym tempem. Jaki jest maksymalny faktor musisz sprawdzic, pewnie 32 albo 64x.

Pokaz "klatkowy" jest normalny, szybkosci wieksze niz szybkosc odswierzania karty graficznej polegaja na usunieciu co ktorejs klatki - co w kodekakach typu mpeg ogranicza sie do wyswietlania pelnych klatek.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: YaHooo »

key pisze:vlc odtwarza z wiekszym tempem. Jaki jest maksymalny faktor musisz sprawdzic, pewnie 32 albo 64x.
Ale też przy większych prędkościach "klatkuje".

[ Dodano: 2013-10-31, 16:41 ]
key pisze:Pokaz "klatkowy" jest normalny,
Nawet w wideorejestratorach które miałem okazję widzieć też klatluje przy większych prędkościach.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: key »

No a jak ma nie klatkowac, skoro proces przyspieszenia polega na usunieciu ramek pomiedzy? A pozostale klatki musza byc wyswietlane dluzej niz 1/50 sek, inaczej nic nie zobaczysz? Przy 32x chcialbys liczyc srednia z 32 klatek? :o

Dodatkowo dochodzi proces kompresji, ktory polega na wrzuceniu w stream pelnej klatki (w zaleznosci od kodeku, nawet co paredziesiat sekund), reszta jest kodowana dyferencjalnie.

Edit: krotkie przeliczenie - zalozmy ze wyswietlamy material 50 fps z predkoscia 32x, tak zeby bylo cos widac - obraz jest pokazany na sekunde. W trakcie wyswietlania pokazujesz co 32x50= 1600 klatke. Nawet przy pokazaniu obrazu na 1/10 sek, musisz w jakis sposob usrednic 160 klatek.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
KrissTofferr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1271
Rejestracja: 2008-03-11, 14:15
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: KrissTofferr »

A może to jest taka sytuacja:
Ramki kluczowe występują zbyt rzadko w tym nagraniu, a dodatkowo algorytm wyświetlania przyspieszonego jest nieoptymalny bo wyświetla dokładnie co n-ta ramkę czekając na zdekodowanie ramek pośrednich zamiast zdać się od razu na wybór tylko spośród ramek kluczowych.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: key »

Tak sie nie da - w ramkach diff nie ma wystarczajaco informacji zeby cokolwiek wyswietlic. Zobatrz co jest wyswietlane podczas skoku w dowolne miejsce w VLC - najpierw zielony obraz, potem zmieniajace sie miejsca. Pelen obraz masz dopiero po pelnej ramce.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: YaHooo »

key pisze:No a jak ma nie klatkowac, skoro proces przyspieszenia polega na usunieciu ramek pomiedzy?
Ja to wiem, tylko wydaje się, że założyciel tematu nie wie :)
key pisze:inaczej nic nie zobaczysz? Przy 32x chcialbys liczyc srednia z 32 klatek? :o
Nie, nie i jeszcze raz nie ;) Bo to by było kompletnie bez sensu. Nawet nie wiadomo jak wtedy traktować ramki różnicowe.
Ostatnio zmieniony 2013-11-02, 11:30 przez YaHooo, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: key »

Cytaty Ci sie rozjechaly :)
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: YaHooo »

Już poprawiłem ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
KrissTofferr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1271
Rejestracja: 2008-03-11, 14:15
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: KrissTofferr »

key pisze:Tak sie nie da - w ramkach diff nie ma wystarczajaco informacji zeby cokolwiek wyswietlic. Zobatrz co jest wyswietlane podczas skoku w dowolne miejsce w VLC - najpierw zielony obraz, potem zmieniajace sie miejsca. Pelen obraz masz dopiero po pelnej ramce.
Chyba mnie źle zrozumiałeś. Ja uważam, że wybór co n-tej ramki spośród samych ramek kluczowych byłby właśnie optymalnym wyborem dla wyświetlania przyspieszonego. Nie wiem w jaki sposób VLC to robi - ale wszystko wskazuje na to że nie w sposób optymalny.

W VirtualDub'ie można wyświetlać same ramki kluczowe przytrzymując klawisze Shift ->
Przy czym prędkość wyświetlania jest ograniczona tylko wydajnością komputera (100% zajętości CPU).
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: key »

To nie dziala. Ramki kluczowe sa rzadko - typowo co 10 sek. Przy 50 fps to co 500 ramek. Jak chcesz wyswietlac co 32?
Nie pomagam na PW.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: ja.michal »

Dyskusja pełną parą, ale zainteresowany gdzieś zaginął. :hyhy:
Awatar użytkownika
KrissTofferr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1271
Rejestracja: 2008-03-11, 14:15
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: KrissTofferr »

key pisze:To nie dziala. Ramki kluczowe sa rzadko - typowo co 10 sek. Przy 50 fps to co 500 ramek. Jak chcesz wyswietlac co 32?
Racja - typowo są zbyt rzadko.

Stosowałem dawniej taki prowizoryczny monitoring, kompresja "w locie" kodekiem xvid ale zmieniałem te parametry kodeka:
Maximum iframe interval : 15 frame
Minimum iframe interval : 1 frame
ja.michal pisze:Dyskusja pełną parą, ale zainteresowany gdzieś zaginął.
Rzeczywiście :hyhy:
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: joujoujou »

Wróci, to sobie wszystko powyżej w przyspieszonym tempie obejrzy. ;)
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: YaHooo »

joujoujou pisze:Wróci, to sobie wszystko powyżej w przyspieszonym tempie obejrzy. ;)
Jak doczyta jak to zrobić z filmem to z forum pójdzie łatwiej ;)

Ale zastanawiam się czy nie warto od razu nagrywać z mniejszą ilością klatek/s. Takie rozwiązaniem widziałem z systemie monitoringu w kilku firmach. Ale to było całe urządzenie, bez komputera. Nie mniej jednak to niczego nie zmienia.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Zgrywus
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2009-12-26, 18:03
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oglądanie filmu w przyspieszonym tempie

Post autor: Zgrywus »

Niech zainteresowany poszuka oprogramowania nagrywającego tylko wtedy kiedy kamera wykryje ruch. Miałem kiedyś coś takiego i spisywało się wyśmienicie.
ODPOWIEDZ