ochrona sprzętu

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bkp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2016-06-01, 06:17

ochrona sprzętu

Post autor: bkp »

Witam
Posiadam router ASUS z zasilaczem 12V (oczywiście zasilany z sieci 230V). W ostatnim czasie dość często mam skoki napięcia tj, przy włączaniu różnych urządzeń o dużej mocy (piekarnik, piła, kosiarka, itp). W jaki najlepiej sposób ochronić router przed uszkodzeniem z sieci elektrycznej i ewentualnie przed burzą?
Myślałem o dwóch urządzeniach:
- ups z avr
- zasilacz buforowy 12V z akumulatorem
Które z urządzeń lepiej by się sprawdziło? A może jeszcze inne rozwiązanie polecacie?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: ochrona sprzętu

Post autor: radius »

Zacznij od zakładu energetycznego i zwiększenia mocy.
Przed burzą chroni tylko wtyczka wyjęta z sieci.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ochrona sprzętu

Post autor: wojteks »

bkp pisze:W ostatnim czasie dość często mam skoki napięcia
No to na początek instalacja elektryczna (przyłacze, skrzynki z bezpiecznikami) do sprawdzenia i pomiarów bo skoro są skoki napięcia to gdzieś jest problem z rezystancją pętli.
radius pisze:Przed burzą chroni tylko wtyczka wyjęta z sieci.
Oraz o odłączeniu kabli ethernet jeżeli idą po zewnątrz też trzeba pamiętać albo przynajmniej zabezpieczenia przeciwprzepięciowe zastosować (netprotectory).
Nie pomagam na PW!
bkp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2016-06-01, 06:17

Re: ochrona sprzętu

Post autor: bkp »

Dzięki za odpowiedzi.
Problem w tym, że mieszkam w domku piętrowym, przyłącze i skrzynka z bezpiecznikami jest u właściclela na 1 piętrze i on niechętnie rozmawia o jakichkolwiek pomiarach lub wymianie instalacji bo "jemu wszystko działa". Instalacja elektryczna pamięta chyba jeszcze czasy Gomułki, zdaję sobie sprawę z tego, że jest do wymiany wraz z przyłączem napowietrznym, tego nie uniknę. Jednak do czasu wymiany instalacji (może w tym roku, może w następnym) chciałbym zabezpieczyć ten sprzęt przed uszkodzeniem przed przepięciami.
Do routera mam podpięty jeden komputer stacjonarny po lan i wyłączam go podczas burzy zawsze (razem z skrętką). Reszta urządzeń działa po wifi.
Myślałem przede wszystkim o ups z avr ale przeczytałem też o zasilaczach buforowych 12V i nie wiem co ewentualnie wybrać.
Boję się głównie tych skoków napięcia.

Pierwszy krok zrobiłem już jakiś czas temu-wykupiłem ubezpieczenie na mieszkanie wraz z ochroną sprzętu rtv/elektronika :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ochrona sprzętu

Post autor: wojteks »

bkp pisze:Do routera mam podpięty jeden komputer stacjonarny po lan i wyłączam go podczas burzy zawsze (razem z skrętką).
Jemu też przepięcia mogą zaszkodzić więc najlepszym rozwiązaniem będzie UPS. Niestety z doświadczenia wiem że nawet dobre UPSy potrafi uszkodzić silne przepięcie (ale chronią to co za nimi) więc pytanie co taniej wyjdzie router za 100-200zł czy dobry UPS.
Nie pomagam na PW!
bkp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2016-06-01, 06:17

Re: ochrona sprzętu

Post autor: bkp »

dzięki za pomoc.
Zdecydowałem i kupię jednak ups, ochroni oprócz routera rownież komputer. A mój router jest trochę droższy bo to 4G-N12 :)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ