Cyfrowy Polsat - wymiana dekodera a dysk zew. DTU320

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MobNotHeavyUser
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2015-07-01, 09:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Cyfrowy Polsat - wymiana dekodera a dysk zew. DTU320

Post autor: MobNotHeavyUser »

Wiem, że co prawda nie jest to forum o tematyce telewizji satelitarnej, ale może akurat ktoś przypadkiem będzie się znał na temacie.
Otóż miałem dekoder HD3000 (ze stajni CP) do usługi multiroom, ale w ostatnim czasie musiałem go wymienić w APS (prawdopodobnie uszkodził się czytnik do karty, bo dekoder nie wyświetlał jej numeru). Dostałem w zamian starszy (ale fabrycznie nowy) model - Mini HD2000, który wygląda i działa identycznie, jak poprzednik (praktycznie ta sama konstrukcja i ten sam komplet złączy).
Obrazek
Jest jednak pewien problem. Do HD3000 miałem podpięty dysk DTU320 (również ze stajni CP), na którym miałem nagranych kilka odcinków seriali i przeczytałem gdzieś, że w przypadku wymiany urządzenia nie będzie już możliwości odtwarzania nagranych na nim wcześniej programów. Dysk jest sformatowany w systemie FAT32 i jest normalnie wykrywany przez Windows, ale pliki są oczywiście zaszyfrowane (mają nietypowe formaty np.: .001 .002 .003 .idx .ifo .rap). Na razie nie próbowałem podłączać go do nowego dekodera, żeby go z automatu nie sformatował. Zastanawiam się, czy jest na dysku plik odpowiedzialny za przypisanie go do konkretnego dekodera (podobno są z nimi "parowane"). Gdyby udało się go wytypować, mógłbym podmienić mu numer seryjny i dzięki temu nowy dekoder rozpoznałby go jako "swój". Czy ktoś miał może podobny problem i próbował go rozwiązać?
Huawei E5186s-22a + Sorensen 17dB MIMO 1800MHz| RBM5
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Cyfrowy Polsat - wymiana dekodera a dysk zew. DTU320

Post autor: krystianb »

IMO czysty dysk/pendrive i zobaczyć co się na nim pojawi, nagrać jakiś program i porównać zawartość. Ewentualnie odpowiednie pliki przegrać z czystego. Tylko trzeba by wcześniej zrobić kopię zawartości jakby jednak dekoder zmienił zdanie i zrobił autoformat.
Ale niestety bardzo prawdopodobne, że zawartość jest szyfrowana indywidualnym kluczem samego dekodera albo znajdującym się na karcie i stare dane nie są do odzyskania w sensowny sposób.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
MobNotHeavyUser
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2015-07-01, 09:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Cyfrowy Polsat - wymiana dekodera a dysk zew. DTU320

Post autor: MobNotHeavyUser »

Wczoraj zrobiłem sobie kopię zapasową wszystkich plików z DTU320 i dzisiaj podłączyłem go do HD2000. Dekoder nie zrobił formatu, nawet go nie proponował. Po 20-30 sekundach dysk był już gotowy do pracy. W menu nagranych programów zamiast tytułów wyświetla się teraz lista folderów z plikami, zapisanymi przez poprzedni dekoder. Po wejściu do któregokolwiek z nich i kliknięciu Odtwarzaj pojawia się komunikat o braku uprawnień do odtwarzania nagranego materiału. Wygląda to trochę tak, jakby każde nagranie miało przypiętą plakietkę z identyfikatorem urządzenia, które utworzyło to nagranie, chociaż nie jestem pewien, czy takie coś jest możliwe. Zastanawiałem się jeszcze nad jedną możliwością - sformatować dysk w nowym dekoderze i wykonać kilkusekundowe, próbne nagranie. A następnie podpiąć dysk do komputera i w folderze z tym nagraniem podmienić plik (.001), zastępując go którymś z kopii zapasowej. Jeśli dekoder się nie połapie, to będzie sukces. Ale jeśli okaże się inaczej, to będzie już pewność, że HD3000 zaszyfrował je własnym kluczem.
Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł, to bardzo proszę o podzielenie się. :) Na razie wypróbuję swój i dam znać, co wyszło.
Huawei E5186s-22a + Sorensen 17dB MIMO 1800MHz| RBM5
Awatar użytkownika
MobNotHeavyUser
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2015-07-01, 09:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Cyfrowy Polsat - wymiana dekodera a dysk zew. DTU320

Post autor: MobNotHeavyUser »

W zasadzie potwierdziły się moje przypuszczenia. Po sformatowaniu w dekoderze i wrzuceniu plików z kopii (folder r0001) nagranie jest nieczytelne (widać, że coś jest na dysku [1%], ale lista nagrań jest pusta). Wypróbowałem też drugą opcję - format, nagranie fragmentu programu i podmiana plików w folderze z tym nagraniem. W tym wypadku na liście pojawił się tytuł programu, który akurat leciał w TV, ale po wejściu jest ten sam komunikat o braku uprawnień. Poza tym dekoder nie pokazuje ani tytułu, ani długości filmu, który kiedyś nagrałem w HD3000. Wyświetlają się dane programu, który testowo nagrałem i długość 2m55s.
Na razie więc problem zostaje nierozwiązany. Napiszę jeszcze, co udało mi się zauważyć:
  • folder r0000 zawiera nagranie z bufora life-pause, kolejne foldery to zaplanowane nagrania
  • pliki cred.prm i meta.prm prawdopodobnie zawierają potrzebne nam informacje o uprawnieniach do odtwarzania nagrań
    Jeśli ktoś ma znajomego hakera albo kogoś, kto potrafiłby je rozszyfrować, to podmiana numeru seryjnego nie stanowiłaby już problemu.
  • plik r00XX.ifo może zawierać dane z programu EPG (tytuł i opis programu)
Huawei E5186s-22a + Sorensen 17dB MIMO 1800MHz| RBM5
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

Re: Cyfrowy Polsat - wymiana dekodera a dysk zew. DTU320

Post autor: DiilGang »

Dysk jest formatowany pod konkretne urządzenie - nie jest możliwe wyjęcie nagrań na zewnątrz ani odtworzenie go na innym dekoderze . Testowane na HD 5000 .
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
blogger
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2015-03-31, 19:25

Re: Cyfrowy Polsat - wymiana dekodera a dysk zew. DTU320

Post autor: blogger »

A nie prościej kupić 2 dekodery na Enigma 2.
Awatar użytkownika
MobNotHeavyUser
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2015-07-01, 09:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Cyfrowy Polsat - wymiana dekodera a dysk zew. DTU320

Post autor: MobNotHeavyUser »

Nie na tym polega problem. Ja mam swój dodatkowy sprzęt do nagrywania (ze slotem na moduły CI+). Chodzi o możliwość odzyskania nagrań z dysku CP z okresu, kiedy jeszcze nie miałem modułu CAM.
Huawei E5186s-22a + Sorensen 17dB MIMO 1800MHz| RBM5
bomber
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2011-01-20, 20:56
Lokalizacja: Kątownia

Re: Cyfrowy Polsat - wymiana dekodera a dysk zew. DTU320

Post autor: bomber »

Nie da rady :-). Klucz, którym zaszyfrowane są te pliki został w starym dekoderze, na jego karcie. Nie znam dokładnie architektury tych zabezpieczeń, ale obawiam się, że udana próba odszyfrowania tych kilku seriali (w skończonym czasie) mogłoby spowodować krach na giełdzie :).
Awatar użytkownika
MobNotHeavyUser
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2015-07-01, 09:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Cyfrowy Polsat - wymiana dekodera a dysk zew. DTU320

Post autor: MobNotHeavyUser »

Cóż, w zasadzie to ten problem jest już nieaktualny. To, na czym mi zależało, nagrałem na nowym sprzęcie, a część programów zdążyłem wcześniej zgrać "na piechotę" - po kablu euro. :) Ale dobrze, niech inni wiedzą, że ten dysk DTU Polsatu nie nadaje się, jeśli komuś zależy na archiwizacji nagrań. Tylko własny tuner DVB-S z gniazdem CI się do tego nadaje.
Huawei E5186s-22a + Sorensen 17dB MIMO 1800MHz| RBM5
ODPOWIEDZ