Spalony ruter po burzy?

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

Witam i pytanko mam czy to możliwe że po wczorajszej burzy o drugiej w nocy spaliło mi ruter Huawei B525s-23a :facepalm: który na noc zawsze jest wyłączony poprzez listwę do której jest też podpięty komputer , który działa , a ruter nie :gwiazdki: nie świecą się żadne diody podpinałem inny zasilacz , ale nie tego samego typu (więcej mA) i nic się nie dzieje :cry: Czy przepięcie do nie włączonego rutera poszło po kablu antenowym , który był podpięty jak zawsze od iluś tam lat mimo burz . No i jak już zacząłem nowy temat to co teraz polecacie do LTE mam chyba 800 :zdrowko:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: wojteks »

Tak, jest możliwe, ciesz się że PC przetrwał. Przepięcie mogło być z anteny albo sieci elektrycznej, listwa jeżeli nie masz reszty zabezpieczeń przeciwprzepięciowych po stronie sieci elektrycznej wiele nie daje.

Jak masz tylko LTE800 to B525 starczy.
Nie pomagam na PW!
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

capture-20200611-123349.png
To czyli lepiej na noc wyciągać z gniazdka ''listwę'' :zdziwko: Do tego masztu z którym się łączę mam jakieś 6km i antenę ATK10 a net z Orange i jest tam jeszcze LTE 1800 jak i inne innych sieci , ciekawe co tam mogło siąść i czy się opłaca naprawiać? z kupnem na razie się wstrzymam gdyż w mojej wiosce przy nieczynnej stacji pkp coś ostatnio budują i dziś zatrzymałem się żeby przeczytać tablicę informacyjną na której pisze że będzie to budowla telekomunikacyjna więc podejrzewam że pewnie maszt postawią może na 5G żeby wypalić mi mózg :facepalm: miałbym do niego 900m bez przeszkód :hurra:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: wojteks »

W razie burzy warto odłączyć fizycznie z gniazdka listwy/urządzenia. Problem jest mniej istotny w przypadku sieci kablowych/podziemnych.

W przypadku bliskiej/silnej burzy warto też odłączyć anteny zewnętrze (od TV też).
Nie pomagam na PW!
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

No i trzeba było przeprosić modem E3131 , ale i tak LTE łapię na zewnątrz budynku , czasem pojawia się wewnątrz , a miałem takie fajne CDMA :(
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

ROUTER LTE ZTE MF 283 + nada się?
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

Zajrzałem do środka :) czemu w takim urządzeniu nie ma bezpiecznika?! i do czego jest biały port podobny do rj45 i usb które są w środku , na zewnątrz są tylko 4 żółte porty rj45 :szok:
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

https://www.speedtest.pl/test/249147839 A tak to teraz działa jako ruter wifi stary Samsung J1 wiszący na podwórku za oknem , w domu działa słabiej , na zewnątrz w drugim telefonie łapię nawet LTE
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: wojteks »

Biały port to prawdopodobnie RJ11 czyli telefon analogowy a USB to po prostu USB możliwe do użycia z niektórymi firmware i serwisowe.
Nie pomagam na PW!
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

Nie wiem co poszło , ale nie ma części do tego routera tak więc lipa :(
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

A takie pytanko jeszcze mam, na razie nie chcę kupować nowego routera , i oglądałem sporo filmików na YT o tych nie legalnych wzmacniaczach sygnału gsm - czy to działa? czasem mam w pomieszczeniu jedną kreskę LTE ,a teraz telefon podpięty pod power bank jest na podwórku bo ściąga się jakaś aktualizacja z Steam :)
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: piotrzet »

Skoro stwierdzasz, że są nielegalne to po co pytasz? Jakie to ma znaczenie czy działa czy nie?
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

Tak mówią na necie :) podobno jak zamontuje to operator to jest ok
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: key »

Podpytaj operatora ile ta usluga kosztuje, a potem zamontuj sobie anteny w odpowiednim miejscu....
Nie pomagam na PW.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: piotrzet »

DejaVu pisze:Tak mówią na necie :) podobno jak zamontuje to operator to jest ok
To się zdecyduj jeśli operator zamontuje to jest to legalne.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

Cenowo pewnie wyjdzie tyle co router :gwiazdki: na razie telefon za oknem robi za router po wi-fi :D
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: key »

Te ktore ja znam kosztuja okolo 4000 PLN na wolnym rynku.
Nie pomagam na PW.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

No Koledzy dojrzałem jednak do zamiaru kupna nowego routera :gwiazdki: , chociaż jak pisałem chciałem poczekać , na to ''urządzenie telekomunikacyjne'' które ma powstać u mnie w wiosce :) stopa wylana ale dalszych postępów nie widać :facepalm: A mnie dobija udostępnianie neta z komórki , raz że tylko H+ a dwa że muszę co dzień ładować telefon ,więc pewnie bateria długo nie pożyje ?
A więc jaki router polecacie do LTE oczywiście taki z możliwością podpięcia anteny zewnętrznej :zdrowko:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: wojteks »

A jest jakikolwiek sensowny wybór poza B818 lub tańszym B535 jeżeli tylko agregacja 2 pasm wystarczy?
Nie pomagam na PW!
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

Aby nie zakładać nowego tematu zapytam tutaj :) Co może być z moim starym modemem e3131 że nie chce połączyć się z siecią - pisze ''przed próbą połączenia zarejestruj się w sieci'' :szok: kiedyś działał , nie chce też ręcznie znaleźć dostępne sieci :( A już prawie kupiłem ten B535 piszę prawie bo miałem problem z siecią :facepalm: coś tam z Blik i 3 razy anulowałem zakup :gwiazdki: ale może to i dobrze ;) bo od wczoraj coś się dzieje z tym ''urządzeniem telekomunikacyjnym'' o którym wspominałem , przez lornetkę widzę dźwig i nie będzie to ''maszt'' tylko taka ''rura'' którą wczoraj chyba też zalewali betonem ? taką ''rurę'' mam już w pobliskim miasteczku i jest tam lte play
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: wojteks »

Stawiam że e3131 stał się elektrośmieciem, zakładam że karta SIM działa w innym urządzeniu.
Nie pomagam na PW!
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

Tak karta działa w telefonie
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

Kolejne pytanie :) czy podczas tej burzy mogła się też ''spalić'' płytka w antenie? (Atk10) nie mam na czym tego sprawdzić , ale czy jak już zamontują anteny na maszcie i ja mam do masztu 900m bez przeszkód to czy będę potrzebował anteny? nie wiem jeszcze jaka sieć , ale czy przy takiej odległości antena ''nie przestrzeli'' sygnału? a może lepsza by była jakaś panelowa?
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

wojteks pisze:Stawiam że e3131 stał się elektrośmieciem, zakładam że karta SIM działa w innym urządzeniu.
Wydaje mi się jednak że ten modem ''raczej'' działa tzn. wczoraj ponownie go zainstalowałem i znalazł sieć w technologii EDGE :rotfl:
ale nie połączył się z siecią bo na karcie nie było kasy , po zasileniu już drugi raz nie znajduje sieci :facepalm: czy to może być problem kiepskiego zasięgu? Pytam tylko dlatego , czy warto go trzymać w razie ''W'' czy raczej utylizować :hyhy: Wczoraj w końcu byłem zmuszony zamówić Router B535 bo podczas ładowania padł mi telefon Xcover 4 na nic nie reaguje więc nie wiem co tam się uwaliło :cry:
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

A tak jest z tym Routerem b535 na podpiętej antenie Atk 10 pokazuje tylko jedną kreskę zasięgu https://www.speedtest.pl/test/255432537 czemu taki niski upload?
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Spalony ruter po burzy?

Post autor: DejaVu »

Edyta : skleroza nie boli :facepalm: trzeba wejść do routera i ustawić na antenę zewnętrzną https://www.speedtest.pl/test/256171041
ODPOWIEDZ